اگر شما هم یکی از علاقه مندان به بحث برنامه نویسی هستید و موضوعات مرتبط با آن را دنبال می کنید، حتما اسم زبان های برنامه نویسی سطح بالا و زبان های برنامه نویسی سطح پایین به گوشتان خورده است. در این مطلب کارشناسان گروه آموزشی صعود قصد دارند تا تمامی اطلاعات مهم در رابطه با زبان های برنامه نویسی سطح پایین و زبان های برنامه نویسی سطح بالا را برای شما بیان کنند پس شما هم در صورتی که مایل هستید در مورد این نوع از زبان هایی برنامه نویسی اطلاعات کسب کنید در این مطلب مارا دنبال کنید.

زبان برنامه نویسی سطح پایین و زبان برنامه نویسی سطح بالا چیست؟

باید بدانید که زبان های برنامه نویسی به دو دسته ی زبان برنامه نویسی سطح بالا و زبان برنامه نویسی سطح پایین تقسیم می شوند. هر زبان برنامه نویسی برای هدف و کار خاصی طراحی شده است و کار خاصی را دنبال می کند. برای مثال زبان برنامه نویسی COBOL یک زبان برنامه نویسی سطح بالا می باشد که کاربرد تجاری دارد در سطوح گسترده و وسیع را دارد. فهمیدن و درک کردن این که زبان های برنامه نویسی سطح بالا و زبان های برنامه نویسی سطح پایین چه چیزی هستند و چه کارایی تو تفاوتی باهم دارند یکی اولین قدم های مهم برای یادگیری حرفه ی برنامه نویسی می باشد. در ادامه ی این مطلب به توضیح در مورد این که زبان های برنامه نویسی سطح بالا و زبان های برنامه نویسی سطح پایین و ویژگی ها و کاربرد های آن ها می پردازیم.

زبان برنامه نویسی سطح پایین و زبان برنامه نویسی سطح بالا چیست؟

ویژگی و قابلیت های زبان های برنامه نویسی سطح بالا

سطح بالایی نسبت به زبان ماشین دارند

زبان های سطح بالا به زبان انسان نزدیک تر هستند و قابلیت خوانایی بهتری دارند

به مدیریت حافظه کاری ندارند

زبان های برنامه نویسی سی شارپ، پایتون، روبی و جاوا جزو زبان های برنامه نویسی سطح بالا هستند.

ویژگی و قابلیت های زبان برنامه نویسی سطح پایین

به زبان های ماشین نزدیک تر هستند

به زبان انسان نزدیک نیستند و خوانایی کمتری نسبت به زبان های سطح بالا دارند

به مدیریت حافظه نیاز دارند

نمونه ی زبان برنامه نویسی سطح پایین را می توان زبان اسمبلی و زبان ماشین نام برد.

زبان های برنامه نویسی سطح پایین چه نوع زبان هایی هستند

یک زبان برنامه نویسی سطح پایین نوعی زبان برنامه نویسی است که اغلب به عنوان زبان مادری کامپیوتر شناخته می شود. این زبان بسیار نزدیک به نوشتن دستورالعمل های واقعی ماشین است و با اجزای سخت افزاری و محدودیت های کامپیوتر سروکار دارد. برخلاف زبان سطح بالا که برای توسعه نرم افزار استفاده می شود، کدهای سطح پایین برای انسان قابل خواندن نیستند و اغلب رمزآلود هستند. و همانطور که در بالا گفتیم زبان اسمبلی و زبان ماشین دو نمونه از زبان های برنامه نویسی سطح پایین هستند. زبان های برنامه نویسی سطح پایین بسیار کاربردی هستند، زیرا برنامه های نوشته شده در آنها ممکن است مستقیماً روی سخت افزار کامپیوتر بدون نیاز به ترجمه یا تفسیر اجرا شوند. همچنین، این برنامه ها می توانند با حافظه بسیار کم بسیار سریع اجرا شوند.

یک نمونه از کد های زبان برنامه نویسی سطح پایین:

163 1 172 0 153 0 128 153 0 129 153 160

 + ۱۳۰۰۰۴۲۷۷۴

همان طور که مشاهده می کنید فهمیدن و تفسیر قطعه کد بالا برای انسان اصلا آسان نیست و از زبان انسان بسیار دور است.

 

زبان های برنامه نویسی سطح بالا چه  نوع زبان هایی هستند

زبان های برنامه نویسی سطح بالا به هر زبان برنامه نویسی که امکان توسعه یک برنامه را در زمینه برنامه نویسی بسیار کاربر پسندتر فراهم می کند گفته می شود. و به طور کلی جدا و مستقل از معماری سخت افزار کامپیوتر است. باید گفت که این زبان ها خوانایی بالا و قابل فهمی برای انسان دارند و استفاده از زبان های برنامه نویسی سطح بالا برای ما راحت تر است.

یک نمونه کد از زبان برنامه نویسی سطح بالا

def addNumbers(Num1,Num2):

    return Num1 + Num2

addNumbers(4,5)

>> 9

همانطور که در قطعه کد بالا مشاهده می کنید، این زبان برنامه نویسی برای انسان قابل فهم تر می باشد و اگر شما کمی با زبان برنامه نویسی پایتون آشنایی داشته باشید قطعه کد بالا را به راحتی تفسیر می کنید.

 

زبان های برنامه نویسی سطح میانی

اگر تا الان قطعه کدی به زبان های برنامه نویسی C و C++ نوشته باشید و یا با این زبان ها آشنایی داشته باشید، حتما شما هم حس کرده اید که این زبان در بین زبان های برنامه نویسی سطح بالا و زبان های برنامه نویسی سطح پایین قرار گرفته اند و این دسته از زبان ها هم قابلیت پشتیبانی امکانات زبان سطح بالا را دارند و هم قابلیت پشتیبانی زبانهای سطح پایین به این دسته از زبان ها زبان های برنامه نویسی سطح میانی گفته می شود.

معرفی زبان های برنامه نویسی سطح بالا

C#

Java

Go

Scala

Javascript

Python

Sql

Ruby

این دسته از زبان های برنامه نویسی برای نوشتن نرم افزار ها وب و برنامه های موبایل مناسب هستند.

 زبان برنامه نویسی سطح پایین و زبان برنامه نویسی سطح بالا چیست؟

در این مطلب کارشناسان گروه آموزشی صعود سعی کردند تا شما را با زبان های برنامه نویسی سطح بالا و زبان های برنامه نویسی سطح پایین آشنا کنند و تمامی نکات مهم در رابطه با این دسته از زبان های برنامه نویسی برای شما مخاطبین گرامی ارائه دهند. همچنین شما می توانید از قسمت نظرات تمامی سوالات خود را در رابطه با زبان های برنامه نویسی سطح بالا و زبان های برنامه نویسی سطح پایین از قسمت نظرات با کارشناسان ما در میان بگذارید.