اگر شما در زمینه ارز دیجیتال اطلاعاتی داشته باشید یا تا حدودی با بحث ارز دیجیتال آشنا هستید امکان ندارد که اسم بلاک چین به گوش شما نخورده باشد. در این مطلب کارشناسان ما (گروه آموزشی صعود) قصد دارند تا در رابطه با شبکه بلاک چین و برنامه نویسی بلاک چین برای شما صحبت کنند. پس اگر شما علاقه مند هستید که درباره برنامه نویسی بلاک چین و شبکه بلاک چین اطلاعاتی کسب کنید در ادامه این مقاله با ما همراه شوید.

برنامه نویسی بلاک چین چیست؟

در ابتدا به طور کلی در رابطه با بلاک چین و شبکه ی بلاک چین توضیح می دهیم و سعی میکنی به سوالی که در ذهن شماست (بلاک چین چیست؟) جواب مفید و کاملی بدهیم:

بلاک چین چیست؟

بلاک چین را می توان پایگاه اطلاعات توزیع شده تعریف کرد که بین اتصالات یا زنجیر های شبکه های کامپیوتری اشتراک گذاری شده است. به عنوان یک بانک اطلاعاتی یا پایگاه داده، بلاک چین داده ها را از روش الکترونیکی در فرمت های دیجیتالی ذخیره سازی می کند. بلاک چین ها را میتوان به دلیل مهم دانست که یک وظیفه حیاتی و مهم در رابطه با ارز های دیجیتال دارند و مهم ترین کاربرد آنها نگهداری اطلاعات مهم و حفظ سوابق تراکنش هاست. ویژگی مهم و موثر بلاک چین این است که امنیت و اطمینان شما را در رابطه با رکورد های اطلاعاتی فراهم میکند و شما می توانید به راحتی به آن اعتماد کنید.

برنامه نویسی بلاک چین چیست؟

یکی از تفاوت های اصلی بین یک بانک اطلاعاتی معمولی و یک بلاک چین نوع ساختار آن ها می باشد. کار بلاک چین این است که داده ها و اطلاعات را در یک رکورد یا بلوک ذخیره می کند و توانایی این را دارد تا یک مجموعه از داده را در خودش نگه داری کند. بلوک‌ها دارای ظرفیت‌های ذخیره‌سازی خاصی هستند و هنگامی که پر می‌شوند، بسته می‌شوند و به بلوک پر شده قبلی متصل می‌شوند و زنجیره‌ای از داده‌ها را تشکیل می‌دهند که به نام زنجیره بلوکی شناخته می‌شود. یعنی به این صورت است که تمامی اطلاعات جدید وارد بلوک ها میشوند و پس از تفسیر شدن به ادامه ی بلوک های قبلی اضافه شده و مانند یک زنجیر شکل میگیرند.

یک بانک اطلاعاتی، اطلاعات و محتوای خود را در ساختاری مانند جدول قرار می دهند اما بلاک چین ها همینطور که از اسمش پیداست (رکورد هایی بلوک مانند) که در یک راستا ساختار آن ها سازمان گرفته شده است قرار داده است. ساختار بلاک چین به شکل ذاتی جدول زمانی غیر قابل برگشت را ایجاد می کنند.

برنامه نویسی بلاک چین چیست؟

نکات کلیدی در رابطه با موضوع بلاک چین چیست؟

  1. بلاک چین را میتوان یک بانک اطلاعاتی مشترک تعریف کرد و روش کار بلاک چین با روش کار پایگاه داده های معمولی متفاوت است. بلاک چین اطلاعات را داخل بلوکه هایی نگهداری می کند و بعد از طریق رمزگشایی به یکدیگر ارتباط می دهد.
  2. و زمان وارد شدن اطلاعات جدید یک بلوک جدید برای آنها در نظر می گیرد. زمانی که بلوک ها با اطلاعات پر شدند، به بلوک قبل متصل یا زنجیر می شوند، که این عمل موجب می شود اطلاعات به صورت مرتب به یکدیگر متصل شوند.
  3. داده های مختلفی را می توان داخل بلاک چین ها جایگذاری کرد. اما باید بدانیم که بلاک چین ها برای ذخیره اطلاعات سوابق تراکنش ها در رکورد های خود طراحی شده اند.
  4. در رابطه با بیت کوین، بلاک چین به روش غیر متمرکز مورد استفاده قرار میگیرد. به دلیل این که هیچ فرد غیر مرتبطی به آن دسترسی نداشته باشد. و به طور کلی از تمام کاربران به این شکل محافظت می کند.
  5. بلاک چین های غیرمتمرکز تغییر ناپذیر هستند، به این معنی که داده های وارد شده برگشت ناپذیر هستند. در خصوص بیت کوین به این گونه است که تمامی تراکنش ها به صورت همیشگی ذخیره می شوند و همه ی آنها قابل بازبینی هستند.

