در مقالات گذشته وب سایت آموزش برنامه نویسی صعود به معرفی و بررسی زبان های برنامه نویسی مختلفی پرداختیم و کاربرد هر کدام را به صورت جز به جز برای شما شرح دادیم اما در این مقاله کارشناسان گروه آموزش برنامه نویسی وب سایت صعود قصد دارند تا به معرفی یکی دیگر از زبان های برنامه نویسی تازه به بازار عرضه شده ولی قدرتمند بپردازند بله این زبان چیزی نیست جز زبان برنامه نویسی Go یا Golang پس اگر قصد دارید در رابطه با این زبان برنامه نویسی اطلاعات کامل و جامع تری کسب کنید در موضوع مقاله امروز یعنی Go چیست؟ همه چیز در رابطه با زبان Golang ما را همراهی کنید.

Go چیست؟ همه چیز در رابطه با زبان Golang

اولین انتشار رسمی Go در سال 2012، Go یک زبان برنامه نویسی جدید و تازه است. Golang برای چه استفاده می شود؟ گوگل  نام بزرگ و قدرتمندی که پشت توسعه Go بود، امیدوار بود که برنامه های Golang بتواند توسعه دهندگان و سیستم هایی را که با آنها کار می کردند توانمند کند. و برای همه مقاصد، این هدف همچنان ادامه دارد زیرا برنامه نویسان به طور معمول برای پروژه های خود به زبان تکیه می کنند.

بسیاری از پروژه های Go نشان می دهند که Golang معمولاً برای برنامه های زیر استفاده می شود:

 • خدمات شبکه توزیع شده
 • توسعه Cloud-Native
 • جایگزینی برای زیرساخت های موجود
 • ابزارهای کاربردی و مستقل
 • خبرگزاری ها
 • بستر رسانه ای
 • نگاهی دقیق تر به محل استفاده از Go و دلیل آن بیندازید.

Go چیست؟ همه چیز در رابطه با زبان Golang

GoLang چیست؟

Go، که اغلب GoLang نامیده می شود، برای پاسخ به انتقادات شدید علیه سایر زبان های مورد استفاده در Google طراحی شده است. در واقع، طراحان Go با فهرست طولانی از ساده‌سازی‌هایی که از طریق Go ایجاد کرده‌اند، دشمنی قابل توجهی با ++ C دارند. گفته می شود، بیشتر توسعه دهندگان Go از پایتون و روبی هستند، نه از ++C برای اضافه کردن، بسیاری از عناصر Go از زبان های دیگر الهام گرفته شده است. به عنوان مثال، Go تایپ استاتیک و کارایی زمان اجرا را از C و خوانایی و قابلیت استفاده را از پایتون و جاوا اسکریپت قرض می گیرد. تمام ویژگی های Go به مزیت اصلی آن یعنی ثبات کمک می کند. به عنوان مثال، تایپ ایستا با عدم نیاز به مقداردهی اولیه متغیرها، انعطاف پذیری را افزایش می دهد. این امر باعث جلوگیری از خطاهای زمان اجرا و بهبود کارایی زمان اجرا می شود. از نظر نحوی یا نگارشی مشابه C، همچنین می‌توانید ایمنی حافظه، جمع‌آوری زباله، تایپ ساختاری و همزمانی را در Go پیدا کنید.

تایپ ساختاری با تعیین کلاس از طریق ساختار به جای اعلان، انعطاف بیشتری را نسبت به کاربران Go گسترش می دهد. جمع آوری زباله با پاکسازی حافظه بلااستفاده، ایمنی حافظه را تقویت می کند. همزمانی نشان می دهد که چندین فرآیند می توانند همزمان اتفاق بیفتند، به این معنی که فرآیندهای برنامه نویسی با سرعت استثنایی اجرا می شوند. برخی دیگر از مزایای Go شامل شبکه سازی با عملکرد بالا و پردازش چندگانه است. این همچنین امکان محاسبات سریعتر را فراهم می کند. و البته، این ویژگی ها در کنار کدهایی قرار دارند که برای استفاده آسان و خواندن آسان ساخته شده اند. به قول اندرو جراند، Go کدی تولید می کند که «به کامپایل و اجرا بدون تغییر، در بسیاری از محیط ها، در مقیاس زمانی چند ساله ادامه می دهد.

