اگر شما کمی با زبان HTML آشنایی داشته باشید حتما می دانید که در این زبان تگ ها کاربرد های بسیار زیادی دارند. حتی می توان گفت که  تگ ها مهمترین نقش را در زبان HTML دارا می باشند. در این مطلب کارشناسان وب سایت آموزش برنامه نویسی صعود قصد دارند تا کاربرد تگ doctype برای شما شرح دهند. پس اگر شما هم مایل هستید در رابطه با موضوع Doctype چیست؟ کاربرد تگ Doctype در زبان HTML با ما همراه باشید. همچنین می توانید جهت آشنایی بیشتر با زبان HTML مقاله ی HTML چیست؟ از سیر تا پیاز HTML و معرفی بهترین دوره های رایگان آموزش HTML را مطالعه کنید.

Doctype چیست؟ کاربرد تگ Doctype در زبان HTML

قبل شروع هر چیز بهتر است بدانید که doctype یک تگ نیست بلکه یک دستور العمل است.

در یک فایل HTML اغلب دیده‌اید که یک اعلان <!DOCTYPE html> قبل از تگ <html> وجود دارد. تگ   <!DOCTYPE HTML > برای اطلاع رسانی به مرورگر در مورد نسخه HTML استفاده می شود. به این نوع اعلان (DTD) گفته می شود. از نظ ر فنی تگ <!DOCTYPE > یک برچسب یا عنصر نیست، بلکه فقط یک دستورالعمل برای مرورگر در مورد نوع سند است. این یک عنصر تهی است که حاوی تگ بسته شدن نیست و نباید محتوایی در آن قرار داشته باشد.

در حال حاضر، انواع مختلفی از HTML وجود دارد، به عنوان مثال. HTML 4.01 Strict، HTML 4.01 Transitional، HTML 4.01 Frameset، XHTML 1.0 Strict، XHTML 1.0 Transitional، XHTML 1.0 Frameset، XHTML 1.1 و غیره. اعلان <!DOCTYPE> به اعلان نوع سند (DTD) در نسخه ی HTML 4.01 اشاره دارد. زیرا نسخه ی HTML 4.01 بر پایه SGML بود. اما HTML 5 زبان مبتنی بر SGML نیست.

شاید کمی گیج شده باشید پس به زبان ساده تر برای شما توضیح می دهیم تگ DOCTYPE چیزی نیست جز یک اعلان که به ما در مورد نسخه ی html اطلاع می دهد و مجموعه ای از دستورالعمل هاست که باید با html،xml  یا sgxml مرتبط شود.

یک مثال ساده از تگ DOCTYPE در زبان html

<!DOCTYPE html>

<html>

<head>

</head>

<body>

---Some Front End logic ,codes,tags,elements---

</body>

</html>

چرا از تگ DOCTYPE  استفاده می کنیم

ما به این دلیل از تگ DOCTYPE استفاده می کنیم چون یکی از ضرورت های نسخه ی HTML است زیرا به مرورگر ها می فهماند که  کد HTML که شما نوشته اید از کدام نوع و نسخه است، سپس مرورگر می تواند آن ها را تفسیر و باز کند. اگر بخواهیم به طور کلی به این قضیه نگاه کنیم . استفاده از دستورالعمل doctype در صفحه های وب اختیاری می باشد. به این معناست اگر هم از این دستورالعمل استفاده نشود، اطلاعات آن در مرورگر به طور پیش فرض بارگذاری شده و قابل استفاده می باشد. ولی نکته مهم این است که کنسرسیوم جهانی وب W3C به صورت رسمی اعلام کرده که در صفحات وب خود از این دستورالعمل استفاده کنیم مخصوصا صفحات وبی که از نسخه ی قبل HTML5 استفاده می کنند. علت این که W3C اصرار به استفاده از این دستور العمل دارد این است که ممکن است صفحات وب به درستی در مرورگر های مختلف به درستی پردازش نشوند. همچین استفاده از دستورالعمل doctype باعث می شود صفحه ی وب شما یا وبسایت شما در بحث seo مخفف search engine option (بهینه سازی برای موتورهای جستجو)  موثر است و وب پیج یا صفحه ی وب شما در رتبه بالاتری قرار میگیرد.

در این مطلب فهمیدیم که doctype  یک تگ HTML نیست بلکه یک دستور العمل است. کارشناسان وب سایت آموزشی سعود سعی کردند تا تمام نکات مهم در مورد دستورالعمل doctype در زبان HTML را خدمت شما مخاطبین وب سایت آموزش برنامه نویسی سعود قرار دهند. همچنین شما می توانید از قسمت نظرات سوالات خود را در رابطه با دستورالعمل  doctype با کارشناسان ما در میان بگذارید.

چه مرورگر هایی از دستورالعمل DOCTYPE استفاده می کنند

مرورگر

Chrome

Firefox

Opera

Safari

Edge

امکان پشتیبانی

دارد

دارد

دارد

دارد

دارد

 

دستورالعمل DOCTYPEدر انواع نسخه های HTML

Html 5 :

<!DOCTYPE HTML>

HTML 4.01 strict :

<!DOCTYPE HTML PUBLIC “-//W3C//DTD HTML 4.01//EN” “http://www.w3.org/TR/html4/strict.dtd”>

HTML 4.01 Transitional :

<!DOCTYPE HTML PUBLIC “-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN” “http://www.w3.org/TR/html4/loose.dtd”>

HTML 4.01 Frameset :

<!DOCTYPE HTML PUBLIC “-//W3C//DTD HTML 4.01 Frameset//EN” “http://www.w3.org/TR/html4/frameset.dtd”>

XHTML 1.0 Strict :

<!DOCTYPE html PUBLIC “-//W3C//DTD XHTML 1.0 Strict//EN” “http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-strict.dtd”>

XHTML 1.0 Transitional :

<!DOCTYPE html PUBLIC “-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN” “http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd”>

XHTML 1.0 Frameset :

<!DOCTYPE html PUBLIC “-//W3C//DTD XHTML 1.0 Frameset//EN” “http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-frameset.dtd”>

XHTML 1.1 :

<!DOCTYPE html PUBLIC “-//W3C//DTD XHTML 1.1//EN” “http://www.w3.org/TR/xhtml11/DTD/xhtml11.dtd”>

 

در این مطلب فهمیدیم که DOCTYPE یک تگ HTML نیست بلکه یک دستور العمل است. کارشناسان وب سایت آموزشی صعود سعی کردند تا تمام نکات مهم در مورد دستورالعمل DOCTYPE در زبان HTML را خدمت شما مخاطبین وب سایت آموزش برنامه نویسی صعود قرار دهند. همچنین شما می توانید از قسمت نظرات، سوالات، انتقادات و پیشنهادات خود را در رابطه با دستورالعمل  DOCTYPE و موضوع Doctype چیست؟ کاربرد تگ Doctype در زبان HTML با کارشناسان واحد آموزش صعود در میان بگذارید. در صورت تمایل میتوانید صعود را در شبکه های اجتماعی اینستاگرام و تلگرام دنبال کنید.