بلاک چین چگونه کار می کند؟

هدف بلاک چین این است که اجازه دهد اطلاعات دیجیتال ثبت و توزیع شود، اما ویرایش نشود. پس می توانیم بگوییم که بلاک چین یک شبکه با اساس کلی و غیر قابل تغییر است. یا تاریخچه و نشان دهنده سابقه تراکنش هاست که قابل حذف و تغییر نمی باشند. به این دلیل است بلاک چین به عنوان فناوری اصلی (DLT) شناخته می شود.

بسیارخب اگر تا به این قسمت از مقاله با ما همراه بوده باشید با مفهوم بلاک چین، تعریف و کاربرد آن آشنا شده اید. همچنین به جواب سوال بلاک چین چیست دست یافته اید. در ادامه به موضوع اصلی مقاله یعنی برنامه نویسی بلاک چین چیست می پردازیم.

برنامه نویسی بلاک چین چیست؟

برنامه نویسی بلاک چین چیست؟

قبل از اینکه بلاک چین بتواند منتشر شود، ویژگی های مهمی که معماری و پروتکل های آن را تشکیل می دهند باید حل و فصل شوند. این باید با کد نوشته شود. به عنوان مثال، قبل از اینکه بلاک چین بیت کوین در سال 2009 منتشر شود، قوانین و مقررات حاکم بر آن وضعیت در ++C کدگذاری شده بودند. این روش کد نویسی معمولا با زبان های نزدیک به زبان ماشین نوشته می شود مانند زبان هایی مثل c  و java.

ساخت یک قرارداد هوشمند یا برنامه غیرمتمرکز (DApp)

در یک برنامه معمولی متمرکز، کد پشتیبان روی سرورهای متمرکز اجرا می شود، در حالی که یک Dapp کد باطن خود را روی یک شبکه همتا به همتا غیرمتمرکز اجرا می کند. مانند یک برنامه، یک DApp می تواند کد فرانت اند خود را به هر زبان و رابط کاربری که می تواند با بک اند تماس برقرار کند نوشته شود.

برنامه نویسی بلاک چین چیست؟

 معرفی پلتفرم های محبوب برنامه نویسی بلاک چین

Hyperledger

 یک پروژه umbrella از بلاک چین های منبع باز(open source) برای کمک به پیشرفت فناوری است و از طریق رهبری، ابزارها، آموزش ها و رویدادهای مرتبط را برای پشتیبانی از توسعه مشترک دفتر کل توزیع شده مبتنی بر بلاک چین ارائه می دهد. هدف آن ارائه فناوری بلاک چین مدولار است که شامل یک رابط برنامه نویسی کاربردی (API) غنی و آسان برای استفاده است. Hyperledger خطرات امنیتی را کاهش می دهد و تضمین می کند که تنها طرف هایی که می خواهند معامله کنند، آنهایی هستند که بخشی از معامله هستند. بنابراین hyperledger تمام قابلیت های معماری بلاک چین، حفظ حریم خصوصی داده ها، اشتراک گذاری اطلاعات و تغییر ناپذیری را فراهم می کند.

برنامه نویسی بلاک چین چیست؟

Ethereum

اتریوم یک پلتفرم بلاک چین منبع باز برای توسعه برنامه های غیرمتمرکز یا DApp هایی است که بر روی فناوری بلاک چین اجرا می شوند. پلتفرم اتریوم بلاک چین اسکریپت یا قراردادهای هوشمند را که از طریق گره های شبکه اجرا می شوند، تسهیل می کند. این فقط تراکنش ها را ردیابی نمی کند بلکه آنها را برنامه ریزی می کند. اتریوم گزینه های برنامه نویسی متعددی از جمله C++، Go، Python، Java و غیره را ارائه می دهد. قراردادهای هوشمند با استفاده از Solidity، یک زبان برنامه نویسی قراردادگرا و سطح بالا می شوند.

