عرصه ی مدرن توسعه ی وب ، بسیار جذاب است. فریم ورک ها و کتابخانه های زیادی هستند که به ما کمک می کنند تا محصول خوبی داشته باشیم. هزاران منبع با کیفیت برای مطالعه و یادگیری در دسترس است. جدا از انبوه کتاب ها، وبلاگ ها و دوره ها، برنامه نویسان وب، گوگل، یوتیوب، توییتر، لینکد این و Stackoverflow را بهترین دوستان خود می دانند. هر چند ممکن است این وسعت منابع به عنوان یک برنامه نویس تازه کار یا یک طراح وب تازه کار، برایتان غافلگیرکننده باشد.

اگر قصد دارید شروع به توسعه ی وب سایت کنید، تیم آموزش برنامه نویسی صعود، 5 نکته مهم برای برنامه نویسان و طراحان وب تازه کار را با شما به اشتراک خواهند گذاشت و پیشنهاد می کنند که روی این نکات تمرکز کنید. بهتر است پیش از مطالعه ی این مقاله، به Github چیست؟ چرا برنامه نویسان از گیت هاب استفاده می کنند؟ و Gitlab چیست؟ همه چیز درباره ی گیت لب، در وب سایت آموزش برنامه نویسی صعود، سری بزنید.

5 نکته مهم برای برنامه نویسان و طراحان وب تازه کار

5 نکته مهم برای برنامه نویسان و طراحان وب تازه کار

 

1. یادگیری گیت و گیت هاب

اولین مورد، در رابطه با یادگیری گیت است! دستورات گیت و Workflow را یاد بگیرید تا بتوانید پروژه های کد منبع خود را به شکل بهتری مدیریت کنید. این کار به شما امکان می دهد که اگر تمایل داشتید، در پروژه های دیگری نیز در گیت همکاری کنید.

شما حداقل باید موارد زیر را بدانید:

 1. چطور یک Repository گیت ایجاد کنیم؟
 2. چطور کد خود را اضافه یا حذف کنیم؟
 3. چطور کامیت کنیم یا یک کامیت را اصلاح کنیم؟ استانداردهای یک پیام کامیت خوب، چیست؟
 4. چطور تغییرات مد نظر خود را در Repository اعمال کنیم؟
 5. چطور شاخه ی دیگری را با شاخه ی مد نظر خود ادغام کنیم؟
 6. چطور ناسازگاری هایی که حاصل ادغام هستند را حل کنیم؟

 

در کنار دستورات گیت، بر روی یادگیری گیت هاب و Workflow ها نیز تمرکز کنید. شما باید موارد زیر را بدانید:

 • چطور Repository بسازید و آن ها را مدیریت کنیم؟
 • چطور یک Repository را چند شاخه کنیم و در آن بنویسم؟
 • چطور شاخه ها را مدیریت کنیم؟
 • چطور درخواست Pull یا Pull Request ایجاد کرده و آن را مدیریت کنیم؟

 

هر چه بیشتر از گیت هاب برای مدیریت عمومی پروژه هایتان استفاده کنید، شانس بیشتری برای همکاری، اشتراک گذاری و یادگیری خواهید داشت. به هر کسی که در راه برنامه نویسی وب سایت قدم می گذارد، پیشنهاد می کنیم یک پروفایل فعال در گیت هاب داشته باشد.

2. مبانی برنامه نویسی را یاد بگیرید

به شما خواهیم گفت که چرا و چطور:

به عنوان یک تازه کار، بر روی یادگیری مبانی تمرکز کنید. برای مثال، اگر توسعه ی وب سایت مبتنی بر جاوا اسکریپت را شروع کرده اید، به سراغ Plain JavaScript یا همان Vanilla ،JavaScript ،HTML5 و CSS بروید. فریم ورک ها و کتابخانه ها فوق العاده هستند و نمی توان بدون آن ها پیش رفت. آن ها زمانی به کار شما می آیند که به خوبی بر روی مبانی تسلط داشته باشید.

این ایده، چندان محبوب نیست اما بهتر است یک برنامه نویس تازه کار یا طراح وب تازه کار، خود را بیشتر درگیر یادگیری موارد بالا کند تا اینکه مستقیماً به سراغ فریم ورک ها یا کتابخانه ها برود.

ایجاد پروژه های کوچک، مقطعی و پیشرفته، نه تنها روشن می سازد که در زیر پوسته ها، چه اتفاقی می افتد، بلکه دیباگ کردن در هر مرحله را بهبود می بخشدحال بیاید راجع به اینکه چطور وقتی فریم ورک ها و کتابخانه های زیادی وجود دارند، به یادگیری مبانی ادامه دهید، صحبت کنیم. یک پروژه ی جانبی را برنامه ریزی کنید و در آن مُصِر باشید. ممکن است به خاطر کار یا موقعیت، مجبور شوید مستقیما به سراغ یک فریم ورک یا کتابخانه بروید اما از پرداختن به پروژه های جانبی با استفاده از مبانی دست نکشید.

