XAMPP یک وب سرور چند پلتفرمی است که رایگان و منبع باز(open source) است. XAMPP مخففی از Cross-Platform ،Apache ،MySQL ،PHP و Perl است. XAMPP یک وب سرور بین پلتفرمی محبوب است که به توسعه دهندگان اجازه می دهد کد خود را روی یک وب سرور محلی بنویسند و آزمایش کنند. زمپ توسط Apache Friends ایجاد شده است و عموم می توانند کد منبع اصلی آن را تغییر دهند یا تغییر دهند. زمپ شامل MariaDB ،Apache HTTP Server، و مترجم برای PHP و Perl، در میان سایر زبان های رایانه است. با توجه به سادگی استقرار XAMPP، یک توسعه دهنده می تواند به سرعت و به راحتی یک پشته WAMP یا LAMP را بر روی یک سیستم عامل نصب کند، با این مزیت که افزونه های محبوب مانند وردپرس و جوملا نیز قابل دانلود هستند. پس اگر چیستی XAMPP ذهن شمارا درگیر کرده و قصد دارید در آینده با آن کار کنید در مقاله ی XAMPPچیست؟ زمپ چگونه کار می کند؟ گروه آموزشی صعود را همراهی کنید.

XAMPPچیست؟ زمپ چگونه کار می کند؟

نیاز به XAMPP

 • XAMPP به سادگی یک میزبان یا سرور محلی است.
 • این سرور محلی روی رایانه شخصی شما، خواه دسکتاپ یا لپ تاپ، اجرا می شود.
 • برای آزمایش کلاینت ها یا وب سایت ها قبل از انتشار آنها در یک وب سرور راه دور استفاده می شود.
 • در یک کامپیوتر، نرم افزار XAMPP محیط مناسبی را برای آزمایش پروژه های MYSQL، PHP، Apache و Perl فراهم می کند. از آنجایی که اکثر استقرارهای وب سرور در دنیای واقعی اجزای مشابهی با XAMPP دارند، انتقال از یک سرور آزمایشی محلی به یک سرور زنده ساده است.

XAMPPچیست؟ زمپ چگونه کار می کند؟

مزایا و معایب XAMPP

گروه آموزشی صعود در زیر پر رنگ ترین مزایا و معایب XAMPP را برای شما آورده است:

مزایا XAMPP:

 • در مقایسه با سایر وب سرورها مانند WAMP، راه اندازی آن ساده است.
 • این Multi Cross-Platform است که به این معنی است که هم روی ویندوز و هم روی لینوکس کار می کند.
 • با یک فرمان، می توانید کل وب سرور و پشته پایگاه داده را شروع و متوقف کنید.
 • هر دو نسخه کامل و استاندارد XAMPP در دسترس هستند.
 • این دارای یک کنترل پنل است که می توانید مشاهده کنید حاوی دکمه های شروع و توقف برای مکانیسم های خاص مانند Apache است که از طریق کنترل پنل آن اجرا می شود.
 • همچنین شامل OpenSSL، phpMyAdmin، MediaWiki، جوملا، وردپرس و بسیاری از ماژول های اضافی است.

معایب XAMPP:

 • در مقایسه با سرور WAMP، پیکربندی و تنظیم دشوارتر است.

اجزای XAMPP

اجزایی که در XAMPP گنجانده شده اند در زیر آورده شده است:

Cross-Platform: سیستم عامل های مختلف در پیکربندی های جداگانه بر روی سیستم های محلی مختلف نصب می شوند. مولفه cross-platform برای بهبود عملکرد و دسترسی این بسته توزیع آپاچی گنجانده شده است. با پلتفرم های مختلفی از جمله بسته های Windows ،Linux و MAC OS کار می کند.

Apache: آپاچی یک وب سرور HTTP چند پلتفرمی است. برای انتقال مطالب وب در سراسر جهان استفاده می شود. اگر شخصی با استفاده از مرورگر خود فایل ها، عکس ها یا اسنادی را درخواست کند، سرورهای HTTP چنین دارایی هایی را به مشتریان ارائه می دهند.

پایگاه داده MariaDB :XAMPP برای مواردی مانند MySQL DBMS استفاده و بکارگیری می شود. با این شرایط، MariaDB اکنون جایگزین آن شده است. MySQL یکی از پرکاربردترین سیستم های مدیریت پایگاه داده رابطه ای است. خدمات ذخیره سازی، دستکاری، بازیابی، مدیریت و حذف داده ها را از طریق اینترنت فراهم می کند.

