در مقالات قبلی وب سایت آموزشی صعود به تعریف و بررسی فریم ورک های laravel  و yii و همچنین زبان برنامه نویسی PHP پرداختیم. اما در این مقاله کارشناسان گروه آموزش برنامه نویسی صعود قصد دارند تا به بررسی تفاوت های laravel و Yii بپردازند و جز به جز اینم فریم ورک ها را با یکدیگر مقایسه کنند. پس اگر مشتاق هستید تفاوت بین این دو فریم ورک محبوب را بدانید در این مقاله با ما همراه شوید.

بررسی تفاوت های laravel و Yii

برای ساخت برخی از برنامه های کاربردی وب خوب، فریم ورک های PHP مورد تقاضا هستند. فریم ورک های معروف برای همین Laravel vs Yii هستند. لاراول زمانی استفاده می شود که یک برنامه سینتکس پیچیده ساخته شود. Yii به عنوان یک فریم ورک با عملکرد بالا استفاده می شود که توسعه سریع را فراهم می کند. اجازه دهید هر دو فریمورک Yii و Laravel را با هم مقایسه کنیم تا تفاوت آنها را ببینیم.

بررسی تفاوت های laravel و Yii

لاراول و Yii چیست؟

در زیر برخی از تفاوت های Laravel و Yii آورده شده است:

اعتبار سنجی

هر زمان که کاربری بخواهد اعتبارسنجی مبتنی بر سناریو را انجام دهد، هیچ بسته ای در لاراول موجود نیست. هیچ ساختاری برای اعتبارسنجی یک مدل در سناریوهای مختلف ارائه نمی دهد. Yii می تواند برای انتساب یک مدل از پارامترهای درخواست و همچنین اعتبار سنجی آن استفاده شود. هر دوی این سناریوها را می توان با استفاده از Yii مدیریت کرد. شما می توانید کد خود را بر اساس نیاز خود سفارشی کنید.

اعتبار سنجی سمت مشتری

برای اعتبار سنجی در سمت کلاینت، هیچ پشتیبانی پیش فرضی توسط لاراول ارائه نشده است. Yii اعتبار سنجی بسیار خوبی از سمت مشتری برای فرم ها ارائه می دهد. هنگامی که مجموعه ای از قوانین را تعریف کردید، می توان از آن هم در سمت مشتری و هم در سمت سرور استفاده کرد.

مسیریابی

هنگام استفاده از لاراول، کاربر باید مسیری را برای هر اقدام کنترلر اعلام کند. همچنین اگر مسیری از قبل تعریف شده باشد، عملکرد یک کنترلر از هر نقطه خارج قابل دسترسی است. لاراول معتقد است که این فریم ورک باید یک مسیر پیش فرض ارائه کند. در Yii، مسیریابی ساده امکان پذیر است زیرا مسیری برای هر اقدامی لازم نیست. تمام اقدامات مسیر به طور پیش فرض انتخاب می شوند.

نسل خام(Crud Generation)

برای پنل مدیریت، یک عملکرد CRUD برای جداول مختلف موجود وجود دارد. هیچ پشتیبانی پیش فرضی برای این فعالیت در لاراول وجود ندارد. Yii یک ابزار اختصاصی جداگانه به نام Gii دارد که یک رابط مبتنی بر وب را فراهم می کند که در آن کد تعاملی می تواند تولید شود. علاوه بر این، یک رابط خط فرمان نیز ارائه می‌کند که ترجیح می‌دهد روی محیط‌های کنسول کار کند.

مستندات

لاراول اسناد بسیار خوبی تهیه کرده است. به صورت کلی سازماندهی و نوشته شده است تا همه بتوانند آن را درک کنند و همچنین بتوانند آن را به خوبی یاد بگیرند. Yii مستندات قوی مانند لاراول ندارد. با استفاده از مستندات برای Yii، می توانید به راحتی با کدنویسی اولیه شروع کنید و روی آن کار کنید.

منابع و پشتیبانی

بسیاری از افراد از لاراول استفاده می کنند و در نتیجه دارای یک جامعه بزرگ است که پشتیبانی بسیار خوبی را ارائه می دهد. این جامعه روز به روز بزرگتر می شود. از طرف دیگر، Yii قبل از لاراول آمد و توسعه دهندگان بیشتری داشت که از آن استفاده می کردند، در نتیجه جامعه بزرگتری در مقایسه با لاراول ایجاد شد.

بررسی تفاوت های laravel و Yii

تفاوت های کلیدی لاراول و Yii

هر دو گزینه های محبوب در بازار هستند. اجازه دهید برخی از تفاوت های اصلی را مورد بحث قرار دهیم:

1- مقایسه عمومی: لاراول زمانی استفاده می شود که یک برنامه به نحو پیچیده ای نیاز دارد. این امر احراز هویت، مسیریابی، ایجاد جلسات و ذخیره سازی را آسان تر می کند. لاراول ترکیبی از تمامی فریم ورک های PHP است. بسیاری از برنامه های کاربردی قابل اعتماد مانند Superb IoC، سیستم مهاجرت راحت و سیستم یکپارچه برای تست ماژول را ارائه می دهد. از طرف دیگر، Yii یک فریمورک PHP با کارایی بالا است که می تواند برای توسعه سریع همه برنامه های کاربردی مدرن استفاده شود. Yii از معماری MVC استفاده می کند و کد ساده ای دارد. این یک فریم ورک فول پشته ارائه می کند که دارای سازنده پرس و جو، پایگاه داده NoSQL، RESTful API و بسیاری ویژگی های دیگر است.

