به دنبال طراحی وب سایت خود هستید؟ یا می خواهید با ابزارهای طراحی یک وب سایت حرفه ای ایجاد کنید؟ خوب، قرار نیست کاره آسانی باشد. طراحی وب سایت خود به زمان، صبر و تلاش زیادی نیاز دارد. در حالی که یک خواندن یک مقاله برای ارائه تمام مهارت‌ها، ابزارها و فناوری مورد نیاز برای تبدیل شدن به یک ابزار طراحی وب کافی نیست، این راهنمای خاص به شما کمک می‌کند در مسیر درست قرار بگیرید. هنگامی که مسیری را که باید طی کنید را بدانید، برای رسیدن به مقصد نیاز به پیشرفت و یادگیری مداوم دارید.

مقاله ی ابزار های طراحی وب برای مبتدیان مناسب کسانی است که هیچ سابقه یا تحصیلات رسمی در زمینه ابزارهای طراحی وب ندارند. با این حال، به خاطر داشته باشید که ابزارهای طراحی وب یک موضوع بسیار پیشرفته هستند. شما ممکن است از اصول اولیه شروع کنید، اما باید مهارت ها و دانش زیادی مانند تعامل انسانی با طراحی وب سایت، تئوری رنگ ها و البته زبان های برنامه نویسی مانند CSS و HTML کسب کنید. همچنین ممکن است مجبور شوید جاوا اسکریپت و سایر زبان های برنامه نویسی را یاد بگیرید. سپس بهینه سازی موتورهای جستجو، سیستم های مدیریت محتوا و غیره وجود دارد.

ابزار های طراحی وب برای مبتدیان

مفاهیم ابزار طراحی وب

بیایید با مرور برخی از مفاهیم ابزار طراحی وب شروع کنیم:

ابزارهای طراحی وب تجربه کاربری

طراحی تجربه کاربری که به آن طراحی UX یا UI نیز می گویند، اساساً در مورد این است که بدانید مردم چگونه طراحی وب سایت شما را مشاهده می کنند، با آنها تعامل می کنند و از آنها استفاده می کنند و چگونه از این دانش برای طراحی بهتر وب سایت استفاده کنید. کار زیادی درگیر است و آزمون و خطاهای زیادی نیز وجود دارد. نحوه تعامل و تجربه طراحی یک وب سایت ممکن است با دیگران متفاوت باشد. ابزار طراحی وب شما ممکن است برای شما کاملا منطقی باشد اما در نهایت دیگران را گیج کند. برای آشنایی با بحث ui/ux و طراحی رابط کاربری پیشنهاد میکنیم تا مقالات UI/UX چیست؟ آشنایی با UI/UX و طراحی رابط کاربری چیست؟ را مطالعه کنید.

در حالی که شما در مورد طراحی تجربه کاربری یاد می گیرید، همچنین ایده خوبی است که شروع به مطالعه در مورد Wire-framing کنید، که پردازشی است که در آن ایده های طرح بندی ابزارهای طراحی وب بسیار اساسی را ترسیم می کنید. طرح ها و مفاهیم بسیار خشن هستند، بنابراین می توانید از یک قلم و کاغذ یا الفبای قدیمی خوب استفاده کنید. پس از آن می‌توانید به تبلت یا دسکتاپ بروید، زیرا ایده‌های طرح‌بندی ابزار طراحی وب شما جزئیات بیشتری می‌گیرد. این فرآیند تعیین می کند که طراحی وب سایت شما از ابتدا چگونه کار خواهد کرد.

یادگیری مهارت های زیبایی شناسی

برخی از افراد تمایل دارند قبل از رفتن به سمت زیبایی شناسی ابتدا بر یادگیری کدنویسی تمرکز کنند، اما بهتر است قبل از فرو بردن دستان خود در کدنویسی، بخش های نظری زیبایی شناسی را پوشش دهید. به هر حال، تسلط بر زیبایی شناسی می تواند بسیار دشوار باشد. هیچ حسابداری برای سلیقه وجود ندارد. آنچه برای شما خوب به نظر می رسد ممکن است برای دیگران ناخوشایند باشد. فونت هایی که به نظر می رسد به خوبی با تم کل وب سایت شما کار می کنند ممکن است برای دیگران عجیب و کاملاً اشتباه به نظر برسند. همه چیز ذهنی است، اما برای همه آن یک علم وجود دارد. اگر بتوانید این علم را از بین ببرید و بر قوانین اساسی زیبایی شناسی مسلط شوید، می توانید از بسیاری از مشکلات مرتبط با این بخش از ابزار طراحی وب عبور کنید.

1. تایپوگرافی

ابزار طراحی وب (تایپوگرافی)

تصاویر و ویدیوها در حال تبدیل شدن به خشم آنلاین هستند، اما متن باقی می ماند و همیشه بزرگترین بخش طراحی وب سایت خواهد بود. اینترنت همه چیز درباره کلمات است و چگونه می توان آنها را شگفت انگیز کرد. نوشتن متن خوب به عهده نویسنده است، اما خوب جلوه دادن آن به تایپوگرافی بستگی دارد. هر چند تایپوگرافی فقط انتخاب فونت نیست. همچنین در مورد انتخاب یک اندازه فونت خوب و نوع و تنظیم آن به گونه ای است که برای بازدیدکنندگان وب سایت شما قابل خواندن باشد، صرف نظر از اینکه از چه مرورگری در کدام دستگاه استفاده می کنند. همچنین در مورد ایجاد یک سلسله مراتب بصری بین سرفصل ها، عنوان ها و بدنه است.

