در مقالات گذشته وب سایت آموزش برنامه نویسی صعود راه و روش های زیادی برای آموزش برنامه نویسی و نحوه یادگیری آن معرفی کردیم و توضیح هرکدام پرداختیم شما میتوانید بسته به شرایط و علاقه ی خود یک زبان برنامه نویسی و روش یادگیری آن را انتخاب کنید. اما در این مقاله گروه آموزشی صعود قصد دارند تا به بررسی بهترین سن برای یادگیری برنامه نویسی بپردازند.پس اگر شما هم قصد دارید برنامه نویسی را یاد بگیرید یا میخواهید فرزندتان را به سمت یادگیری برنامه نویسی هدایت کنید باید بدانید که چه سنی برای یادگیری برنامه نویسی مناسب تر است. از این جهت پیشنهاد میکنیم تا در مقاله ی چه سنی برای یادگیری برنامه نویسی مناسب است؟ همراه گروه آموزش برنامه نویسی صعود باشید. پیشنهاد میکنیم در رابطه با این موضوع حتما مقالات، مقدمه ای بر زبان های برنامه نویسی و آیا یادگیری برنامه نویسی سخت است؟ را مطالعه کنید.

چه سنی برای یادگیری برنامه نویسی مناسب است؟

 

هرچه زودتر، بهتر

به طور کلی، کارشناسان به این نتیجه رسیده اند که به کودکان باید در سنین پایین‌تر نحوه کدنویسی آموزش داده شود. اغلب کودکان مهارت های متفاوتی را با سرعت های متفاوت و با سبک های آموزش مختلف یاد می گیرند. با این حال، به طور کلی می توانید آموزش اصول اولیه یک مهارت را به کودک در حدود سن 5 یا 6 سالگی آغاز کنید. بهترین روش برای شروع، انجام دادن بازی های منطقی مختلف است که مشابه به مهارت کدنویسی می باشد. و بعد از انجام این بازی ها کودک شما میتواند تمرینات سخت تر و نزدیک تر به برنامه نویسی را انجام دهد. چندین مطالعه نشان داده است که کودکانی که از ابتدای تحصیلات ابتدایی خود کدنویسی می کنند، در طول تحصیل عملکرد تحصیلی بهتری کسب می کنند. در مقایسه با کودکانی که در یادگیری مرتبط با کدنویسی شرکت نمی کنند، درصد بیشتری از کودکانی که زودتر شروع به کدنویسی می کنند، به (Science, technology, engineering, and mathematics)STEM علاقه مند می شوند، چه در دانشگاه و چه در حرفه کاری خود.

چه سنی برای یادگیری برنامه نویسی مناسب است؟

طرز فکر دیگر

والدین به طور فزاینده ای علاقه مند به آماده سازی فرزندان خود برای موفقیت و دادن بهترین شانس ممکن برای ورود به دانشگاه های رقابتی هستند. اگرچه انگیزه خوبی است، اما آنچه برای بچه هایی که کدنویسی می کنند مفیدتر است این است که یاد می گیرند چگونه منطقی فکر کنند و توانایی تحلیل کردن را به دست بیاورند. سایر جنبه های شناخت مانند خلاقیت و مهارت های تفکر انتقادی نیز مهم هستند و باید آموزش داده شوند و تمرین شوند. با این حال، کدنویسی یک گام فراتر می رود تا حل مسئله را به کودکان آموزش دهد، مهارتی که به جنبه های مختلفی از شلیک شناخت در چندین سیلندر نیاز دارد. حل مسئله نه تنها از نظر حرفه ای و آکادمیک برای افراد مفید است، بلکه در جنبه های عملی عملکرد روزانه نیز مفید است. کودکی که کدنویسی می کند، یاد می گیرد که چگونه با یک ذهنیت راه حل محور به هر موضوعی نزدیک شود. اگر می خواهید کاندیدای رقابتی تری برای تحصیلات عالی یا مشاغل باشید، اغلب، کدنویسی به عنوان چیزی مطرح می شود که باید به سمت آن حرکت کنید. با این حال، مهم ترین گروه سنی که از یادگیری کدنویسی سود می برند، کودکان هستند. اصل اصلی کدنویسی استفاده از ذهنیت حل مسئله شماست. شاید مهم ترین جنبه کدنویسی از دیدگاه یک کودک، یادگیری مهارت های اصلی منطق و استدلال باشد. رفع اشکالات یکی دیگر از جنبه های مهم کدنویسی است. وقتی برنامه ای را شروع می کنید و می بینید که نتیجه غیرمنتظره است، باید به تحقیق، کاوش و یافتن این موضوع ادامه دهید. گذراندن برنامه یک بار دیگر، پشت صحنه، گام به گام بچه ها را قادر می سازد تا گام های منطقی را دنبال کرده و راه حل های قابل اجرا را توسعه دهند.