چند ایده ی پروژه با Plain JavaScript ،HTML و CSS:

رنگ آمیزی کردن:

یک دایره (یک بخش) را با کلیک کردن با دکمه ی مختلف، رنگ آمیزی کنید (قرمز، سبز، آبی و...).

رنگ های تصادفی:

یک رنگ تصادفی انتخاب کنید و آن به عنوان پس زمینه ی یک صفحه تنظیم کنید.

قدرت پسورد:

قدرت یک پسورد را چک کنید (اینکه ضعیف است یا قوی).

تق تق:

با CSS سه تا در بسازید که کلیک کردن و باز کردن هر کدام، یک تصویر نمایش دهد.

سنگ کاغذ قیچی:

این بازی معمولی را که دو بازیکن دارد، طراحی کنید. ایده های بسیار زیادی برای این پروژه ها وجود دارد. شما می توانید ایده های خود را در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

3. یک برنامه نویس متعصب روی فریم ورک نباشید

بیاید چند فریم ورک و کتابخانه ی مبتنی بر جاوا اسکریپت را نام ببریم:

 • React
 • Angular
 • Vue
 • Svelte
 • Next.js(این فریم ورک، مبتنی بر React است.)
 • Tailwind
 • Bootstrap
 • Bulma
 • Materialize
 • Foundation

 

ممکن است یک مورد یا بیشتر را از میان آن ها دوست داشته باشید، اما تعصب نداشته باشید. منظور از تعصب، این تصور است؛ که این همان کتابخانه یا فریم ورکی است که همیشه باید از آن استفاده کنید. گاهی تعصب ممکن است باعث شود که نظر خود را به بقیه تحمیل کنید.

به عنوان یک برنامه نویس تازه کار یا یک طراح وب تازه کار، نسبت به یادگیری چیزهای جدید، دید باز داشته باشید. چیزهایی را که پیش پایتان قرار می گیرد، انتخاب کنید و یاد بگیرید. ممکن است همواره یک سری علاقمندی داشته باشید اما این نباید سد راه شما برای امتحان کردن چیزهای جدید شود.

4.از پیشرفت و یادگیری خود یادداشت بردارید

یادداشت برداشتن و مستند سازی چیزها، در برابر کدنویسی هیجان انگیز نیست. با این حال یک بخش ارزنده است که فایده ی زیادی برایتان خواهد داشت. یک راه موثر برای مستند سازی پیشرفت خود، این است که به چالش های مختلف مانند 100daysofcode# در توییتر بپیوندید و بفهمید که چه پیشرفتی داشته اید. همچنین به دریافت نظرات مشابه، دریافت بازخورد و انگیزه برای ادامه ی راه، کمک می کند. همچنین آموخته های خود را به هر شکلی که مناسب شماست، مستند سازی کنید. به شما پیشنهاد می کنیم به فرم نشانه گذاری یادداشت بردارید چرا که مطرح کردن آن ها به شکل مقاله در وبلاگ، یا جای دیگر، راحت تر است.

5.تمرین، تمرین و... تمرین

برای یادگیری بهتر، هیچ جایگزینی برای تمرین وجود ندارد. در مورد توسعه ی وب سایت هم همینطور است. باید زمانی را به تمرین کردن اختصاص دهید. دانش تئوری وسعت کمی دارد اما تمرین، آن را وسیع می کند.

5 نکته برای تمرین منطقی هر مفهوم جدید:

 1. یک موضوع را برای یادگیری انتخاب کنید. بهتر است آن را به بخش های کوچکتر تقسیم کنید.
 2. در مورد آن موضوع در تمام منابعی که استفاده از آن ها را ترجیح می دهید، مطالعه کنید. اگر آموزش گام به گام برای تمرین وجود دارد، به سراغ آن بروید.
 3. برای یادگیری، از مثال استفاده کنید.
 4. برای هر کدام آن ها، یک پروژه ی گیت هاب ایجاد کنید.
 5. گیر کردید؟ موضوع را دوباره مرور کنید، یاد بگیرید و پروژه را تا کامل شدن، ادامه دهید.

توسعه ی وب سایت یک حوزه ی جذاب در فناوری است. هر قدر که جستجو کنید، یاد می گیرد و با توجه به این 5 نکته مهم برای برنامه نویسان و طراحان وب تازه کار که شرح داده شد، چیزهایی ایجاد می کنید که از آن لذت خواهید برد. در این مقاله اهمیت گیت و گیت هاب را بررسی کرده، نحوه ی نگاه به فریم ورک ها را شرح داده و طرز پیش بردن مبانی را مطرح کردیم. شما می توانید سوالات خود را در بخش نظرات با کارشناسان تیم آموزش برنامه نویسی وب سایت صعود مطرح کنید و ما را در شبکه های اجتماعی تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید.