قطعه کد های شما باید واضح باشد و نگهداری از آن ها آسان باشد. در این مقاله گروه آموزشی صعود چندین اصل برنامه نویسی مهم را که به شما کمک می کند تا عمل کدنویسی خود را تمیز و منظم تر کنید. باید این نکته را بدانیم که نوشتن کد آسان است اما نوشتن کد خوب چالش برانگیز است. کد های بد و نامنظم به اشکال مختلفی وجود دارند. کدهای نامرتب، زنجیره‌های عظیم if-else، برنامه‌هایی که با یک تنظیم شکسته می‌شوند، متغیرهایی که منطقی نیستند. برنامه ی شما ممکن است یک بار کار کند، اما اگر مورد آزمایش قرار گیرد، هرگز نمی‌تواند پایدار بماند. اگر می خواهید یک برنامه نویس شوید، هرگز به میانبرها بسنده نکنید. سعی کنید کدی بنویسید که نگهداری آن آسان باشد منظور از نگهداری آسان این است که اگر برنامه نویسی بعد از مدتی قصد داشت تا کد خود را توسعه دهد یا تغیراتی به روی آن انجام دهد به مشکل برنخورد و برنامه یا قطعه کد دچار ایراد نشود. در این صورت نگهداری آن برای شما و هر توسعه دهنده دیگری در تیم شما آسان است. چگونه کد موثر بنویسیم؟ با انضباط و هدفمند بودن از مهم ترین مواردی است که باید در کد نویسی رعایت شوند. پیشنهاد میکنیم که در رابطه با این موضوع حتما مقالات، کد نویسی تمیز چیست؟ 10 روش برای کد نویسی تمیز و چگونه سریعتر کدنویسی کنیم؟ 7 نکته برای افزایش بهره وری را مطالعه کنید.

در ادامه گروه آموزشی صعود به معرفی و بررسی 10 اصل برنامه نویسی که شما را به کدنویس بهتری تبدیل می کند می پردازد در ادامه ی مطلب با صعود همراه شوید: 

 

10 اصل اساسی برنامه نویسی که هر برنامه نویسی باید بداند

 

1.(Keep It Simple, Stupid (KISS  ساده نگه داشتن

کمی خشن به نظر می رسد، اما یکی از مهم ترین اصول کدنویسی است که باید با آن زندگی کرد. KISS به چه معناست؟ این بدان معنی است که شما باید کد را تا حد امکان ساده بنویسید. یکی از قوانین برنامه نویسی اولیه این است که هرگز در تلاش برای زرنگ بودن یا خودنمایی با یک بلوک ضخیم از کد پیشرفته گرفتار نشوید. اگر می توانید یک اسکریپت را در یک خط بنویسید، آن را در یک خط بنویسید.

در اینجا یک تابع ساده وجود دارد:

 

function addNumbers(num1, num2) {\n return num1 + num2;\n}

بسیار ساده، خواندن آن آسان است و دقیقاً می دانید که چه اتفاقی دارد می افتد. یکی از اصول برنامه نویسی در این روش استفاده از نام متغیرهای واضح است. از کتابخانه های کدگذاری استفاده کنید و از ابزارهای موجود استفاده کنید. پس از شش ماه به راحتی به سر کار برگردید. ساده نگه داشتن همه چیز شما را از رنج های بیهوده نجات خواهد داد.

 

2. کد تکراری ننویسید

یکی از اصل های مهم برنامه نویسی تکرار نکردن کد است. این یک اشتباه رایج در کدنویسی است. هنگام نوشتن کد، از تکراری شدن داده ها یا منطق خودداری کنید. اگر تا به حال کدی را در برنامه خود کپی و جایگذاری کرده اید، این کد تکراری است یا به اصطلاح DRY نیست.

به این اسکریپت نگاه کنید:

function addNumberSequence(number) {\n number = number + 1;\n number = number + 2;\n number = number + 3;\n number = number + 4;\n number = number + 5;\n return number;\n}

به جای تکرار خطوط، سعی کنید الگوریتمی را پیدا کنید که به جای آن از یک حلقه استفاده کند. نگهداری کد های DRY آسان است. اشکال زدایی یک حلقه که 50 تکرار را مدیریت می کند، آسان تر از 50 بلوک کد است که هر کدام یک تکرار را مدیریت می کنند. در رابطه با اشکال زدایی و دیباگ کردن پیشنهاد میکنیم تا حتما مقاله ی،دیباگ چیست؟ دیباگ در برنامه نویسی چه کاربردی دارد؟ را مطالعه کنید.

