انتخاب زبان برنامه نویسی برای ورود به حوزه کدنویسی یکی از مهمترین قدم های برای کار در این حوزه می‌باشد. هر ساله لیستی به عنوان بهترین زبان های برنامه نویسی ارائه می‌شوند که معیار آنها، محبوبیت این زبان های برنامه نویسی و تعداد مشاغل آن می‌باشد. در اینجا لیستی از بهترین زبان های برنامه نویسی برای شما عزیزان ارائه داده ایم که برای انتخاب مسیر برنامه نویسی می‌توانید از آن استفاده کنید.

بهترین زبان های برنامه نویسی چیست؟

در دنیای امروز با توجه به کاربرد زبان های برنامه نویسی در صنایع مختلف مانند هواپیماها و کارخانه جات و انواع صنایع دیگر، مسیر یادگیری زبان برنامه نویسی یکی از راه های است که با یادگیری آن می‌توانید در راه پر سود و پر از مشاغل مختلف وارد شوید. از آنجایی که در دنیای برنامه نویسی، زبان های مختلفی جهت یادگیری وجود دارد، خوب است تا با انتخاب بهترین زبان های برنامه نویسی، راه خود را در ابتدا ورود به این حوزه درست انتخاب کنید. بهترین زبان های برنامه نویسی با توجه به امکانات و کاربرد آنها، انتخاب شده اند و اغلب برنامه نویسان از این زبان های برنامه نویسی استفاده می‌کنند.

قطعا نمی‌توان یک زبان را به عنوان بهترین زبان انتخاب کرده و در اینجا با معرفی بهترین زبان های برنامه نویسی، قصد داریم تا مجموعه از بهترین زبان ها برای برنامه نویسی را معرفی کنیم. این لیست بر اساس انتخاب برنامه نویسان مختلف از سرتاسر جهان بوده و در سال 1401 انتخاب شده است. قطعا در سال ها آینده این لیست بروزرسانی می‌شود و رتبه زبان های برنامه نویسی تغییر پیدا خواهد کرد. معمولا این لیست دچار تغییراتی زیادی نشده و اغلب رتبه زبان های برنامه نویسی تغییر پیدا می‌کند. با مطالعه لیست بهترین زبان های برنامه نویسی می‌توانید تصمیم بهتری برای انتخاب زبان برنامه نویسی خود بگیرید. برای آشنایی کامل تر با حرفه ی برنامه نویسی مقاله ی برنامه نویسی چیست؟ را مطالعه کنید.

انواع سطح های برنامه نویسی

زبان های برنامه نویسی هرکدام با اهداف مختلفی ساخته شده اند.زبان های برنامه نویسی به صورت کلی به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 • زبان های سطح پایین
 • زبان های سطح بالا

 

زبان های برنامه نویس سطح پایین

زبان های برنامه نویسی به صورت دو دویی نمایش داده می‌شوند. این شیوه به این صورت است که به صورت  0 و 1 بوده  انجام شده و در دسته بندی زبان اسمبلی هستند. 

 

زبان های برنامه نویسی سطح بالا

به زبان های سطح بالا گفته می‌شود از نظر ساختار نزدیک به انسان بوده و درک آن آسان تر می‌باشد. زبان های سطح بالا مستقل از نوع کامپیوتر می‌باشد و برای اجرا نیاز به کامپایلر داشته تا به زبان سطح پایین ترجمه شود. همان طور که گفته شد، زبان های سطح بالا، آسانتر بوده و به دلیل مستقل بودن از کامپیوتر، پرتابل یا قابل حمل می‌باشند. جهت شناخت کامل سطح های زبان های برنامه نویسی حاما مقاله ی زبان برنامه نویسی سطح پایین و زبان برنامه نویسی سطح بالا چیست؟ را مطالعه کنید.

انواع سطح های برنامه نویسی

بهترین زبان های برنامه نویسی

لیستی که در ادامه به آن خواهیم پرداخت، شامل زبان های برنامه نویسی می‌باشد که در آن بهترین زبان های برنامه نویسی آورده شده است. کاربرد این زبان ها مشابه یکدیگر نیست، اما می‌توان آنها را در لیست بهترین زبان های برنامه نویسی معرفی کرد تا با مطالعه ویژگی هرکدام از زبان های برنامه نویسی، بهترین زبان برنامه نویسی را بر اساس ویژگی های مورد علاقه تان انتخاب کنید.

زبان برنامه نویسی پایتون (Python)

پایتون به گفته اکثر برنامه نویسان و وبسایت های مختلف، بهترین زبان برنامه نویسی می‌باشد. این زبان با توجه به سادگی و قدرت فوق العاده خود، در سیستم عامل های مختلف قابل اجرا بوده و ویژگی های کاربردی زیادی دارد. پایتون در پروژه ها و شرکت های بزرگ بسیاری مانند: یوتیوب،اینستاگرام و پینترست مورد استفاده قرار می‌گیرد. پایتون با توحه به سادگی خود، برای افراد مبتدی، گزینه بسیار خوبی بوده و افراد علاقه مند به آن در کمترین زمان ممکن این زبان را فرا خواهند گرفت. جهت آشنایی کامل با زبان برنامه نویسی پایتون حتما مقاله ی Python چیست؟ همه چیز درباره ی پایتون را مطالعه کنید.

