در مقالات گذشته وب سایت آموزش برنامه نویسی صعود به معرفی زبان های برنامه نویسی و ابزار هایی که برای برنامه نویسی اندروید استفاده و بکارگیری می شوند معرفی و بررسی کردیم. اما در این مقاله گروه آموزشی صعود قصد دارند تا به معرفی و بررسی یکی دیگر از این زبان ها بپردازند و آن چیزی نیست جز زبان برنامه نویسی اندروید kotlin پس اگر شما هم قصد دارید تا همه چیز را دربارهی کاتلین و موضوع Kotlin چیست؟ همه چیز درباره ی کاربرد کاتلین؟ بدانید در این مقاله با گروه آموزش برنامه نویسی صعود همراه شوید. همچنین پیشنهاد میکنیم در رابطه با این موضوع مقالات، جاوا چیست؟ همه چیز درباره ی Java و را مطالعه کنید.

Kotlin چیست؟ همه چیز درباره ی کاربرد کاتلین؟

اگر نام Kotlin را شنیده اید به این دلیل است که به توسعه اندروید علاقه مند هستید. کاتلین یکی از زبان های برنامه نویسی است که در 5 سال گذشته بیشترین شتاب را به دست آورده است. در واقع، بیش از 80٪ از 1000 محبوب ترین برنامه اندروید در حال حاضر از Kotlin استفاده می کنند. چیزی که ممکن است در مورد Kotlin ندانید این است که نه تنها برای توسعه برنامه اندروید استفاده می شود بلکه راه خود را به بخش های دیگر نیز باز کرده است. اگر می خواهید در مورد کاتلین و مزایای استفاده از این زبان برنامه نویسی بیشتر بدانید، به خواندن مقاله ی، Kotlin چیست؟ همه چیز درباره ی کاربرد کاتلین؟ ادامه دهید.

Kotlin چیست؟ همه چیز درباره ی کاربرد کاتلین؟

Kotlin چیست؟

Kotlin یک زبان برنامه نویسی متن باز است که توسط JetBrains ایجاد شده است که به دلیل استفاده از آن برای برنامه نویسی برنامه های اندروید محبوب شده است.

زبان kotlin به صورت ایستا تایپ می شود زیرا می توان آن را در بالای JVM یا جاوا اسکریپت توسعه داد. یا از چند ماه پیش، حتی بدون نیاز به هیچ یک از آنها، زیرا به طور موازی به صورت بومی با LLVM در حال توسعه است. به لطف آن، به طور کامل با کد جاوا سازگار است، که به ما امکان می دهد پروژه های خود را به صورت تدریجی مهاجرت کنیم.

تاریخچه Kotlin

تاریخچه Kotlin به سال 2010 برمی گردد، زمانی که JetBrains، شرکت معروفی که چندین مورد از پرکاربردترین IDE ها مانند IntelliJ یا WebStorm را ایجاد کرد، اولین نسخه این زبان برنامه نویسی را منتشر کرد.

در سال 2012  kotlin به یک زبان منبع باز یا open source تبدیل شد، بنابراین kotlin یک سیستم برنامه نویسی نسبتاً جوان است، اگرچه درک تکامل برنامه های کاربردی برای دستگاه های تلفن همراه بسیار پیشرفته شده است.

در واقع، در پنج سال اول زندگی خود چندان محبوب نبود و تا سال 2017 که گوگل اعلام کرد از Kotlin پشتیبانی می کند، سرانجام محبوبیت خود را در بین توسعه دهندگان اپلیکیشن آغاز کرد. از آن زمان، پذیرش آن در حال افزایش بوده است، و انتخاب ترجیحی 72 درصد از توسعه دهندگان در هنگام توسعه برای اندروید بوده است.

ویژگی ها و مزایای Kotlin

کاتلین به دلیل مزایایی که نسبت به جاوا دارد (کمی بعد به طور عمیق صحبت خواهیم کرد) هنگام توسعه برنامه های کاربردی تلفن همراه، علاوه بر ارائه ویژگی هایی مانند ساده کردن خواندن کد و توسعه آن، متمایز است.

