شما احتمالاً زمان و تلاش زیادی را صرف اطمینان از بهینه سازی تمام صفحات وب سایت خود برای موتورهای جستجو می کنید. شما معمولا این کار را انجام می دهید تا شانس وب سایت خود را برای رتبه بندی بالا در نتایج جستجو افزایش دهید. با این حال، این احتمال وجود دارد که همه صفحات وب سایت شما در نتایج جستجو ظاهر نشوند، مهم نیست که چقدر آنها را بهینه کرده اید. دلیل آن این است که موتورهای جستجو از برنامه‌های اکتشاف خودکار یا automated discovery  به نام خزنده‌های وب (crawler) برای خزیدن در سایت شما و تمام صفحات وب آن استفاده می‌کنند، دقیقاً مانند محققی که با ذره بین به دنبال سرنخ‌هایی در فایل‌ها است. هنگامی که یک صفحه خزیده شد یا به اصطلاح crawl شد، در صفحات نتایج موتور جستجو (SERP) ظاهر می شود.

گاهی اوقات، خزنده های وب صفحات خاصی را در وب سایت شما نادیده می گیرند این صفحات خزیده نمی شوند و در نتیجه در نتایج جستجو ظاهر نمی شوند. این بدان معناست که آنها به رتبه وب سایت شما کمک نمی کنند و به این ترتیب، سئوی شما ناکارآمد می شود. شما نمی خواهید این اتفاق بیفتد، نگران نباشید عاقلانه است که تضمین کنید هر صفحه بهینه سازی شده برای موتورهای جستجو در وب سایت شما به درستی توسط موتورهای جستجوی اصلی مانند گوگل، یاهو یا یاندکس خزیده شده و فهرست بندی می شود.

ساده ترین راه برای انجام این کار این است که یک نقشه سایت در وب سایت خود ایجاد کنید، گروه آموزشی صعود همه چیز را در مورد این نقشه عرفانی که در فایل های وب سایت شما پنهان شده است به شما خواهیم گفت. پس به خواندن مقاله ی، نقشه ی سایت یا سایت مپ چیست؟ ادامه دهید!

 

سایت مپ چیست؟

نقشه ی سایت یا سایت مپ چیست؟

نقشه سایت یک فایل XML با پیوندهایی به هر صفحه وب مهم در سایت شما است. شاید قبلاً متوجه شده باشید که سایت مپ برای وب سایت هایی با محتوای زیاد بسیار مفید است و شما درست می گویید! به عبارت ساده، مانند نقشه ای است که نشان می دهد چگونه به مکان های خاصی در وب سایت خود دسترسی پیدا کنید. این فهرستی است که تمام گوشه های وب سایت شما را که می خواهید موتورهای جستجو بدانند، ترسیم می کند، به این معنی که کنترل کاملی بر آنچه که آنها می توانند در نتایج جستجو نشان دهند، دارید.

موتورهای جستجو مانند گوگل می توانند از نقشه سایت برای خزیدن کامل وب سایت شما استفاده کنند و اطمینان حاصل کنند که هیچ صفحه وب قابل توجهی از فهرست آنها خارج نمی شود. این بدان معناست که همه آنها در نتایج موتورهای جستجو رتبه بندی می شوند.

انواع مختلف سایت مپ چیست؟

فرمت های نقشه سایت زیادی وجود دارد. فرمت XML، بر اساس زبان نشانه گذاری توسعه پذیر، همانطور که شناخته شده است، یک قالب متنی است که در برنامه نویسی و بسیاری از زمینه های دیگر استفاده می شود.

یک فایل نقشه سایت XML فهرستی از صفحاتی است که در گوگل، بینگ و یاهو یافت می شوند و بسیار شبیه به نقشه سایت معمولی عمل می کند، اما دارای جزئیات مهم دیگری است که بعداً در مورد آنها صحبت خواهیم کرد.

در حالی که نقشه های سایت XML کاربر پسند هستند، تا حدی نقشه های سایت انسان پسند دیگری مانند نقشه سایت HTML وجود دارد.

