اگر شما علاقه مند به توسعه وب و برنامه نویسی تحت وب هستید حتما اسم لاراول  (laravel)را شنیده اید، و این سوال در ذهنتان شکل گرفته است که لاراول چیست؟ و چه کاربردی دارد. در این مطلب کارشناسان واحد آموزش وب سایت صعود قصد دارند تا همه چیز را در رابطه با لاراول (laravel) برای شما توضیح دهند پس اگر مایل هستید تا به طور کلی با laravel آشنا شوید در این مطلب ما را دنبال کنید.

Laravel  چیست؟ همه چیز درباره ی laravel

از زمان‌های اخیر، قالب و چارچوب‌های(framework) وب زیادی برای ساده‌تر کردن توسعه وب ایجاد شده‌اند. هر چارچوب وب دارای مزایای خاص خود است که به یک جنبه از توسعه وب پاسخ می دهد. این قالب ها برای آسان سازی توسعه داخلی و ظاهری (رابط کاربری) طراحی شده‌اند و همینطور معماری آن جهت پاسخ به تعداد زیادی از خواسته های کاربران برنامه ریزی شده است.

لاراول یک (Framework) چارچوب یا پلتفرم برای زبان برنامه نویسی PHP  به صورت منبع باز(open source) می باشد. که قوی و قابل درک است. از الگو و نمونه طراحی کنترلر، مدل نما استفاده می کند. لاراول از جزء های موجود در framework های متنوع استفاده دوباره می کند که به ساختن یک برنامه تحت وب کمک می رساند. برنامه  تحت وب پیاده سازی شده به این صورت و کاربردی تر و قابل اجرا و ساختار بهتری دارد است. به شما پیشنهاد میکنیم که در رابطه با بحث لاراول حتما مقاله ی زبان php چیست؟ را مطالعه کنید.

Laravel چیست؟ همه چیز درباره ی laravel

 (Laravel)لاراول  یک دسته غنی و پر استفاده از کاربرد ها و عملکردها را به ما به اشتراک میگذارد. که ویژگی های اساسی چارچوب های PHP مانند: CodeIgniter، Yii و سایر زبان های برنامه نویسی مانند Ruby on Rails را در خود جای داده است. لاراول دارای منابعی با قابلیت، ویژگی ها و امکانات بسیار کاربردی است که باعث می شود توسعه وب به سرعت افزایش یابد. اگر با Core PHP و Advanced PHP تا الان کار کرده باشید، میدانید که پلتفرم laravel با استفاده از این ابزارها کار شما را برای توسعه وب بسیار آسان کرده است. و اگر شما قصد این را داشته باشید که از اول توسعه یک وب سایت را دست بگیرید به در صرفه جویی زمان به شما کمک زیادی می کند. همچنین این نکته مهم را هم باید بدانید که وب سایت هایی که با پلتفرم لاراول ساخته شده اند بسیار ایمن هستند و از یک سری حملات اینترنتی جلوگیری می کنند. اگر قصد دارید که توسعه وب را شروع کنید به شما پیشنهاد می دهیم که حتما مقاله ی برنامه نویسی وب چیست؟ را مطالعه کنید.

Laravel چیست؟ همه چیز درباره ی laravel

 

مزایای لاراول

         لاراول در هنگام طراحی یک برنامه وب بر اساس آن، مزایای زیر را به شما ارائه می دهد:

 • برنامه ها و ابزار های تحت وب به دلیل  Framework(چارچوب) لاراول مقیاس پذیرتر می شود.
 • باعث صرفه جویی زمان زیدی در طراحی برنامه های وب می شود به این دلیل که لاراول از قسمت های دیگر فریم ورک چندین بار استفاده می کند.
 • Framework laravel شامل فضاهای نام و رابط است، بنابراین به سازماندهی و مدیریت منابع کمک می کند.

 

معرفی ابزار های کاربردی در لاراول (laravel)

Composer (یک ابزار برای مدیریت پکیج های فریم ورک لاراول)

Composer یک ابزار است که حاوی همه ی کتابخانه ها و وابستگی ها میباشد. این قابلیت را به کاربر می دهد تا با توجه به Framework بیان شده (برای مثال، مورد های قابل استفاده در laravel) یک پروژه را به اجرا بگذارد. می توان کتابخانه ها را با استفاده از کامپاسر(composer) ها نصب کرد. کل وابستگی ها در سند composer.json که در محل پوشه منبع قرار می گیرد، نوشته می شوند.

