اگر شما هم دنبال کننده مباحث برنامه نویسی هستید حتما تا به الان اسم زبان جاوا اسکریپت (Javascript) به گوشتان خورده است. در این مطلب گروه آموزشی وب سایت صعود قصد دارند تا تمام وارد و نکات مهم در رابطه با زبان Javascript را برای شما بیان کنند. پس اگر شما هم علاقه مند به یادگیری این زبان برنامه نویسی هستید در این مطلب همراه گروه آموزشی صعود باشید. همچنین اگر شما میخواهید حرفه ی برنامه نویسی را شروع کنید و اطلاعات کاملی در رابطه با این حرفه ندارید به شما پیشنهاد میکنیم که حتما مقاله ی چگونه برنامه نویس شویم؟ را مطالعه کنید.

Javascript چیست؟

جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی پویا است که برای برنامه نویسی وب و توسعه وب همچنین در برنامه های کاربردی وب و برای توسعه بازی و بسیاری موارد دیگر استفاده می شود. (جاوا اسکریپت) Javascript  به شما این امکان را می دهد. ویژگی های پویا را در صفحات وب پیاده سازی کنید که فقط با HTML و CSS قابل انجام نیستند. اکثر مرورگرهای پرطرفدار از زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت به عنوان یک زبان برنامه نویسی برای  پویا سازی صفحات وب استفاده می کنند. برای مثال : منوی کشویی کلیک برای نمایش، محتوای اضافی اضافه شده به صفحه، و تغییر پویا رنگ عناصر در صفحه را مشاهده می کنید، اثرات زبان برنامه نویسی Javascript را مشاهده کرده اید.

Javascript چیست؟

مزایا زبان جاوا اسکریپت

 1. به سادگی میتوانید این زبان را یاد بگیرید.(نسبت به زبان های برنامه نویسی دیگر یادگیری آسان تری دارد)
 2. به صورت کراس پلتفرم اجرا می شود.
 3. نسبت به زبان های برنامه نویسی دیگر سبک تر است و در اجرا سریع تری عمل می کند.

معایب زبان جاوا اسکریپت

 1. در بخش خطایابی و دیباگ سخا مار می کند
 2. در مرورر هایی بروز نشده و قدیمی اجرا نمی شود.
 3. در مقابل اکسپلویت ها امنیت خوبی ندارد.

کاربرد زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت (Javascript)

جاوا اسکریپت یکی از زبان های برنامه نویسی محبوب است که برنامه نویسان از آن هم برای برنامه نویسی back-end استفاده میکنند و هم در برنامه نویسی front-end. از این زبان بیشتر توسعه وب و در طراحی اپلیکیشن و برنامه های موبایل استفاده می شود.

مختصری از دیگر کاربرد های پر طرفدار جاوا اسکریپت:

 1. ایجاد کردن اسلاید ها و آلبوم های عکس
 2. نشان دادن تاریخ و ساعت در صفحات وب
 3. این قابلیت را به شما میدهد تا بتولنید پنجره های باز شده را مدیریت کنید.
 4. تصاویری که هنگام رفتن نشانگر موس بر روی آنها تغیر میکنید ایجاد کنید.
 5. قابلیت مدیریت اطلاعات در فرم هارا به شما می دهد.

 

صفحات وب بدون استفاده از زبان جاوا اسکریپت چگونه خواهد بود؟

بدون جاوا اسکریپت، تمام چیزی که در وب خواهید داشت HTML و CSS خواهد بود. اینها به تنهایی شما را به چند پیاده سازی صفحه وب محدود می کند. 90٪ (اگر نه بیشتر) از صفحات وب شما ثابت خواهد بود، و شما فقط تغییرات پویا مانند انیمیشن هایی که CSS ارائه می دهد خواهید داشت.

