اگر در رابطه با توسعه وب تحقیق کرده باشید و یا دانش توسعه وب را درک کرده باشید، تضمین میکنیم که نام آپاچی را شنیده اید. این نرم افزار با اختلاف پرکاربردترین نرم افزار وب سرور در بازار است. در واقع سهم بازار آن نزدیک به 31 درصد است. با ارائه انعطاف پذیرترین محیط برای اجرای سرور به کاربران تسلط بر بازار را به دست آورده است. به این ترتیب، این نرم افزار به نرم افزار سرور وب تبدیل شده است. امروز، گروه آموزشی صعود در مورد اینکه آپاچی دقیقا چیست؟ و در واقع چه کاری انجام می دهد بحث خواهند کرد، پس در ادامه ی این موضوع مهم با گروه آموزشی صعود همراه شوید. پیشنهاد میکنیم ک در رابطه با این موضوع مقالات، آشنایی با شغل طراحی وب و طراحی سایت چیست؟ را مطالعه کنید.

Apache چیست؟ و چه کاربردی برای توسعه وب سایت دارد؟

Apache (آپاچی) یک نرم افزار وب سرور است که مسئولیت پذیرش درخواست های HTTP از بازدیدکنندگان و ارسال مجدد اطلاعات درخواستی در قالب صفحات وب را بر عهده دارد. یا به عبارت ساده تر، به بازدیدکنندگان این امکان را می دهد که محتوای وب سایت شما را مشاهده کنند. راه دیگر برای بررسی آن این است که آپاچی مسئول اطمینان از اینکه سروری که وب سایت شما در آن ذخیره می شود می تواند با دستگاهی که بازدیدکننده استفاده می کند ارتباط برقرار کند، است. این چیزی است که سخت افزار بازدیدکننده را به سخت افزار شما متصل می کند. بدون نرم افزار وب سرور، وب سایت شما کار نخواهد کرد و به طور مستقیم بر عملکرد وب سایت شما تاثیر می گذارد.

Apache چیست؟ و چه کاربردی برای توسعه وب سایت دارد؟

وب سرور چیست؟

قبل از اینکه بتوانیم توضیح دهیم که آپاچی واقعا چگونه کار می کند، مهم است که تعریف کنیم وب سرور چیست؟ زیرا بخشی جدایی ناپذیر از فرآیند است. وقتی اکثر مردم به یک وب سرور فکر می کنند، سیستم فیزیکی را تصور می کنند که تمام داده هایی را که وب سایت شما استفاده می کند در خود جای می دهد. هنگامی که برای یک برنامه میزبانی وب ثبت نام می کنید، در واقع یکی از این سرورها را اجاره می کنید.با این حال، اینجاست که کار مشکل می شود. به طور کلی، Apache یا آپاچی نرم افزاری است که وب سرور روی آن اجرا می شود، اما وقتی به اطراف اینترنت نگاه می کنید، بسیاری از افراد از این اصطلاحات به جای یکدیگر استفاده می کنند. بدون Apache یا نرم افزار دیگری، واقعا نمی توانید وب سرور را وب سرور بنامید. به همین دلیل است که آپاچی اغلب به عنوان وب سرور آپاچی شناخته می شود.بنابراین وقتی اکثر مردم به یک وب سرور مراجعه می کنند، به نرم افزار پشت آن اشاره می کنند.

آپاچی(Apache) چگونه کار می کند؟

آپاچی نرم افزاری است که روی وب سرور اجرا می شود. اولین قدم این است که بین سرور و مرورگرهای وب ارتباط برقرار کند. این به کاربران این مرورگرهای وب اجازه می دهد تا درخواست ها را به سرور ارسال کنند و آپاچی مسئول رسیدگی به این موضوع است. به عنوان مثال، اگر یک بازدیدکننده از Google روی صفحه اصلی شما کلیک کند، مرورگر وب او درخواستی برای نمایش اطلاعات به آن سرور ارسال می کند. آپاچی این درخواست را می پذیرد و سپس داده های لازم را از سرور به مرورگر می فرستد. نتیجه نهایی این است که بازدید کننده می تواند محتوای آن صفحه وب را ببیند. این فقط اصول اولیه آن است. آپاچی دارای مجموعه ای از ویژگی ها برای استفاده از آنها است که در قالب ماژول ها ارائه می شود. این ویژگی‌ها شامل ویژگی‌های کلیدی مانند امنیت و حافظه پنهان است. این چیزی است که به پلت فرم انعطاف پذیری زیادی می دهد. می توان آن را طوری تغییر داد که تقریباً در هر محیط توسعه وب قرار گیرد.

مزایای Apache

در ادامه گروه آموزشی صعود به مهم ترین مزایای Apache (آپاچی) به عنوان یک وب سرور میپردازند:

1.انعطاف پذیری

اینترنت مکانی بزرگ پر از میلیون ها وب سایت است که همگی نیازهای منحصر به فردی دارند. آپاچی می تواند توسط بسیاری از وب سایت ها استفاده شود زیرا یک محیط بسته شدن انعطاف پذیر را فراهم می کند که به آن اجازه می دهد در صورت نیاز کار کند. در حقیقت، دو وب سرور آپاچی می توانند بسیار متفاوت از یکدیگر باشند و این برای منحصر به فرد بودن وب سایت ها ضروری است.

