تفاوت بین طراح وب و طراح گرافیک

طراحان وب، افراد فنی و خلاقی هستند که مسئول ساختن یک وب سایت جدید از ابتدا یا طراحی مجدد وب سایت ایجاد شده می باشند. آن‌ها می‌توانند تشخیص دهند که چه چیزی باعث می‌شود یک وب‌سایت مفید و کاربر پسند باشد اما در کنار آن، می‌دانند چه چیزی لازم است تا آن را از نظر هنری برای مصرف‌کننده ایجاد کند. از سوی دیگر، طراحان گرافیک به عنوان افراد حرفه‌ای در صنعت طراحی گرافیک و هنر شناخته می‌شوند که موشن گرافیک، تصاویر یا تایپوگرافی را برای ساخت بخشی از طراحی گرد هم می‌آورند. آنها گرافیک را در ابتدا برای انتشار، چاپ یا رسانه های الکترونیکی مانند بروشورها و تبلیغات و یا گاهی برای تصویرسازی، حروفچینی، طراحی وب و رابط های کاربری می سازند.

 

تفاوت های کلیدی طراح وب در مقابل طراح گرافیک

در ادامه گروه آموزشی صعود چند تفاوت کلیدی را هم برای طراحان وب و هم برای طراحان گرافیک ذکر می کند:

 

1.یک تفاوت عمده بین طراحان گرافیک و طراحان وب وجود دارد و آن  تخصص فنی است، از آنجایی که طراحان وب باید با CSS/HTML و نحوه ساختار یک طراحی در وب و همچنین مقابله با محدودیت هایی مانند زمان بارگذاری و اندازه فایل آشنا باشند. در حالی که طراحان گرافیک معمولاً می توانند طرح را سفارشی کنند و محدودیت های زیادی را از بین ببرند.

2. هم طراحان گرافیک و هم طراحان وب باید دانش و درک اساسی از مبانی طراحی داشته باشند، برای نسخه های جدیدتر گرایش های طراحی به روز بمانند، بتوانند هر مشکلی را با خلاقیت برای مشتریان حل کنند، باید ارتباط خوبی با مشتریان برای چیدمان های طراحی داشته باشند. سبک فونت، باید بیانی برای تصمیم گیری در مورد طرح ها و مهم ترین خودآموز و اختصاصی داشته باشد.

3. طراحان گرافیک شامل بسیاری از مجموعه مهارت های مشابه با طراحان وب هستند. هر دو باید تایپوگرافی، قوانین ترکیب بندی و چیدمان، و پالت رنگ را بدانند. اما طراحان وب شایسته مراقبت می کنند که چگونه این ویژگی ها قابلیت استفاده مجازی و تعامل را نشان می دهند.

4. یک طراح وب ممکن است با یک طراح گرافیک برای کار با ابزارهای بصری مانند شمایل نگاری و گرافیک کار کند، اما پس از آن به عنوان یک طراح وب برای همه این بخش ها سازماندهی شده برای ایجاد یک طراحی تعاملی جامع که تا حدودی عملیاتی است، قابل قبول خواهد بود.

5. اگر در مورد گرافیک صحبت کنیم، طراحی گرافیک در مقایسه با طراحی وب، به ویژه برای وب سایت های محصول، عملکرد بیشتری را شامل می شود.

6. طراحی گرافیکی به مواد و رسانه های چاپی بستگی دارد در حالی که طراحی وب شامل توسعه back-end، سیگنال های شبکه، برنامه های کاربردی سرور و چند تعمیر و نگهداری دارایی های شخص ثالث است.

 

 

جدول مقایسه طراح وب در مقابل طراح گرافیک

گروه آموزشی صعود در جدول زیر به مقایسه جز به جز طراحی وب و طراحی گرافیک میپردازد:

 

طراح گرافیک

 

 

طراح وب

 

یک طراح گرافیک بر روی خلاقیت و همه چیز در مورد هنر تمرکز می کند.

 

یک طراح وب نگران این است که چگونه تمام قطعات یک طراحی به طور جمعی به عنوان یک سیستم عمل می کنند.

 

توسعه دهندگان وب یا همچنین ممکن است هر تیم توسعه جلویی باشند که طراحی را به کد عملکردی تبدیل می کند. طراحان گرافیک با ایجاد یک میخ مربع که متناسب با یک سوراخ مربع است، در داخل مشخصات بتن کار می کنند.

 

به عنوان طراح وب، گاهی اوقات آنها مجبورند با یک توسعه دهنده وب کار کنند یا ممکن است هر تیم توسعه دهنده ای باشند که طراحی را به کد عملکردی تبدیل می کند.

 

طراحی گرافیک منشا آن را در قالب چاپ مانند مجلات، مواد چاپی یا کتاب های کودکان شامل می شود.

 

طراح وب منشأ خود را در قالب وب سایت، صفحات وب، دکمه فراخوانی، طراحی UI یا طراحی UX شامل می شود.

