به طور معمول هر فردی در هر مسیری از زندگی خود به خصوص مسیر شغلی دچار اشتباهات زیادی می شود و اصلاح نکردن این اشتباهات می تواند منجر به ایجاد مشکلات اساسی شوند که بعضا غیر قابل حل هستند و شغل شما را به خطر می اندازند. همانطور که می دانید برنامه نویسی سایت شغلی است که دقت و کیفیت بسیار بالایی می‌طلبد و کسانی که علاقه مند به یادگیری و انجام برنامه نویسی سایت هستند باید تمرکز زیادی بر روی کار خود داشته باشند. بنابراین لازم است قبل از شروع برنامه نویسی، برای جلوگیری از ایجاد این مشکلات، اشتباهاتی که ممکن است در طی مسیرمان مرتکب شویم را بشناسیم. در این مقاله ما قصد داریم 10 اشتباه رایج برنامه نویسان سایت را برای شما که در ابتدای مسیر برنامه نویسی هستید بازگو کنیم تا با مطالعه آن، با آگاهی کامل در این مسیر قدم بگذارید. همچنین در رابطه این موضوع پیشنهاد میکنیم تا مقالات اشتباهات برنامه نویسان مبتدی و ده مهارت برای برنامه نویس بهتری بودن را مطالعه کنید.

10 اشتباه رایج برنامه نویسان سایت

در ادامه این مطلب ما 10 اشتباه رایج برنامه نویسان سایت را به شما معرفی می کنیم. اکثر اشتباهات برنامه نویسی بین برنامه نویسان مبتدی مشترک است. این مسئله نشان می دهد اکثر کسانی که بدون آگاهی وارد  مسیر برنامه نویسی می شوند، گرفتار این اشتباهات خواهند شد. پس چه بهتر که قبل از شروع برنامه نویسی سایت، اشتباهات رایج برنامه نویسان مبتدی را بشناسیم10 اشتباه رایج برنامه نویسان سایت

1.کد نویسی تکراری

یکی از رایج ترین اشتباهات برنامه نویسان مبتدی، نوشتن کد های تکراری است. عموماً کد هایی که از منابع دیگر کپی می شوند تکراری بوده و باید تغییر کنند. اصلاح این کد ها مدت زمان زیادی را صرف می کند بنابراین برای جلوگیری از هدر رفتن وقت، باید از تکرار کردن کد هایتان پرهیز کنید. در برنامه نویسی به این مفهوم اصطلاحاً DRY   گفته می شود. این کلمه مخفف جمله  Don't Repeat yourself خودتو تکرار نکن است.

2.مختصر بودن نام متغیر ها

یکی از اشتباهات برنامه نویسی سایت که اکثر برنامه نویس های مبتدی مرتکب آن می شوند، انتخاب نام های کوتاه و مختصر برای متغیر هاست. متغیر ها از ضروری ترین مفاهیم مورد استفاده در برنامه نویسی هستند که در حفظ نظم و خوانا بودن برنامه ای که نوشته می شود تاثیر زیادی دارند. لازم به ذکر است برنامه ای که شما می نویسید ممکن است در آینده به دست برنامه نویسان دیگری برسد، بنابراین باید نام متغیر ها به گونه ای باشد که دقیق ترین مفهوم را به برنامه نویس برساند.

3. رها کردن کامنت ها

در هر زبان برنامه نویسی، بخشی وجود دارد که شما می توانید برای هر قسمت از کد خود متنی بدون رعایت قاعده آن زبان بنویسید، به این بخش کامنت (Comment) گفته می شود. رها کردن کامنت ها جزء رایج ترین اشتباهات برنامه نویسان مبتدی است. درست است که شما در حال حاضر می توانید توضیحات کاملی در مورد کدهایتان بدهید، اما ممکن است در آینده این کد ها دوباره توسط خودتان یا برنامه نویسان بعدی مورد استفاده قرار بگیرد؛ بنابراین نوشتن این توضیحات در قسمت کامنت ها کمک زیادی به شما یا دیگر برنامه نویسان خواهد کرد.

4.عدم پشتیبان گیری یا backup

یکی از وظایف مهم برنامه نویسان که باید به طور مستمر انجام شود، پشتیبان گرفتن (backup) از کد هاست. عدم پشتیبان گیری از کد ها یکی از مهلک ترین اشتباهات برنامه نویسی سایت است که منجر به از دست دادن تمام کد های نوشته شده هنگام بروز مشکلاتی مثل از کار افتادن سیستم می شود. اما هنگامی که شما از کد هایتان backup بگیرید، خیالتان راحت است که حتی در صورت از کار افتادن کامپیوترتان، جای کد های شما کاملا امن است.10 اشتباه رایج برنامه نویسان سایت

5.عدم تمرین زیاد

برنامه نویسان مبتدی خیال می کنند نوشتن روزانه یک الی دو خط کد، برای شروع  برنامه نویسی کافی است. لازم به ذکر است نوشتن زیاد کد ها آن هم به طور روزانه یکی از عواملی است که باعث عادت کردن شما به کار زیاد می شود زیرا کار برنامه نویسی نیازمند نشستن طولانی مدت پشت میز کامپیوتر برای نوشتن کد هاست. بنابراین عدم تمرین زیاد در کد نویسی را می توان یکی از رایج ترین اشتباهات برنامه نویسان مبتدی دانست که منجر به خستگی و از دست دادن انگیزه آن ها در ادامه مسیر برنامه نویسی سایت می شود.

