در مطالب قبل تر در وبسایت آموزش برنامه نویسی صعود به توضیحات جامع و کاملی در رابطه با زبان های HTML و HTML5 پرداختیم و مهم ترین نکات را در رابطه با این زبان ها برای شما مراجعین وب سایت آموزشی صعود ارائه دادیم، اما در این مقاله کارشناسان تیم آموزش برنامه نویسی صعود قصد دارند تا به بیان کردن تفاوت های کلیدی بین HTML و HTML5 بپردازند. پس اگر قصد دارید تا همه چیز را در رابطه با  تفاوت های کلیدی بین HTML و HTML5 بدانید در ادامه این مطلب مارا دنبال کنید. همچنین در رابطه با موضوع این مقاله پیشنهاد میدهیم تا حتما مقالات دسته بندی HTML را مطالعه کنید.

 تفاوت های کلیدی بین HTML و HTML5

HTML زبان نشانه گذاری Hypertext است که زبان برنامه نویسی پرکاربرد برای برنامه های کاربردی وب یا توسعه وب سایت است. HTML5 آخرین نسخه برنامه نویسی HTML است که امکان مدیریت بهتر برنامه وب یا محتوای وب سایت را فراهم می کند. در حالی که HTML اجازه پشتیبانی از داده های ویدیویی و صوتی را در زبان برنامه نویسی نمی دهد، HTML5 اجازه می دهد تا هر نوع داده ای در برنامه گنجانده شود. از نظر سازگاری با مرورگر، برنامه‌های توسعه‌یافته با HTML در همه مرورگرهای اصلی قابل دسترسی هستند و HTML5 تنها در چند مرورگر پشتیبانی می‌شود، زیرا حاوی تمام برچسب‌ها و عناصر کد HTML سنتی نیست.

HTML چیست؟

HTML  مخفف HyperText Markup Language است. مرورگرها تگ های HTML را نمایش نمی دهند، اما برای نمایش محتوای صفحه استفاده می شوند. Hypertext روش خاصی است که به وسیله آن می توانیم با کلیک بر روی لینک هایی که صفحه بعدی را باز می کنند در وب حرکت کنیم. نشانه گذاری تگ های HTML مانند باز کردن و بستن تگ ها با متن درون آنها است که به وسیله آن می توانیم متن را قالب بندی کنیم، لینک ها، تصاویر و غیره قرار دهیم. ، که بنیانگذار شبکه جهانی وب نیز هست. جهت کسب کردن شناخت کاملتر نسبت به زبان HTML پیشنهاد میکنیم تا مقاله ی، HTML چیست؟ از سیر تا پیاز HTML را مطالعه کنید.

HTML5 چیست؟

HTML5 در سال 2014 منتشر شد. HTML همچنان در حال به روز رسانی خود با ویژگی های بیشتر است تا اینترنت را برای همه در دسترس تر کند. HTML5 با HTML متفاوت است، زیرا تمام ویژگی های آن در تمام مرورگرها پشتیبانی می شود. W3C HTML5 را از سال 2012 به بعد توصیه می کند. این شامل مدل‌های پردازش، قوانین تجزیه دقیق، مدیریت خطا، بوم برای طراحی، و پشتیبانی از ذخیره‌سازی محلی است. HTML5 شروع به پشتیبانی از JavaScript API مانند Geolocation API برای شناسایی موقعیت مکانی، پشتیبانی از برنامه تلفن همراه بین پلتفرمی می کند. HTML5 یک زبان نشانه گذاری منفرد را تعریف می کند که می تواند در نحو زبان HTML یا XHTML نوشته شود و از سازگاری با نسخه های قبلی HTML پشتیبانی می کند. برای |آشنایی بیشتر و کامل تر با زبان HTML5 حتما مقاله ی، HTML5 چیست؟ و مزایای آن نسبت به زبان HTML را مطالعه کنید.

 تفاوت های کلیدی بین HTML  و HTML5

تفاوت کلیدی بین HTML و HTML5

در زیر مهمترین تفاوت بین HTML و HTML5 آورده شده است:

1- در HTML، ویدئو و صدا پشتیبانی نمی شوند، در حالی که در HTML5، ویدئو و صدا در آن ادغام می شوند.

HTML -2 تقریبا با تمام مرورگرها سازگار است، در حالی که HTML5 توسط اکثر مرورگرهای مدرن مانند فایرفاکس، موزیلا، کروم و غیره پشتیبانی می شود.

3- در HTML، جاوا اسکریپت و رابط مرورگر در یک رشته اجرا می‌شوند، در حالی که در HTML5، می‌توانیم جاوا اسکریپت را در پس‌زمینه با کمک وب‌کارگر API در رشته‌های مختلف اجرا کنیم.

4- در HTML، گرافیک های برداری با کمک ابزارهای دیگری مانند Silverlight ،Flash و غیره پشتیبانی می شوند، در حالی که در HTML5، گرافیک های برداری به طور پیش فرض پشتیبانی می شوند. دارای بوم و SVG داخلی است.

5- در HTML5 تگ اپلت حذف شد که برای نمایش اپلت ها استفاده می شود و تگ شی معرفی شد در حالی که در HTML از تگ اپلت استفاده می شود.

6- در HTML، تگ <a> به عنوان لنگر برای ارجاع به یک پیوند استفاده می‌شود، در حالی که در HTML5، تگ <a> فقط به عنوان لینک استفاده می‌شود.

7- در HTML از تگ <acronym> برای نمایش مخفف استفاده می شود، در حالی که در HTML5 این تگ با تگ <abbr> جایگزین می شود که برای همین منظور استفاده خواهد شد.