چگونه زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت (Javascript) صفحات وب را پویا می کند؟

HTML ساختار صفحه ی وب شما و محتوای آن را تعریف می کند. CSS سبک های مختلفی را برای محتویات ارائه شده در صفحه وب اعمال می کند. HTML و CSS اغلب به جای زبان برنامه نویسی، زبان نشانه گذاری نامیده می شوند، زیرا آنها در هسته خود نشانه گذاری هایی را برای اسناد با پویایی بسیار کمی ارائه می دهند. از سوی دیگر، جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی پویا است که از محاسبات ریاضی پشتیبانی می کند، به شما امکان می دهد به صورت پویا محتویات HTML را به DOM اضافه کنید، اعلان های سبک پویا ایجاد کنید، مطالب را از یک وب سایت دیگر واکشی کنید، و موارد دیگر.

قبل از اینکه به نحوه انجام همه این کارها توسط جاوا اسکریپت بپردازیم، اجازه دهید به یک مثال سریع نگاه کنیم.

<input type="text" id="textbox" />
  <div id="showdata">

  </div>


  <script>
    document.getElementById('textbox').addEventListener('keyup', copyToDiv);

    function copyToDiv() {
      document.getElementById("showdata").innerHTML = document.getElementById("textbox").value;
    }
  </script>

خروجی:

Javascript چیست؟

همانطور که در مثال بالا دیدید، وقتی در فیلد ورودی تایپ می کنید، متن روی صفحه نمایش داده می شود. که این قسمت توسط زبان جاوا اسکریپت نوشنه شده است. شما نمی توانید این را با HTML، CSS و یا هر دوی آنها با هم انجام دهید.

زبان جاوا اسکریپت می تواند خیلی بیشتر از آنچه در این مطلب برای شما بیان می کنیم انجام دهد(زبان جاوا اسکریپت یک زبان قدرتمند است و قابلیت های زیادی دارد). اما برای شروع کار با JS (Javascript)، به موارد زیر می پردازیم:

نحوه استفاده از زبان جاوا اسکریپت در HTML

 1. انواع داده ها
 2. متغیرها
 3. نظرات
 4. کارکرد

 

شی گرا بودن جاوا اسکریپت

باید این مورد را در رابطه با شی گرا ها بدانید مه عملکرد آن ها از بالا به پایین است. منظور ما این است که در اول قسمت های سبک تر و کوچک تر برنامه را ساخت و آنها را به یکدیگر مرتبط کرد تا برنامه ما به یک برنامه ی کامل و بزرگ تبدیل شود. نکته ی مهم در رابطه با شی گرایی این است که باعث می شود تا روند برنامه نویسی برای ما مفهومی تر و آسان تر باشد.

چگونه از جاوا اسکریپت در Html استفاده کنیم

درست مانند CSS، جاوا اسکریپت را می توان در HTML به روش های مختلفی استفاده کرد، مانند:

1. جاوا اسکریپت درون خطی

شما در این روش (جاوا اسکریپت درون خطی) ، کد جاوا اسکریپت را در تگ های HTML در برخی ویژگی های خاص مبتنی بر JS دارید. به عنوان مثال، تگ‌های HTML دارای ویژگی‌های رویداد هستند که به شما امکان می‌دهند در هنگام راه‌اندازی یک رویداد، مقداری کد را به صورت درون خطی اجرا کنید. مانند مثال زیر:

<button onclick="alert('You just clicked a button')">Click me!</button>

مثال بالا نمونه ای از جاوا اسکریپت درون خطی است. مقدار onclick می تواند مقدار محاسبه Match باشد.

خروجی:

Javascript چیست؟

2. جاوا اسکریپت داخلی، با تگ اسکریپت

 تگ اسکریپت درست همانند تگ style برای اعلان های style در یک صفحه HTML، می باشد. در اینجا با ذکر یک مثال نحوه استفاده از آن را برای شما بیان می کنیم:

<script>

        function(){

          alert("I am inside a script tag")

        }

</script>

خروجی:

Javascript چیست؟

3. جاوا اسکریپت خارجی

ممکن است بخواهید کد جاوا اسکریپت خود را در فایل دیگری داشته باشید. جاوا اسکریپت خارجی این اجازه را می دهد. برای چنین موارد استفاده، در اینجا با ذکر یک مثال نحوه انجام آن را آورده ایم:

