در مطالب و مقالات گذشته گروه آموزشی صعود به معرفی زبان های برنامه نویسی زیادی پرداخند و معایب و مزایا هرکدام را با شما به اشتراک گذاشتن اما در این مقاله کارشناسان گروه آموزش برنامه نویسی صعود قصضد دارن تا به معرفی زبان برنامه نویسی perl که در چند مقالات اخیر از او یاد شد بپردازند. پس اگر شما هم قصد دارید تا با یک زبان برنامه نویسی دیگر آشنا شوید در این مقاله همراه گروه آموزشی صعود باشید.

بیشتر بخوانید:  در رابطه با این موضوع پیشنهاد میکنیم تا حتما مقالات بهترین زبان های برنامه نویسی برای یادگیری در سال 2023 و10 زبان برنامه نویسی پردرآمد در سال 2022 را مطالعه کنید.

 

Perl چیست؟ معرفی زبان برنامه نویسیperl

 

Perl که توسط لری وال در سال 1987 تأسیس شد، یک زبان برنامه نویسی تفسیر شده سطح بالا است که برای توسعه وب سایت ها و سایر نرم افزارها استفاده می شود. Perl یک زبان قدیمی تر، متن باز، همه منظوره و تفسیر شده است که از نظر نحو بسیار نزدیک به C است.

Perl چیست؟ معرفی زبان برنامه نویسیperl

Larry Wall ابداع کننده ی زبان برنامه نویسی perl

پرل چیست؟

در ابتدای ظهور فناوری، تنها تعداد انگشت شماری از زبان های برنامه نویسی وجود داشت که درک و برنامه نویسی آن ها بسیار سخت بود. اما از آن زمان، تعداد زیادی زبان برنامه نویسی ایجاد شده است. ما پایتون، پی‌اچ‌پی و بسیاری دیگر را با برنامه‌های خاص داریم. Perl یکی از این زبان‌های برنامه‌نویسی است که تا همین اواخر مدت‌هاست در سطح پایینی قرار داشته است. بر اساس بررسی Tech Survey، بیش از 101449 وب سایت از PERL استفاده می کنند و این زبان برنامه نویسی جایگاه دهم را در لیست زبان های برنامه نویسی محبوب دارد. استفاده از Perl نسبت به زبان های ساختار یافته تری مانند C و ++آسان تر است. با این وجود، برنامه های پیشرفته به این زبان نوشته می شوند. به دلیل مهارت های دستکاری متن و ظرفیت آن برای مقابله با فایل های باینری، این زبان اغلب برای ایجاد برنامه های رابط gateway interface (CGI) استفاده می شود.

 

ویژگی های Perl

پرل قبلاً یک زبان برنامه نویسی اولیه بود، اما دیگر به طور گسترده مورد استفاده قرار نمی گیرد. با این حال، زبان برنامه نویسی Perl در حال بازیابی برجستگی شایسته خود است. دلایل خاصی وجود دارد که چرا این زبان همچنان توسط برخی ترجیح داده می شود، همانطور که در زیر ذکر شده است. این دلایل عبارتند از:

 • ویژگی های یونیکس و زبان های دیگر
 • زبان Glu
 • جاسازی
 • پردازش متن
 • با زبان های دیگر کار می کند

 

 

پرل دارای ویژگی هایی از یونیکس و سایر زبان های برنامه نویسی است

پرل عناصر را از زبان های مختلف از جمله C، awk، sed، sh و BASIC وام گرفته است. کد می تواند همانطور که هست در یک زبان تفسیر شده اجرا شود، و می تواند دستورالعمل ها را بدون نیاز به کامپایل کردن برنامه کامل در دستورالعمل های زبان ماشین ابتدا اجرا کند.

 

زبان Glue

زبان Glue یک زبان برنامه نویسی است که به طور خاص برای نوشتن و مدیریت برنامه ها و کد ایجاد شده است که به اجزای مختلف نرم افزار می پیوندد. Perl ادغام رابط‌ها و مؤلفه‌های ناسازگار را به عنوان زبان کدنویسی Glue برای برنامه‌نویسان آسان می‌کند. Glue دارای یک رابط یکپارچه سازی پایگاه داده است که از MySQL، Oracle، Postgres، Sybase و سایر پایگاه های داده شخص ثالث پشتیبانی می کند.

 

جاسازی

سیستم های دیگر می توانند از مفسر پرل استفاده کنند. Perl یک زبان برنامه نویسی است که ممکن است در پایگاه داده ها و سرورهای وب ادغام شود.

 

پردازش متن

Perl شامل امکانات پردازش متن است که به آن اجازه می دهد با زبان های نشانه گذاری مانند زبان نشانه گذاری فرامتن و زبان نشانه گذاری توسعه پذیر کار کند.

 

با زبان های دیگر کار می کند

پرل با HTML، XML و سایر زبان های نشانه گذاری کار می کند. همچنین به شما امکان می دهد به دو روش رویه ای و شی گرا برنامه ریزی کنید. Perl همچنین به دلیل پشتیبانی از انواع وراثت، پلی مورفیسم، و کپسوله سازی و اجرای مفاهیم OOP مورد توجه قرار گرفته است. پرل به اندازه کافی همه کاره است تا هر دو روش برنامه نویسی رویه ای و شی گرا را به طور همزمان فعال کند.

