امروزه با گسترش وب سایت ها و اپلیکیشن ها و کسب و کارهای اینترنتی بازار برنامه نویسی از همیشه بیشتر داغ شده و همه به دنبال راه اندازی وب سایت و اپلیکیشن های موبایل برای کسب و کار خود هستند و اکثرا قصد دارند تا خودشان این کار را انجام بدهند و به دنبال علم و دانش برنامه نویسی هستند اما به همین سادگی که فکر میکنید نیست! شما برای کدنویسی و یا برنامه نویسی نیاز دارید تا حداقل دانش اولیه آن را درک کرده باشید و بعد به سراغ یادگیری اصولی آن بروید. خب بهتر است که به موضوع اصلی امروز بپردازیم. در مقالات گذشته وب سایت آموزش برنامه نویسی صعود به موضوع برنامه نویسی چیست؟ و چگونه یک برنامه نویسی خوبی باشیم؟ و موضوعاتی نزدیک به این ها صحبت کردیم و پیشنهاد کارشناسان گروه آموزشی صعود این است که حتما این مقالات را مطالعه کنید. اما در این مقاله گروه آموزش برنامه نویسی صعود قصد دارند تا به بیان تفاوت های بین کد نویسی و برنامه نویسی بپردازند و مطالب و اطلاعاتی مفیدی را در رابطه با تفاوت برنامه نویسی و کدنویسی برای شما ارائه دهند پس اگر شما مشتاق هستید تا در رابطه با تفاوت این دو (کد نویسی و برنامه نویسی) و موضوع مقاله امروز یعنی تفاوت های بین برنامه نویسی و کد نویسی بیشتر بدانید در این مقاله با گروه آموزش برنامه نویسی صعود همراه شوید. 

تفاوت های بین برنامه نویسی و کد نویسی

زمان زیادی طول کشید تا بفهمیم اصطلاحات برنامه نویسی و کدنویسی واقعاً به چه معنا هستند و هر زمینه شامل چه مواردی است. و ما مطمئن هستیم که تنها افرادی نخواهیم بود که در ابتدای کار با شنیدن این دو اصطلاح یعنی Coding و programming سردرگم خواهیم شد!

شاید در اوایل شروع برنامه نویسی با خودتان فکر کنید، Coding و programming باهم یکی هستند و تفاوتی با یکدیگر ندارند اما بعد از مدتی متوجه خواهید شد که تفاوت بین Coding و programming به اندازه ی یک جهان است!

در این مقاله، تفاوت های اساسی بین کدنویسی و برنامه نویسی و نحوه کار مشترک آنها برای توسعه برنامه ها و سایت ها را توضیح خواهم داد.

پس بیایید این اصطلاحات و نحوه استفاده حرفه ای از آنها را با درک معنای آنها بررسی کنیم:

کد نویسی چیست؟

تفاوت های بین برنامه نویسی و کد نویسی

ممکن است دیده باشید که دوره‌ها، بوت کمپ‌ها یا مقالاتی درباره کدنویسی صحبت می‌کنند. پس چرا بر این اصطلاح تأکید می‌شود؟

این به این دلیل است که عمل واقعی کدنویسی این امکان را برای ما فراهم می‌کند تا همه کارهای جالبی را که هر روز انجام می‌دهیم انجام دهیم. این به ما امکان می دهد از برنامه های تلفن همراه استفاده کنیم، با نرم افزارها و سیستم عامل های مختلف کار کنیم و حتی بازی هایی را که دوست داریم انجام دهیم یا از وب سایتی که در حال خواندن این مقاله در آن هستید بازدید کنید. همه اینها از طریق کدنویسی امکان پذیر است.

بنابراین، کدنویسی به زبان ساده چیست؟

ما می‌توانیم کدگذاری را به‌عنوان عمل ترجمه دستورالعمل‌های یک رایانه از زبان انسان به زبانی که ماشین قابل درک است، تعریف کنیم. این کد به کامپیوتر می گوید که چگونه رفتار کند و چه اقداماتی را انجام دهد.