برخی از مزایا و ویژگی های کاتلین عبارتند از:

قابلیت همکاری با کد جاوا

یکی از مهم ترین ویژگی های کلیدی زبان برنامه نویسی Kotlin این است که به شکلی طراحی شده است که به طور کامل با نحو(سینتکس یا املا) زبان جاوا کار می کند. یعنی با یک پایه کد موجود که در جاوا نوشته شده است، می تواند به درستی با کاتلین تعامل داشته باشد و بالعکس.

منحنی یادگیری آسان

سادگی نحو اجازه می دهد تا منحنی یادگیری صاف، شهودی و کوتاهی داشته باشید، که برای کسانی که می خواهند اولین زبان برنامه نویسی خود را یاد بگیرند عالی است. همچنین، از آنجایی که منبع باز است، حمایت زیادی از طرف جامعه کاتلین وجود دارد که یک مزیت بزرگ دیگر است.

کاهش زمان برنامه نویسی

یکی از نقاط قوت کاتلین این است که کدهای اضافی را حذف می کند و همچنین فشرده و مختصر است که روند نوشتن کد را تا حد زیادی بهینه می کند و از تکرار جلوگیری می کند.

برنامه نویسی شی گرا و تابعی

اگرچه یک الگوی هدف گرا معمولاً در توسعه برنامه های تلفن همراه معمول است، کاتلین نشان می دهد که می توان دست در دست برنامه نویسی کاربردی نیز کار کرد. امکان کار با لامبدا در این محیط، رایج ترین و طاقت فرساترین کارهای توسعه را ساده می کند.

کوروتین ها(Coroutines)

یکی دیگر از ویژگی های مهم Kotlin این است که کوروتین ها(Coroutines) برنامه نویسی ناهمزمان را بهینه سازی می کنند، کار خسته کننده و تکراری تماس های شبکه و دسترسی به پایگاه داده را ساده تر می کنند و تماس های برگشتی را پشت سر می گذارند.

توسعه کراس پلتفرم

زبان برنامه نویسی Kotlin  را می توان برای هر نوع توسعه و برنامه نویسی استفاده کرد، از وب سمت سرور(Back-end) و سمت مشتری(Front-end) گرفته تا اندروید و iOS. از آنجایی که این زبان بر روی JVM اجرا می شود، امکان اشتراک گذاری کد بین پلتفرم های مختلف را فراهم می کند.

انعطاف پذیری

زبان برنامه نویسی kotlin به توسعه دهندگان و برنامه نویسان این آزادی را می دهد تا با سبک مورد نظر خود کار کنند. در نتیجه، kotlin یک زبان برنامه نویسی بسیار انعطاف پذیر است که ساختارهای کاربردی و شی گرا دارد. همه اینها به یک تجربه توسعه و برنامه نویسی بهتر تبدیل می شود.

Kotlin چیست؟ همه چیز درباره ی کاربرد کاتلین؟

معایب Kotlin

1-فرصت های یادگیری حداقلی کاتلین

در حالی که اکثر توسعه دهندگان در حال مهاجرت به Kotlin هستند، تعداد کمی از توسعه دهندگان در سراسر جهان در دسترس هستند. حداقل ابزار را برای یادگیری زبان برنامه نویسی و پرس و جوهای مختلف در طول فرآیند توسعه نرم افزار ارائه می دهد.

2-سرعت کامپایل کندتر است

در موارد خاص، کاتلین سریعتر از جاوا کار می کند، به خصوص در روند ساخت و سازهای افزایشی. اما توجه داشته باشید که وقتی صحبت از ساخت و ساز منظم می شود، جاوا همیشه باعث رشد می شود.

3-متمایز از جاوا

حتی اگر کاتلین و جاوا شباهت هایی داشته باشند، باز هم چندین تفاوت عمده با هم دارند. پس از یادگیری گسترده در مورد Kotlin، توسعه دهندگان برنامه های تلفن همراه نمی توانند به هیچ زبان برنامه نویسی دیگری حرکت کنند.

