زبان PHP چیست؟

PHP یک زبان برنامه نویسی است که مخفف کلمات Hypertext Preprocessor بوده و کاربرد اصلی آن در جهت طراحی و توسعه طراحی صفحات وب استفاده می‌شود. PHP یک  زبان متن باز(Open source) است و از آن در جهت توسعه در سمت سرور استفاده می‌شود. از آنجایی که این زبان رایگان بوده و کاربرد زیادی در صفحات وب دارد، تقریبا 78 درصد از وبسایت های جهان، از این زبان برنامه نویسی برای توسعه وبسایت خود استفاده می‌کنند. با توجه به اینکه در زبان HTML صفحات وب به صورت استاتیک طراحی می‌شوند، برای ایجاد صفحات پویا، از زبان برنامه نویسی برای این منظور استفاده می‌شود.

php چیست

از آنجایی که PHP  یک زبان ساده بوده و در توسط وبسایت های زیادی استفاده می‌شود، می‌توان با کمی تلاش در زمینه یادگیری آن، وارد حوزه برنامه نویسی PHP شوید. البته این زبان در کنار سادگی خود، از قدرت فوق العاده ای برخوردار است که در ادامه مطالعه خواهید کرد. قبل شروع به یادگیری زبان PHP بهتر است تا با این زبان آشنا شده و تاریخچه و نسخه های مختلف آن را مطالعه کنید.

تاریخچه php و نسخه های آن

زبان برنامه نویسی که امروز با نام PHP آن را می‌شناسید، با نام PHP/FI در سال 1994 توسط فردی به نام راسموس لردورف  (Rasmus Lerdorf) ساخته شد. در اوایل ساخت PHP توسط راسموس، این زبان برای مشاهده میزان بازدید از رزومه خود طراحی شده بود که با گذشت زمان و احساس نیاز به توسعه این زبان، او با ایجاد تغییراتی در PHP ، آن را توسعه داد. پس از تغییراتی که او بر روی PHP داد، این زبان دارای تحولات و امکانات بسیاری شد که از جمله این تغییرات، امکان برقراری ارتباط با پایگاه داده و پیاده سازی صفحات پویا بود. در سال 1995 بود که آقای راسموس، به صورت رسمی PHP را به صورت متن باز منتشر کرد. با انتشار متن باز این زبان، کاربران دیگر نیز ترغیب شدند تا وارد توسعه این زبان بشوند.

تاریخچه php چیست

در سال 1998 بود که به جمع توسعه دهندگان PHP افزوده شد و توسعه دهندگان آن در سرتاسر جهان شروع به یادگیری و کار با این زبان کردند. در همین سال بود که با توجه به گزارش های داده شده، بیش از 60 هزار وبسایت از این زبان استفاده می‌کردند. البته با توجه به شروع محبوبیت این زبان ، هنوز هم توسط راسموس این زبان توسعه داده می‌شد.

با آمدن نسخه PHP3 ، اولین قدم ها برای کامل شدن زبان PHP برداشته شد. این نسخه شباهت زیادی با نسخه حال حاضر PHP داشت و در همان سال ها با تشکیل تیمی از چند برنامه نویس، شروع توسعه این زبان کرد.در این نسخه نام PHP/FI 2.0 از این زبان حذف شد و نام آن به PHP تغییر داده شد. با توجه به توسعه های داده شده بر روی این نسخه، امکان توسعه در نسخه PHP 3 بسیار افزایش پیدا کرد. همچنین در این نسخه امکان برنامه نویسی شی گرایی افزوده شد.

 پس از انتشار رسمی PHP 3 کمی بعد با تصمیم تیم توسعه زبان برنامه نویسی پی اچ پی، توسعه هسته زبان برنامه PHP شروع شد. با توجه به امکاناتی که در که نسخه PHP 3 افزوده شده بود از امکان پایگاه داده های مختلفی پشتیبانی می‌کرد، اما هسته این نسخه برای این امکانات مناسب نبود. در نسخه جدید PHP موتور جدید این زبان با نام Zend Engine رونمایی شد که ویژگی های بسیاری را به پی اج پی اضافه می‌کرد. این نسخه را PHP 4 قرار دادند و در سال 2000 به صورت رسمی منتشر شد. نسخه پی اچ پی 4 دارای امکانات دیگری مانند:

 • پشتیبانی از وب سرویس های مختلف
 • جلسات یا سشن های HTTP
 • بافر خروجی

 

پس از انتشار نسخه PHP 4 در سال 2004 نوبت به انتشار نسخه PHP 5 رسید. در آن زمان دیگر تیم توسعه پی اچ پی تنها به چند نفر محدود نبود و در سرتاسر جهان، توسعه دهندگان مختلفی برای توسعه این زبان وجود داشت. از آن زمان استفاده از زبان PHP در بین وبسایت های جهان، رشد بسیاری زیادی پیدا کرد و میلیون ها وبسایت از این زبان در جهت توسعه خود استفاده کردند.