2- قالب: لاراول یک سیستم قالب تیغه ای را ارائه می دهد. این سیستم به شما امکان می دهد از کد PHP در نماهای خود استفاده کنید. Blade همچنین هیچ سرباری را نگه نمی دارد تا عملکرد برنامه افزایش یابد. این امر زمانی حاصل می شود که فایل های blade view در سیستم در پسوند blade.php ذخیره می شوند. تمام این کدها در حین پردازش به فایل های خام PHP تبدیل می شوند. از طرف دیگر، Yii از یک سیستم قالب پیش فرض استفاده می کند. انتخاب قالب به تیم توسعه دهنده داده می شود که از آن استفاده می کند. قالب هایی که ارائه می دهد Twig و Smarty هستند.

3- فریم‌ورک‌ها: قالبی که فریم‌ورک‌های Yii در مقابل لاراول استفاده می‌کنند در باطن متفاوت است. Yii از چارچوب MVC استفاده می کند. در نتیجه، Yii قادر است از تمام اجزاء به راحتی استفاده کند. از سوی دیگر، لاراول یک رویکرد ماژولار ارائه نمی دهد.

4-عملکرد: عملکرد هر برنامه ای بستگی به زمان واقعی دارد که با داده های واقعی و حیاتی کار می کند. برنامه های کاربردی وب اغلب بر اساس عملکرد نیستند. اما عملکرد این چارچوب ها نقش مهمی دارد. در مقایسه با بهترین برنامه نویسی با کارایی بالا، به نظر می رسد Yii متمایز و بهترین فریم ورک با توجه به PHP است. لاراول نسبتا کند است و منابع آنلاین موجود است که به افزایش سرعت عملکرد کمک می کند.

5-پیاده سازی اعتبار سنجی فرم: اعتبارسنجی در هر دو این برنامه ها به طور متفاوتی اعمال می شود. لاراول دارای یک کلاس متمایز برای انجام اعتبار سنجی است که اعتبار سنجی پایگاه داده را در هر زمان و هر مکان ممکن می کند. با استفاده از Eloquent CRM آن می توان یکپارچه سازی را به راحتی گسترش داد. در حالی که در Yii، اعتبار سنجی فرم توسط کلاس یک مدل و تمام قوانینی که می توانند به راحتی در مدل یا فرم ایجاد شده ذخیره شوند، مدیریت می شود. پس از دریافت به‌روزرسانی از داده‌ها، می‌توانید به راحتی قوانین و اسکریپت‌های اعتبارسنجی را برای ایجاد تغییرات در مدل ایجاد شده بررسی کنید. این ممکن است زمانی پیچیده شود که اعتبارسنجی در یک کنترلر انجام شود.

6- مزایا: لاراول دارای احراز هویت آسان است. همچنین دارای یک API تمیز و ساده است که به کاربر در ارسال ایمیل با استفاده از خدمات مبتنی بر ابر کمک می کند. همه برنامه ها را به راحتی ادغام می کند. Yii مجهز به ژنراتورهای CRUD است. همچنین دارای کمک‌کننده‌های AJAX است که در قالب GRID ارائه می‌شوند. همچنین نیازی به کدنویسی تکراری ندارد و قابل استفاده مجدد است.

بررسی تفاوت های laravel و Yii

جدول مقایسه لاراول و یی

بیایید به مقایسه برتر نگاه کنیم در این مقاله گروه آموزش برنامه نویسی صعود در جدول زیر به طور کامل به مقایسه و بررسی تفاوت لاراول و Yii پرداختند پیشنهاد میکنیم که حتما این جدول را مطالعه کنید:

Yii

 

Laravel

اساس مقایسه

 

PHP 5.4 یا نسخه بالاتر

 

PHP 5.4 یا نسخه بالاتر

 

پسوند PHP JSON

 

پسوند MCrypt PHP

 

الزامات

 

اشیاء دسترسی به داده (DAO)

الگوی ضبط فعال (ActiveRecord) و دکترین 2 از طریق افزونه ها

 

DAO

الگوی ActiveRecord (ORM Eloquent) و دکترین 2 از طریق پلاگین ها

 

ORM(Object Relational Mapping)

در اینجا تست فقط به PHPUnit و Codeception نیاز دارد.

 

در اینجا آزمایش باید خارج از جعبه PHPUnit با اجزای Symfony مانند HttepKernel ،DomCrawler و غیره باشد.

 

آزمایش کردن

دارای اجزای زیر برای کش است:

 

APC

 

پایگاه داده

 

فایل

 

Memcached

 

ردیس

 

WinCache

 

XCache

 

دارای اجزای زیر برای کش است:

 

APC

 

پایگاه داده

 

فایل

 

Memcached (در نسخه 5)

 

Redis (در نسخه 5)

 

ذخیره سازی

 

 

نتیجه

هر دو فریمورک Laravel vs Yii را می توان در توسعه فول استک استفاده کرد. هر دو در حوزه خود مزایا و معایبی دارند. با این حال فریم ورک لاراول بیشتر بین این دو برنده محسوب می شود. با این کار، Yii همچنین یک محیط قوی و امنیت عالی را فراهم می کند. از این رو، انتخاب بین این دو، انتخاب توسعه دهنده بر اساس نیازهایش خواهد بود و بهترین را از بین این دو انتخاب می کند.

در این مقاله کارشناسان گروه آموزش برنامه نویسی صعود به مقایسه و بررسی تفاوت های laravel و Yii پرداختند و تفاوت های جزئی و کلی بین این دو فریم ورک محبوب که برای زبان برنامه نویسی PHP طراحی شده اند را بیان کردند همچنین شما میتوانید سوالات، انتقادات و پیشنهادات خود را در رابطه با موضوع بررسی تفاوت های laravel و Yii از قسمت نظرات با کارشناسان ما در میان بگذارید. در صورت تمایل میتوانید صعود را در شبکه های اجتماعی اینستاگرام و تلگرام دنبال کنید.