امروزه با توجه به سطح پیشرفت تکنولوژی، کسب و کار ها به لطف فعالیت هایی مثل طراحی سایت و برنامه نویسی، جنبه راحت تری پیدا کرده است و در واقع تمام کارهای یک فروشگاه اینترنتی توسط مدیر سایت، پشت یک سیستم عامل انجام می شود. شاید برای شما هم به عنوان یک کاربر که مدام با فضای اینترنت و وب سایت ها سروکار دارید این سوال به وجود آمده باشد که این وب سایت ها چگونه به وجود آمده اند؟ آیا تمام آن ها کار دست برنامه نویسان است؟ اگر نه، این سایت ها با قابلیت های مختلف با چه روشی ساخته می شوند؟

تفاوت ورد پرس و ووکامرس

اکثر کسانی که حتی مقدار کمی با شغل طراحی وب آشنایی دارند، نام وردپرس را شنیده اند. در مقالات قبل توضیح دادیم که ورد پرس یک سیستم مدیریت محتوا است که طراحی سایت مورد نظر شما را در کوتاه ترین زمان ممکن انجام می دهد. حال در این مقاله ما می خواهیم به بررسی مباحث گسترده تری یعنی ووکامرس و تفاوت ووکامرس و وردپرس بپردازیم. همچنین پیشنهاد میکنیم که برای آشنایی بیشتر با سیستم مدیریت محتوای وردپرس حتما مقاله ی وردپرس چیست؟ و چه کاربردی دارد را مطالعه کنید.

ووکامرس چیست؟

تفاوت ووکامرس و وردپرس چیست؟

مزایای وردپرس و ووکامرس در طراحی سایت چیست؟

ووکامرس چیست؟

برای اینکه بدانیم ووکامرس چیست، چه کاری انجام میدهد تفاوت وردپرس و ووکامرس چیست، باید ابتدا به طور خلاصه مفهوم وردپرس را درک کنیم. وردپرس یک سیستم مدیریت محتوا (CSS) بسیار محبوب است که میتوان با استفاده از آن انواع سایت را در هر زمینه ای با قابلیت های مختلف راه اندازی کرد. همانطور که میدانید در وردپرس کد نویسی انجام نمی شود و در واقع پیاده سازی قابلیت های مختلف سایت، توسط افزونه و پلاگین های وردپرس انجام می شود. ووکامرس نیز نوعی پلاگین می باشد که بر روی سیستم ورد پرس نصب شده و امکانات زیادی را برا طراحی سایت های تجاری در اختیار ما می گذارد.

تفاوت ورد پرس و ووکامرس

تاریخچه ووکامرس

ووکامرس اولین بار در سپتامبر سال 2011 توسط توسعه دهندگان Woothemes راه اندازی شد و در اوت سال 2014 با ویژگی مختلف روانه بازار شد. این پلاگین به علت آسانی در نصب و رایگان بودن به سرعت طرفداران زیادی پیدا کرد به طوری که در کنفرانس سال 2014 که با موضوع تمرکز بر تجارت الکترونیک با استفاده از ووکامرس برگزار شد حدود 300 شرکت کننده را دور هم جمع کرد.

تفاوت وردپرس و ووکامرس

همانطور که گفتیم وردپرس سیستمی برای ساخت یک سایت و در کنار آن ووکامرس افزونه ای برای ایجاد قابلیت های مختلف بر روی آن سایت می باشد. اگر شما برای ساخت یک فروشگاه اینترنتی به سراغ وردپرس آمده اید، باید از پلاگین ووکامرس استفاده کنید. در واقع وردپرس سایت شما را می سازد و ووکامرس آن را به یک فروشگاه آنلاین تبدیل می کند. بنابراین وجود ووکامرس به وردپرس وابسته است به بدون وجود وردپرس کاری از پیش نمی برد. بنابراین نمی توان دلایلی برای تفاوت وردپرس و ووکامرس بیان کرد زیرا آن ها دو عالم جدا از هم نیستند. آن چیزی که شما به عنوان تفاوت وردپرس و ووکامرس به آن نگاه می کنید در واقع مقایسه نیست، بلکه انتخاب راه ساده تر است که در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