HTML -8 قادر به رسیدگی به نحو نادرست و سایر خطاها نیست، در حالی که HTML5 قادر به مدیریت خطاها است.

9- در HTML5، تگ <table> می تواند فقط یک مرز مشخصه داشته باشد و مقدار آن باید صفر یا یک باشد، در حالی که در HTML، ما می توانیم ویژگی های زیادی داشته باشیم.

10- در HTML، ارتباط بین مشتری و سرور با استفاده از استریم و ادغام طولانی انجام می شود زیرا از سوکت ها پشتیبانی نمی کند، در حالی که HTML5 از سوکت وب پشتیبانی می کند که از طریق آن ارتباط دوطرفه بین مشتری و سرور امکان پذیر است.

جدول مقایسه HTML در مقابل HTML5

در زیر جدول مقایسه بین HTML و HTML5 آمده است:

 

HTML5

HTML

مبنای مقایسه

 

HTML5 نسخه جدید HTML است که دارای قابلیت‌های جدیدی با زبان Markup به عنوان فناوری اصلی برای تعامل با فناوری‌های اینترنتی برای ساختاردهی و ارائه محتوا است.

 

Hypertext Markup Language مخفف HTML است که زبان اصلی برای توسعه صفحات وب است.

 

تعریف

 

 

HTML5 از ویدیو و صدا پشتیبانی می کند زیرا آنها در آن ادغام شده اند.

 

HTML از ویدیو و صدا در زبان پشتیبانی نمی کند.

 

پشتیبانی چند رسانه ای

 

HTML5 از JavaScript Geolocation API استفاده می کند که می تواند برای شناسایی مکان هر کاربری که به وب سایت دسترسی دارد استفاده شود.

 

HTML از ردیابی موقعیت مکانی کاربرانی که از سایت بازدید می‌کنند پشتیبانی می‌کند، اما وقتی از دستگاه‌های تلفن همراه وارد سیستم می‌شوید، یافتن موقعیت مکانی کاربران دشوار و دشوار است.

 

پشتیبانی جغرافیایی

 

HTML5 دارای چندین گزینه ذخیره سازی مانند حافظه پنهان برنامه، پایگاه داده SQL و ذخیره سازی وب است. ما می توانیم با کمک JS API موجود در HTML5 برای ذخیره سازی در پس زمینه جاوا اسکریپت کنیم

 

HTML از حافظه کش مرورگر به عنوان ذخیره سازی موقت استفاده می کند

 

ذخیره سازی

 

در HTML5، از سوکت های وب پشتیبانی می کند که امکان ارتباط دو طرفه کامل بین مشتری و سرور را فراهم می کند.

 

در HTML، ارتباط بین کلاینت و سرور از طریق استریم و ادغام طولانی انجام شد زیرا پشتیبانی از سوکت ندارد.

 

ارتباط

 

در HTML5، ما بسیاری از تگ‌ها، عناصر جدید و چند عنصر برچسب حذف/تغییر شده داریم، بنابراین تنها تعداد کمی از مرورگرها از هم اکنون به طور کامل با HTML5 سازگار هستند.

 

HTML تقریباً با همه مرورگرها سازگار است زیرا برای مدت طولانی وجود داشته است، و مرورگرها تغییرات کافی برای پشتیبانی از تمام ویژگی های HTML انجام داده اند.

 

سازگاری مرورگر

 

در HTML5، Vector Graphics به طور پیش فرض پشتیبانی می شود زیرا دارای بوم و SVG داخلی است.

 

در HTML، پشتیبانی از Vector Graphics با کمک ابزارهای دیگری مانند Silverlight، Adobe Flash، VML و غیره امکان پذیر است.

 

پشتیبانی از گرافیک

 

در HTML5 دارای JavaScript web worker API است که به جاوا اسکریپت و رابط مرورگر اجازه می دهد در رشته های مختلف اجرا شوند.

 

در HTML، رابط مرورگر که کاربر با آن تعامل دارد و جاوا اسکریپت در یک رشته در حال اجرا هستند، که منجر به مشکل عملکرد می شود.

 

(Threading)بند کشی

HTML5 قادر به مدیریت نحو نادرست و سایر خطاها است.

 

HTML نمی تواند نحو نادرست و هر گونه خطای دیگر را مدیریت کند.

 

رسیدگی به خطا

 

 تفاوت های کلیدی بین HTML  و HTML5

در نهایت، یک مرور کلی از تفاوت بین HTML و HTML5 است. امیدوارم پس از مطالعه این مقاله HTML و HTML5 را بهتر درک کنید. HTML5 برای توسعه دهندگان وب مفید خواهد بود زیرا قابلیت های بسیاری مانند پشتیبانی ویدیویی و صوتی، برچسب های جدید و عناصر را فراهم می کند. W3C همچنین اعلام کرد که به روز رسانی آینده HTML5 بر ابزارهای حفظ حریم خصوصی متمرکز خواهد شد. به تدریج همه توسعه دهندگان وب به سمت HTML5 حرکت می کنند زیرا مشخصات آن نسبت به نسخه قبلی HTML بیشتر است.

در این مطلب کارشناسان وب سایت آموزش برنامه نویسی صعود به بیان اصلی ترین و کلیدی ترین تفاوت ها بین دو زبان HTML  و HTML5 پرداختند. همچنین شما می توانید سوالات، انتقادات و پیشنهادات خود را در رابطه با موضوع  تفاوت های کلیدی بین HTML و HTML5 از قسمت نظرات با کارشناسان واحد آموزش وب سایت صعود به اشتراک بگذارید. در صورت تمایل می توانید صعود را در شبکه های اجتماعی اینستاگرام و تلگرام دنبال کنید.