نقشه های سایت HTML، بر خلاف نقشه های سایت XML، معمولی نیستند و برای نمایش محتوای وب سایت به شیوه ای دوستانه تر استفاده می شوند. این شکلی از نقشه سایت بصری است که پیمایش و استفاده از آن آسان تر است. از منظر سازمانی، نقشه سایت HTML می‌تواند برای وب‌سایت‌های پر محتوا یا وب‌سایت‌های با هدف خاص مفید باشد.

با این حال، افزونه‌هایی مانند Yoast SEO و افزونه‌های مشابه نیاز به ایجاد نقشه‌های سایت HTML را کاهش داده‌اند و فرآیند را در دسترس‌تر و شهودی‌تر می‌کنند. اگر بخواهید می‌توانید از هر دو استفاده کنید، اما نقشه‌های سایت XML رایج‌تر هستند و پیاده‌سازی آن آسان‌تر است.

 

 سایت مپ چگونه است؟

نقشه سایت شامل تگ ها و URL های HTML است. فایل XML حاوی آن تگ ها و URL ها به دایرکتوری ریشه وب سایت شما می رود تا خزنده های موتور جستجو به راحتی آن را پیدا کنند. دایرکتوری که این فایل در آن ذخیره می‌شود ممکن است متفاوت باشد، و همیشه دقیق نیست، اما بهترین روش ذخیره آن در فهرست اصلی است.

نقشه سایت با یک URL چیزی شبیه به این است:

<?xml version=”1.0″ encoding=”utf-8″?><urlset xmlns=”http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9″   xmlns:xsi=”http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance”   xsi:schemaLocation=”http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9 http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9/sitemap.xsd”>    <url>        <loc>http://example.com/</loc>        <lastmod>2006-11-18</lastmod>        <changefreq>daily</changefreq>        <priority>1</priority>    </url></urlset>

 

این مهم است که بدانید نقشه سایت فقط به موتورهای جستجو در مورد صفحات سایت شما نمی گوید. همچنین اطلاعات دقیقی در مورد هر صفحه وب یا در مورد وردپرس، پست های جداگانه ارائه می دهد.

 

به عنوان مثال، با یک سایت مپ، موتورهای جستجو اطلاعات زیر را می دانند:

  • آخرین باری که URL به روز شد
  • هر چند وقت یکبار صفحه وب تغییر می کند
  • اولویت (اهمیت) صفحه در مقایسه با سایر صفحات در وب سایت شما

 

نقشه سایت فقط برای صفحات وب نیست

در حالی که نقشه های سایت برای ثبت تمام صفحات سایت شما عالی هستند، این همه کاری نیست که انجام می دهند. علاوه بر متن، وب سایت شما دارای تصاویر و ویدئو نیز می باشد. نقشه سایت ویدیویی همچنین می‌تواند به حفظ سابقه آن‌ها کمک کند تا بتوانند رتبه بهتری در موتورهای جستجو داشته باشند. به عنوان مثال، گوگل صفحات وب ویدیو را به طور جداگانه در کنسول جستجو ردیابی می کند و به شما امکان می دهد جزئیات خاصی را در آن دسته از صفحات مشاهده کنید.

در اینجا اطلاعاتی است که نقشه های سایت در مورد تصاویر، ویدیوها و اخبار ذخیره می شود:

  • نقشه های سایت تصویری می توانند ابرداده های تصویر مانند زیرنویس ها، متن جایگزین و اطلاعات مجوز را ذخیره کنند.
  • نقشه‌های سایت ویدیویی ابرداده‌های ویدیویی مانند تاریخ انتشار، URL ویدیو و مدت زمان ویدیو را ذخیره می‌کنند.
  • نقشه‌های سایت Google News مقالات خبری حساس به زمان را برای رتبه‌بندی در بخش اخبار Google ذخیره می‌کنند.
  • با این نوع اطلاعات که در نقشه سایت شما گنجانده شده است، محتوای شما در نتایج جستجوی معمولی و تصاویر، ویدئوها و نتایج جستجوی اخبار رتبه بندی می شود.

