همانطور که میدانید امروزه مردم در هر نقطه از کره زمین که باشند، محدودیتی برای ارتباط با یکدیگر ندارند زیرا این محدودیت توسط زبان های بین المللی مثل انگلیسی، آلمانی، فرانسوی و... برداشته شد. ارتباط برقرار کردن با یک زبان خاص تنها به انسان ها محدود نمی شود. در دنیای علم و تکنولوژی مدرن امروز، ارتباط با کامپیوتر ها و هوش مصنوعی هم فراهم شده است. این ارتباط توسط زبان های برنامه نویسی میسر می شوند و هر فردی با یک زبان برنامه نویسی خاص می تواند دستورالعمل مورد نظر خود را به کامپیوتر منتقل کند. در مقالات قبل اشاره کردیم که یکی از عوامل راه اندازی سایت، بک اند (back-end) می باشد. امروز ما در این مقاله می خواهیم بهترین زبان های برنامه نویسی بک اند را به شما معرفی کنیم تا با استفاده از آن دستورالعمل های مورد نیاز برای راه اندازی سایت را به سیستم بدهید. همراه ما باشید. پیشنهاد میکنیم که اگر با برنامه نویسی و اصطلاحات آن آشنایی ندارید قبل از خواندن این مقاله حتما مقالات، معرفی اصطلاحات برنامه نویسی و برنامه نویسی چیست؟ را مطالعه کنید.

بهترین زبان های برنامه نویسی بک اند

هر زبان برنامه نویسی دارای کد های مختلف برای ایجاد قابلیت هاست. در اینجا ما قبل از معرفی بهترین زبان های برنامه نویسی بک اند، کمی در مورد مفهوم بک اند توضیح می دهیم و سپس به سراغ زبان های برنامه نویسی بک اند و فریم ورک این زبان ها می رویم.

بک اند (back-end) چیست؟

همانطور که گفتیم دو عامل در راه اندازی یک سایت نقش دارند. عاملی برای روی صحنه و عاملی برای انجام کارهای پشت صحنه! عامل روی صحنه به صورت مستقیم با صفحات سایت ارتباط دارند و یک کاربر می تواند کدها و تغییرات آنها را صراحتا مشاهده کند. نام این عامل، فرانت اند (Front-end) است. در مقابل عامل دیگر وظیفه دارد تا تمام کد نویسی ها و تغییرات را به دور از چشم کاربران و اصطلاحا در پشت پرده سایت انجام دهد. به این عامل بک اند (back-end) گفته می شود. برنامه نویسان فرانت اند به طور مستقیم و بدون هیچ واسطه ای با سیستم ارتباط دارند اما برنامه نویسان بک اند برای ارتباط با سیستم نیازمند یک سرور هستند که کد هایشان را به آن منتقل کنند. در واقع این سرور است که کد های بک اند را به مرورگر یک کاربر ارسال می کند.

بهترین زبان های برنامه نویسی بک اند

بک اند برای انجام کارهای پشت صحنه و نوشتن کد ها نیاز به زبان برنامه نویسی دارد و کسانی که برنامه نویسی بک اند انجام می دهند باید به یک زبان برنامه نویسی بک اند تسلط داشته باشند.

زبان های برنامه نویسی بک اند

 زبان های برنامه نویسی بسیاری برای توسعه بک اند توسط توسعه دهندگان سمت سرور وجود دارد. هر کدام از این زبان ها ویژگی های مختلفی را در دسترس برنامه نویس قرار می دهد که با استفاده از آن بهترین طراحی بک اند را انجام دهند. در ادامه ما برای شما چند زبان برنامه نویسی بک اند معرفی کرده و به بررسی ویژگی های آن ها می پردازیم.

 Java

Java ، یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی دنیاست. این زبان در طراحی و توسعه بسیاری از برنامه های ویندوز، نرم افزار های تحت وب، اپلیکیشن های موبایل و... استفاده شده و همچنین زبان پایه گذاری و توسعه اندروید است. یکی از ویژگی های مهم جاوا این است که کد های آن بر روی هر دستگاهی با صرف نظر از اینکه آن کد برای آن دستگاه نوشته شده باشد یا نه، اجرا می شود. همچنین جاوا به عنوان یک زبان محبوب و پر کاربرد از فضای پشتیبانی آنلاین بسیار خوبی برای رفع مشکلات کاربران در سریع ترین زمان ممکن برخوردار است. انتخاب جاوا به عنوان زبان برنامه نویسی بک اند، بهترین ایده برای توسعه سمت سرور می باشد اما استفاده از این زبان برای برنامه نویسان مبتدی کمی دشوار است زیرا مباحث جاوا از کمی پیچیدگی برخوردار است.

بهترین-زبان-های-برنامه-نویسی-بک-اند

اسپرینگ یک فریم ورک محبوب برای این زبان برنامه نویسی است که یکی از بهترین گزینه های فریم ورک برای توسعه بک اند به شمار می رود.