برنامه نویسی بلاک چین چیست؟

آشنایی با 5 مورد از بهترین زبان ها برای برنامه نویسی بلاک چین

1.++C

بیایید با قدیمی‌ترین و تحسین‌شده‌ترین زبان فهرست، ++C همیشه سبز شروع کنیم. تقریباً همه ما می دانیم که این یک پسوند زبان C است. در ++C، بسته‌ای از داده‌ها، توابع و اشیاء ایجاد می‌شود که به راحتی می‌توان آنها را فراخوانی کرد و در برنامه‌های دیگر مجدداً استفاده کرد و زمان کدنویسی را تا حد زیادی کاهش داد. خوب، ++C دارای ویژگی های خاصی است که آن را بسیار جذاب می کند. با فکر کردن به چالش‌های توسعه بلاک چین، بلاک چین باید مانند یک قلعه امن باشد که مدیریت منابع موثری نیز دارد. یک بلاک چین قرار است با بسیاری از گره‌های غیرقابل اعتماد تعامل داشته باشد و در عین حال به همه آنها خدمات سریع ارائه دهد. این سرویس سریع برای موفقیت یک ارز دیجیتال بسیار حیاتی است. برای رقابت برای همه این خواسته‌ها و عملکرد در بالاترین سطح، به کنترل کامل بر مصرف CPU و حافظه نیاز دارید. ++C این را به کاربران خود می دهد.

برنامه نویسی بلاک چین چیست؟

یکی دیگر از جنبه های جالب ++C، معناشناسی حرکت است. Move semantics راهی برای جابجایی مطالب بین اشیا به جای کپی شدن فراهم می کند. مزیت معناشناسی حرکت این است که می‌توانید کپی‌هایی از داده‌های خاص را تنها زمانی که به آن‌ها نیاز دارید دریافت کنید، که با کاهش افزونگی کد، عملکرد بسیار خوبی را افزایش می‌دهد. از این رو، مدیریت کارآمد حافظه و عملکرد بالا هر دو برای بلاک چین مطلوب هستند.

چالش دیگری که می توانم در رابطه با برنامه نویسی بلاک چین فکر کنم، ادغام وظایفی است که به خوبی موازی می شوند و کارهایی که موازی نیستند. اکثر زبان ها در یک زبان تخصص دارند، با این حال، توانایی threading سی++ می تواند وظایف موازی و غیر موازی را انجام دهد. ++C امکانات چند رشته ای را با ارتباطات موثر بین رشته ای امکان پذیر می کند و همچنین عملکرد تک رشته ای را بهینه می کند.

مزایا و معایب زبان برنامه نویسی ++C

در این قسمت می خواهیم به مزایا و معایب زبان برنامه نویسی ++C بپردازیم:

 

مزایا

معایب

 

مستقل و چند پلتفرمی است.

 

 

اشکال زدایی پیچیده و اغلب دشوار است.

 

انواع استاتیک را پشتیبانی می کند.

 

 

یادگیری این زبان خیلی آزاد نیست.

سرعت بالا

از جمع آوری زباله پشتیبانی نمی شود.

 

 

++C بیشتر در ارزهای دیجیتال و پروژه های مهم بلاک چین مانند بیت کوین، ریپل، بیت کوین کش، لایت کوین، استلار، مونرو استفاده می شود.

2.Javascript

جاوا اسکریپت یکی از محبوب ترین زبان ها برای توسعه نرم افزار است. جاوا اسکریپت و کتابخانه ها و فریمورک های آن، مانند jQuery، React، Angular و Node، موتوری است که توسعه وب مدرن را هدایت می کند. همراه با HTML و CSS، مطمئناً ویژگی های آن را افزایش می دهد. جاوا اسکریپت عمدتا برای ایجاد صفحات وب بسیار تعاملی استفاده می شود.

برنامه نویسی بلاک چین چیست؟

یکی از ویژگی‌های اصلی جاوا اسکریپت که آن را برای عملیات بلاک چین کاملاً مناسب می‌کند این است که در مدیریت اقدامات ناهمزمان بسیار خوب است. با افزایش تعداد کاربران در بلاک چین و انجام همه اقدامات به طور همزمان، جاوا اسکریپت می تواند به راحتی ارتباطات بین این گره های مختلف بلاک چین را مدیریت کند. با این حال، ما نمی توانیم انکار کنیم که جاوا اسکریپت از نظر به حداکثر رساندن قدرت پردازش کامپیوتر، به اندازه ++C کارآمد نیست.   اگر با زبان برنامه نویسی javascript  آشنایی ندارید یا علاقه مند به یادگیری آن هستید به شما پیشنهاد میکنیم که حتما مقاله javascript چیست؟ را مطالعه کنید.

مزایا و معایب زبان برنامه نویسی Javascript

در این قسمت می خواهیم به مزایا و معایب زبان برنامه نویسی Javascript بپردازیم:

 

مزایا

معایب

 

جاوا اسکریپت یک زبان شی گرا است.

 

 

داینامیک است و برای بحث برنامه نویسی بلاک چین خیلی مناسب نیست.

 

 

            مبتنی بر نمونه اولیه

 

 

تفسیر این زبان بستگی به مرورگر دارد.

 

 

از توابع برنامه نویسی پشتیبانی می کند.

 

همه می توانند این کد ها را ببینند.

 

 

 

توسعه دهندگان بلاک چین از جاوا اسکریپت در web3.js و ethereum.js استفاده می کنند که به شما کمک می کند تا frontend برنامه خود را برای اتصال به شبکه اتریوم و قراردادهای هوشمند متصل کنید. یکی دیگر از کاربردهای محبوب جاوا اسکریپت در بلاک چین، Hyperledger Fabric SDK برای node.js است. این یک چارچوب عظیم است که اغلب در صنعت فناوری اطلاعات و شرکت ها استفاده می شود. بنابراین اگر این نوع کد نویسی را دوست دارید، می تواند گزینه خوبی برای شما باشد.

3. Python

 پایتون یک زبان برنامه نویسی نسبتاً مدرن است، پایتون اغلب مورد علاقه کدنویسان جدید است زیرا نحوی ساده شبیه به زبان انگلیسی دارد. کد پایتون را می توان در سرور برای ایجاد برنامه های کاربردی مبتنی بر وب استفاده کرد. همچنین برای اتصال به سیستم های پایگاه داده استفاده می شود. می تواند داده های بزرگ را مدیریت کند و ریاضیات پیچیده را انجام دهد. جذاب ترین جنبه پایتون این است که از خطوط جدید برای تکمیل یک دستور استفاده می کند، برخلاف سایر زبان های برنامه نویسی که اغلب از نقطه ویرگول یا پرانتز استفاده می کنند.

برنامه نویسی بلاک چین چیست؟

هر چه تلاش کنید، نمی‌توانید پایتون را از این لیست کنار بگذارید، زیرا تقریباً هر اکوسیستم بلاک چین دارای یک یا چند ابزار عمومی است که در پایتون نوشته شده است. پایتون در حال تبدیل شدن به یک زبان محبوب تر از همیشه است. به خصوص برای برنامه نویسی بلاک چین.

مزایا و معایب زبان برنامه نویسی پایتون (python)

 

مزایا

معایب

 

روی پلتفرم های مختلف کار می کند. (ویندوز، مک، لینوکس، رزبری و سایرین)

 

 

از زبان برنامه نویسی پایتون بیشتر به عنوان زبان سرور استفاده می شود.

 

 

این نحو به توسعه دهندگان این امکان را می دهد که در مقایسه با برخی از زبان های برنامه نویسی دیگر، برنامه هایی با خطوط کمتر بنویسند.

 

 

از زمینه چندان هوشمندی برخوردار نیست.

 

بر روی یک سیستم مترجم اجرا می شود. به این معنی که نمونه سازی می تواند بسیار سریع باشد.

 

 

کتابخانه ها همیشه به اندازه کافی مستند نیستند.

 

 

 

موارد استفاده پایتون در بلاک چین:

در عرصه بلاک چین، پایتون برای نوشتن قراردادهای هوشمند برای Hyperledger استفاده می شود. بسیاری از پروژه های خوب دیگر مانند: (Ethereum pyethereum) وجود دارد که پیاده سازی خاص خود را دارد. از پایتون برای ایجاد قرارداد برای NEO نیز استفاده شده است.

4. GO

GoLang یا زبان برنامه نویسی GO نامیده می شود یک زبان عمومی با دامنه نسبتاً مدرن است که توسط گوگل در سال 2007 توسعه یافت و در سال 2012 برای استفاده عمومی معرفی شد. زبان چند منظوره، GO تلاشی برای ترکیب نحو و کاربر پسند بودن زبان‌های مدرن مانند: پایتون و جاوا اسکریپت با عملکرد و مزایای امنیتی زبان C است. GO یک زبان کامپایل‌شده است و یک کتابخانه استاندارد غنی ارائه می‌ دهد. یکی از مزایا و ویژگی های مهم زبان GO در بحث برنامه نویسی بلاک چین این است که  وقتی شما با استفاده از زبان GO یک پروژه بلاک چین را شروع میکنید، زبان GO حداکثر انعطاف پذیری را در اختیار شما قرار می دهد.

برنامه نویسی بلاک چین چیست؟

در زبان Go، متدهایی به نام Goroutines امکان اجرای چندین برنامه یا چند قسمت از یک برنامه را به صورت ناهمزمان یا موازی فراهم می کند که یک ویژگی مهم مورد نیاز برای پروژه های بلاک چین است. معمولاً از Thread ها برای دستیابی به این امر در زبان هایی مانند جاوا و سایر زبان ها استفاده می شود.