Artisan (صنعتگر)

واسط خط فرمان (command line) استفاده شده در لاراول Artisan نامیده شده است. Artisan شامل گروهی از دستورات است که به ساخت یک برنامه وب کمک می کند. این دستورات از فریم ورک Symphony گنجانده شده‌اند که در نتیجه ویژگی‌های افزودنی در لاراول 5.1 (آخرین نسخه لاراول) ایجاد می‌شود.

Laravel چیست؟ همه چیز درباره ی laravel

ویژگی های لاراول

Laravel (لاراول) قابلیت های کاربردی و کلیدی در پایین آمده را ارائه می دهد. که این قابلیت ها و ویژگی ها لاراول(laravel) را به یک انتخاب مناسب و ایده آل برای پیاده سازی و طراحی برنامه های کاربردی وب تبدیل می سازد. در ادامه به معرفی این ویژگی ها و توضیح درباره هر کدام می پردازیم:

مدولار بودن (modularity)

 •  فریمورک یا پلتفرم لاراول (laravel) تعداد 20 کتابخانه و ماژول داخلی را برای ما ارائه می دهد که به بهینه سازی و بهبود برنامه کمک رسانی می کند. هر ماژول با قابلیت مدیریت وابستگی Composer یکپارچه شده است که به روز رسانی را آسان می کند.

 

آزمایش پذیری (testability)

 • لاراول دارای قابلیت ها و کمک رسانی ‌هایی است که به  تست و آزمایش از طریق روش های مختلف کمک می‌کند. این قابلیت به حفظ شدن کد مطابق با ملزومات کمک می کند.

 

مسیریابی (routing)

 • فریمورک لاراول (laravel) یک رویکرد و عملکرد انعطاف پذیر جهت تعریف مسیرها در برنامه های وب در اختیار کاربر قرار می دهد. مسیریابی باعث می شود تا عملکرد برنامه افزایش یابد و همینطور به مقیاس برنامه کمک رسانی می کند.

 

مدیریت پیکربندی

 • یک برنامه وب پیاده سازی شده و طراحی شده در فریمورک لاراول در  فضا ها و محیط های مختلف به اجرا گذاشته می شود، این به این معنی است که تغییر مداوم در پیکربندی و ساختار آن وجود خواهد داشت.  (Laravel)لاراول یک عملکرد ثابت برای مدیریت ساختار و پیکربندی به روشی کارآمد در اختیار کاربر قرار میدهد.

 

Query Builder و ORM

 • لاراول (laravel) از یک پرس و جو ساز استفاده می کند که به پرس و جو در بانک اطلاعاتی با استفاده از متد ها و راه های زنجیره ای متنوع و مختلف کمک رسانی می کند. این برنامه های کاربردی وب یا نرم افزارها ORM (Object Relational Mapper) و اجرای ActiveRecord به نام Eloquent را به ما ارائه می دهد.

 

طرح واره ساز (schema builder)

 • Schema Builder تعریف های بانک اطلاعاتی و طرحواره را در کد های PHP نگهداری و حفظ می کند. همینطور یک راه از تغییرات با در نظر گرفتن به مهاجرت، از بانک اطلاعاتی نگهداری می کند.

 

موتور قالب (temple engine)

 • پلتفرم لاراول (laravel)  با استفاده از موتور Blade Template، یک زبان قالب سبک که برای طراحی بلوک‌های سطح بندی شده و سلسله مراتبی و طرح‌بندی با بلوک‌های از قبل تعریف‌شده که حاوی محتوای پویا است، استفاده می‌شود.

 

پست الکترونیک (Email)

 • لاراول (laravel) دارای یک کلاس ایمیل می باشد که به ارسال نامه با محتوای مفید، غنی و پیوست ها به برنامه وب کمک می کند.