2.آسان برای راه اندازی

در بیشتر موارد، وب سایت های جدید معمولاً توسط افرادی ساخته می شوند که تجربه طراحی وب ندارند.

در نتیجه، صنعت به سمت پلتفرم‌های توسعه وب آسان‌تر جذب شده است که از کمترین کد ممکن استفاده می‌کنند، مانند وردپرس. آپاچی نرم افزار وب سرور مناسب برای مبتدیان است. نصب آن آسان است و برای اکثر CMS ها خارج از جعبه کار می کند.

3.پایگاه کاربری عظیم

قدرت در اعداد وجود دارد، و هنگامی که یک جامعه بزرگ می شود، منابع مفید نیز انجام می شود. آپاچی پرکاربردترین نرم افزار وب سرور موجود است و به همین دلیل بیشترین پشتیبانی موجود را دارد. افراد مبتدی میتوانند به راحتی پاسخ سوالات مورد نظر خود را بیابند. بسیاری این را بدیهی می دانند، اما به من اعتماد کنید، اگر از وب سرور دیگری استفاده می کنید، یافتن پاسخ بسیار سخت تر است.

4. پایگاه اینترنتی عظیم

قدرت در اعداد وجود دارد، و زمانی که یک جامعه بزرگ می شود، منابع مفید نیز انجام می شود. آپاچی پرکاربردترین نرم افزار وب سرور موجود است و به همین دلیل امکان پشتیبانی موجود را دارد. افراد مبتدی می توانند به راحتی پاسخ سوالات نظر را بیابند. خیلی این را بدیهی می دانم، اما به من اعتماد کنید، اگر از وب سرور دیگری استفاده کنید، پاسخ بسیار سختی را پیدا کنید.

 

معایب Apache

گروه آموزشی صعود در بالا به معرفی و بررسی مهم ترین مزایای وب سرویس Apache پرداخت و در ادامه قصد دارد تا به معایب آن بپردازد:

1.سفارشی سازی می تواند منجر به آسیب پذیری امنیتی شود

در حالی که انعطاف پذیری یکی از بزرگترین مزیت های Apache است، نمی توان انکار کرد که می تواند مانند یک شمشیر دولبه عمل کند. سفارشی کردن جنبه های مختلف آپاچی به شما کنترل بیشتری بر همه چیز می دهد، اما همچنین می تواند آسیب پذیری های امنیتی را باز کند. این تغییرات می تواند دری باز برای سوء استفاده هکرها ایجاد کند. توسعه دهندگان وب با تجربه تر می توانند از این امر اجتناب کنند، اما واقعیت همچنان باقی است، می تواند خطرناک باشد. 

2.تشخیص ماژول های آپاچی سخت است

ماژول های زیادی وجود دارند که ویژگی های خاصی را به وب سرور شما اضافه می کنند. بسیاری از آنها کاملاً مفید هستند.با این حال، برخی از ویژگی‌ها ممکن است غیر ضروری باشند یا هیچ هدفی نداشته باشند. این واقعا به وب سایت بستگی دارد. در این موارد، تشخیص اینکه کدام ماژول‌ها ضروری هستند و کدام‌ها بدون اطلاع از نرم‌افزار می‌تواند مشکل‌ساز باشد.

3.به روز رسانی ها

تعداد به‌ روزرسانی‌هایی که از آپاچی Apache ممکن است منتشر شود، می‌تواند زیاد باشد. و این مسئله نباید در هر پروژه ای که انجام می دهید تأثیر بگذارد، اما بسیاری از توسعه دهندگان دوست ندارند اغلب به روز شوند. با این حال، در مورد آپاچی، واقعا مهم است. به ‌روزرسانی‌ها اغلب از آسیب‌پذیری‌های امنیتی یافت شده جلوگیری میکنند. به روز نبودن می تواند وب سایت شما را در برابر هکرها آسیب پذیر کند.

گروه آموزشی صعود در مقاله ی، Apache چیست؟ و چه کاربردی برای توسعه وب سایت دارد؟ به معرفی و بررسی وب سرور  Apache پرداختند و همینطور مزایا و معایب مهم وب سرور Apache را بیان کردند همچنین شما میتوانید سوالات، انتقادات و پیشنهادات خود را در رابطه با وب سرور Apache و موضوع مقاله امروز یعنی Apache چیست؟ و چه کاربردی برای توسعه وب سایت دارد؟ از قسمت نظرات با کارشناسان گروه آموزشی صعود بیان کنید. در صورت تمایل میتوانید گروه آموزشی صعود را در شبکه ها و رسانه های اجتماعی یوتیوب، تلگرام، و اینستاگرام دنبال کنید.