 

سایر ویژگی های PERL عبارتند از:

 • یونیکد پشتیبانی می شود.
 • با استاندارد Y2K مطابقت دارد.
 • از XS یا SWIG برای ارتباط با کتابخانه های C/C++ خارجی استفاده می کند.
 • پرل یک زبان برنامه نویسی است که می توان آن را گسترش داد.

 

موارد استفاده از پرل

مزایایی که در بالا توضیح داده شد باید به اندازه کافی باشد تا شما را متقاعد کند که چرا بسیاری از مشاغل هنوز از آن استفاده می کنند. اکنون که ویژگی ها فهرست شده اند، به برخی از برنامه های کاربردی پرل نگاه می کنیم:

 

محبوبیت و تقاضای پرل از عوامل مختلفی ناشی می شود. تعدادی از برنامه های کاربردی در زیر ذکر شده است:

 • پردازش متن
 • مدیریت سیستم
 • افزایش امنیت
 • توسعه وب

 

در پردازش متن

پرل دارای قابلیت دستکاری متن قوی است که به آن امکان می دهد گزارش هایی را از انواع فایل های متنی به راحتی تولید کند. همچنین می تواند فایل ها را به فرمت های مختلف تبدیل کند.

 

در مدیریت سیستم

به لطف پشتیبانی از چندین زبان برنامه نویسی، مدیریت سیستم را آسان می کند. به جای اتکا به زبان های مختلف، می تواند تمام جنبه های مدیریت سیستم را مدیریت کند. Perl در توسعه وب، اتوماسیون وب، برنامه نویسی رابط کاربری گرافیکی و سایر برنامه ها استفاده می شود.

 

در افزایش امنیت

Perl می تواند برای یافتن نقص های امنیتی در نرم افزار و شبکه ها استفاده شود. به همین دلیل، در توسعه وب، شبکه و بیوانفورماتیک نیز استفاده می شود.

 

در توسعه وب

Perl همچنین در توسعه وب برای خودکارسازی فرآیندهای متعدد در سرورهای وب و سایر کارهای اداری مانند تولید ایمیل و پاکسازی سیستم استفاده می شود.

 

مزایای Perl

 • سازگاری بین پلتفرمی دارد و با زبان های نشانه گذاری مانند HTML و XML به خوبی کار می کند.
 • پرل در دستکاری متن استفاده می شود.
 • این نرم افزار رایگان و متن باز است.
 • در سرورهای وب و پایگاه داده استفاده می شود.

معایب Perl

 • به دلیل ماژول های CPAN، قابلیت حمل را پشتیبانی نمی کند.
 • برنامه ها به کندی اجرا می شوند و هر تغییری در برنامه نیاز به تفسیر دارد.
 • کد آن نامنظم و خواندن چالش برانگیز است.
 • در مقایسه با زبان های دیگر، استفاده از آن آسان نیست.

 

پرل در مقابل پایتون

Perl و Python زبان های برنامه نویسی قابل مقایسه هستند. هر دو زبان برای آسان کردن اسکریپت ایجاد شده اند. تمایز این است که پرل برای ارائه اسکریپت های یونیکس با ساختاری شبیه به C ساخته شده است. پایتون برای سهولت استفاده از C و اسکریپت با آن ایجاد شد. از نظر نحوی(املایی)، Perl و Python بسیار شبیه هستند، و ترجمه از آن به Python نسبتا ساده است، تنها با چند تفاوت نحوی اساسی. با برخی شباهت‌های صریح، موارد زیر برخی از تفاوت‌های متمایز بین Perl و Python است.

 1. خطوط پرل در نقطه ویرگول به پایان می رسد.
 2. Perl و Python شباهت های ظاهری دارند، اما چندین تفاوت قابل توجه وجود دارد. خطوط پرل در نقطه ویرگول به پایان می رسد.
 3. براکت های فرفری و تورفتگی در پرل وجود دارد اما در پایتون وجود ندارد.
 4. در پرل، نام متغیرها با یک نشانگر متغیر مانند $x، درصد x و x سبک می‌شوند. در پایتون، نام متغیرها بدون نشانگر متغیر، مانند x، سبک سازی می شود.
 5. در پایتون، دستور print یک خط جدید به انتهای خروجی اضافه می کند.

 

نتیجه

Perl یک زبان برنامه نویسی ساده است که هنوز هم بسیاری از مردم برای ایجاد وب سایت و سایر ویژگی ها از آن استفاده می کنند. آیا توانستید مهمترین بخش پرل را درک کنید؟ ما صمیمانه امیدواریم که شما انجام داده باشید. همچنین شما میتوانید سوالات خود را در رابطه با موضوع امروز یعنی Perl چیست؟ معرفی زبان برنامه نویسیperl  از قسمت نظرات با کارشناسان ما در میان بگذارید. در صورت تمایل میتوانید گروه آموزشی صعود را در شبکه های اجتماعی تلگرام، اینستاگرام و یوتیوب دنبال کنید.