PHP: شکل کامل PHP پیش پردازنده Hypertext است. PHP یک زبان برنامه نویسی Backend است که بیشتر در توسعه وب استفاده می شود. کاربران می توانند از PHP برای ساخت وب سایت ها و برنامه های پویا استفاده کنند. از انواع سیستم های مدیریت پایگاه داده پشتیبانی می کند و ممکن است بر روی هر پلتفرمی نصب شود. به زبان برنامه نویسی C نوشته شده بود.

Perl :Perl اغلب به عنوان زبان برنامه نویسی "عمومی" شناخته می شود. این زبان پرل پویا و قابل تفسیر است. این زبان برای توسعه وب، توسعه رابط کاربری گرافیکی، مدیریت سیستم و موارد دیگر استفاده می شود. HTML، XML و سایر زبان های نشانه گذاری همگی توسط پرل پشتیبانی می شوند.

phpMyAdmin: یک ابزار مدیریت پایگاه داده برای MariaDB است.

OpenSSL :OpenSSL یک پیاده سازی منبع باز از SSL و TLP است.

کنترل پنل XAMPP: کنترل پنل XAMPP پنلی است که به عملکرد و تنظیم سایر اجزای XAMPP کمک می کند.

Webalizer: این یک راه حل نرم افزاری تجزیه و تحلیل وب است که گزارش های کاربران و گزارش های استفاده را پیگیری می کند.

mercury (مرکوری): یک سرور ایمیل است که به مدیریت ایمیل ها در سراسر اینترنت کمک می کند.

Tomcat: این یک سرور مبتنی بر JAVA است که عملکرد جاوا را ارائه می دهد.

Filezilla: این یک سرور پروتکل انتقال فایل (FTP Server) است که فرآیندهای انتقال فایل را تسهیل و پشتیبانی می کند.

کاربردهای XAMPP

سازندگان XAMPP در نظر داشتند که از آن به عنوان یک ابزار توسعه استفاده شود و به طراحان وب و برنامه نویسان اجازه دهد بدون نیاز به اتصال به اینترنت، کار خود را بر روی رایانه های شخصی خود آزمایش کنند. بسیاری از عناصر کلیدی امنیتی به‌طور پیش‌فرض غیرفعال می‌شوند تا این امر به سادگی امکان‌پذیر باشد. XAMPP برای سرویس دهی صفحات وب در اینترنت استفاده می شود.

همچنین می‌تواند برای ایجاد و دستکاری پایگاه‌های داده در MariaDB و SQLite، در میان پایگاه‌های داده دیگر، استفاده کند.

هنگامی که XAMPP نصب شد، یک سرویس گیرنده FTP می تواند به یک میزبان محلی متصل شود و با آن مانند یک میزبان راه دور رفتار کند. هنگام نصب یک سیستم مدیریت محتوا مانند جوملا یا وردپرس، با استفاده از ابزاری مانند FileZilla. همچنین می توانید از ویرایشگر HTML برای اتصال به یک میزبان محلی از طریق FTP استفاده کنید.

نتیجه

XAMPP یک فرم کوتاه برای Cross-Platform، Apache، MySQL، PHP و Perl است. XAMPP یک وب سرور چند پلتفرمی رایگان و منبع باز است. XAMPP به سادگی یک میزبان یا سرور محلی است که برای آزمایش کلاینت ها یا وب سایت ها قبل از انتشار آنها در یک وب سرور راه دور استفاده می شود. نرم افزار سرور XAMPP در یک کامپیوتر محلی، محیط مناسبی را برای آزمایش پروژه های MYSQL، PHP، Apache و Perl فراهم می کند. این روش ممکن است گاهی به شما کمک کند تا از مشکلات موجود در وب سایت زنده خود جلوگیری کنید. در مقاله ی XAMPP چیست؟ زمپ چگونه کار می کند؟ گروه آموزشی صعود به معرفی و بررسی زمپ یا XAMPP پرداختند و تمامی نکات و موارد مهم در رابطه با XAMPP را بیان کردند. همچنین شما میتوانید سوالات خود را از قسمت نظرات با کارشناسان گروه آموزشی صعود در میان بگذارید. در صورت تمایل میتوانید صعود را در شبکه ها و رسانه های اجتماعی تلگرام، یوتیوب و اینستاگرام دنبال کنید.