گروه آموزش برنامه نویسی صعود در مقاله Git چیست؟ مقدمه ای از گیت برای مبتدیان مفاهیم اولیه و پیشرفته Git را ارائه می دهد. آموزش Git ما برای مبتدیان و حرفه ای ها طراحی شده است. پیشنهاد میکنیم در رابطه با این موضوع حتما مقالات، تفاوت بین GitLab و GitHub و Githubچیست؟ چرا برنامه نویسان از گیت هاب استفاده می کنند؟ را مطالعه کنید.

Git یک سیستم کنترل نسخه توزیع شده مدرن و پرکاربرد در جهان است. برای اداره و مدیریت پروژه ها با سرعت و کارایی بالا توسعه پیدا کرده است. سیستم کنترل نسخه به ما این امکان را می دهد تا در یک فضای کاری با اعضای تیم خود نظارت داشته باشیم و با آنها کار کنیم.

در این مقاله گروه آموزش برنامه نویسی صعود به شما کمک می کند تا سیستم کنترل نسخه توزیع شده Git را از طریق خط فرمان و همچنین با GitHub درک کنید.

Git چیست؟ مقدمه ای از گیت برای مبتدیان

باید بگوییم که گیت Git یک تکنولوژی یا سیستم جهت کنترل نسخه توزیع شده و منبع باز است.  از Git برای انجام پروژه های کوچک تا بزرگ با سرعت و کارایی بالا طراحی شده است، همینطور برای ایجاد نظم و هماهنگی کار بین توسعه دهندگان بکارگیری می شود. کنترل نسخه به ما اجازه می دهد تا با اعضای تیم خود در همان فضای کاری ردیابی و کار کنیم.

Git پایه بسیاری از سرویس‌ها مانند GitHub و GitLab است، اما ما می‌توانیم بدون استفاده از سرویس‌های Git دیگر از Git استفاده کنیم. Git می تواند به صورت خصوصی و عمومی استفاده شود.

Git توسط لینوس توروالدز در سال 2005 جهت توسعه هسته لینوکس ایجاد شد. همچنین به عنوان یک ابزار کنترل نسخه توزیع شده مهم برای DevOps استفاده می شود.

یادگیری Git آسان است و عملکرد سریعی دارد. از دیگر ابزارهای SCM مانند Subversion، CVS، Perforce و ClearCase برتری دارد.

ویژگی های Git

Git چیست؟ مقدمه ای از گیت برای مبتدیان

گروه آموزش برنامه نویسی صعود در زیر لیستی کامل از ویژگی های گیت را به شما ارائه می دهد.

برخی از ویژگی های قابل توجه Git به شرح زیر است:

Open source

Git یک ابزار منبع باز است. تحت مجوز GPL (مجوز عمومی عمومی) منتشر شده است.

 مقیاس پذیر

Git مقیاس پذیر است، به این معنی که وقتی تعداد کاربران افزایش می یابد، Git می تواند به راحتی چنین موقعیت هایی را مدیریت کند.

توزیع شده است

یکی از ویژگی های عالی Git این است که توزیع شده است. توزیع شده به این معنی است که به جای اینکه پروژه را به ماشین دیگری تغییر دهیم، می توانیم یک "کلون" از کل مخزن ایجاد کنیم. همچنین، به جای داشتن تنها یک مخزن مرکزی که تغییرات را به آن ارسال می کنید، هر کاربر مخزن مخصوص به خود را دارد که شامل کل تاریخچه commit پروژه است. ما نیازی به اتصال به مخزن راه دور نداریم. این تغییر فقط در مخزن محلی ما ذخیره می شود. در صورت لزوم، می توانیم این تغییرات را به یک مخزن از راه دور فشار دهیم.

امنیت

Git امن است. از SHA1 (عملکرد هش ایمن) برای نامگذاری و شناسایی اشیاء در مخزن خود استفاده می کند. فایل‌ها و commit‌ها توسط چک‌سام آن در زمان پرداخت بررسی و بازیابی می‌شوند. تاریخچه خود را به گونه ای ذخیره می کند که شناسه تعهدات خاص به تاریخچه توسعه کامل منتهی به آن commit بستگی دارد. پس از انتشار، نمی توان تغییراتی در نسخه قدیمی آن ایجاد کرد.

سرعت

Git بسیار سریع است، بنابراین می تواند تمام وظایف را در مدتی انجام دهد. بیشتر عملیات git در مخزن محلی انجام می شود، بنابراین سرعت بسیار بالایی را ارائه می دهد. همچنین، یک سیستم کنترل نسخه متمرکز به طور مداوم با یک سرور در جایی ارتباط برقرار می کند.