6 مزیت GoLang

در ادامه به شش مورد از مهم ترین مزایای زبان برنامه نویسی Go یا Golang میپردازیم:

1. سادگی

Go تقریباً به همه چیزهایی که نیاز دارید مانند یک کتابخانه آزمایشی اولیه، همگام سازی اولیه، قالب و موارد دیگر مجهز شده است. نتیجه استفاده از وابستگی کمتر در هنگام کدنویسی در Go است.

سازگاری پیشرو یکی از ویژگی های برنامه های Golang است که کارها را ساده نگه می دارد. این مفهوم تضمین می‌کند که به‌روزرسانی‌های جدید Go باعث خرابی چرخ دنده در برنامه‌نویسی شما نمی‌شوند.

2. منحنی های یادگیری کوچک

منحنی یادگیری برای Go به طور قابل توجهی کم عمق است. خواندن اسناد آسان است و از یک نحو بدون حاشیه استفاده می کند. برخی تا آنجا پیش می روند که می گویند شما می توانید Go را در یک عصر یاد بگیرید. کمتر از 30 کلمه کلیدی وجود دارد که ممکن است نشانگر ساده بودن زبان باشد. ایجاد یک برنامه کوچک Golang باید مانند پای آسان باشد.

3. سرعت

Go یک زبان کامپایل شده است. برخلاف زبان های تفسیر شده، زبان های کامپایل شده مستقیماً قبل از اجرا به کد ماشین ترجمه می شوند. این به معنای کد سریعتر و کارآمدتر است. انواع استاتیک و جمع‌آوری‌کننده‌های زباله مؤثر Golang آن را کمی سریع‌تر از سایر زبان‌های برنامه‌نویسی سطح بالا می‌کند. حتی در مقایسه با جاوا، یکی از زبان های برنامه نویسی ماقبل آخر، Go هنوز در تقریباً هر معیاری سریعتر است.

4. پشتیبانی

شما آماده ساختن برنامه های Golang در ویندوز، لینوکس و مک هستید. همچنین بسیاری از محیط‌های توسعه یکپارچه (IDE) و ویرایشگرهایی وجود دارند که Go را پشتیبانی می‌کنند، از جمله موارد زیر:

 •  ایمکس
 • Vim
 • کد VSC
 • اتم
 • کسوف
 • والا
 • IntelliJ

 

5. ابزار گسترده

به عنوان یک زبان متن باز، Go با ابزارها و تغییراتی که مفید بودن آن را تقویت می کند غریبه نیست. به عنوان مثال، مخزن GitHub Golang، میزبان پلاگین های مختلفی برای بهبود برنامه های Golang شما است. چند ابزار قابل توجه Gotests و Revive هستند. Gotests راه آسانی برای تولید تست های جدول محور از طریق منطق اصلی ارائه می دهد. Revive چارچوبی را برای توسعه قوانین سفارشی در Go گسترش می دهد.

6. استخر استعدادهای بزرگ(Large Talent Pool)

بر اساس گزارش وضعیت مهندسین نرم افزار 2020 توسط Hired، Go یکی از داغ ترین زبان های برنامه نویسی است که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد. در نتیجه، زمانی که نیاز به استخدام شخصی برای پروژه خود دارید، توسعه دهندگان زیادی خواهید داشت که می توانید از بین آنها انتخاب کنید. و برای همین هدف، تعداد کمی از آنها با استعداد خواهند بود.