6.درگیر شدن با زبان های برنامه نویسی

انتخاب زبان برنامه نویسی یکی از مهم ترین مراحل شروع برنامه نویسی است. شما باید یک زبان مناسب را یاد گرفته تا بتوانید از کتابخانه و فریم ورک های آن زبان استفاده کنید. اما نباید زیاد درگیر حواشی در انتخاب زبان برنامه نویسی شوید زیرا تنها پیامد این کار هدر رفتن زمان و مشغول شدن افکارتان به مطالب بیهوده است. یک زبان برنامه نویسی مناسب با سلایق و توانایی هایتان انتخاب کرده، به آن اعتماد کنید و سعی کنید با تسلط به همان زبان پروژه هایتان را پیش ببرید. از این شاخه به آن شاخه پریدن از بدترین اشتباهات برنامه نویسی است.

7.تابع های جامع

از دیگر اشتباهات برنامه نویسان مبتدی، تعریف یک تابع جامع برای انجام چندین برنامه است. تابع ها در برنامه نویسی، داده ها را دریافت کرده و روی آن ها پردازش انجام می دهد و نتیجه آن را بازگردانی می کنند. بنابراین اگر برای انجام هر برنامه ای یک تابع جامع تعریف شود، نظم کد ها بهم ریخته و ممکن است منجر به اختلال در ترجمه شود.

8.عدم وجود نقشه و هدف در برنامه‌ نویسی

اکثر برنامه نویسان فکر می کنند تنها با نوشتن کد ‌ها می توانند یک پروژه ها به درستی برنامه نویسی کرده و آن را به پایان برسانند. اما باید بدانید که کد نویسی عملاً 10 درصد از کل زمان کار بر روی یک پروژه را صرف می کند و مابقی زمان صرف تفکر و تحقیق، برنامه ریزی و ایجاد یک پلان مناسب برای طرح می شود. عدم وجود یک هدف و برنامه کلی از طرح یکی از اشتباهات برنامه نویسی سایت است. یک برنامه نویس مبتدی باید به اصول کلی طرح و برنامه ریزی مسلط شود تا با پیش آمدن هر گونه مشکل احتمالی به راحتی آن را رفع کنند.

9.انتخاب اولین راه حل

اصولاً برنامه نویسان مبتدی که تازه شروع به کار کرده اند در هنگام بروز یک مشکل و پیدا کردن راه حل آن، اولین راه حلی که برای رفع مشکل یافت می کنند را انتخاب کرده و آن را به کار می گیرند. این مسئله یکی دیگر از رایج ترین اشتباهات برنامه نویسان مبتدی است. برنامه نویسی یعنی حل یک مسئله با ساده ترین روش ممکن نه با اولین روش ممکن! بنابراین شما به عنوان یک برنامه نویس نوپا باید یاد بگیرید که برای حل هر مسئله ابتدا چندین راه حل یافته و سپس ساده ترین و در عین حال کارآمد ترین آن را انتخاب کنید.

10.عدم هماهنگی بین حروف کوچک و بزرگ

برخی از زبان های برنامه نویسی روی کوچک یا بزرگ بودن حروف کد ها بسیار حساس هستند به طوری که اگر شما در قسمتی از حروف بزرگ و در قسمت بعد از حروف کوچک استفاده کنید، کد ها اجرا نمی شوند. بنابراین شما باید تنها یک روش برای نوشتن حروف کد ها داشته باشید و آن روش را در تمامی کد نویسی ها پیاده کنید. مثلا یا حرف اول هر کد را بزرگ بنویسید یا همه حروف را کوچک بنویسید. نوشتن هر کد با نگارش های مختلف یکی دیگر از اشتباهات برنامه نویسان مبتدی است.

10 اشتباه رایج برنامه نویسان سایت

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، برنامه نویسی جزء آن دسته از فعالیت هایی است که هوش، صبر، دقت و عملکرد بالایی نیاز دارد. آشنایی با اشتباهات احتمالی که ممکن است در طی روند برنامه نویسی گرفتار آن ها شوید به شما کمک می کند تا از انجام آن اشتباهات بپرهیزید. ما در این مقاله به بررسی 10 اشتباه رایج برنامه نویسان سایت پرداختیم و امیدواریم توانسته باشیم این موضوع را به نحو احسن برایتان شرح دهیم. شما می توانید در صورت وجود هر گونه سوال، انتقاد یا پیشنهاد در مورد مقاله از طریق قسمت نظر دهی با تیم واحد آموزشی وب سایت صعود در ارتباط باشید. همچنین در صورت تمایل می توانید ما را در شبکه های اجتماعی تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید. با سپاس از همراهی شما