<!-- index.html -->

<script src="./script.js"></script>

// script.js

alert("I am inside an external file");

Javascript چیست؟

ویژگی های تگ اسکریپت به شما امکان این را می دهد تا یک منبع برای کد جاوا اسکریپت اعمال کنید. این منبع بسیار مهم است زیرا به مرورگر اطلاع می دهد که محتوای script.js را نیز واکشی کند.

script.js می تواند در یک فهرست با index.html باشد یا می تواند از وب سایت دیگری دریافت شود. برای مورد دوم، باید URL کامل (https://.../script.js) را ارسال کنید. به پسوند .js توجه کرده اید؟ این پسوند فایل های جاوا اسکریپت است، درست مانند HTML که دارای .html است. اکنون که راه‌های اعمال جاوا اسکریپت در HTML را بررسی کردیم، اجازه دهید به برخی از ویژگی‌های جاوا اسکریپت بپردازیم.

 

انواع داده ها در جاوا اسکریپت

در جاوا اسکریپت، داده ها باید از یک نوع باشند. جاوا اسکریپت باید این را بداند تا متوجه شود چگونه از آن با داده های دیگر استفاده کند یا چگونه روی چنین داده هایی کار کند.

در اینجا انواع داده های اساسی که جاوا اسکریپت پشتیبانی می کند آورده شده است:

عدد (به عنوان مثال، 6، 7، 8.9): که می توانید عملیات حسابی (مانند جمع) و بسیاری دیگر را روی آن اعمال کنید.

رشته (مانند "جاوا اسکریپت"، "یک جمله طولانی"، یک پاراگراف کوتاه): هر چیزی که بین نقل قول های تکی ('...')، نقل قول های دوتایی ("...") و بکتیک ها (backticks) (...) یافت می شود.

بکتیک ها (backticks) دارای ویژگی های بیشتری هستند، مانند: درون یابی متغیرها در رشته ها، مانند: نام من ${name} است. name در اینجا یک متغیر است که به رشته تزریق می شود.

رشته های چند خطی با نقل قول های معمولی، باید کاراکترهای escape مانند: \n را برای یک خط جدید اضافه کنید، اما بکتیک ها (backticks) به شما امکان می دهند رشته خود را در خط دیگری ادامه دهید، مانند این:
 

let str = `I am a

  multiline string`;

Boolean (بولی): (فقط می تواند دارای دو مقدار باشد: true یا false) بیشتر شبیه بله (درست) یا خیر (نادرست).

آرایه (به عنوان مثال، [1، 2، "سلام، نادرست]): گروهی از داده ها (که می توانند از هر نوع باشند، از جمله آرایه ها) که با کاما از هم جدا می شوند. نمایه سازی از 0 شروع می شود. دسترسی به محتوای چنین گروهی می تواند مانند این باشد: array[0]، که برای این مثال 1 را برمی گرداند، زیرا اولین مورد است.

Object (به عنوان مثال {name: 'javascript', age: 5}): همچنین گروهی از داده ها اما به شکل جفت key:value. کلید باید یک رشته باشد و مقدار آن می تواند هر نوع از جمله شی دیگری باشد. دسترسی به محتوای گروه با کلید انجام می شود، برای مثال obj.age یا obj["age”] عدد 5 را برمی گرداند.

تعریف نشده (تنها داده ای که این نوع پشتیبانی می کند تعریف نشده است): این داده را می توان به طور صریح به یک متغیر اختصاص داد، یا به طور ضمنی (توسط جاوا اسکریپت) اگر متغیری اعلام شده باشد اما مقداری به آن اختصاص داده نشده باشد.

Javascript چیست؟

در این مقاله کارشناسان گروه آموزشی وب سایت صعود سعی کردند تا تمام نکات مهم در رابطه با زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت (Javascript)  را برای شما بیان کنند. همچنین شما می توانید تمامی سوالات خود را در رابطه با زبان برنامه نویسی  جاوا اسکریپت (Javascript) از قسمت نظارات با کارشناسان ما در میان بگذارید.