تست های عملکرد انجام شده توسط موزیلا نشان داد که در مقایسه با سایر VCS ها بسیار سریع است. واکشی تاریخچه نسخه از یک مخزن ذخیره شده محلی بسیار سریعتر از واکشی آن از سرور راه دور است. بخش اصلی Git به زبان C نوشته شده است، که سربار زمان اجرا مرتبط با سایر زبان های سطح بالا را نادیده می گیرد.

Git برای کار بر روی هسته لینوکس توسعه یافته است. بنابراین، به اندازه کافی قادر است که مخازن بزرگ را به طور موثر مدیریت کند. از ابتدا، سرعت و عملکرد هدف اصلی گیت بوده است.

پشتیبانی از توسعه غیر خطی

Git از انشعاب و ادغام یکپارچه پشتیبانی می کند که به تجسم و هدایت یک توسعه غیرخطی کمک می کند. یک شاخه در Git نشان دهنده یک commit است. ما می‌توانیم ساختار شاخه کامل را با کمک والدین commit آن بسازیم.

انشعاب و ادغام(Branching and Merging)

شاخه‌بندی و ادغام ویژگی‌های عالی Git است که آن را از سایر ابزارهای SCM متمایز می‌کند. Git اجازه می دهد تا چندین شاخه را بدون تأثیر بر یکدیگر ایجاد کنید. ما می توانیم کارهایی مانند ایجاد، حذف و ادغام در شاخه ها را انجام دهیم و این کارها فقط چند ثانیه طول می کشد.

در زیر برخی از ویژگی هایی که می توان با انشعاب به دست آورد آورده شده است:

1.ما می توانیم برای یک ماژول جدید از پروژه یک شاخه جداگانه ایجاد کنیم، هر زمان که بخواهیم آن را commit و حذف کنیم.

2.ما می‌توانیم یک شعبه تولید داشته باشیم که همیشه آنچه را که وارد تولید می‌شود دارد و می‌تواند برای آزمایش در شاخه آزمایشی ادغام شود.

3.ما می توانیم یک شاخه آزمایشی برای آزمایش ایجاد کنیم و بررسی کنیم که آیا کار می کند یا خیر. همچنین در صورت نیاز می توانیم آن را حذف کنیم.

4.مزیت اصلی انشعاب این است که اگر بخواهیم چیزی را به یک مخزن راه دور منتقل کنیم، مجبور نیستیم همه شاخه های خود را فشار دهیم. ما می توانیم چند شعبه خود را انتخاب کنیم یا همه آنها را با هم انتخاب کنیم.

تضمین داده ها

مدل داده Git یکپارچگی رمزنگاری هر واحد پروژه ما را تضمین می کند. این یک شناسه commit منحصر به فرد برای هر commit از طریق یک الگوریتم SHA فراهم می کند. ما می توانیم commit را با commit ID بازیابی و به روز کنیم. اکثر سیستم های کنترل نسخه متمرکز به طور پیش فرض چنین یکپارچگی را ارائه نمی دهند.

منطقه صحنه سازی

ناحیه Staging نیز یکی از قابلیت های منحصر به فرد Git است. می توان آن را به عنوان پیش نمایشی از commit بعدی ما در نظر گرفت، علاوه بر این، یک منطقه میانی است که می توان commit ها را قبل از تکمیل قالب بندی و بررسی کرد. هنگامی که یک commit ایجاد می‌کنید، Git تغییراتی را که در قسمت مرحله‌بندی هستند، می‌گیرد و آنها را به عنوان یک commit جدید می‌سازد. ما مجاز به افزودن و حذف تغییرات از ناحیه مرحله بندی هستیم. ناحیه مرحله بندی را می توان مکانی در نظر گرفت که Git تغییرات را در آن ذخیره می کند.

اگرچه، Git دایرکتوری مرحله‌بندی اختصاصی ندارد که بتواند برخی از اشیاء را که نشان دهنده تغییرات فایل (blobs) هستند، ذخیره کند. به جای این، از فایلی به نام index استفاده می کند.

یکی دیگر از ویژگی‌های Git که آن را از سایر ابزارهای SCM متمایز می‌کند این است که می‌توان برخی از فایل‌های خود را به سرعت مرحله‌بندی کرد و بدون اینکه فایل‌های اصلاح‌شده دیگری را در فهرست کاری خود قرار داد، آنها را commit کرد.

مزایای Git

یک برنامه کنترل نسخه به ما امکان می دهد تمام تغییراتی که در فایل های پروژه خود ایجاد می کنیم را پیگیری کنیم. هر بار که در فایل های یک پروژه موجود تغییراتی ایجاد می کنیم، میتوانیم آن تغییرات را به یک مخزن فشار (Push) دهیم. سایر توسعه دهندگان مجازند تغییرات شما را از مخزن خارج کنند و به کار با به روز رسانی هایی که به فایل های پروژه اضافه کرده اید ادامه دهند.