مزایا و ویژگی های زبان برنامه نویسی PHP

از آنجایی که زبان PHP یک زبان سریع است از محبوبیت زیادی برخوردار بوده و دارای ویژگی های دیگری نیز می‌باشد که در ادامه به این موارد را بررسی خواهیم کرد.

منبع باز یا متن باز بودن PHP

از جمله مهمترین ویژگی های زبان PHP متن باز بودن این زبان برنامه نویسی می‌باشد. این ویژگی در برخی از زبان ها دیده نمی‌شود که عاملی است که در صورت وجود، زبان برنامه نویسی در زمان کمتری توسعه داده شده و اصطلاح داده خواهد شد. 

کراس پلتفرم بودن (Cross Platform) php

ویژگی کراس پلتفرم بودن زبان PHP به ما کمک می‌کند تا در انواع مروگرها و انواع سیستم عامل های مختلف مانند: ویندوز، مکینتاش و لینوکس سازگار باشد. 

سریع بودن زبان PHP

یکی از ویژگی های خوب زبان پی اچ پی، سریع بودن اسکریپت های است که با این زبان نوشته شده است و نسبت به زبان های دیگر مانند جاوااسکریپت و Asp از سرعت بیشتری برخوردار است.

php بسیار کارآمد، ساده و تفسیری است

زبان پی اچ پی با اندازه ای ساده است که افراد مبتدی نیز می‌توانند از این زبان استفاده کنند. همچنین با توجه به تفسیری بودن آن، نیازی به کامپایلر برای پی اچ پی وجود ندارد و به صورت خط به خط اجرا می‌شود. همچنین با پشتیبانی از شی گرایی در آن، بسیار کاربردی می‌باشد.
 

PHP چیست؟

یادگیری زبان php سخت است؟

همان طور که در توضیحات ویژگی های زبان PHP گفته شد، این زبان با توجه به سادگی خود، واقعا زبان سختی نیست و هر فردی با تمرین می‌تواند در کمترین زمان ممکن این زبان را فرا گیرد. زبان پی اچ پی به نحوی طراحی شده است که دستورات آن بسیار ساده بوده و با آموزش های ابتدایی می‌توانید یادگیری آن را شروع کنید. توجه داشته باشید که هر مهارتی نیازمند زمان کافی برای یادگیری دارد. زبان پی اچ پی نیز با کمی صبر و حوصله، برای شما به قدری آسان می‌شود که هر ایده ای را در بستر وب می‌توانید با آن پیاده سازی کنید.

کاربرد زبان php؟

زبان PHP با توجه به امکانات بسیار متنوع خود، کاربردهای مختلفی دارد که برای هر ایده ای می‌توان از آن استفاده کرد. از جمله کاربردهای زبان PHP را می‌توان به موارد مانند:

 • استفاده از پی اچ پی برای توسعه اسکریپت های سمت سرور که به شما کمک می‌کند تا با کدنویسی اسکریپت های مختلف، انواع محتوا را به وسیله سیستم های تحت وب خود به کاربران نمایش دهید.
 • از پی اچ پی می‌توانید برای طراحی نرم افزارهای دسکتاپ نیز استفاده کنید. برای این منظور می‌توانید از رابطه های گرافیکی نیز برای طراحی بهتر آن استفاده کنید.
 • از دیگر کاربردهای زبان برنامه نویسی PHP در پردازش تصویر می‌باشد که برای این منظور کتابخانه های مختلفی مانند GD Library استفاده کنید.