7. گلانگ برای چه مواردی استفاده می شود؟

پشتیبانی Golang از همزمانی، آن را به یک انتخاب عالی برای رسیدگی به تنگناهایی تبدیل می کند که از مقیاس پذیری جلوگیری می کند. یکی از ویژگی‌های خاص Go، گوروتین‌ها، با اجازه دادن به توابع یا روش‌ها برای اجرای همزمان با سایر توابع یا روش‌ها، همزمانی را ارائه می‌دهد. یک ویژگی رایگان، کانال ها، برای پیوند دادن گوروتین ها به یکدیگر کار می کند. توسعه دهندگان Backend می توانند بیشترین مزایا را از Go ببرند. با استفاده از این زبان، توسعه‌دهندگان می‌توانند درخواست‌های سنگین در سمت سرور را با استفاده ناچیز از حافظه انجام دهند.

اگر می خواهید ایده بهتری در مورد نحوه استفاده از Go داشته باشید، به شرکت های زیر که در حال حاضر از Go استفاده می کنند نگاهی بیندازید:

 •     گوگل
 •     اوبر
 •     تکان دادن
 •     Dailymotion
 •     دراپ باکس

Go چیست؟ همه چیز در رابطه با زبان Golang

در زیر چند نمونه از موارد خاص که Go کارایی خود را نشان میدهد را می توان استفاده کرد آورده شده است.

در اینجا هفت برنامه Golang آورده شده است:

1.خدمات شبکه توزیع شده

همزمانی در هر محیط شبکه ای رشد می کند. با استفاده از گوروتین ها و کانال ها، Go به طور طبیعی برای توسعه خدمات شبکه مانند API ها، وب سرورها و چارچوب های کوچک برای برنامه های کاربردی وب مناسب است.

2.توسعه Cloud-Native

ویژگی‌های همزمانی و شبکه‌ای مشابه با قابلیت حمل بالای آن در پلتفرم‌های مختلف، Go را به زبانی استثنایی برای رایانش ابری تبدیل کرده است. در واقع، بسیاری از پلتفرم‌های ابری برجسته مانند Kubernetes با Go ساخته شده‌اند. Google Cloud همچنین از Go برای افزایش مقیاس‌پذیری و عملکرد استفاده می‌کند.

3.جایگزینی برای زیرساخت های موجود

بسیاری از زیرساخت‌های قدیمی با استفاده از Go بازنویسی شدند تا آنچه را که در طول زمان منسوخ شده مدرن‌سازی کنند. یک نسخه جدید از پروتکل زمان شبکه (NTP) - یک پروتکل اینترنتی برای همگام سازی ساعت بین شبکه ها - به Go متکی است.

4.ابزارهای کاربردی و مستقل

از آنجایی که Go کاملاً کاربردی و بدون وابستگی است، این زبان برای ساخت آیتم‌های ابزار کوچک مناسب است. اینها می توانند به سرعت راه اندازی شوند و در یک لحظه برای توزیع مجدد بسته بندی شوند.

5.خبرگزاری ها

شرکت پخش بریتانیا، که بیشتر با نام بی‌بی‌سی شناخته می‌شود، مدتی است که از Go در باطن خود استفاده می‌کند. احتمالاً می‌توان تصور کرد که ظرفیت Go برای چند رشته‌ای برای به حداکثر رساندن استفاده از CPU به مدیریت یک وب‌سایت چند رسانه‌ای عظیم کمک می‌کند.

6.بسترهای رسانه ای

به طور مشابه، Youtube، SoundCloud و Netflix همگی در Go اجرا می شوند. پردازش داده‌های توانمند یکی از مزیت‌های اصلی Go است، بنابراین جای تعجب نیست که این پلتفرم‌های آنلاین که حجم زیادی از داده‌ها را برای توزیع به مشتریان خود کنترل می‌کنند، برای کار با Go انتخاب شده‌اند.

7.خدمات بر حسب تقاضا

شلوغی شلوغ زندگی روزمره نیاز به فناوری دارد که بتواند افراد عادی را که به خدمات سریع و مطمئن نیاز دارند، در خود جای دهد. بهترین مثال از خدماتی مانند این Uber است که از Go استفاده می کند تا تقریباً برای هر درخواستی در زمان کوتاه به دست کاربران برسد.