 

احراز هویت (Authentication)

 • احراز هویت مخاطب یا کاربر یک ویژگی رایج در برنامه های کاربردی وب است. لاراول طراحی احراز هویت را آسان می کند زیرا شامل ویژگی هایی مانند ثبت نام، فراموشی رمز عبور و ارسال یادآوری رمز عبور است.

 

ردیس (Redis)

 • لاراول (laravel) با استفاده از Redis جهت اتصال به یک جلسه موجود و کش همه جانبه استفاده می کند. Redis به طور مستقیم با جلسه تعامل و ارتباط دارد.

 

صف ها (queue)

 • لاراول (laravel) دارای قابلیت صف (queue) مانند: ارسال ایمیل به تعداد زیادی از کاربرها یا یک وظیفه ی مشخص شده در Cron است. این صف ها (queue) به انجام کارها به روشی آسان تر بدون انتظار برای کامل کردن کار قبلی کمک رسانی می کنند.

 

رویداد و اتوبوس فرماندهی (Command Bus)

 • لاراول 5.1 شامل Command Bus می باشد که کاربرد آن اجرای دستورات و ارسال رویدادها به روشی ساده است و به بهبود عملکرد آنها کمک رسانی می کند. دستورات در لاراول مطابق با چرخه عمر (life cycle) برنامه کار می کنند.

 

Laravel چیست؟ همه چیز درباره ی laravel

مزایا laravel

 • اگر شما یک توسعه دهنده وب هستید و عاشق کدنویسی با استفاده از زبان PHP می باشید، این فریم ورک برای شما مناسب است.
 • لاراول بهترین فریم ورک پی اچ پی با ابزارهای مختلف در دسترس است.
 • ویژگی اصلی چارچوب این است که یادگیری آن آسان است. مستندات کاربر کامل است و در ساده ترین شکل آن است. اسکرین‌کست‌های PHP درک آن را به اندازه کافی راحت می‌کنند.
 • لاراول یک ساختار MVC یا Model View Controller را ارائه می دهد. از هر نوع اشکال معماری احمقانه ای که در آن تمام کدهای PHP و همچنین کدهای HTML در یک فایل نوشته شده است جلوگیری می کند.

معایب laravel

 • لاراول یک فریمورک سبک وزن است، بنابراین در مقایسه با Django و Ruby on Rails از پشتیبانی داخلی کمتری برخوردار است. این مشکل را می توان با یکپارچه سازی ابزارهای شخص ثالث حل کرد، اما برای وب سایت های بزرگ یا سفارشی، کارها می تواند خسته کننده و پیچیده شود.
 • همه فایل‌های هسته لاراول در فضای نام لاراول قرار دارند و همه فایل‌های اصلی از یک اسلش فضای نام (\) در جلوی فراخوانی یک فایل اصلی دیگر استفاده نمی‌کنند و این می‌تواند گسترش کلاس‌ها را کمی پیچیده‌تر کند. این یک مشکل بزرگ نیست و بسیاری از توسعه دهندگان نگران آن نخواهند بود.
 • لاراول که یک فریم ورک جدید است، به اندازه بسیاری از فریمورک های دیگر بالغ نیست. composer (کامپاسر) در مقایسه با npm (برای node.js) یا پایتون (python) آنقدر قوی نیست.
 • سرعت توسعه آن در مقایسه با زبان برنامه نویسی Ruby on the rail سریع نیست.
 • ممکن است توسعه دهندگان (تازه کار) Ameture درهنگام کد زدن و توسعه با مشکل مواجه شوند.
 • حمایت جامعه توسعه دهنده گان از لاراول در مقایسه با دیگر پلتفرم ها گسترده نیست.
 • بسیاری از روش های موجود در فرآیند مسیریابی معکوس پیچیده هستند.
 • انتقال سیستم های قدیمی به لاراول آسان نیست.

 

در این مطلب کارشناسان وب سایت آموزشی صعود در مورد جوانب مثبت و منفی لاراول صحبت کردند. امیدواریم که از این مطلب استفاده ی لازم رو برده باشید. اگر این مقاله برای شما مفید بود، مقالات دیگر ما را بررسی کنید. همچنین شما می توانید از قسمت نظرات سوالات خود را در رابطه با پلتفرم یا فریمورک لاراول (laravel framework) با ما در میان بگذارید.