PHP

PHP، یکی از پرکاربرد ترین زبان های برنامه نویسی دنیا است به طوری که بیش از 70 درصد وب سایت های موجود در اینترنت با زبان پی اچ پی ساخته شده اند. از زبان پی اچ پی برای تولید محتوا در صفحات پویا، دریافت و ارسال کوکی ها و جمع آوری اطلاعات فرم استفاده می شود. یکی از ویژگی های قابل توجه زبان برنامه نویسی پی اچ پی توانایی تعامل راحت با بانک های اطلاعاتی است. همچنین این زبان دارای انجمن های پشتیبانی آنلاین بسیار زیادی برای رفع مشکلات و راهنمایی کاربران است. پی اچ پی علاوه بر اینکه می تواند بهترین زبان برای برنامه نویسی بک اند باشد، بهترین زبان برنامه نویسی برای برنامه نویسان مبتدی است و دارای منابع آموزشی بسیار زیادی در فضای اینترنت می باشد.

بهترین-زبان-های-برنامه-نویسی-بک-اند (08)

لاراول و کیک پی اچ پی فریم ورک هایی مناسب برای توسعه بک اند با زبان پی اچ پی می باشد و به همه برنامه نویسان چه در سطح مبتدی و چه در سطح حرفه ای امکان توسعه بک اند به بهترین شکل را می دهد.

#C

#C، از دیگر زبان های برنامه نویسی محبوب از خانواده زبان C است. این زبان توسط شرکت مایکروسافت، به عنوان یک زبان برنامه نویسی شیء گرا طراحی شده است. از زبان سی شارپ برای طراحی و توسعه انواع اپلیکیشن های موبایل، برنامه های دسکتاپ، بازی های کامپیوتری و وب سایت ها استفاده می شود. شیء گرا بودن این زبان مهم ترین ویژگی آن است که به افزایش امنیت برنامه ها کمک کرده و قابلیت استفاده مجدد را دارا است. به علت یادگیری آسان زبان سی شارپ، این زبان به یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی بک اند تبدیل شده است.

ASP.NET از محبوب ترین فریم ورک های این زبان برنامه نویسی بک اند است و به علت منبع باز بودن یکی از پرکاربردترین فریم ورک های جهان می باشد.

Ruby

Ruby، زبان شی گرای دیگری است که توسط Matz طراحی شده است. از این زبان در توسعه بک اند وب سایت ها، توسعه بازی های موبایل و اپلیکیشن های کاربردی در گوشی های هوشمند استفاده می شود. ویژگی شی گرایی زبان روبی باعث شده تا هم یادگیری آن برای برنامه نویسان مبتدی آسان باشد هم برنامه نویسان حرفه ای بهترین بهره را از ابزار های قدرتمند آن ببرند. زبان روبی یکی از زبان های ساده و در عین حال قدرتمند برای برنامه نویسی بک اند می باشد.

روبی آن ریلز فریم ورک محبوبی برای زبان روبی می باشد و مجهز به انواع ابزار ها برای توسعه ی بک اند است.

Python

Python، یک زبان برنامه نویسی بسیار محبوب در سراسر جهان است. این زبان یک زبان برنامه نویسی همه منظوره است و در اکثر سیستم عامل ها قابل اجراست. از زبان پایتون در عملیات جستجوی گوگل، اشتراک گذاری ویدیو در یوتیوب، پردازش متن و تصاویر و ذخیره اعداد و داده های علمی در رایانه استفاده می شود. مهم ترین ویژگی زبان پایتون که آن را از دیگر زبان های برنامه نویسی متمایز می کند، ساختار بسیار منظم و تمرکز آن بر روی خوانایی کد ها است به طوری که هر فردی می تواند کد های آن را بخواند و با آن ارتباط برقرار کند. همین دلیل باعث شده تا زبان پایتون برای برنامه نویسی بک اند بسیار مناسب باشد.

بهترین-زبان-های-برنامه-نویسی-بک-اند (07)

جنگو، فلسک از فریم ورک های کاربردی این زبان است که به توسعه دهندگان سمت سرور اجازه می دهد تا بهترین طراحی را برای بک اند سایت خود داشته باشند.

در این مقاله ما به معرفی بهترین زبان های برنامه نویسی بک اند پرداختیم. شما می توانید با استفاده از ویژگی ها و فریم ورک های معرفی شده در نوشتار فوق یک طراحی فوق العاده و امن برای back-end وب سایت ها داشته باشید. شما عزیزان می توانید در صورت وجود هرگونه سوال، انتقاد و پیشنهاد از قسمت پرسش و پاسخ با تیم مجرب واحد آموزشی وب سایت صعود در ارتباط باشید. همچنین در صورت تمایل با دنبال کردن ما در شبکه های اجتماعی تلگرام و اینستاگرام از بارگذاری جدیدترین مقالات برنامه نویسی بر روی سایت مطلع شوید.پیشنهاد میکنیم که در رابطه با این موضوع حتما مقاله ی، برنامه نویسی وب چیست؟ را مطالعه کنید. با سپاس از همراهی شما