4-کمتر متخصص کاتلین برای استخدام

علیرغم ارتباط بسیار زیاد کاتلین، امروزه فقط تعداد کمی از برنامه نویسان در این زمینه در دسترس هستند. بی معنی است که بگوییم، هر توسعه دهنده اپلیکیشن موبایلی که بخواهد روی Kotlin کار کند به اطلاعات عمیقی نیاز دارد. متأسفانه، کارشناسان در بخش کاتلین نیز به سختی می‌توان مکان یابی کرد.

 Kotlin چیست؟ همه چیز درباره ی کاربرد کاتلین؟

مقایسه Kotlin و جاوا

گروه آموزش برنامه نویسی صعود قبلاً مزایا و ویژگی‌های بزرگی را که کاتلین ارائه می‌کند فهرست کرده‌اند، اما بحث بزرگی که در بالا در مورد "تفاوت" بین کاتلین و جاوا ذکر شد دوباره مطرح می‌شود.زبان برنامه نویسی جاوا سابقه بسیار درخشانی در جوامع بزرگتر دنیای وب دارد. با این حال، استفاده از Kotlin روز به روز در حال افزایش است، به خصوص برای توسعه برنامه های کاربردی تلفن همراه در اندروید. چه چیزی باعث می شود تا آنها از یکدیگر متمایز شوند؟ پاسخ به این سوال بسیار دشوار است زیرا جاوا یکی از پرکاربردترین زبان های برنامه نویسی در هنگام توسعه برنامه های تلفن همراه است، اما تنها گزینه نیست. در اینجا برخی از مهم ترین تفاوت های Kotlin و Java وجود دارد:

1-در جاوا، تعداد زیادی افزونگی منجر به کدهای دقیق و طولانی تر می شود. Kotlin یک زبان برنامه نویسی مدرن تر است و ساده تر شده است و یادگیری را برای مبتدیان بسیار آسان تر می کند.

2-کاتلین تعدادی از مشکلات جاوا را حل کرده است، مانند عدم وجود انواع خام، کنترل مراجع تهی توسط سیستم نوع، یا اینکه هیچ استثنای مشخصی ندارد. این امر باعث می شود که kotlin زبان بسیار مفیدی برای توسعه دهندگان و برنامه نویسان باشد.

3-علاوه بر این، جاوا مشکلات دیگری در مورد بلوک های بی پایان، عدم توسعه پذیری یا عدم پشتیبانی از برنامه نویسی عملکردی دارد.

4-نحو جاوا بسیار پرمخاطب است، به خصوص در مقایسه با زبان مدرنی مانند Kotlin.

5-در مقایسه با جاوا، Kotlin امن تر است. Kotlin Null Safe است، یعنی به طور پیش فرض اشیاء تهی نیستند و اگر بخواهیم مستقیماً به یک متغیر null اختصاص دهیم، کامپایل نمی شود. با این حال، در جاوا، آنها بسیار مستعد خطا هستند.

6-توسعه با Kotlin می تواند به کاهش 40 درصدی تعداد خطوط کد در مقایسه با جاوا دست یابد.

اکنون که کمی بیشتر در مورد این زبان‌های برنامه‌نویسی قدرتمند یعنی زبان برنامه نویسی کاتلین می‌دانید، می‌توانید یکی از بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی را انتخاب کنید که مهمترین نیازها و خواسته های شما را در هنگام توسعه یک پروژه برآورده می‌کند.

در این مقاله کارشناسان وب سایت آموزش برنامه نویسی صعود به معرفی و بررسی زبان برنامه نویسی kotlin همچنین ویژگی ها، مزایا و معایب آن پرداختند. شما میتوانید سوالات، انتقادات و پیشنهادات خود را در رابطه با موضوع Kotlin چیست؟ همه چیز درباره ی کاربرد کاتلین؟ از قسمت نظرات با کارشناسان ما در میان بگذارید در صورت تمایل میتوانید صعود را در شبکه های اجتماعی تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید.