همانطور که می دانید عموما در هر شغلی، پیشرفت و درآمد بیشتر در گرو تلاش برای بهبود رزومه و سابقه کاری است. در این میان برنامه نویسی نیز مستثنی نیست. شما به عنوان یک برنامه نویس برای افزایش درآمد و همچنین بر زبان انداختن نام خود در این عرصه نیاز به رزومه حرفه ای و بسیار قوی دارید. ساخت یک رزومه برای برنامه نویسی با استفاده از روش های متعددی قابل انجام است اما اگر می خواهید که رزومه شما در نگاه اول بسیار جذاب به نظر برسد و بعد کسانی که رزومه را بررسی می کنند، ایرادی در آن پیدا نکنند، باید تمام قوانین ساخت رزومه حرفه ای را رعایت کنید. ما امروز در این مقاله قصد داریم تا به شما چندین نکته برای اینکه به عنوان یک برنامه نویس چگونه رزومه حرفه ای تولید کنیم را معرفی کنیم. با ما همراه باشید. همچنین می توانید در ارتباط با این موضوع مقاله ی چگونه به عنوان یک برنامه نویس درآمد بیشتری داشته باشیم؟ و چگونه برنامه نویس بهتری شویم را مطالعه کنید؟

 به عنوان یک برنامه نویس چگونه رزومه حرفه ای تولید کنیم؟

یک برنامه نویس برای پیشرفت در شغل خود و یا استخدام در شرکت های معتبر و سرشناس، باید رزومه ای قوی ارائه دهد. رزومه ای که شامل بیشترین اطلاعات در مورد سابقه کاری برنامه نویس و خود شخص برنامه نویس باشد و در عین حال با زیاد بودن اطلاعات حوصله بررسی کننده آن را سر نبرد. در اینجا نکاتی وجود دارند که به ما کمک می کند به عنوان یک برنامه نویس چگونه رزومه حرفه ای تولید کنیم. در ادامه ما به معرفی و بررسی این نکات خواهیم پرداخت.

به عنوان یک برنامه نویس چگونه رزومه حرفه ای تولید کنیم؟

اطلاعات شخصی

اولین بخش از هر رزومه ای به اطلاعات شخصی در مورد برنامه نویس اختصاص دارد. در این بخش شما باید نام، نام خانوادگی، وضعیت تاهل، وضعیت سربازی، اطلاعات تماس و آدرس محل سکونت، تاریخ و محل تولد خودتان را بیان کنید. همچنین در قسمت ارائه عکس پرسنلی یا عکسی قرار ندهید یا یک عکس با کیفیت و رسمی از خودتان قرار دهید. ظاهر مناسب و مرتب یک مزیت برای رزومه شما است.

مهارت های کلیدی

همانطور که گفتیم یک رزومه حرفه ای باید به گونه ای باشد که حوصله خواننده و بررسی کننده آن را سر نبرد. بنابراین شما باید فقط مهارت های اصلی و کلیدی خود را که کاملا به آنها تسلط دارید در رزومه قرار دهید و از بیان کردن مهارت هایی که با آن ها آشنایی نسبی دارید، پرهیز کنید.

نکات زیر برای ارائه دادن یک رزومه خوب بسیار مهم و حیاتی است:

  • ارائه یک رزومه شلوغ نه تنها به دیده شدن رزومه شما کمک نمی کند بلکه باعث می شود تا کارفرما یا مدیر شرکت فناوری آن را کنار بگذارد.
  • به عنوان مثال اگر شما به زبان برنامه نویسی جاوا تسلط کامل دارید و در کنار آن کمی هم با زبان های پایتون و کاتلین آشنایی دارید، بهتر است به معرفی کامل سابقه کاری با جاوا،
  • تجربه استفاده از فریم ورک های آن، تسلط به آخرین و به روز ترین ویژگی های مربوط به این زبان و ارائه پروژه هایی که با این زبان به اتمام رسانده اید، بپردازید.

به عنوان یک برنامه نویس چگونه رزومه حرفه ای تولید کنیم؟

اولویت رزومه با مهارت نه تحصیلات

مسلما در هر زمینه ای ارائه مدرک فارغ‌التحصیلی از فلان دانشگاه با فلان معدل، به حرفه ای تر شدن رزومه شما کمک خواهد کرد، اما خوشبختانه در دنیای فناوری های مدرن امروز، کمتر کسی به مدرک تحصیلی اهمیت می دهد. بلکه این میزان مهارت هر برنامه نویس است که رزومه او را از دیگر برنامه نویسان متمایز می کند.

بنابراین اگر شما میخواهید که ساخت رزومه شما به صورت حرفه ای پیش برود، باید ابتدا به ارائه میزان توانایی و مهارت های خود بپردازید تا ارائه تحصیلات آموزش عالی! زیرا از نظر کارفرمایان متخصص، مهارت های یک برنامه نویس است که او را در کد نویسی و انجام پروژه ها یاری می کند نه میزان دانشی که در دانشگاه ها فرا می‌گیرد.

ارتباط مستقیم بین مهارت ها و سابقه کاری

نکته مهمی که در یک رزومه حرفه ای باید به خوبی رعایت شود، ارتباط میان مهارت ها پروژه های انجام شده است. اینکه شما به یک زبان برنامه نویسی تسلط کامل داشته باشید اما کمترین استفاده را هم از آن در انجام پروژه هایتان نکرده باشید یک مورد منفی است و باعث بی اعتمادی خواننده رزومه نسبت به شما می شود.

بنابراین باید سعی کنید حدالامکان مهارت هایی را نام ببرید که از آن استفاده های بخصوصی کرده باشید. به عنوان مثال اگر شما به زبان برنامه نویسی پایتون تسلط دارید، باید پروژه هایی که با استفاده از این زبان به پایان رساندید را در رزومه خود قرار دهید و از قرار دادن برنامه ای که با زبان جاوا برنامه نویسی کرده اید، پرهیز کنید. 

چگونه-فریلنسر-شویم-؟-همه-چیز-در-مورد-یک-فریلنسر

ساخت رزومه مرتبط با نیاز کارفرما

می‌توان گفت مهم ترین بخش هر رزومه که یک کارفرما در هر رزومه ای که بررسی می کند به دنبال آن است، نیازهایی است که شرکت فناوری به آن احتیاج دارد. هنگامی که شما یک آگهی کار در مورد استخدام برنامه نویس در یک شرکت فناوری را مشاهده می کنید باید خوب آن را مطالعه کرده و میزان نیاز آن آگهی را با میزان مهارت و سابقه کاری خود تطبیق دهید؛ هرچه میزان اشتراک بین آن ها بیشتر باشد، شما شانس بیشتری برای استخدام در آن شرکت دارید. اما حتی اگر هم مهارت های خواسته شده توسط شرکت را در رزومه خود نداشتید، می توانید مهارت هایی که حداقل مرتبط با آن نیاز ها است را در رزومه قرار دهید.

نمونه ساخت رزومه حرفه ای برای یک برنامه نویس

ما پس از پاسخ به سوال به عنوان یک برنامه نویس چگونه رزومه حرفه ای تولید کنیم؟ نمونه ای از ساخت رزومه مناسب و حرفه ای برای یک برنامه نویس را به شما نشان خواهیم داد:

  • در بخش اول رزومه، باید صفحه ای را اختصاص دهید به اطلاعات شخصی که درمطلب فوق به آن اشاره کردیم.
  • بعد از آن نوبت به لیست تسلط به زبان های برنامه نویسی می رسد.
  • سپس مهارت های مرتبط با زبان هایی که به آن مسلط هستید را در رزومه قرار دهید.
  • قرار دادن پروژه های انجام شده با اعداد و ارقام کمک زیادی به جذابیت رزومه شما می کند.
  • اگر مدرک تحصیلی مرتبط با برنامه نویسی را دارید نیز می توانید در رزومه قرار دهید.
  • در پایان باید اهداف خود را به طوری که نظر کارفرما به هدف شما جلب شود را بیان کنید. 

 

به عنوان یک برنامه نویس چگونه رزومه حرفه ای تولید کنیم؟

معرفی یکی از ابزار های ساخت رزومه

در این قسمت می خواهیم یکی از وب سایت های داخلی که به ما ابزار های بسیار خوبی برای ساخت یک رزومه ارائه می دهد معرفی کنیم:

به عنوان یک برنامه نویس چگونه رزومه حرفه ای تولید کنیم؟

سایت ایران رزومه یکی از وب سایت هایی است که ابزار های بسیار خوب و مناسبی را جهت ساخت رزومه به شما ارائه می دهد.

همانطور که در مطلب فوق به آن پرداختیم ساخت رزومه و نحوه مناسب ارائه آن به پیشرفت شما در حرفه برنامه نویسی کمک شایانی می کند. رزومه حرفه ای نیز وابسته به رعایت یک قالب مناسب در نوشتن آن است که در فوق به نکات آن اشاره کردیم. در واقع در این مقاله ما به شما نشان دادیم که به عنوان یک برنامه نویس چگونه رزومه حرفه ای تولید کنیم. شما می توانید در صورت وجود هر گونه سوال در مورد این مقاله، از قسمت نظر دهی با تیم مجرب کارشناسان آموزشی وب سایت صعود در ارتباط باشید.