نحوه عملکرد یادگیری (در پشت صحنه یادگیری چه میگذرد؟)

هنگامی که کودکان می توانند مشکلات منطقی را برای اشکال زدایی برنامه ها حل کنند، کودکان با چالش دیگری روبرو می شوند: یادگیری نحوه اجتناب و جلوگیری از مشکلات بعدی در برنامه. امروزه، بچه ها با فناوری به عنوان بخش مهمی از زندگی روزمره خود بزرگ می شوند. از لحظه‌ای که بیدار می‌شوند تا لحظه‌ای که به خواب می‌روند، عمیقاً در قلمرو فناوری غوطه‌ور هستند. بسیاری از والدین از این عادات به دلیل ارتباط منفی فناوری با اعتیاد و تغییرات رفتاری می ترسند، اما شما هرگز نمی توانید محیط های تکنولوژیکی دنیای امروز را حذف کنید. علاوه بر این، کودکانی که به فناوری تسلط دارند، مزایای زیادی خواهند دید.

چه سنی برای یادگیری برنامه نویسی مناسب است؟

کدنویسی به عنوان بیان خلاقیت

همه ما در زندگی کاری و خلاقیت خود به تعادل نیاز داریم. کودکان به ویژه برای حفظ مدیریت کلاس درس، روز مدرسه بسیار ساختار یافته ای دارند، و بنابراین مانند بزرگسالان، و شاید حتی بیشتر از آن، کودکان به راه های خلاقانه نیاز دارند تا به آنها احساس استقلال و افزایش اعتماد به نفس بدهد. کودکانی که معمولاً از اشکال معمول بیان هنری مانند نقاشی، نوشتن یا موسیقی لذت نمی برند، می توانند نیازهای بیانی را برآورده کنند و قابلیت های بیانی را در کدنویسی توسعه دهند.

نتیجه

بهترین سال ها برای یادگیری کدنویسی و برنامه نویسی کودکان در دوران ابتدایی است. در دوره ابتدایی، بچه‌ها مرحله به مرحله که ذهنشان رشد میکند مراحل مختلف یادگیری برنامه نویسی را یاد میگیرند. جالب است که بدانید بهترین ها در کدنویسی اغلب در حدود سن 5 یا 6 سالگی شروع به علاقه مندی و یادگیری کدنویسی کردند. هنگامی که به کودکان مهارت های تفکر منطقی آموزش داده می شود و طرز فکر حل مسئله را اتخاذ می کنند، در آینده مفاهیم پیچیده تری از کدنویسی را درک خواهند کرد. دقیقاً مانند کودکی که زبانی را زود یاد می‌گیرد و زبان را حفظ نمی‌کند، حتی آن دسته از کودکانی که با افزایش سن علاقه‌ای به کدنویسی ندارند، از درک مفاهیم پایه فناوری بهره‌مند می‌شوند که سایر یادگیری‌ها را بهبود می‌بخشد و برای موفقیت آینده آنها ارزشمند خواهد بود.  شما میتوانید سوالات، انتقادات و پیشنهادات خود را در رابطه موضوع چه سنی برای یادگیری برنامه نویسی مناسب است؟ از قسمت نظرات با کارشناسان ما در میان بگذارید. در صورت تمایل میتوانید گروه آموزشی صعود را در شبکه ها و رسانه های اجتماعی یوتیوب، اینستاگرام و تلگرام دنبال کنید.