هنگامی که قوانین تایپوگرافی را شناختید، وقت آن است که فونت های مناسب را برای طراحی وب سایت انتخاب کنید. شما می توانید بسیاری از فونت های رایگان را پیدا کنید، و به ویژه فونت های وب گوگل می توانند ابزاری عالی در این زمینه باشند. در ابزارهای طراحی وب، بسیاری از طراحان فونت های گوگل را انتخاب می کنند زیرا می توانند مستقیماً در طراحی وب سایت تعبیه شوند. حتی می‌توانید چند ترکیب عالی فونت گوگل را به صورت آنلاین پیدا کنید یا از Web Font Combinator برای جفت‌سازی و پیش‌نمایش ترکیب‌های فونت خود استفاده کنید. در برخی موارد، ممکن است مجبور شوید فونت ها را به تنهایی جاسازی کنید، که چندان راحت نیست. اگر می خواهید یاد بگیرید که چگونه فونت ها را به تنهایی جاسازی کنید، باید شروع به یادگیری برخی از کد نویسی CSS و HTML اولیه کنید. جهت آشنایی کامل با بحث تایپوگرافی پیشنهاد میکنیم تا حتما مقاله ی تایپوگرافی چیست؟ چرا تایپوگرافی مهم است؟ را مطالعه کنید.

ابزار های طراحی وب

2. تئوری رنگ

تئوری رنگ (رنگ ها)

تئوری رنگ فراتر از یادگیری نام فنی رنگ های مختلف است. در واقع، به ترکیب رنگ ها می پردازد و اینکه چگونه رنگ های مختلف می توانند تاثیرات متفاوتی بر احساسات انسان داشته باشند. تئوری رنگ یک علم واقعی است و می تواند تأثیر زیادی بر قابلیت استفاده و تجربه کاربری در طراحی وب سایت شما داشته باشد. به عنوان مثال، متن روی یک صفحه وب اگر رنگ آن خیلی نزدیک به پس زمینه باشد، چندان قابل مشاهده نخواهد بود. تابش خیره کننده صفحه، اختلالات بینایی و صفحه نمایش با پیکربندی ضعیف می توانند به چالش ها اضافه کنند. پیشنهاد میکنیم که در رابطه با این موضوع مقاله ی، را آموزش روانشناسی رنگ در طراحی سایت مطالعه کنید. 

ابزار طراحی وب

3. HTML

طراحی وب(HTML)

هنگامی که زیبایی شناسی و تئوری پشت ابزارهای طراحی وب را شناختید، وقت آن است که دست خود را کثیف کنید و مقداری کدنویسی را یاد بگیرید، با اساسی ترین زبان شروع کنید: زبان نشانه گذاری فرامتن یا HTML. هر وب‌سایتی که طراحی می‌کند همیشه از HTML استفاده می‌کند، که به مرورگر وب می‌گوید آیا به یک ویدیو، پیوند، تصویر یا متن نگاه می‌کند. زبان بعدی که باید یاد بگیرید Cascading Style Sheets یا CSS است که باعث می شود طراحی وب سایت شما خوب به نظر برسد. فونت متن و رنگ عناصر مختلف را به مرورگر می گوید. همچنین می‌تواند طرح‌بندی طراحی وب‌سایت، ظاهر دکمه‌ها، اندازه عناصر مختلف و حتی انیمیشن‌ها را مشخص کند. انتخاب HTML و CSS در واقع بسیار آسان است، اما گسترده هستند و می توان از آنها به روش های مختلف برای ایجاد مهارت های منحصر به فرد طراحی وب استفاده کرد. یادگیری نحوه استفاده موثر از آنها به زمان و تمرین نیاز دارد. جهت آشنایی بیشتر با بحث HTML و CSS پیشنهاد میکنیم تا حتما مقالات HTML چیست؟ از سیر تا پیاز HTML و CSS چیست؟ آشنایی با زبان سی اس اس را مطالعه کنید.

ابزار های طراحی وب

4. جاوا اسکریپت

یادگیری جاوا اسکریپت یک چیز اختیاری است، اما می تواند یک امتیاز بزرگ باشد. این یک زبان برنامه نویسی است که می تواند محتوای وب را به روشی دستکاری کند که فقط از طریق CSS یا HTML قابل انجام نیست. اما برای طراحی هر وب سایتی ضروری نیست و درک آن کمی دشوارتر از HTML یا CSS است. با این وجود، بسیار مفید و یک فناوری مهم است که در مهارت های طراحی وب مورد استفاده قرار می گیرد. می توانید از آن برای اضافه کردن عناصر فانتزی مانند نمایش اسلاید یا فراخوانی محتوای جدید بدون نیاز به بارگذاری مجدد صفحه استفاده کنید. این می تواند قابلیت استفاده طراحی وب سایت را بهبود بخشد.جهت آشنایی با زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت پیشنهاد میکنیم تا حتما مقاله ی، Javascript چیست؟ همه چیز درباره ی جاوا اسکریپت را مطالعه کنید.

ابزار های طراحی وب

در این مقاله گروه آموزش برنامه نویسی صعود به معرفی و بررسی ابزای هایی که برای طراحی وب به آنها نیاز دارید پرداختند همچنین شما می توانید سوالات، انتقادات و پیشنهادات خود را در رابطه با موضوع ابزار های طراحی وب برای مبتدیان از قسمت نظرات با کارشناسان ما در میان بگذارید. در صورت تمایل میتوانید گروه آموزشی صعود را در شبکه ها و رسانه های اجتماعی یوتیوب، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید.