همانطور که در مطالب قبلی صحبت کردیم زبان برنامه نویسی پایتون هم مانند زبان برنامه نویسی PHP فریم ورک های مخصوص خود را دارد که باعث بهبود عملکرد این زبان برنامه نویسی می شوند. در این مطلب کارشناسان واحد آموزش وب سایت صعود قصد دارند تا به طور کلی در رابطه با یکی از محبوب ترین فریم ورک های زبان برنامه نویسی پایتون یعنی Django برای شما صحبت کنند. پس اگر شما هم قصد دارید بدانید Django چیست؟ و با این فریم ورک زبان برنامه نویسی پایتون به طور کلی آشنا شوید در ادامه این مطلب با ما همراه باشید. همچنین کارشناسان ما به شما پیشنهاد میکنند که به دلیل این که فریم ورک جنگو مربوط به زبان برنامه نویسی پایتون می باشد قبل از خواندن این مقاله، مقاله ی پایتون چیست؟ همه چیز درباره ی پایتون را مطالعه کنید.

Django چیست؟

Django چیست؟

جنگو (Django) یک فریم ورک رایگان و منبع باز(Open source) است و به زبان پایتون نوشته شده است. فریم ورک مجموعه‌ای از اجزایی است که به شما کمک می‌کند تا وب‌سایت‌ها را سریع‌تر و آسان‌تر توسعه دهید. هنگامی که شما در حال ساختن یک وب سایت هستید، همیشه به مجموعه ای از اجزای مشابه نیاز دارید: راهی برای مدیریت احراز هویت کاربر (ثبت نام، ورود به سیستم، خروج از سیستم)، یک پنل مدیریت برای وب سایت خود، فرم ها، راهی برای آپلود فایل ها و غیره... . نیاز به نگرانی نیست خوشبختانه افراد دیگر مدت ها پیش متوجه شدند که توسعه دهندگان وب در هنگام ساخت یک سایت جدید با مشکلات مشابهی مواجه می شوند، بنابراین آنها با هم همکاری کردند و فریم ورک هایی را ایجاد کردند، یکی از محبوب ترین این فریم ورک ها Django (جانگو) است که اجزای آماده را برای استفاده در اختیار شما قرار می دهد.

Django چیست؟

چرا به یک فریم ورک نیاز دارید؟

برای درک اینکه Django چیست؟ و چه عملکردی دارد باید نگاهی دقیق تر به سرورها بیندازیم. مهم ترین نکته در این قسمت این است که سرور باید بفهمد که شما از او می خواهید تا یک صفحه وب را به شما ارائه دهد. صندوق پستی (پورت) را تصور کنید که برای نامه های دریافتی(درخواست) نظارت می شود. این عملیات به واسطه یک وب سرور انجام می گیرد. وب سرور نامه را می خواند و سپس پاسخی را با یک صفحه وب ارسال می کند. اما وقتی می خواهید چیزی بفرستید، باید مقداری محتوا داشته باشید. و فریم ورک جنگو(Django) چیزی است که به شما در ایجاد محتوا کمک می کند.

تعریف کامل تر از فریم ورک جانگو(Django)

اگر بخواهیم تعریف کامل تری در رابطه ای این که Django چیست؟ برای شما ارائه دهیم باید بگوییم که:

جنگو(Django) یک فریم ورک وب سطح بالا برای زبان برنامه نویسی پایتون است که امکان توسعه سریع وب سایت های امن و قابل نگهداری را فراهم می کند. جنگو که توسط توسعه دهندگان باتجربه ساخته شده است، بسیاری از دردسرهای توسعه وب را برطرف می کند. فریم ورک جانگو رایگان و منبع باز(Open source) است، دارای یک جامعه پر رونق و فعال، اسناد عالی، و گزینه های زیادی برای پشتیبانی رایگان و پولی است.

Django چیست؟

ویژگی های فریم ورک جنگو(Django)

در این بخش به مهم ترین ویژگی های فریم ورک جنگو می پردازیم که باعث شده اند جنگو(Django) یکی از محبوب ترین فریم ورک های حال حاضر برای زبان برنامه نویسی پایتون شود.

1. مستندات عالی(Excellent Documentation)

داشتن مستندات عالی یکی از دلایل اصلی شروع یادگیری جنگو است. اگر جنگو را با سایر فناوری های منبع باز(Open source) مقایسه کنیم، بهترین مستندات موجود در بازار را ارائه می دهد. مستندسازی بهترهر فناوری مانند یک کتابخانه بسیار تثبیت شده برای هر توسعه دهنده است. در آنجا، او می تواند هر تابع مورد نظر را به آسانی و تنها با زمان مربوط به فرآیند جستجو کند. مستندات هر فناوری نیز یکی از دسته بندی های سطح یک فناوری است، زیرا به توسعه دهندگان دیگر غیر از سازندگان خود اجازه می دهد تا به طور موثر از این فناوری استفاده کنند. جنگو از ابتدا در مستندسازی بهترین بوده است، از زمانی که در سال 2005 به صورت  Open source ارائه داده شد تا به امروز مستندات تنها با توسعه فعال فناوری بهتر شده است و به زبان های مختلف نیز ارائه می شود.

2. فریم ورک وب پایتون

زبان برنامه نویسی پایتون همچنین یکی از دلایل اصلی شروع یادگیری جنگو است. جنگو همان ابزاری است که می تواند تمام مشکلات شما را حل کند و در آن هر نوع عملیاتی که وجود دارد، ما می توانیم از آن استفاده کنیم. بکارگیری آن بسیار راحت و ساده است. همه این ویژگی ها داخل پایتون هستند. در واقع، پایتون در حال حاضر محبوب ترین زبان در بازار است. زبان برنامه نویسی پایتون به دلیل این 2 ویژگی یکی از بهترین و کارآمدترین زبان های برنامه نویسی است. پایتون ساده ترین زبان برنامه نویسی است. ما می‌توانیم از این زبان تقریباً در همه چیز از توسعه وب (جنگو) گرفته تا یادگیری ماشینی و هر چیزی در این بین استفاده کنیم. این ویژگی‌ها به پایتون و در نتیجه جنگو اجازه می‌دهد تا قدرتمندترین و در عین حال آسان‌ترین فریم ورک یادگیری نسبت به سایرین باشد. با این حال، برای شروع توسعه با جنگو، باید دانش اولیه پایتون و وب‌کاری داشته باشید. این امر باعث می شود توسعه سریع پیش برود.

3. SEO بهینه شده

یکی از ویژگی های خاص جنگو این است که در بحث SEO(سئو) بهینه سازی شده است و این یکی از دلایل برتری آن نسبت به دیگران است. کار سئو بهینه سازی موتور جستجو است، زیرا از نام آن به این معنی است که وب سایت خود را به موتور جستجو اضافه کنید تا در نتایج برتر ظاهر شود. همانطور که می دانیم موتورهای جستجو از الگوریتم هایی استفاده می کنند که گاهی اوقات با توسعه دهنده وب همکاری چندانی ندارند. از آنجایی که ما وب سایت خود را به شکل قابل فهم برای انسان ایجاد می کنیم و آنها باید آن را در فرم URL روی سرور اضافه کنند تا بهترین تشخیص توسط موتور جستجو انجام شود. جنگو این مفهوم را با حفظ وب سایت از طریق URL ها به جای آدرس های IP روی سرور، پاک می کند، که این امر باعث می شود مهندسان SEO به راحتی وب سایت را به سرور اضافه کنند در حالی که توسعه دهنده وب نیازی به تبدیل URL به کد عددی ندارد. این اصل ماجراست، اگرچه این فرآیند به طور کامل نیست، اما برای هدف ما کافی است.

4. مقیاس پذیری بالا

بسیاری از MNC ها در مقیاس جهانی از جنگو استفاده می کنند و بدون هیچ نقص یا خطایی در آنجا پیاده سازی می شوند. این بهترین نمونه از مقیاس پذیر بودن جنگو است. مقیاس پذیری به این معنی است که فناوری ما در چه محدوده یا سطحی باید پیاده سازی شود. برای وب‌سایت‌های بزرگ‌تری مانند اینستاگرام، تعداد زیادی کاربر فعال (میلیون‌ها نفر از آنها) وجود دارد که داده‌ها را در مقادیر زیادی (ترابایت داده در روز) تولید می‌کنند. این نوع سطح مستلزم آن است که سیستم یا برنامه ما بسیار دقیق و بدون خطا باشد. البته این حتی برای برنامه نویسان و توسعه دهندگان وب که سال ها تجربه دارند نیز دشوار است. جنگو توسط  برنامه نویسان با تجربه از ابتدا و بدون استفاده از هیچ کتابخانه پایتون به غیر از آنچه توسعه دهندگان خود ساخته اند نوشته شده است. هزاران آزمایش و اشکال‌زدایی با زمان زیادی در بازار به عنوان پروژه منبع باز(Open source)، جنگو را برای هر کسی که می‌خواهد وب‌سایت‌های خود را بدون خطا و مقیاس‌پذیر به محیطی بزرگ‌تر تبدیل کند، ایده‌آل می‌کند.

5. همه کاره بودن

فریم ورک جنگو کاربرد ها و ویژگی های مختلف و متنوعی دارد. ساختار منطقی پروژه و معماری MVT جنگو گاهی اوقات بسیار محدود کننده به نظر می رسد. اما دقیقا برعکس است، زیرا با دادن فایل‌ها و اسناد لازم به ما یک پایه محکم ایجاد می شود که می‌توان از آن برای ساخت هر برنامه‌ای که می‌خواهیم استفاده کنیم. همه چیزهایی که با ادغام تقریباً با تمام فناوری های موجود با ارتقاء وجود دارد، با رعایت استانداردهای صنعت است. همه کاره بودن فریم ورک جنگو این امکان را می دهد تا این فریم ورک با تمام فناوری هایی که با آنها کار می کنیم و همچنین با فناوری های آینده گسترش دهیم. بنابراین، جنگو آینده توسعه وب است و همه کسانی که قبلاً از PHP استفاده می کردند عمدتاً از جنگو استفاده می کنند.

6. امنیت بالا

جنگو فوق العاده امن است. برای اثبات این ویژگی، همیشه می‌توانید از بسیاری از وب‌سایت‌هایی که در سراسر جهان هستند و ترافیک زیادی دارند، مثال بزنید. جنگو ایمن است زیرا به طور پیش‌فرض حفره‌هایی را که زمانی برای توسعه‌دهنده باطن باز گذاشته بودند را پوشش می‌دهد. اگرچه ممکن است هنگام استفاده از جنگو آن را احساس نکنید، اما آن توسعه دهندگان باطن متخصص می توانند کیفیت و امنیت کار انجام شده توسط جنگو را تشخیص دهند. نوشتن کد جنگو کاملاً از ابتدا است، در حالی که سایر ویژگی‌های آن نیز به حساب می‌آید، اما امنیت شما را با این فریمورک نیز به حساب می‌آورد. ما نمی توانیم امنیت را در چنین مقیاس عظیمی با این سطح تخصص کد در سایر فناوری ها بدست آوریم. این توسط توسعه دهندگان وب نوشته شده است و در نظر داشته باشند که با چه مشکلاتی روبرو می شوند و به همین دلیل سرعت توسعه سریع به دست می آید.

7. کاملا تست شده

هر زمان که در حال یادگیری یک فناوری جدید هستیم، قصد داریم تا بادوام و قدرتمند باشد تا بتواند در برابر تغییرات پویایی که در صنعت رخ می دهد مقاومت کند. خوب، جنگو با استفاده از رنگ های مختلف به این وظیفه می رسد. ما سعی می کنیم بیان کنیم که جانگو بیش از یک دهه است که در صنعت بوده و هنوز هم یک فناوری محبوب است که فریم ورک هایی مانند لاراول (PHP) را در بازی خود شکست می دهد. MNC ها در سرتاسر جهان به طور گسترده ای از جنگو برای ایجاد پروژه ها استفاده می کنند، بنابراین می توان گفت که برای مدیریت تمام ترافیک ها و همچنین رعایت استانداردهای بین المللی به خوبی کار می کند. مدت زیادی است که MNC ها روی کار هستند که بسیاری از اشکالات و خطاها برطرف شده است. زمان خوبی برای یادگیری این فناوری است. تعداد توسعه دهندگانی که از جنگو برای توسعه وب استفاده می کنند روز به روز در حال افزایش است. بنابراین، جنگو را تبدیل به یک فناوری آزمایش شده توسط جامعه های توسعه دهنده می سازد. این نکته را هم باید بدانید که اگرفریمورک جنگو پایدار نبود یا کاری را انجام نمی داد، چرا باید محبوبیت پیدا می کرد و همچنان در بازار بود؟ پس در نتیجه جنگو یک ابزار، فناوری یا فریم ورک کارساز و پر کاربرد است و جواب خود را به جامعه توسعه دهندگان پس داده است.

8. توسعه سریع

اگرچه بسیاری از فناوری‌ها توسعه سریع را به عنوان ویژگی اصلی پوشش می‌دهند، اما جنگو ویژگی‌های بسیار بهتر دیگری دارد که آن را از بقیه فریم ورک ها و فناوری ها متمایز می‌کند. در اینجا، توسعه سریع به این معنی است که برای ایجاد یک وب سایت کاملاً کاربردی نیازی به دانش باطن تخصصی نداریم. ما همچنین فایل های سرور جداگانه ای را برای طراحی پایگاه داده و اتصال آن ها ایجاد نمی کنیم و در عین حال فایل دیگری برای انتقال داده ها به سرور ایجاد نمی کنیم. جانگو این کار و بسیاری از کارهای دیگر را انجام می دهد. ما برای هر کار به فایل های اضافی نیاز نخواهیم داشت. این وظایف مثل نیمی از زمان و هزینه پروژه هستند و مطمئناً برای هر وب سایتی مهم هستند. در حالی که جنگو به صورت داخلی از آنها پشتیبانی می کند و به شما این امکان را می دهد که بیشتر روی ویژگی منحصر به فرد وب سایت خود کار کنید.

Django چیست؟

این مطلب بسیاری از ویژگی‌های منحصربه‌فرد جنگو را برای شما ارائه داد، ولی ویژگی هایی که در این مطلب بیان شد تمام آن ها نبود فریم ورک جنگو ویژگی ها و مزایای زیادی دارد که ما به مهم ترین ها و کاربردی ترین های آن ها پرداختیم. این آموزش باید بینشی عمیق به شما داده باشد که چرا جنگو محبوب است؟ و در آینده نزدیک محبوبیت بیشتری به دست خواهد آورد! فریم ورک جنگو دارای یک انجمن(community) Django DSF بسیار فعال و پشتیبانی کننده است و یکی از دلایل عمده که فریم ورک جنگو مخاطبان بسیاری دارد نیز می باشد. در این جوامع شما با دیگر توسعه دهنده ها که از جنگو استفاده می کنند ملاقات می کنید و دانش و سوالات خود را با یک دیگر به اشتراک میگذارید. در این مطلب کارشناسان واحد آموزش وب سایت صعود سعی کردند تا تمام نکات مهم در رابطه با فریم ورک جنگو (Django) برای شما بیان کنند همچنین شما میتوانید از قسمت نظرات سوالات خود را در رابطه فریم ورک جنگو با کارشناسان ما در میان بگذارید.