Go چیست؟ همه چیز در رابطه با زبان Golang

محدودیت ها و معایب زبان GoLang چیست؟

1.علیرغم سادگی، Go هنوز هم دارای اشکالاتی است. شاید چون Go بسیار ساده است، کمتر از سایر زبان ها توصیف می شود. کاری که می توان با چند خط پایتون انجام داد، ممکن است چندین خط در برنامه های Golang طول بکشد. توسعه دهندگان ممکن است احساس کنند که کد آنها در نتیجه کمی آشفته است.

2.Go همچنین بسیار جوان است. قبل از انتشار رسمی، این زبان پس از توسعه در سال 2007 در سال 2009 به طور عمومی اعلام شد. بنابراین، این زبان بیش از یک دهه قدمت دارد. اما این در مقایسه با سنتی ترین زبان ها مانند جاوا و پایتون که در دهه 1990 منتشر شدند، نسبتاً جدید است.

3.نقطه ضعف این جوان این است که پیاده‌سازی Go با پلتفرم‌های قدیمی‌تری که به اصطلاح برای آن کاملاً آماده نیستند، دشوار است. و برنامه نویسانی که از این زبان استفاده می کنند نیز ممکن است به خوبی تنظیم نشده باشند.

4.یکی دیگر از مشکلات این است که شما نمی توانید توابع عمومی را در Go بسازید. این امر قابلیت استفاده مجدد و کارایی کد را به شدت محدود می کند. توسعه دهندگان باید زمان بیشتری را صرف فکر کردن به راه حل های این مشکل کنند.

چگونه توسعه دهندگان مناسب را استخدام کنیم

وقتی نوبت به استخدام توسعه دهندگان می رسد، همیشه کار سنگین تر از آنچه انتظار می رود وجود دارد. استخدام توسعه دهندگان، خواه توسعه دهندگان Go باشند یا به طور کامل چیز دیگری، به تخصص فنی کافی نیاز دارد تا درک کنید که دقیقاً برای پروژه توسعه خود به چه چیزی نیاز دارید و تشخیص دهید کدام توسعه دهندگان می توانند آن را ارائه دهند.

جمع بندی

امیدواریم اطلاعاتی که امروز یاد گرفتید نه تنها به این سوال پاسخ داد که " Go چیست؟ همه چیز در رابطه با زبان Golang " اما به شما اطلاعاتی در مورد پروژه های آتی Golang برای تجارت شما داد.

Go میتواند مزایای بسیاری از جمله همزمانی و سادگی را برای شما به ارمغان آورد. به این ترتیب، می‌توانید از Golang در هر محیطی که سرعت و قدرت شبکه در اولویت باشد استفاده کنید. ناگفته نماند که تقریباً هر شرکتی فناوری این توانایی ها را ارزشمند می داند.

مشکل Go، یا هر فناوری دیگری، استخدام افراد حرفه‌ای است که مهارت‌های لازم را برای استفاده کامل از آن دارند. اگر ثابت شد که استخدام توسعه دهندگان به تنهایی خیلی سخت است، نگران نباشید.

در این مقاله گروه آموزش برنامه نویسی صعود به معرفی و بررسی جز به جز زبان برنامه نویسی Go یا Golang پرداختند از جمله تاریخچه ی زبان برنامه نویسی Golang، مزایا و معایب زبان Go، ویژگی های Golang و غیره پرداختند همچنین شما می توانید سوالات، انتقادات و پیشنهادات خود را در رابطه با موضوع Go چیست؟ همه چیز در رابطه با زبان Golang از طریق نظرات با کارشناسان ما در میان بگذارید. در صورت تمایل میتوانید صعود را در شبکه های اجتماعی اینستاگرام و تلگرام دنبال کنید. با تشکر از همراهی شما - گروه آموزش برنامه نویسی صعود