اگر شما هم در بین دوستان و نزدیکانتان یک یا دو برنامه نویس و کد نویس  وجود داشته باشد یا در یک جمعی از برنامه نویسان قرار بگیرید، بین صحبت هایشان حتما یک سری اصطلاحات به گوشتان می خورد که شاید برای شما ناشناس باشد. در این مطلب کارشناسان وب سایت آموزشی صعود قصد دارند تا شما را با یک سری از این اصطلاحات آشنا کنند پس اگر مایل به یادگیری این اصطلاحات هستید در این مطلب مارا دنبال کنید.

معرفی اصطلاحات برنامه نویسی

در این قسمت می خواهیم تا شما را با یک سری از اصطلاحات مهم برنامه نویسی آشنا کنیم حتما اگر شما علاقه مند به برنامه نویسی هستید و قصد یادگرفتن آن را دارید باید با یک سری از اصطلاحات آشنا شوید که در این مطلب به آن ها اشاره خواهیم کرد.

Back-end  (بک اند)

 اصطلاح بک اند یا back-end به یک قسمت از برنامه گفته می شود که کاربران نمی توانند آن را مشاهده کنند و مغز و هسته ی اصلی برنامه در نظر گرفته می شود. وظیفه ی اصلی back-end کنترل کردن منطق تمام برنامه می باشد و رابطه ی بین جزءها را بررسی و کنترل می کند. در نگاه کلی اگر برنامه را مثل یک درخت نگاه کنیم، ریشه های زیر خاک که دیده نمی شوند بک اند (back-end)هستند و درخت و شاخ و برگ که قابل لمس و دیده شدن هستند (فرانت اند) می باشند.

معرفی اصطلاحات برنامه نویسی

Front-end (فرانت اند)

اصطلاح فرانت اند(front-end) به قسمتی از برنامه گفته می شود که می توان خروجی آن را مشاهده کرد. (برعکس برنامه نویسی بک اند) کار اصلی front-end نمایش دادن یک سری کد ها و دستور ها هستند که برای کاربر قابل فهم نیستند و می توانند در قالب طرح های گرافیکی، متن، فایل ویدئویی و صوتی باشند. باید این مورد را در نظر داشته باشید که فرانت اند و بک اند به صورت مستقیم باهم در ارتباط هستند. ارتباط فرانت اند و بک اند به گونه ای است که در مرحله ی اول اطلاعات از فرانت اند به بک اند برای پردازش ارسال می شود و بعد نتیجه دوباره  برای نمایش به کاربر به فرانت اند ارسال می شود.

معرفی اصطلاحات برنامه نویسی

الگوریتم

اصطلاح الگوریتم به مجموعه ای از قوانین و دستور ها گفته می شود که برای حل یک مسئله طراحی شده اند. مسئله ها می توانند به سادگی مجموع دو عدد و به پیچیده بودن تعویض فرمت یک ویدیو باشد.

برنامه

اصطلاح برنامه یا Program یک مجموعه سازمان داده شده از یک سری دستورالعمل ها گفته می شود، و زمانی که اجرا می شود یک هدف و یا یک سری وظایف را به پایان می رساند. باید به این نکته توجه داشته باشید که برنامه توسط cpu (واحد پردازش مرکزی) تحلیل می شود. برای مثال برنامه ی مایکروسافت ورد یه برنامه ی تحلیل کلمات است.

API

اصطلاح API به مجموعه ای از دستورها و روش ها گفته می شود که با استفاده از این روش ها می توان یک برنامه ساخت و با بقیه برنامه های دیگر نیز ارتباط برقرار کرد.

معرفی اصطلاحات برنامه نویسی

Bug

اصطلاح باگ Bug به هر نوعی از خطاها یا خرابی غیر منتظره در سخت افزار یا نرم افزار می باشد که باعث بروز اختلال و نقص در یک برنامه می شود. به این دلیل که بروز یک باگ در برنامه ممکن است خسارت و هزینه های بسیاری را به ما تحمیل کند، عمل دیباگ(Debug) یا همان خطایابی برای برنامه ها بسیار مهم و حیاتی می باشد.

معرفی اصطلاحات برنامه نویسی

Object

اصطلاح آبجکت object شما یک صفحه ی ثبت نام سایت را در نظر داشته باشید، تمام اجزای این صفحه از جمله دکمه ها، چک باکس ها، تصاویر گرافیکی آیکون ها در آخر حتی خود صفحه یا فرم همه و همه یک آبجکت Object  به حساب می آیند.  

برنامه نویسی شی گرا یا Object Oriented

اصطلاح برنامه نویسی شی گرا یا برنامه نویسی Object Oriented حتی به آن مخفف(OOP) هم میگوییند. به ساختن یک برنامه طبق اشیا گفته می شود و تمام اجزا به همین شکل تعریف می شوند و در کنار هم قرار می گیرند.

کد code

اصطلاح کد (code) به یک سری از دستورالعمل ها که در کنار هم قرار میگیرند و امکان این هست که از ترکیب چند زبان برنامه نویسی با هم به وجود آمده باشد کد می گویند.

لوپ Loop

اصطلاح لوپ را به یک دنباله از یک دستورالعمل می گویند که تا زمان رسیدن به نتیجه مورد نظر پشت سر هم تکرار می شود. 

Sql

اصطلاح  sql مخفف Structured Query Language به معنی زبان پرس و جو ساختار یافته است. کاربرد زبان برنامه نویسی sql مدیریت پایگاه داده است.

HTML

این زبان را به عنوان یکی از ساده ترین زبان های برنامه نویسی میشناسند. از زبان HTML برای ساختن صفحات وب استفاده می شود.

Script

اصطلاح اسکریپت به یک مجموعه از دستور ها گفته می شود برای پویایی بیشتر صفحه سمت کاربر استفاده می شود و کامپیوتر آن ها را خط به خط پردازش می کند.

Python

پایتون(python) یک زبان برنامه نویسی است که به دلیل ساده بودن و پر کاربرد بودن آن طرفداران زیادی کسب کرده است. یکی از مزایای این زبان این است که تمام بخش های یک زبان برنامه نویسی از برنامه نویسی وب تا هوش مصنوعی را در بر میگیرد.

Open source

 هر چیزی که در بحث برنامه نویسی رایگان در اختیار همگان قرار گیرد و تمامی افراد بتوانند بدون محدودیت از آن استفاده کنند open source یا منبع باز گفته می شود. در مجموع سیستم عامل ها، اسکریپت ها، کد ها و سایت ها این امکان دارند که به صورت منبع آزاد یا open source در اختیار کاربر قرار بگیرند.

Java

جاوا (java)  زبان برنامه نویسی جاوا یک زبان برنامه نویسی چند پلتفرمی می باشد، و برای تعداد بسیاری از برنامه های تجاری و پیشرفته مثل اندروید استفاده می شود.

Ajax

Ajax راهی برای دریافت کردن داده ها از طرف وب سرور می باشد که از xml، جاوا اسکریپت و زبان HTML  در آن استفاده می شود.

Git

گیت یا Git سیستمی است برای کنترل که تغییرات را در خود ثبت می کند و قابل دسترس هستند.

Junior developer

Junior developer به آن دسته از برنامه نویس هایی گفته می شود. که مبتدی هستند. و در یک تیم برنامه نویسی در قسمت های طراحی و کد نویسی فعالیت می کنند و به تیم کمک رسانی می کنند.

Senior developer

Senior developer به یک برنامه نویس ارشد گفته می شود که به طور تخصصی و حرفه ای بر روی پروژه ها نظارت می کند. Senior developer  بر فعالیت های junior developer نظارت می کند.

Full stack developer

به برنامه نویسی Full stack developer  گفته می شود که به برنامه نویسی back-end و front-end کامل مسلط است. همچنین می تواند پروژه هایی مثل برنامه نویسی دیتابیس یا پایگاه داده، UI/UX را انجام دهد.  

Django

Django یک قالب برای وب پایتون می باشد که کار آن توسعه ی سریع وب سایت های امن است. یکی از مزایا ی مهم Django این است که بسیاری از مشکلات برنامه نویسی تحت وب را حل می کند. و این نکته را هم برای Django باید بدانید که به طور رایگان و Open Source در اختیار ما قرار میگیرد.

در این مطلب با یک سری از مهم ترین اصطلاحات برنامه نویسی که شاید برای شما ناشناس بود آشنا شدیم و همچنان شما می توانید از قسمت نظرات سوالات خود را در رابطه با اصطلاحات برنامه نویسی با کارشناسان وب سایت آموزش برنامه نویسی صعود در میان بگذارید. در صورت تمایل میتوانید گروه آموزشی صعود را در شبکه های اجتماعی اینستاگرام و تلگرام دنبال کنید.