اگر می خواهید یک کدنویس شوید، باید دانش اولیه ای در مورد زبان(های) برنامه نویسی داشته باشید. وقتی می‌گویم زبان‌های برنامه‌نویسی، منظورم زبان‌هایی مانند: Python ،Java ،Go ،PHP یا JavaScript است، فقط به چند مورد اشاره می‌کنیم.

در زیر یک نمونه خوب از کدهای نوشته شده به زبان پایتون آمده است که هر PDF را به کتاب صوتی تبدیل می کند:

import PyPDF2           # pip install pypdf

import pyttsx3          # pip install pyttsx3

from tkinter.filedialog import * # pip install tkinter

book = askopenfilename()

pdfReader = PyPDF2.PdfFileReader(book)

pages = pdfReader.numPages

for num in range(0, pages):

  page = pdfReader.getPage(num)

  text = page.extractText()

  speak = pyttsx3.init()

  speak.say(text)

  speak.runAndWait()

برنامه نویسی چیست؟

تفاوت های بین برنامه نویسی و کد نویسی

احتمالاً شما هم شنیده اید که مردم می گویند "من یک برنامه نویس هستم". و برخی از آنها که از این اصطلاح استفاده می کنند درک درستی از معنای این اصطلاحات دارند در حالی که برخی دیگر نمی دانند. اگر نمی دانید برنامه نویسی دقیقاً به چه معناست، بیایید سعی کنیم با درک اینکه برنامه نویسی به چه معناست، کمی روشن کنیم.

برنامه‌نویسی فرآیند ایجاد دستورالعمل‌هایی است که به رایانه می‌گوید چگونه کار خاصی را انجام دهد. این کار را با استفاده از زبان های برنامه نویسی مانند تصویر زیر:

تفاوت های بین برنامه نویسی و کد نویسی

وقتی در مورد برنامه‌نویسی صحبت می‌کنیم، به چیزی مانند کنترل از راه دور برای تلویزیون خود فکر کنید - منتظر می‌ماند تا با فشار دادن دکمه‌های مختلف دستورالعمل‌هایی را به تلویزیون بدهید که سپس به تلویزیون می‌گوید کار خاصی را انجام دهد (مانند تغییر کانال، افزایش صدا، و غیره). خب، این همان راهی است که برنامه نویسان می توانند به رایانه دستور دهند تا کارهای مختلف را انجام دهد. با برنامه نویسی، تقریباً می توانید هر کاری را انجام دهید، مانند: برنامه نویسی ربات ها برای کمک به کارهای خانه یا حتی برنامه ریزی ماشین های خودران مانند تسلا.

برای اینکه یک برنامه نویس برنامه ای ایجاد کند که ایده خود را پیاده کند، باید مراحل زیر را انجام دهد:

 • برنامه ریزی ساختار برنامه (با کمک ابزارهایی مانند Trello)
 • طراحی آن (با استفاده از ابزارهایی مانند Figma یا Adobexd)
 • توسعه آن (با استفاده از زبان برنامه نویسی انتخابی آنها)
 • تست ویژگی های آن
 • استقرار آن (در سرویس های میزبانی رایگان یا پولی)
 • نگهداری آن پس از اتمام آن

بنابراین همانطور که می بینید، می توان گفت که برنامه نویسی تنها با نوشتن واقعی کد سروکار ندارد. همچنین شامل استفاده از ساختارهای داده و الگوریتم ها و به طور کلی پرداختن به تصویر بزرگتر ایجاد و توسعه سیستم های پیچیده است.

تفاوت کدنویسی و برنامه نویسی

ما تفاوت ها را به چهار دسته اصلی تقسیم می کنیم که به ما کمک می کند مفاهیم را بشکنیم و آنها را بهتر درک کنیم:

1-اصطلاحات

کدنویسی به نوشتن کد به زبانی می پردازد که هم ماشین ها و هم انسان ها آن را درک کنند. هدف اصلی کدنویسی ایجاد ارتباط بین این دو (انسان و کامپیوتر) است. برنامه نویسی شامل ایجاد طرح کلی و ساختاری برای کد برنامه است که از استانداردهای خاصی پیروی می کند، قبل از اینکه کد واقعی برای انجام وظیفه ای که باید انجام دهد نوشته شود.

2-ابزارهایی که استفاده می کنید

وقتی نوبت به کدنویسی می‌شود، یکی از مهم‌ترین ابزارهای شما ویرایشگر متن شما خواهد بود (مانند Notepad یا چیز پیچیده‌تر و غنی‌تر مانند Visual Studio Code، Sublime، Atom یا Vim).

از طرف دیگر، وقتی در مورد برنامه نویسی صحبت می کنید، به ابزارهای اضافی نیاز خواهید داشت. به عنوان یک برنامه نویس، شما باید اسناد را بررسی کنید، برنامه ریزی های زیادی انجام دهید، به طراحی فکر کنید و غیره.

برای کمک به شما در انجام این کارها، از ابزارهایی مانند ویرایشگرهای کد پیشرفته تر، ابزارهای تجزیه و تحلیل، اشکال زدا، فریم ورک های مدل سازی، اسمبلرها، الگوریتم های مدل سازی و موارد دیگر استفاده خواهید کرد. به عنوان یک برنامه نویس باید تجربه زیادی در استفاده از این ابزارها داشته باشید و در معرض فرآیندهایی قرار بگیرید که توسعه دهندگان برای ساخت برنامه ها و سایر محصولات استفاده می کنند.

3-سطح دانش شما

به عنوان یک کدنویس که دانش اولیه یک زبان برنامه نویسی و نحو آن را دارد شروع خوبی است. هنگامی که بدانید چگونه به یک زبان کدنویسی کنید، یادگیری زبان های دیگر آسان تر می شود. و دوباره، هدف اصلی شما نوشتن کد واقعی است که به ماشین می گوید چه کاری انجام دهد.

از طرف دیگر برنامه نویسان برای شروع به دانش بیشتری نیاز دارند. شما باید بدانید که چگونه الگوریتم ها را ایجاد کنید و با آنها کار کنید، چگونه وب سایت طراحی کنید، چگونه کد خود را اشکال زدایی و آزمایش کنید، چگونه پروژه ها را مدیریت کنید، و البته چگونه با زبان های برنامه نویسی کار کنید.

حل مسئله، تفکر انتقادی و مهارت های تحلیلی نیز در هنگام توسعه سیستم های پیچیده ضروری هستند.

4-محصول نهایی

به عنوان یک کدگذار، نتیجه مورد انتظار شما معمولاً یک راه حل ساده است که پس از کامپایل، خروجی مورد نظر شما را با موفقیت ارائه می دهد. یک مثال خوب همانی است که قبلا ارائه کردیم - تبدیل PDF به فایل صوتی.

از سوی دیگر، یک برنامه نویس برای ارائه یک برنامه کامل یا نرم افزاری که مردم در بازار از آن استفاده خواهند کرد، کار خواهند کرد. آنها همچنین مسئول پیگیری و نگهداری آنچه می‌سازند برای اطمینان از اجرای روان و بدون هیچ گونه اشکالی هستند.

نحوه کار کدنویسی و برنامه نویسی با هم

در این مرحله امیدوارم بتوانید تفاوت بین کدنویسی و برنامه نویسی و آنچه که این دو با آن سروکار دارند را تشخیص دهید. حال، بیایید ببینیم که این دو چگونه می‌توانند (و باید) با هم کار کنند تا کارهای زیادی انجام دهند.

برای درک بهتر چگونگی، بیایید با ارائه یک سناریوی واقعی شروع کنیم که در آن هم کدنویسی و هم برنامه نویسی برای تولید یک برنامه کاربردی کامل نیاز به همکاری نزدیک دارند.