 

کدام وب سایت ها بیشترین سود را از نقشه سایت می برند؟

هر وب‌سایتی می‌تواند از نقشه‌های سایت بهره‌مند شود، زیرا به آنها کمک می‌کند رتبه آنلاین بهتری داشته باشند. رتبه بالاتر در جستجو به این معنی است که افراد بیشتری به محتوای شما دسترسی پیدا می کنند، که یک دستاورد قابل توجه است. به گفته گوگل، در اینجا انواع وب سایت هایی وجود دارد که به نقشه سایت بیشتر نیاز دارند:

وب سایت های پر محتوا: اگر یک وب سایت بزرگ است و دائماً صفحات جدیدی دریافت می کند، این احتمال وجود دارد که خزنده ها چیزی را از دست بدهند. نقشه سایت با اطلاعات به روز می تواند اطمینان حاصل کند که هر صفحه وب خزیده می شود.

وب سایت هایی با صفحات بدون پیوند: اگر وب سایت شما دارای صفحاتی است که در قسمت جلویی قابل مشاهده نیستند، نقشه سایت می تواند به خزنده ها کمک کند صفحات ایزوله شده را شناسایی کنند.

وب‌سایت‌هایی با محتوای رسانه‌ای غنی: نقشه سایت می‌تواند به موتورهای جستجو کمک کند تا عناصر رسانه‌ای را شناسایی کرده و بخزند، اگر وب‌سایت شما دارای صفحاتی است که شامل تصاویر و ویدیوها می‌شود.

اگر وب سایت شما در یک یا چند مورد از این دسته بندی ها قرار می گیرد، از نقشه سایت بهره مند می شود و باید در اسرع وقت یکی را ایجاد کنید. شما باید نقشه سایت بسازید حتی اگر سایت شما کوچک است، لینک های داخلی زیادی دارد و به ندرت حاوی رسانه های غنی است. انجام این کار آسان است و می تواند به شما در بهبود سئو سایت کمک کند. برای کاربران وردپرس، ابزارهای زیادی برای ایجاد نقشه سایت مانند نقشه سایت XML و افزونه Yoast SEO وجود دارد.

نحوه ایجاد و آپلود سایت مپ

شما می توانید سایت مپ را به صورت 1.دستی ایجاد کنید یا از 2.نرم افزاری استفاده کنید که به طور خودکار آن را ایجاد می کند، اما همه اینها به نوع وب سایت شما بستگی دارد. ایجاد و ارسال نقشه ی سایت در صورتی که وب سایت شما مبتنی بر وردپرس باشد، کار آسانی است.

قبل از اینکه نگاهی دقیق به این دو گزینه بیندازیم، یک قدم مهم وجود دارد که ممکن است لازم باشد قبل از ایجاد سایت مپ بردارید باید ساختار ناوبری وب سایت خود را تمیز کنید.

یک منوی اصلی باید صفحات مهم شما را نشان دهد: صفحه اصلی و صفحات درباره ما، خدمات و محصولات. پیوند به صفحات ثانویه و مرتبط باید در زیر منوی اصلی باشد. به عنوان مثال، منوی خدمات می تواند به پنج صفحه دیگر که خدمات شما را توصیف می کنند پیوند دهد.

باز هم، اگر صاحب یک وب سایت اطلاعاتی هستید، این قوانین برای آن نوع وب سایت نیز اعمال می شود. فقط صفحات خدمات و محصولات را با اخبار و نظرات جایگزین کنید و همه چیز را زیر این آیتم های منوی اصلی قرار دهید.

ایجاد این نوع ساختار برای وب سایت شما امکان تشکیل یک نقشه سایت تمیز را فراهم می کند که خزنده های وب به راحتی قابل درک باشند. می‌توانید دسته‌های اخبار و نظرات را به دو نقشه سایت مجزا تقسیم کنید و برای کنترل دقیق‌تر URLهای ارسالی، آنها را به کنسول جستجو ارسال کنید.

در این مقاله گروه آموزشی صعود به معرفی سایت مپ یا نقشه سایت پرداختند و شرح دادند که سایت مپ یا نقشه ی سایت چه تاثیری بر صفحات وب شما دارند همچنین در مقالات آینده به طور کامل به طور کامل نحوه ساخت سایت مپ را توضیح خواهیم داد. همچنین شما میتوانید سوالات، انتقادات و پیشنهادات خود را در رابطه با سایت مپ یا نقشه ی سایت از قسمت نظرات با کارشناسان ما در میان بگذارید. در صورت تمایل میتوانید گروه آموزشی صعود را در شبکه ها و رسانه های اجتماعی یوتیوب، اینستاگرام و تلگرام دنبال کنید.