مزایا و معایب زبان برنامه نویسی GO

در این قسمت به مهم ترین مزایا و معایب زبان برنامه نویسی GO می پردازیم:

 

مزایا

معایب

 

زمان تدوین سریع است.

 

 

یادگیری آن آسان نیست.

 

 

 

برنامه ها ساده، مختصر و ایمن هستند.

 

 

برای زبان برنامه نویسی GO مانند زبان جاوا اسکریپت پکیج های زیادی تعریف نشده است.

 

 

فوق العاده قوی و مقیاس پذیر.

 

 

برای برخی از توسعه دهندگان، نحو مشخص نیست.

 

 

دارای زباله دان.

 

یک زبان تازه راه اندازی شده است. و به اندازه ی دیگر زبان های برنامه نویسی رایج نیست.

 

 

کاربرد زبان GO در بلاک چین

لیست بی پایانی از پروژه های مرتبط با Golang وجود دارد، اما در اینجا قصد دارم به چند مورد از محبوب ترین آنها اشاره کنم. Go-Ethereum یکی از مهمترین پروژه هایی است که به زبان گولانگ نوشته شده است. پروژه مهم دیگری که به زبان Go نوشته شده است Hyperledger Fabric است. این یکی از محبوب ترین راه حل های بلاک چین برای شرکت های بزرگ است. یک پروژه هیجان انگیز که بازی های آنلاین غیرمتمرکز را هدف قرار می دهد Loom Network است که دارای کد زنجیره ای است که در حال حرکت است.

5.solidity

Solidity یک زبان سطح بالا، شی گرا و خاص دامنه مانند: جاوا اسکریپت است که توسط تیم اتریوم (گاوین وود، کریستین ریتویسنر و دیگران) ساخته شده است. Solidity تحت تأثیر C++، پایتون و جاوا اسکریپت قرار گرفت و برای ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز در پلتفرم اتریوم، ماشین مجازی اتریوم (EVM) طراحی شده است. EVM محیط اجرا برای قراردادهای هوشمند نوشته شده در پلتفرم اتریوم است. Solidity یک زبان تایپ ایستا است و از وراثت، کتابخانه ها و انواع پیچیده تعریف شده توسط کاربر پشتیبانی می کند. تا به امروز، این DSL سازگارترین DSL در جامعه اتریوم و صنعت بلاک چین است.

برنامه نویسی بلاک چین چیست؟

مزایا و معایب برنامه نویسی solidity

در این بخش به مهم ترین مزایا و معایب زبان برنامه نویسی solidity می پردازیم:

 

مزایا

معایب

 

اموال ارثی را در قراردادها ارائه می دهد.

 

 

 

یک زبان بسیار جوان است، جامعه آن هنوز بزرگ نشده است، بنابراین پشتیبانی کمی از آن می شود است.

 

 

از نوع استاتیک است.

 

استفاده به دلیل در دسترس نبودن کتابخانه استاندارد بسیار پیچیده است.

 

 

یادگیری این زبان آسان است.

 

 

جهانی نیست. فقط در اکوسیستم اتریوم قابل استفاده است.

 

 

 

کاربرد زبان solidty در بلاک چین

زبان Solidity برای توسعه قراردادهای هوشمند اتریوم استفاده می شود. هیچ پروژه دیگری با استفاده از solidity نمی‌بینیم، اما اکوسیستم توسعه اتریوم بسیار گسترده است و یکی از مهم‌ترین بخش‌های توسعه بلاک چین در حال حاضر است. و solidity یکی از محبوب ترین زبان های مورد استفاده در توسعه قراردادهای هوشمند بلاک چین می باشد.

انتظار می‌رود فناوری بلاک چین تأثیر گسترده‌ای بر هر بخش و صنعت داشته باشد. در آینده، با غیر متمرکز تر شدن جهان و تطبیق بلاک چین به عنوان جریان اصلی، آینده شما قطعا نامحدود خواهد بود. در این مقاله کارشناسان وب سایت آموزشی صعود توضیح جامعی در رابطه با بلاک چین و بلاک چین چیست؟ دادند. همینطور در رابطه با برنامه نویسی بلاک چین به صورت تخصصی در این مطلب صحبت شد و به چند مورد از بهترین زبان های برنامه نویسی بلاک چین اشاره کردیم. همچنین شما می توانید از قسمت نظارات سوالات خود را در رابطه با بلاک چین و برنامه نویسی بلاک چین از قسمت نظرات با کارشناسان ما بیان کنید.