تصور کنید از شما خواسته شده است که برنامه ای بسازید که به نظارت یا پیگیری کارهای روزمره یا نظارت بر هزینه های روزانه شما کمک کند. با استفاده از مفاهیم دو جهان به این ترتیب کار را انجام خواهید داد.

شما به یک برنامه نویس نیاز دارید که بتواند:

 • ساختار برنامه را برنامه ریزی کنید (با کمک ابزارهایی مانند Trello)
 • ویژگی های اصلی برنامه، اینکه کاربران انتظار دارند از آن برای چه کاری استفاده کنند و غیره را بنویسید.
 • طراحی برنامه (با استفاده از ابزارهایی مانند Figma یا Adobexd)

پس از انجام این مراحل، نقش کدگذار در بازی ظاهر می شود. آن‌ها ایده‌هایی را که برنامه‌نویس ایجاد می‌کند، می‌گیرند و با نوشتن کد برای انجام وظایف مشخص‌شده، آن‌ها را به شکلی قابل خواندن توسط ماشین تبدیل می‌کنند. پس از فرآیند جادویی کدنویسی، برنامه نویس دوباره وارد بازی می شود.

سپس برنامه نویس کد را ارزیابی می کند و خطاها را بررسی می کند، آزمایش ها را اجرا می کند و بررسی می کند که همه چیز به درستی کار می کند و کد نتیجه مورد انتظار را ارائه می دهد. اگر همه اینها بررسی شود، برنامه اکنون آماده استقرار و نگهداری است - که در دست برنامه نویس باقی می ماند.

این مثال ساده توضیح می دهد که چگونه می توان از این دو مهارت با هم برای بهره وری استفاده کرد.

و فقط یک نکته پایانی: یک "کد نویس" و یک "برنامه نویس" همیشه دو نفر جدا از هم نیستند. آنها می توانند یک نفر باشند که همه این وظایف را انجام می دهند.

جمع بندی

به کجای این دو دنیا تعلق داری؟ کدنویسی یا برنامه نویسی شاید زمان زیادی لازم باشه تا واقعا متوجه بشی !

اگر بیشتر به منطق علاقه دارید، سعی کنید انرژی خود را در کل فرآیند برنامه نویسی صرف کنید. اگر واقعاً از خواندن و نوشتن کد لذت می برید، وقت خود را روی کدنویسی سرمایه گذاری کنید.

همانطور که می دانیم علوم کامپیوتر یک رشته بسیار گسترده است و هنوز در حال تکامل است. روی یافتن مسیری که می‌خواهید کاوش کنید و تمرکز روی آن کار کنید – فقط مطمئن شوید که از آن لذت ببرید و از آن لذت ببرید.

اگر هنوز در تلاش هستید، امیدوارم این مقاله کمی روشن شده باشد و به شما کمک کرده باشد که جایگاه خود را پیدا کنید.

ممنون که تا اینجا خوندید اگر از این مقاله لذت بردید، لطفاً آن را به اشتراک بگذارید تا بتوانید به توسعه دهنده دیگری کمک کنید تا مسیر خود را پیدا کند.

همینطور که در این مطلب مشاهده کردید کارشناسان گروه آموزشی صعود به معرفی و بررسی تفاوت های بین کدنویسی و برنامه نویسی پرداختند و موارد مهمی در رابطه با موضوع تفاوت های بین برنامه نویسی و کد نویسی را برای شما بیان کردند. همچنین شما میتوانید سوالات، انتقادات و پیشنهادات خود را در رابطه موضوع تفاوت های بین برنامه نویسی و کد نویسی از قسمت نظرات با کارشناسان گروه آموزش برنامه نویسی صعود بیان کنید. در صورت تمایل میتوانید گروه آموزشی صعود را در شبکه های اجتماعی اینستاگرام و تلگرام دنبال کنید.