 

تفاوت بین PHP و جاوا اسکریپت

در دنیای زبان های برنامه نویسی، زبان های PHP و جاوا اسکریپت رقبا همدیگر محسوب می‌شوند. این دو زبان برنامه نویسی از علاقه مندان و توسعه دهندگان بسیار برخوردار بوده و تقریبا کاربرد این دو مشابه یکدیگر می‌باشد. در سال های گذشته این دو زبان تقریبا کاربرد متفاوت از یکدیگر داشتند. زبان PHP قالبا برای توسعه سمت سرور استفاده میشد ولی جاوا اسکریپت برای توسعه سمت کاربر بود که از این رو نمی‌توانستیم این دو را با یکدیگر مقایسه کنیم. با توجه به توسعه کتابخانه های جاوا اسکریپت، این زبان به کمک کتابخانه های مانند Nodejs ، پیشرفت های خوبی در زمینه توسعه سمت سرور پیدا کرد. از این رو می‌توانید این دو زبان را از این جهت با یکدیگر مقایسه کرد. اگر قصد دارید که با زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت بیشتر آشنا شوید پیشتهاد می دهیم که حتما مقاله ی Javascript چیست؟ را مطالعه کنید.

PHP چیست؟

البته در تفاوت های زبان PHP و جاوا اسکریپت همین موارد را می‌توان معرفی کرد. زبان جاوا اسکریپت عموما برای توسعه سمت کاربر استفاده می‌شود. در زبان جاو اسکریپت، توسعه دهندگان به کمک این زبان و کتابخانه های آن، توسعه های مختلفی را در سمت کاربر انجام می‌دهند که از قدرت بالا این جاوا اسکریپت می‌باشد. اما در زبان PHP ، این زبان برای توسعه سمت سرور می‌باشد و دخالتی در بخش سمت کاربر ندارد. این ویژگی ، بزرگترین تفاوت این دو زبان برنامه نویسی می‌باشد.

محیط برنامه نویسی PHP

برای کدنویسی زبان PHP در ساده ترین راه ممکن می‌توانید از نرم افزار nodpad که مربوط به سیستم عامل ویندوز است استفاده کنید. البته این محیط بسیار ساده بوده و پیشنهاد خوبی برای کار و برنامه نویسی پی اچ پی نمی‌باشد. 

از جمله محبوب‌ترین نرم افزارهای کدنویسی PHP می‌توان به نرم افزار phpstorm اشاره کرد. این نرم افزار با داشتن محیط مخصوص به کدنویسی پی اچ پی به شما این امکان را می‌دهد تا به راحتی در آن، صفحات وب خود را توسعه دهید.

نحوه نصب و اجرای php

برای اجرا و نصب PHP و استفاده از این زبان برنامه نویسی، می‌توانید از چندین راه استفاده کنید. اولین راه استفاده از نرم افزارهای اجرای زبان PHP در ویندوز می‌باشد. از جمله بهترین نرم افزارها در این زمینه، نرم افزار XAMPP و نرم افزار WAMPP می باشند. این دو نرم افزار به صورت رایگان از وبسایت های این دو نرم افزار قابل دانلود هستند.

روش دوم اجرای زبان PHP استفاده از سرورهای اینترنتی می‌باشد که در این روش، شما با خرید یک هاست اختصاصی یا اشتراکی، می‌توانید آپلود فایل های PHP خود در آن، زبان PHP را اجرا کنید. همان طور که در صفحات وب مشاهده می‌کنید، زبان PHP از طریق یک سرور در حال اجرا می‌باشد.

فریم ورک های php

فریم ورک های PHP چارچوب های هستند که با دارا بودن کدهای آماده و سازمان یافته شده، راه کدنویسی و توسعه وب را برای توسعه دهندگان ساده تر می‌کنند. فریم ورک های PHP با توجه به آماده بودن اکثر قابلیت ها در آن، به افراد مبتدی نیز کمک می‌کند تا بتوانند در کمترین زمان ممکن، صفحات وب خود را توسعه دهند. با توجه به محبوبیت فریم ورک ها در بین توسعه دهندگان، در حال حاضر فریم ورک های بسیاری برای زبان PHP وجود دارد که در ادامه لیست محبوب ترین فریم ورک های پی اچ پی برای شما عزیزان قرار داده خواهد شد.

 • فریم ورک لاراول
 • فریم ورک سمفونی
 • فریم ورک کدایگنایتر
 • فریم ورک زند Zend
 • فریم ورک فالکون

 

امیدواریم از توضیحات داده شده در رابطه با زبان برنامه نویسی PHP لذت برده اید. این زبان در حال حاضر یکی از پر درخواست ترین مشاغل برنامه نویسی در ایران می‌باشد که در صورت یادگیری می‌توانید به راحتی وارد بازار کار شوید. اگر سوالی در رابطه با این زبان دارید خوشحال می‌شویم تا در بخش نظرات این صفحه پاسخگوی شما عزیزان باشیم.