 

طراحی گرافیک فقط زمانی دارد که اندازه فایل ها را حفظ می کند و این زمانی است که آنها سعی میکنند با بنر تبلیغاتی بزرگ در پشت صفحه جمع و جور خود مطابقت داشته باشند.

 

طراحی وب یک رسانه فعال است و با زمان بارگذاری همراه با اندازه فایل هشدار می دهد.

 

طراحان گرافیک ممکن است فونت‌هایی با ظاهر زیبا را پیاده‌سازی کنند که تا زمانی‌که چاپگر نام را ارزش‌گذاری کند، از ناراحتی بیش از حد در مورد نحوه نمایش آن در محصول نهایی محروم باشد.

 

با این حال، طراحان وب باید در نظر بگیرند که چگونه متن در بسیاری از صفحه‌ها و در چندین مرورگر نشان داده می‌شود.

 

 

طراحان گرافیک با ایجاد یک میخ مربع که یک سوراخ مربعی را می پذیرد، در شرایط واقعی عمل می کنند.

 

طراحان وب Descent به سمت ساختن یک میخ عمل می کنند که هر سوراخ را صرف نظر از شکل و اندازه، بسته بندی محروم یا نادیده گرفتن طرح را می پذیرد.

 

با این حال، طراحی گرافیکی دائمی است زیرا هنگامی که هر طرحی به صورت فیزیکی چاپ می شود، هیچ تغییری نمی توان انجام داد.

 

طراحی وب یک واسطه پویا است که انعطاف پذیری و قدرت انطباق و اصلاحات را دارد.

 

در مقایسه، طراح گرافیک تعامل کمتری دارد، ما می توانیم مشاهده یا لمس کنیم، اما نمی توانیم طراحی را تغییر دهیم یا حرکت کنیم.

 

طراح وب به صفحات وب اجازه می دهد تا صفحات ناوبری تعاملی، کلیک کردن روی دکمه ها، پخش فیلم ها یا گرافیک های متحرک باشند.

 

یک طراح گرافیک ممکن است با یک هنرمند سازنده کار کند تا در نهایت به تمیز کردن و سازماندهی فایل ها برای تولید چاپ کمک کند.

 

طراحان وب میتوانند با کار کردن به عنوان فریلنسر و ایجاد وب سایت های سفارشی سازی شده با استفاده از ابزار هایی مانند: Webflow یا CMS خدماتی را برای توسعه وب اضافه کنند.

 

از آنجایی که طراحی گرافیکی به چاپ بستگی دارد، اساساً از حالت رنگ CMYK استفاده می کند که بر جریان بصری و هدایت تأثیر مانند طراحی بنر و غیره تأکید دارد.

 

در طراحی وب، حالت رنگی RGB مطابق با حالت تصویربرداری ویژه آن استفاده می شود که بر تمسخر ارتباط بین ساختار داده تأکید دارد.

 

حامل اطلاعات به عنوان یک رسانه مادی، پارچه یا کاغذ است. مقدار اطلاعات به HTML، مقدار اطلاعات بی نهایت متکی است.

 

حامل اطلاعات به عنوان یک رسانه مادی صفحه نمایش است. مقدار اطلاعات با توجه به اندازه مواد استفاده شده مشخص است.

 

طراحی گرافیک برای سنین مختلف شناخته شده است.

 

طراحی وب یا وب سایت ایجاد شده برای همه گروه های سنی شناخته شده یا مناسب نیست.

 

 

نتیجه

طراحان گرافیک این توانایی را دارند که فناوری و هنر را با هم پیوند دهند تا ایده‌ها را با استفاده از تصاویر، صفحات چاپی و چیدمان صفحات وب به هم متصل کنند. در اینجا، آن‌ها می‌توانند ویژگی‌های طراحی مختلفی را برای دستیابی به جلوه‌های تقویت‌کننده یا هنری در نظر بگیرند. وظیفه اصلی طراحان وب بر ایجاد صفحات وب با جلوه های بصری وب سایت، برنامه ریزی طرح ها، چیدمان ها، عناصر مورد استفاده، مخاطبان هدف، ملاقات با مشتری، رنگ ها، سبک های فونت و همچنین بازارهای هدف متمرکز است. آنها به شخصیت های خاصی دست می یابند که هنری، خلاق، شهودی، بیانگر و حساس نیز هستند. در این مطلب گروه آموزشی صعود به مقایسه تفاوت های بین طراح گرافیک و طراح وب پرداختند و جز به جز تفاوت ها بین این دو حرفه را مقایسه کردند. همچنین شما میتوانید سوالات خود را با کارشناسان وب سایت آموزش برنامه نویسی صعود از قسمت نظرات یا پل های ارتباطی و شبکه های اجتماعی تلگرام، اینستاگرام و یوتیوب در میان بگذارید.