یکی از صنایعی که پایتون در آن بسیار قدرتمند است، صنعت هوش مصنوعی می‌باشد. به همین دلیل است که برای ورود به دنیای هوش مصنوعی باید زبان پایتون رو یاد بگیرید. همچنین در صنعت طراحی وب نیز پایتون بسیار قدرتمند بوده و کاربردهای بسیاری در این زمینه دارد. از نظر فرصت شغلی و میزان حقوق، پایتون بسیار مناسب بوده و مشاغل بسیار زیادی در ایران و خارج از کشور به دنبال برنامه نویسان پایتون هستند. 

مزایای زبان برنامه نویسی پایتون

 • دارای کتابخانه های فراوان
 • منبع باز بودن و دارای جامعه توسعه دهندگان
 • پشتیبانی از سیستم عامل های مختلف
 • یادگیری آسان و سریع

 

معایب زبان برنامه نویسی پایتون

 • بخش لایه دسترسی به دیتابیس کامل نیست
 • به دلیل تفسیری بودن زبان، کمی کند است.

 

زبان برنامه نویسی جاوا (Java)

یکی دیگر از زبان های محبوب جهان که چندین سال در لیست بهترین زبان های برنامه نویسی قرار دارد، زبان برنامه نویسی جاوا است. اغلب سازمان های بزرگ جهان، از جاوا برای طراحی نرم افزارهای خود استفاده می‌کنند. اغلب افرادی که به دنبال سازمان های معتبر هستند، از زبان جاوا جهت یادگیری استفاده می‌کنند. امروزه جاوا به عنوان زبان برنامه نویسی اندروید شناخته می‌شود و اغلب افراد علاقه مند برای برنامه نویسی موبایل، به سمت یادگیری Java می‌روند. سطح یادگیری جاوا ، از آسان تا متوسط است و شرکت های بزرگ اغلب به دنبال برنامه نویسان جاوا هستند. جهت آشنایی و شناخت کامل با زبن برنامه نویسی جاوا پیشنها میکنیم که حتما مقاله ی برنامه نویسی جاوا چیست؟ همه چیز درباره ی برنامه نویسی Java را مطالعه کنید.

مزایای زبان برنامه نویسی جاوا

 • کتابخانه بسیار زیاد و متن باز
 • پشتیبانی از کدنویسی شی گرایی
 • دارای API های مختلف
 • امنیت بسیار بالا

 

زبان برنامه نویسی C , C++

شاید برای شما جالب باشد که بدانید زبان های C و C++ از محبوبیت بالایی برخوردار بوده و اغلب سیستم عامل ها با این زبان نوشته شده اند. این دو زبان همان طور که گفته شد به دلیل قرارگیری در دسته بندی زبان های سطح پایین، بجز در سیستم عامل ها، در سیستم های مدیریت فایل نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. زبان سی و سی پلاس پلاس از پایداری و سرعت بالایی نیز برخوردار هستند و در صنایع مختلفی کاربرد دارند.

مزیت زبان های برنامه نویسی C , C++

 • سرعت اجرای بالاتر نسبت به زبان های دیگر
 • از قابلیت حمل بالایی برخوردار است.
 • برنامه های این زبان ها کارآمدتر هستند.

 

زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت (JavaScript)

زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت جز بهترین زبان برنامه نویسی جهان شناخته می‌شود که آن را اغلب زبان سمت کاربر یا فرانت اند نیز می‌گویند. البته در کنار استفادمیه از جاوا اسکریپت در فرانت اند، این زبان به وسیله کتابخانه های قدرتمند خود، در سمت سرور نیز کاربرد دارد. در بخش فرانت اند، جاوا اسکریپت کاربردهای بسیار داشته و موارد مختلفی مانند پنجره های شناور و موارد مشابه را انجام می‌دهد. سطح یادگیری جاوا اسکریپت آسان بوده و پس اندکی تلاش این زبان را فرا خواهید گرفت. برای آشنایی بیشتر با زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت حتما مقاله ی Javascript چیست؟ همه چیز درباره ی جاوا اسکریپت را مطالعه کنید.

مزایای زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت

 • رابطه کاربر سایت ها را کامل می‌کند.
 • امکان استفاده در بخش مختلف را دارد.
 • اجرا در مروگر بدون نیاز به کامپایلر

 

امیدواریم از توضیحات داده شده در رابطه زبان های برنامه نویسی برتر جهان لذت برده باشید. این لیست به صورت مداوم بروزرسانی شده و زبان های دیگر نیز در صورت محبوبیت در بین برنامه نویسان، اضافه خواهد شد. اگر سوالی در رابطه با این پست دارید، خوشحال می‌شویم تا در بخش نظرات در خدمت شما عزیزان باشیم.