برخی از مزایای مهم استفاده از Git به شرح زیر است:

صرفه جویی در زمان

Git یک فناوری سریع رعد و برق است. اجرای هر فرمان تنها چند ثانیه طول می کشد تا بتوانیم در زمان ورود به حساب GitHub در زمان زیادی صرفه جویی کنیم و ویژگی های آن را دریابیم.

کار آفلاین

یکی از مهمترین مزایای Git این است که از کار آفلاین پشتیبانی می کند. اگر ما با مشکلات اتصال به اینترنت مواجه هستیم، تاثیری در کار ما نخواهد داشت. در Git تقریباً همه چیز را می توانیم به صورت محلی انجام دهیم. در مقایسه، سایر CVS مانند SVN محدود است و ارتباط با مخزن مرکزی را ترجیح می دهند.

رفع اشتباهات

یکی از مزایای دیگر Git این است که می توانیم اشتباهات را لغو کنیم. گاهی اوقات خنثی سازی می تواند یک گزینه نجات دهنده برای ما باشد. Git تقریباً برای همه چیز گزینه لغو را فراهم می کند.

ردیابی تغییرات

Git با برخی ویژگی‌های هیجان‌انگیز مانند Diff، Log و Status تسهیل می‌کند، که به ما امکان می‌دهد تغییرات را ردیابی کنیم تا بتوانیم وضعیت را بررسی کنیم، فایل‌ها یا شاخه‌های خود را با هم مقایسه کنیم.

Git چیست؟ مقدمه ای از گیت برای مبتدیان

چرا Git؟

ما در مورد بسیاری از ویژگی ها و مزایای Git صحبت کرده ایم که بدون شک Git را به عنوان سیستم کنترل نسخه پیشرو نشان می دهد. اکنون، در مورد اینکه چرا باید Git را انتخاب کنیم، به چند نکته دیگر خواهیم پرداخت.

Git Integrity

Git برای اطمینان از امنیت و یکپارچگی محتوای تحت کنترل نسخه توسعه یافته است. در حین انتقال یا دستکاری در سیستم فایل برای تایید گم نشدن اطلاعات از جمع کنترلی استفاده می کند. در داخل یک مقدار چک جمع از محتویات فایل ایجاد می کند و سپس هنگام انتقال یا ذخیره داده ها آن را تایید می کند.

سیستم کنترل نسخه مرسوم(Trendy Version Control System)

Git پرکاربردترین سیستم کنترل نسخه است. دارای حداکثر پروژه در بین تمام سیستم های کنترل نسخه است. با توجه به گردش کار شگفت انگیز و ویژگی های آن، انتخاب ترجیحی توسعه دهندگان است.

همه چیز Local است

تقریباً تمام عملیات Git را می توان به صورت محلی انجام داد. این یک دلیل مهم برای استفاده از Git است. ما نیازی به اطمینان از اتصال به اینترنت نخواهیم داشت.

همکاری در پروژه های عمومی

پروژه های عمومی زیادی در GitHub در دسترس هستند. ما می توانیم در آن پروژه ها همکاری کنیم و خلاقیت خود را به دنیا نشان دهیم. بسیاری از توسعه دهندگان در پروژه های عمومی همکاری می کنند. این همکاری به ما امکان می دهد در کنار توسعه دهندگان با تجربه باشیم و چیزهای زیادی از آنها بیاموزیم. بنابراین، مهارت های برنامه نویسی ما را به سطح بعدی می برد.

استخدام کنندگان را تحت تاثیر قرار دهید

شما می توانید با ارائه رزومه خود در Git و GitHub، استخدام کنندگان یا کارفرما را تحت تاثیر قرار دهید. پیوند نمایه GitHub خود را به HR سازمانی که می خواهید به آن بپیوندید ارسال کنید. مهارت های خود را نشان دهید و از طریق کار خود بر آنها تاثیر بگذارید. این کار شانس استخدام شدن را افزایش می دهد. پیشنهاد میکنیم در رابطه با این موضوع حتما مقاله ی، Gitlab چیست؟ همه چیز درباره ی گیت لب را مطالعه کنید.

گروه آموزش برنامه نویسی صعود در مقاله ی، Git چیست؟ مقدمه ای از گیت برای مبتدیان به معرفی و بررسی Git و ویژگی های آن پرداخت. همچنین شما می توانید سوالات، انتقادات و پیشنهادات خود را در رابطه با موضوع امروز یعنی Git چیست؟ مقدمه ای از گیت برای مبتدیان از قسمت نظرات با کارشناسان گروه آموزش برنامه نویسی صعود در میان بگذارید. در صورت تمایل میتوانید گروه آموزشی صعود را در شبکه های اجتماعی اینستاگرام و تلگرام دنبال کنید.