  هاست ها

می دانید که یکی از مراحل مهم و اولیه راه اندازی یک سایت، تهیه هاست می باشد. هاست در واقع همان فضایی است که سایت شما بر روی آن بنا می شود. جالب است بدانید که تا همین چند سال اخیر، چیزی به نام هاست ووکامرس وجود نداشت و از انتشار این هاست مدت زمان زیادی نمی گذرد. در گذشته برای راه اندازی فروشگاه های اینترنتی از هاست های وردپرس استفاده می شد؛ از آنجا که این هاست ها از نوع هاست لینوکس بوده و از منابع کمتری برخوردار بودند، بهره گیری از تمام قابلیت های فروشگاه آنلاین امکان پذیر نبود زیرا سایت های تجاری به علت فروش و تبلیغ محصولات خود به منابع بیشتری نسبت به سایت های معمولی احتیاج دارند. اما خوشبختانه امروزه هاست های وردپرس از هاست های لینوکس تفکیک شده اند و منابع گسترده تری با توجه به نیاز وردپرس دارند. اما خب برای راه اندازی یک فروشگاه تجاری و آنلاین راه ساده تر این است که از هاست های ووکامرس استفاده شود. زیرا این هاست ها منحصرا برای سایت های تجاری بهینه سازی شده اند و به صورت کاملا خودکار نصب و پیکربندی می شوند.

 

مزیت وردپرس و ووکامرس در طراحی سایت

در نوشتار فوق ما به بررسی تفاوت وردپرس و ووکامرس پرداختیم. در ادامه نیز چند مورد از مزایای طراحی سایت با وردپرس و ووکامرس را شرح می دهیم:

  1. Open source  بودن: وردپرس به عنوان یک سیستم محتوا و ووکامرس به عنوان پلاگین آن، رایگان بوده و شما برای تهیه و نصب این سیستم بر روی رایانه خود هزینه ای پرداخت نخواهید کرد. البته باید دقت داشته باشید که برای استفاده از برخی امکانات جانبی ووکامرس نیاز به خریداری آن دارید.
  2. قالب های متنوع: وردپرس دارای قالب و تم های متنوع برای طراحی سایت می باشد و شما با استفاده از آن می توانید وب سایت منحصر به فرد خود را ایجاد کنید. به مراتب ووکامرس هم به عنوان یک فروشگاه ساز دارای قالب های متنوعی برای طراحی یک فروشگاه آنلاین می باشد.
  3. پلاگین های مختلف: وجود پلاگین های مختلف برای ایجاد و اضافه کردن قابلیت های جدید به سایت از جمله مزایای محبوب سیستم وردپرس به شمار می آید.
  4.  همچنین ووکامرس امکان خریدی آسان را برای کاربران فراهم کرده به طوری که هر کاربر می تواند، هر نوع محصولی را هر گونه که بخواهد (چه به صورت دانلودی چه به صورت پستی) تهیه کند.

تفاوت ورد پرس و ووکامرس

بنابراین با توجه به توضیحات فوق در مورد تفاوت های وردپرس و ووکامرس و همچنین مزایای استفاده از آن ها، دانستیم که استفاده از ووکامرس برای طراحی یک سایت تجاری بدون وجود ورد پرس معنایی ندارد و امکان پذیر نیست. شما باید ابتدا سیستم وردپرس را تهیه و نصب کرده و سپس از ووکامرس برای ارتقا بخشیدن به جنبه تجاری سایت خود استفاده کنید. در این میان شما می توانید سوالات و مشکلات خود را در مورد وردپرس و ووکامرس، از قسمت نظر دهی با وب سایت ما به اشتراک بگذارید تا تیم مجرب کارشناسان آموزشی وب سایت صعود در اسرع وقت به آن رسیدگی کنند.