 

3.باز و بسته

این اصل برنامه نویسی به این معنی است که شما باید سعی کنید کد خود را برای برنامه های افزودنی باز اما برای اصلاح بسته کنید. این یک اصل مهم در هنگام انتشار یک کتابخانه یا چارچوبی است که دیگران از آن استفاده خواهند کرد. به عنوان مثال، فرض کنید در حال حفظ یک چارچوب رابط کاربری گرافیکی هستید. می‌توانید نسخه‌ای را برای کدنویس‌ها منتشر کنید تا مستقیماً کد منتشر شده شما را اصلاح و یکپارچه کنند. با این حال، وقتی یک به‌روزرسانی بزرگ را چهار ماه بعد منتشر می‌کنید، چه اتفاقی می‌افتد؟ کد آن ها خراب میشود و این امر احتمالاً تیم شما را بسیار ناراضی خواهد کرد. آنها نمی خواهند برای مدت طولانی تری از کتابخانه شما استفاده کنند، مهم نیست چقدر در دوران اوج خود مفید بوده است. پس بهتر است در عوض، کدی را آزاد کنید که از تغییر مستقیم جلوگیری می کند و گسترش را ترجیح میدهد. اصول اولیه برنامه نویسی مانند این رفتار اصلی را از رفتار اصلاح شده جدا می کند. در این صورت کد پایدارتر و نگهداری آن آسان تر است.

 

4. ترکیب بر ارث

اگر با استفاده از برنامه نویسی شی گرا کد بنویسید، این اصل برنامه نویسی را بسیار مفید خواهید یافت. اصل ترکیب بر وراثت بیان می کند: اشیاء با رفتارهای پیچیده باید حاوی نمونه هایی از اشیاء با رفتارهای فردی باشند. آنها نباید کلاسی را به ارث ببرند و رفتارهای جدیدی اضافه کنند. تکیه بر ارث باعث دو مسئله اساسی می شود. اول، سلسله مراتب وراثت می تواند با عجله به هم ریخته شود. همچنین انعطاف کمتری برای تعریف رفتارهای خاص دارید. فرض کنید می خواهید رفتارهایی را برای اشتراک گذاری پیاده سازی کنیدبرنامه نویسی کامپوزیشن برای نوشتن تمیزتر است، نگهداری آن آسان تر است هر رفتار فردی طبقه خاص خود را دارد. شما می توانید با ترکیب رفتارهای فردی رفتارهای پیچیده ایجاد کنید.

 

5. مسئولیت واحد

اصل مسئولیت واحد بیان می کند که هر کلاس یا ماژول در یک برنامه باید فقط یک عملکرد خاص را ارائه دهد. همانطور که رابرت سی مارتین می گوید: "یک کلاس باید تنها یک دلیل برای تغییر داشته باشد. کلاس ها و ماژول ها اغلب از این طریق شروع می شوند. مراقب باشید که مسئولیت های زیادی اضافه نکنید زیرا کلاس ها پیچیده تر می شوند. Refactor کنید و آنها را به کلاس ها و ماژول های کوچکتر تقسیم کنید. پیامد بارگذاری بیش از حد کلاس ها دو بار است. اول، هنگامی که می خواهید یک ماژول خاص را برای عیب یابی جدا کنید، اشکال زدایی را پیچیده می کند. دوم، ایجاد عملکرد اضافی برای یک ماژول خاص دشوارتر می شود. اصول برنامه نویسی خوب از بروز این مشکلات قبل از تبدیل شدن به مشکل جلوگیری می کند.

 

6. تفکیک دغدغه ها

مفهوم تفکیک نگرانی ها نسخه ای انتزاعی از اصل مسئولیت واحد است. این ایده بیان می کند که یک برنامه باید با کانتینرهای مختلف طراحی شود و این کانتینرها نباید به یکدیگر دسترسی داشته باشند. یک مثال شناخته شده در این مورد، طراحی مدل-نما-کنترلر (MVC) است. MVC یک برنامه را به سه بخش مجزا تقسیم می کند: داده ها (مدل)، منطق (کنترل کننده)، و آنچه صفحه نمایش می دهد (نمایش). تغییرات MVC در محبوب ترین چارچوب های وب امروزی رایج است. به عنوان مثال، کدی که پایگاه داده را کنترل می کند، نیازی به دانستن نحوه نمایش داده ها در مرورگر ندارد. کد رندر ورودی را از کاربر میگیرد، اما کد منطقی پردازش را مدیریت می کند. هر قطعه کد کاملا مستقل است. نتیجه کدی است که به راحتی اشکال زدایی می شود. اگر زمانی نیاز به بازنویسی کد رندر داشتید، می توانید این کار را بدون نگرانی در مورد نحوه ذخیره داده ها یا پردازش منطق انجام دهید.

 

7.شما به آن نیاز ندارید You Aren't Going to Need It (YAGNI)

این اصل به این معنی است که هرگز نباید برای عملکرد به صورت غیرمجاز کدنویسی کنید که ممکن است در آینده به چیزی نیاز داشته باشید. یکی از مهمترین اصول برنامه نویسی کامپیوتر برای یادگیری این است که نباید سعی کنید مشکلی را که وجود ندارد حل کنید. در تلاش برای نوشتن کد (غیر تکراری)DRY، برنامه نویسان ممکن است این اصل را نقض کنند. اغلب، برنامه نویسان بی تجربه سعی می کنند انتزاعی ترین و عمومی ترین کدی را که می توانند بنویسند. با این حال، انتزاع بیش از حد باعث ایجاد کد متورم می شود که حفظ آن غیرممکن است. اصول برنامه نویسی DRY را فقط در مواقعی که نیاز دارید اعمال کنید. اگر متوجه شدید که تکه‌هایی از کد نوشته شده است، یک لایه انتزاعی را پیاده‌سازی کنید. به هزینه دسته کد فعلی خود خیلی به آینده فکر نکنید.

 

8. کد خود را مستند کنید

با تمام این صحبت ها در مورد اصول کدنویسی، می توان به راحتی انسان طرف مقابل را که ممکن است در نهایت وارد کد شما شود، فراموش کرد. هر توسعه دهنده ارشد بر اهمیت مستندسازی کد شما با نظرات مناسب تاکید می کند. همه زبان ها مستند نویسی را ارائه می دهند. باید نوشتن مستند کد خود را به عادت تبدیل کنید. نظرات را برای توضیح اشیاء، بهبود تعاریف متغیرها و آسانتر کردن درک عملکردها بگذارید.

در اینجا یک تابع جاوا اسکریپت با نظراتی است که شما را از طریق کد راهنمایی می کند:

 

\n// This function will add 5 to the input if odd, or return the number if even\nfunction evenOrOdd(number) {\n // Determine if the number is even\n if (number % 2 == 0) {\n return number;\n }\n // If the number is odd, this will add 5 and return \n else {\n return number + 5;\n }\n}

در حالی که در حال کدنویسی هستید، گذاشتن کامنت کار سختی نیست. زمان می برد اما به هر حال شما کد خود را به خوبی درک می کنید.

 

9.Refactor  

پذیرش آن سخت است، اما کد شما در اولین بار کامل نخواهد بود. Refactoring کد به این معنی است که کد خود را بازبینی کنید و به دنبال راه هایی برای بهینه سازی آن باشید و در عین حال نتایج را دقیقاً یکسان نگه دارید. پایگاه های کد به طور مداوم در حال تکامل هستند. یکی از اصول برنامه نویسی این است که به یاد داشته باشید که بازدید مجدد، بازنویسی یا حتی طراحی مجدد کل تکه های کد کاملاً طبیعی است. این بدان معنا نیست که شما اولین باری که برنامه خود را نوشتید موفق نشدید. شما به ناچار با گذشت زمان با یک پروژه بیشتر آشنا خواهید شد. از این دانش برای تنظیم خود هنگام پیشرفت استفاده کنید.

 

10. کد تمیز به هر قیمتی

 نوشتن کد هوشمندانه را فراموش کنید. وقتی این را می گوییم، منظور آن نوع کدی است که بیشتر شبیه یک معما است تا راه حل. شما برای تحت تاثیر قرار دادن غریبه ها برنامه نویسی نمی کنید. شما در این حرفه برای حل مشکلات هستید. سعی نکنید حجم زیادی از منطق را در یک خط جمع کنید. دستورالعمل های واضح را در نظرات و اسناد خود بگذارید. اگر کد شما به راحتی قابل خواندن باشد، معمولا نگهداری از آن نیز آسان خواهد بود.

 

در این مقاله گروه آموزش برنامه نویسی صعود به بیان 10 اصل اساسی برنامه نویسی که هر برنامه نویسی باید بداند. پرداختند و هر کدام را مورد بررسی قرار دادند همچنین شما میتوانید سوالات خود را در رابطه با 10 اصل اساسی برنامه نویسی که هر برنامه نویسی باید بداند از قسمت نظرات با کارشناسان گروه آموزشی صعود در میان بگذارید. در صورت تمایل میتوانید صعود را در شبکه های اجتماعی یوتیوب، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید.