در مقالات گذشته وب سایت آموزش برنامه نویسی صعود به معرفی و بررسی زبان های برنامه نویسی مختلفی پرداختیم و جزئیات جز به جز هریک را برای شما ارائه دادیم. اما در این مقاله کارشناسان وب سایت آموزش برنامه نویسی صعود قصد دارند تا به معرفی و بررسی زبان برنامه نویسی Elixir بپردازند. پس اگر شما هم به دنبال این هستید که در رابطه با زبان برنامه نویسی Elixir بیشتر بدانید یا دانش اولیه آن را کسب کنید در مقاله، Elixir چیست؟ همه چیز درباره ی زبان Elixir همراه صعود باشید.

Elixir چیست؟ همه چیز درباره ی زبان Elixir

توسعه وب سایت در چند سال گذشته دستخوش تغییرات سریعی شده است. در طول تکامل آن، زبان های برنامه نویسی مختلف ظهور، توسعه یافته و ناپدید شده اند. امروزه توسعه‌دهندگان وب‌سایت معمولاً به زبان‌های PHP، Python، Ruby، Go و Rust کدنویسی می‌کنند. با این حال، تکامل فناوری هرگز متوقف نمی شود و زبان های برنامه نویسی جدید همیشه ظهور می کنند. یکی از جالب ترین و پیشرفته ترین زبان های برنامه نویسی جوان که برای توسعه وب سایت استفاده می شود، Elixir است. هدف این مقاله آموزش Elixir ، مزایا، معایب آن و آنچه این زبان کدنویسی با نامی عرفانی برای توسعه دهندگان وب سایت در نظر گرفته است، می باشد.

Elixir چیست؟ همه چیز درباره ی زبان Elixir

Elixir چیست؟

Elixir یک زبان برنامه نویسی است که در سال 2011 توسط José Valim ایجاد شد. نویسنده آن قبلاً روی ایجاد Ruby on Rails کار کرده است که در حال حاضر یکی از برترین زبان های برنامه نویسی جهانی است. به طور کلی، Elixir پیشرفت ارلنگ است. با این حال، این زبان از بسیاری جهات با Ruby و Erlang متفاوت است. Elixir یک زبان کاربردی است (جریان آن شبیه توابع ریاضی است) که به منظور ساخت برنامه های کاربردی وب مقیاس پذیر و قابل نگهداری ایجاد شده است. این زبان کدنویسی از Erlang VM استفاده می‌کند که برای سیستم‌های توزیع‌شده و مقاوم به خطا و اجرای تأخیر کم استفاده می‌شود. به بیان ساده، Erlang VM کاملاً از سیستم‌هایی پشتیبانی می‌کند که از بسیاری از رایانه‌های شبکه‌ای تشکیل شده‌اند که باید حجم زیادی از داده‌ها را با تاخیر های بسیار کوچک به یکدیگر ارسال کنند و در صورت بروز برخی از خرابی‌ها، بدون وقفه کار کنند.

توسعه دهندگان Elixir در اکثر موارد با فریم ورک فونیکس کار می کنند. فونیکس برخی از ویژگی‌های برتر Ruby on Rails را قرض گرفته و آنها را به سطح جدیدی از عملکرد می‌برد. به لطف فونیکس که بر روی ماشین مجازی قدرتمند Erlang نیز اجرا می‌شود، توسعه‌دهندگان Elixir می‌توانند بدون افت کیفیت، سرعت و قابلیت نگهداری را افزایش دهند.

Elixir چیست؟ همه چیز درباره ی زبان Elixir

فواید و مضرات Elixir

با گذشت سالها، Elixir به زبانی پویا تبدیل شد که برنامه نویسان در سراسر جهان به آن علاقه داشتند. اگر در سال 2014، تنها یک کنفرانس در مورد Elixir وجود داشت، در سال 2019 در حال حاضر برنامه ای از 13 رویداد بزرگ وجود دارد که در سراسر جهان برگزار می شود. علاوه بر این، تعداد شرکت کنندگان دو کنفرانس محبوب ElixirConf US و ElixirConf EU طی این سال ها بیش از سه برابر شده است.

اکنون، بیایید نگاهی دقیق‌تر به مزایای این زبان برنامه‌نویسی یعنی Elixir داشته باشیم:

مزایای Elixir

1.مقیاس پذیری

برنامه ای که با Elixir ساخته شده است، در فریم ورک فرآیندهای کوچک جدا شده اجرا می شود. هر گونه اطلاعات از طریق پیام منتقل می شود. از آنجایی که Elixir در بالای Erlang ساخته شده است، با وظیفه ای که بیشتر زبان ها با آن دست و پنجه نرم میکنند کنار می آید، یعنی کارهای زیادی را همزمان انجام می دهد. برای مثال، اگر سرویسی دارید که بسیاری از سرویس‌های دیگر را همزمان جمع‌آوری می‌کند، می‌توانید همه پاسخ‌های آن سرویس‌ها را به‌طور همزمان جمع‌آوری کنید و به سرعت پاسخ دهید. جمع آوری پاسخ ها به صورت متوالی بسیار بیشتر طول می کشد.

2.عملکرد

Elixir کدنویسی راه حل های وب را آسان تر و سریع تر می کند. از آنجایی که Elixir یک زبان کاربردی است، کلاسی ندارد. فقط ماژول هایی با توابع ماژول در کد آن وجود دارد. در مقایسه با روبی، Elixir کمتر انتزاعی و ساده تر است. Elixir شما را مجبور می کند هنگام جستجوی راه هایی برای انجام کارها، راه حل ساده تری ارائه دهید. راه های ساده همیشه بهتر است، زیرا مکان‌های بیشتری را دریافت می‌کنید که احتمال وقوع خطا وجود دارد. در نتیجه، محصولاتی را دریافت می کنید که بررسی و نگهداری آنها آسان تر است. علاوه بر این، گسترش، بازسازی و بهبود محصولات ساخته شده با Elixir در مقایسه با محصولات ساخته شده با زبان های دیگر آسان تر است.

3.همزمانی(Concurrency)

همزمانی توانایی چندین فرآیند برای اجرای همزمان است اما. به طور مستقل در بسیاری از موارد، همزمانی بر عملکرد برنامه تأثیر منفی می گذارد. اما در مورد Elixir اینطور نیست. همزمانی در Elixir به دلیل Erlang VM (BEAM) آسان‌تر از چیزی است که معمولاً انتظار می‌رود. مدل همزمانی Elixir به «بازیگران» متکی است، فرآیندی که با سایر فرایندها از طریق پیام‌رسانی ارتباط برقرار می‌کند. همه به این معنی است که برنامه هایی که با استفاده از این زبان برنامه نویسی ساخته می شوند می توانند چندین اتصال را انجام دهند که باید به طور همزمان بهتر از برنامه های ساخته شده با استفاده از سایر زبان های برنامه نویسی کار کنند.

4.تعامل(Interactivity)

Elixir به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا به لطف ابزاری مانند IEx از تکمیل خودکار، اشکال زدایی، بارگذاری مجدد کد و قالب بندی اسناد خود استفاده کنند. IEx یک پوسته تعاملی Elixir است. IEx تعداد زیادی کمک کننده را در اختیار توسعه دهندگان قرار می دهد که می توان با تایپ ()h در پوسته به آنها دسترسی داشت. حالت تعاملی Elixir به شما امکان می دهد هر عبارت Elixir را تایپ کنید و نتایج آن را دریافت کنید.

5.تحمل خطا(Fault tolerance)

Elixir نسبت به زبان های برنامه نویسی مشابه مانند Ruby، Java، Python و غیره در برابر خطا مقاوم تر است. وقتی صحبت از مقاومت در برابر خطا می شود، Elixir یکی از قوی ترین سیستم هایی است که در حال حاضر میتوانید پیدا کنید. هنگامی که یک شکست اتفاق می افتد، سرپرستان Elixir به کمک می آیند و در توضیح نحوه انجام عملی که بهبودی کامل را تضمین می کند، کمک می کنند. سرپرستان United, Elixir یک ساختار فرآیند سلسله مراتبی ایجاد می کنند که به عنوان درخت نظارت نیز شناخته می شود. درخت نظارت عملکرد روان برنامه ها و تحمل خطای آنها را تضمین می کند.

6.فرصت ها(Opportunities)

Elixir نسبتا جدید است و فرصت های زیادی را برای توسعه دهندگانی که به خوبی بر آن تسلط دارند ارائه می دهد. با بسیاری از زبان‌های برنامه‌نویسی، این اتفاق می‌افتد که ظرفیت استعدادها بیشتر از ارائه مشاغل رقابتی باشد. این چیزی با Elixir نیست. این زبان برنامه نویسی نسبتا جدید است و فرصت های خوبی را برای توسعه دهندگانی که به طرز ماهرانه ای بر آن تسلط دارند تضمین می کند. توسعه دهندگان برتر Elixir می توانند فرصت های بسیار خوبی برای کار روی پروژه های خلاقانه و هیجان انگیز پیدا کنند.

Elixir چیست؟ همه چیز درباره ی زبان Elixir

معایب Elixir

هیچ زبان کدنویسی کاملی تاکنون وجود ندارد و Elixir نیز از این قاعده مستثنی نیست. اجازه دهید اشکالات عمده آن را که مانع از استفاده برخی از برنامه نویسان برای پروژه های خود می شود، مرور کنیم:

1.اکوسیستم نابالغ

Elixir یک زبان برنامه نویسی کاملا جوان است. به همین دلیل اکوسیستم Elixir تا کنون از کامل بودن و کامل بودن فاصله زیادی دارد. قبل از اینکه تصمیم بگیرید پروژه خود را با Elixir بسازید، بررسی کنید که آیا کتابخانه هایی برای همه خدماتی که قرار است با آنها کار کنید وجود دارد یا خیر. به احتمال زیاد، در بسیاری از موارد مجبور خواهید بود کتابخانه های خود را بسازید.

2.جامعه کوچک

انجمن Elixir در مقایسه با جوامع زبان های برنامه نویسی محبوب قدیمی مانند Ruby، Python، PHP، Kave و غیره کوچک است. برخی از توسعه دهندگان هنوز هم عقیده دارند که Elixir یک زبان خاص است که به جریان اصلی تبدیل نمی شود. Elixir یک جامعه منبع باز کوچک دارد، بنابراین دریافت پشتیبانی ممکن است سخت باشد.

همچنین ممکن است یافتن توسعه دهندگان Elixir با تجربه و ماهر در محلی برای یک کسب و کار دشوار باشد. اگر تصمیم دارید پروژه بعدی خود را با Elixir بسازید، ممکن است لازم باشد توسعه را برون سپاری کنید. با این حال، این زبان برنامه نویسی بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. به عنوان مثال، مخزن رسمی Elixir در GitHub دارای 863 مشارکت کننده است، ElixirWeekly (اخبار جامعه Elixir) به 12000 مشترک تحویل داده می شود و تعداد کاربران ثبت نام شده برای Elixir on Slack 24478 نفر است.

3.عملکرد(Functionality)

بله، ما این نکته را در مزایا ذکر کردیم و اکنون دوباره آن را در اینجا فهرست می کنیم. این فقط یک روی معکوس یک سکه است. در حالی که بیشتر زبان های برنامه نویسی شی گرا هستند، عادت کردن به یک زبان برنامه نویسی کاربردی ممکن است دشوار باشد.

چرا کسب و کار شما باید Elixir را انتخاب کند؟

هنوز مطمئن نیستید که Elixir برای پروژه شما مناسب است یا خیر؟ جنبه های زیر به وضوح نشان می دهد که آیا شرکت شما باید Elixir را برای توسعه برنامه انتخاب کند:

1.برای شروع، تمام مزایای ذکر شده استفاده از Elixir را در پروژه ها توجیه می کند

2.این زبان برنامه نویسی کاربرد گسترده ای دارد. توسعه دهندگان می توانند از Elixir در پروژه های مختلفی استفاده کنند، به ویژه در پروژه هایی که باید به قدرت محاسباتی با کارایی بالا (بلاک چین، قراردادهای هوشمند، یادگیری ماشینی، داده های بزرگ، اینترنت اشیا (IoT) و غیره) تکیه کنند، زیرا همزمانی، پایین بودن تأخیر و تحمل خطا برای آنها حیاتی است.

3.اکوسیستم Elixir پروژه های بسیار خوبی دارد. شما به راحتی می توانید برای آینده خود الهام بگیرید.

Elixir .4 یک زبان برنامه نویسی نسبتا آسان برای استفاده است. نحو آن تمیز و قابل درک است که نوشتن کد کوتاه‌تر را ممکن می‌سازد. حتی اگر تیم فعلی شما با آن آشنایی نداشته باشد، یادگیری Elixir زمان زیادی نمی برد.

Elixir چیست؟ همه چیز درباره ی زبان Elixir

کلام آخر

در مجموع، استفاده از زبان برنامه نویسی Elixir دارای چندین نقطه ضعف است. با این حال، این زبان برنامه نویسی جوان دارای مزایای بسیار زیادی است و مزایای بالقوه ای را ارائه می دهد که نادیده گرفته می شود. بسیاری از توسعه دهندگان Elixir را یاد می گیرند تا با زمان و پیشرفت فناوری همراه باشند. حتی توسعه دهندگان با تجربه Ruby، PHP، Java، و دیگر توسعه دهندگان در بسیاری از موارد به Elixir روی می آورند.

Elixir برای بسیاری از پروژه ها انتخاب خوبی است، جایی که سینتکس قابل فهم، عملکرد سریع، پایداری بالا و تحمل خطا بیشترین اهمیت را دارد. غول های تکنولوژی مانند Pinterest، Discord، Bleacher Report و Moz قبلاً به قدرت آن اعتقاد داشتند و از آن برای ارتقای پروژه های خود به سطح بعدی استفاده کردند.

در این مقاله گروه آموزش برنامه نویسی صعود به معرفی و بررسی زبان برنامه نویسی Elixir پرداختند و موارد مهم را در رابطه با زبان Elixir از جلمه: دلیل استفاده از زبان Elixir، مزایا و معایب زبان برنامه نویسی Elixir و غیره. شما میتوانید سوالات، انتقادات، و پیشنهادات خود را در رابطه با موضوع Elixir چیست؟ همه چیز درباره ی زبان Elixir از قسمت نظرات با کارشناسان وب سایت آموزش برنامه نویسی صعود در میان بگذارید. در صورت تمایل میتوانید صعود را در شبکه اجتماعی اینستاگرام و تلگرام دنبال کنید.