اگر شما با طراحی وب سایت و برنامه نویسی تحت وب کمی آشنایی داشته باشید حتما عبارت HTML و HTML5 به گوش شما خورده است. HTML  یک زبان برای نوشتن صفحات وب می باشد و این زبان از زمان اختراع تا همین امروز در نسخه های مختلفی ارائه و بهبود داده شده است. برای آشنایی بیشتر با زبان HTML پینهاد میکنیم که حتما مقاله ی HTML چیست؟ از سیر تا پیاز HTML را مطالعه کنید. HTML5 جدیدترین و آخرین ورژن زبان HTML است. در مطلب قبلی HTML چیست؟ از سیر تا پیاز HTML به طور کامل در رابطه با زبان HTML برای شما عزیزان صحبت کرده ایم و در این مطلب می خواهیم به زبان HTML5 بپردازیم.

html5 چیست؟

HTML5 چیست؟ و مزایای آن نسبت به زبان HTML  

HTML5 آخرین و به روز ترین نسخه از زبان HTML است. HTML5 مانند HTML ساختا کل و بدنه وب سایت شما را طراحی می کند با این تفاوت ویژگی ها و قابلیت بیشتری به برنامه نویس می دهد تا بتواند بسیار سریع تر و آ ساختار کلی و بدنه وب سایت خود را طراحی کند. HTML 5 هرآنچه که یک نویسنده وب سایت برای نوشتن ساختار بدنه و کلی وب سایت نیاز دارد به صورت آنلاین در اختیارتان قرار می دهد. با استفاده از زبان HTML5  دیگر شما نیازی به نصب افزونه های اضافی ندارید و این امر موجب افزایش سرعت شما در روند طراحی وب می شود. از این رو امروزه  اکثر نویسندگان صفحات وب از HTML5  استفاده می کند.

HTML5 چیست؟ و مزایای آن نسبت به زبان HTML  

تاریخچه HTML5

اولین نسخه HTML5 در سال 2008 منتشر شد، اوایل انتشار این نسخه سوالات بی جواب زیادی در مورد این نسخه بود و توسعه دهندگان به این زبان اعتماد زیادی نداشتند. اما در نهایت شرکت ادوبی در سال  2011 توسعه فلش را که یکی از محصولات مهم این شرکت بود را برای مرورگر های گوشی های موبایل قطع کرد که این حرکت باعث شد تا همه چیز به نفع HTML5 پیش برود. نهایتا در سال 2014 زبان برنامه نویسی HTML5 به طور رسمی وارد بازار شد و مورد استقبال توسعه دهندگان وب قرار گرفت.

سیر پروسه نسخه های انتشار یافته زبان HTML

HTML2: 1995

HTML4: 1997

HTML4.1: 2000

HTML5: 2014

قابلیت و ویژگی های HTML5

هدف از ساخت زبان HTML5 این بود که بتوانند زبانی ارائه دهند تا  قابلیت و ویژگی های بیشتری نسبت به نسخه های قبلی زبان  HTML در اختیار نویسندگان صفحات وب قرار دهند. در ادامه به معرفی پنج مورد از ویژگی های زبان HTML5 می پردازیم:

پشتیبانی کردن از فایل های ویدئویی و صوتی : یکی از مهمترین قابلیت های زبان HTML5 پشتیبانی از اسناد ویدئویی و صوتی می باشد. این عمل به نویسندگان صفحات وب این امکان را میدهد تا بتوانند فایل ها و اسناد تصویری و صوتی و ویدئویی متنوع و مختلفی را بدون نیاز به نصب هیچ افزونه ای در وب سایت خود قرار دهند.

اضافه شدن تگ های هدر و فوتر (HEADER & FOOTER) : یکی از محبوب ترین قابلیت هایی که در نسخه ی HTML5 به این زبان داده شده اضافه شدن تگ های هدر و فوتر می باشد (header & footer) کاربرد این تگ ها به این صورت است که دیگر شما برای جدا کردن دو قسمت کد از هم نیاز به تگ دایو  <div ندارید. داده ها در تگ هدر Header در بالای صفحه و در فوتر  Footer در پایین قرار می گیرند.

 •  مدیریت و رفع آسان تر باگ ها و خطاها: ارور،خطا و باگ یکی موارد طبیعی در برنامه نویسی و کد نویسی می باشد. ولی در HTML5 این مشکل برطرف شده است و سیستم خطایابی این زبان بهبود پیدا کرده HTML5 میتواند این ارور ها (خطاها) را پوشش دهد و به مرور گر این قابلیت را می دهد تا از خطاهای ما چشم پوشی کند و المان ها را به درستی به مخاطبان نمایش دهد.
 • کمتر شدن حجم کد ها: از قابلیت های مفید دیگر نسخه HTML5 می توان به کم حجم شدن کد ها اشاره کرد HTML5 دستورها و کامند ها (فرمان) را به ساده تر اجرا می کند. از این جهت دیگر نیازی به نوشتن کد های طولانی برای صفحات وب نیست همچنین با اضافه شدن این ویژگی از بروز یک سری خطاها که به خاطر تداخل دستورات به وجود می آمدند جلوگیری شده است.
 • سازگاری بهتر با موبایل ها و اسمارت فون ها: امروزه اکثریت مردم و کاربران صفحات وب با گوشی های هوشمند ئب گردی می کند و توسعه دهندگان وب در نظر داشتند که در نسخه HTML5 قابلیتی را به کاربران ارائه دهند تا سازگاری بهتری نسبت به نسخه های قبلی زبان HTML با گوشی های همراه و اسمارت فون ها داشته باشد.

مزایا html5

افزودن تگ های کاربردی

یکی از ویژگی ها و قابلیت های مهم که در نسخه HTML5 ارائه شد و یک مزیت بزرگ نسبت نسخه های قبلی HTML به حساب می آید این است که در نسخه ی پنجم زبان HTML یا همان HTML5 تگ های جدیدی افزوده شدند که بسیار پر کاربرد هستند و توسعه دهندگان وب با استفاده از این تگ ها می توانند بسیار راحت تر وبسایت خود را کاملا حرفه ای راه اندازی کنند. در ذیل به چند نمونه از تگ های پرکاربرد که در HTML5 به این زبان اضافه شدند اشاره می کنیم:

 •  Header: از این تگ برای ساختن header یا سربرگ وب سایت استفاده می شود.
 • Article: این تگ برای نوشتن مقالات و تولید محتوا انجام می شود.
 • Nav: برای ساختن منو سایت و navigation استفاده می شود.
 • Aside: این تگ برای ساخت باکس و منوی کناری وب سایت اضافه شده است.
 • Section: برای قسمت هایی از وب سایت که اسم به خصوصی دارا نیستند.
 • Audio:  این تگ جهت تعریف محتوای صوتی و پخش فایل های صوتی می باشد.
 • Canvas: برای طراحی اجسام گرافیکی به این نسخه افزوده شده است.
 • Details: تگ دتایل (details) برای ارائه اطلاعات و جزئیات استفاده می شود.
 • Figcaption: از این تگ جهت عنوات دادن به تصاویر استفاده می شود.
 • Dialog: کار این تگ ایجاد یک صفحه برای گفتگو است.
 • Progers: اندازه پیشرفت یک روند در حال اجرا را به ما نشان
 • Footer: تگ فوتر برای ایجاد قسمت پایینی وب سایت استفاده می شود.

 

برخی دیگر از مزایای مهم نسخه ی HTML5

 • پشتیبانی و سازگاری کامل با css3
 • پشتیبانی از اشیا و آبجکت های دو بعدی و سه بعدی
 • سازگاری با svg
 • پشتیبانی از فایل ها و اسناد صوتی و ویدئویی
 • اضافه شدن تگ های معنا گرا یا semantic tags
 • اضافه شدن قابلیت درگ اند راپ drag & drop

 html5 مزایای آن

فرآیند طراحی صفحات وب روز به روز در حال توسعه و به روز رسانی می باشد و توسعه دهندگان دنبال روش هایی هستند تا سرعت و کیفیت را در طراحی بالا ببرند. HTML5 آخرین نسخه از زبان HTML است که قابلیت ها و ویژگی های آن تمام برنامه نویسان و مخاطبان این عرصه را به خود جذب کرده است در این مطلب کارشناسان وب سایت آموزشی صعود تمام نکات مهم جهت آشنایی با زبان HTML5 خدمت شما مخاطبان عزیز ارائه دادند. همچنین شما می توانید تمامی سوالات خود را در رابطه با زبان HTML5 با کارشناسان ما در میان بگذارید.