امروزه اینترنت و انواع وسایل هوشمند و الکترونیک به بخش مهمی از زندگی روزمره‌ ی ما تبدیل شده است. روزانه ده ها بار تلفن هوشمند خود را بررسی میکنیم و بسیار مراقب هستیم که آن را در محل کار یا منزل از یاد نبریم، چرا که بسیاری از امور روزانه ما به تلفن های هوشمند وابسته است‌‌. از انواع مايحتاج منزل تا گرفتن تاکسی و انواع پرداخت های الکترونیکی بانکی و… به دلیل اهمیت بسیار زیاد اینترنت، موبایل و اپلیکیشن‌ها در زندگی باعث شده تا در دهه اخیر برنامه نویسی به یکی از مشاغل پرطرفدار تبدیل شود.

میزان حقوق خوب برنامه نویس باعث شده که افراد زیادی به سمت این حرفه جذب شوند و به یادگیری برنامه نویسی روی آورند. دانش آموزان و دانشجویان در رویای برنامه نویس شدن و استخدام در شرکت های معتبر  برنامه نویسی در حال تحصیل هستند البته رویای برنامه نویس شدن تنها محدود به این قرار جامعه نمی شود افراد بسیاری که هم اکنون شاغل هستند و کسب و کار خود را دارند برای رونق در کسب و کار خود یا برای تغییر مسیر کسب کار سنتی به مدرن علاقه مند به یادگیری برنامه نویسی هستند.در این مطلب کارشناسان گروه آموزشی صعود قصد دارند شما را بیشتر با حرفه ی برنامه نویسی آشنا کنند. در رابطه با این موضوع کارشناشان گروه آموزش برنامه نویسی صعود پیشنهاد می کنند که مقالات، مقدمه ای بر زبان های برنامه نویسی و بهترین زبان های برنامه نویسی در سال 1401 را مطالعه کنید.

برنامه نویسی چیست؟

برنامه نویسی چیست؟

 برنامه نویسی یک روش و یا راه حل برای حل مسئله به کمک رایانه است. برای مثال شما وارد بانک می شوید و شماره ملی خود را به مسئول باجه اعلام می کنید. بانکدار تنها با یک شماره ملی به تمامی اطلاعات شما دسترسی پیدا می کند. این امکانات و قابلیت ها همه و همه با استفاده از برنامه نویسی ایجاد شده. سیستم و برنامه ای که برای بانک طراحی شده با دریافت شماره ملی شما تمامی اطلاعاتتان را از بین هزاران هزار اطلاعات پیدا می کند. در حقیقت این کار را یک تیم برنامه نویسی انجام داده که هر نفر در یک تیم وظیفه دارد بخشی از کار را پیش ببرد و انجام دهد. در نتیجه میتوانیم بگوییم که برنامه نویسی یک دانش است مه با استفاده از آن می توانیم به کامپیوتر فرمان و دستور هایی برای اجرا بدهیم.

 برنامه نویسی عبارت است از نوشتن دستوراتی که یک سیستم مثل کامپیوترآن‌ها را متوجه شده و دستورات ما را یکی پس از دیگری اجرا می کند. زبان برنامه نویسی لغات، دستورات و قوانینی را در اختیار ما به عنوان یک برنامه نویس قرار می‌دهد که از آن طریق می‌توانیم با کامپیوترها و سیستم‌های کامپیوتری صحبت کنیم .(دقیقا به همان صورت که ما با استفاده از زبان مادری با یکدیگر صحبت میکنیم) زمانی که کد اجرا می‌شود، برنامه کامپیوتر می‌تواند اجرا شود. انواع مختلف برنامه‌های رایانه‌ای شامل پردازشگرهای کلمه، سیستم‌های پایگاه‌داده، بازی‌های ویدیویی و وب سایت‌ها هستند.

این برنامه‌ها به ما اجازه می‌دهند که با وسایل نرم‌افزاری مختلف و خدمات مانند تلفن‌ها، وب سایت‌ها و خود کامپیوترها تعامل داشته باشیم. هدف از برنامه نویسی یافتن دنباله ای از دستورالعمل ها است که عملکرد یک کار (که می تواند به پیچیدگی یک سیستم عامل باشد) روی یک کامپیوتر، اغلب برای حل یک مشکل خاص، خودکار می شود. با این حساب اگر بخواهیم تعریف مناسبی برای برنامه نویسی در نظر بگیریم باید بگوییم برنامه نویسی دانش حل مسائل به وسیله کامپیوتر می باشد.

 مشکلی که زبان های برنامه نویسی حل میکنند این است که:

  •  کامپیوترها فقط 0 و 1 را می فهمند؛ انسان ها 0 و 1 را نمی فهمند.
  • زبان برنامه نویسی واسطه ای بین کامپیوتر و برنامه نویس است.
  • یک فرد می تواند یک زبان برنامه نویسی را یاد بگیرد.
  • یک کامپیوتر می داند که چگونه زبان برنامه نویسی را به 0 و 1 ترجمه کند.
  • زبان برنامه نویسی چیزی است که یک توسعه دهنده نرم افزار آن را درک می کند.

وقتی یک برنامه نویس به کامپیوتر می گوید کاری انجام دهد، دستورات را به زبان کامپیوتر می نویسد. این دستورالعمل‌ها سپس به کدهای سطح ماشین ترجمه می‌شوند که فقط کامپیوتر آن را درک  می کند. انتخاب زبان مورد استفاده در معرض بسیاری از ملاحظات، مانند سیاست شرکتی، مناسب بودن در کار، دسترسی به بسته‌های شخص ثالث، یا اولویت فردی است. در اینجا لیستی از 10 زبان برنامه نویسی قابل توجه به همراه معرفی مختصر و نمونه کاربردها آورده شده است.

 برنامه نویسی چیست؟

انواع زبان برنامه نویسی 

در این قسمت از مقاله برنامه نویسی چیست؟  با یک سری از زبان های برنامه نویسی محبوب در جهان آشنا می شویم:

1. پایتون (Python) : پایتون محبوب ترین زبان برنامه نویسی بر اساس حجم جستجو است. معمولاً پایتون به عنوان اولین زبان برنامه نویسی برای یادگیری توصیه می شود. این به این دلیل است که یادگیری آن نه تنها آسان است، بلکه یک زبان برنامه نویسی بسیار کاربردی است. شما می توانید از پایتون در یادگیری ماشینی، هوش مصنوعی، علم داده یا عملا هر چیزی استفاده کنید.

2.جاوا اسکریپت (Java script) : جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی قدرتمند است که برای ایجاد افکت در وب سایت ها استفاده می شود. همچنین یکی از محبوب ترین زبان ها تا به امروز است. توسعه دهندگان نرم افزار وب از جاوا اسکریپت برای افزودن تعامل به وب سایت ها استفاده می کنند.

3. زبان برنامه نویسی (C) : این یکی از قدیمی ترین زبان های برنامه نویسی است. زبان C به یکی از پرکاربردترین زبان ها برای توسعه نرم افزار تبدیل شده است و امروزه نیز در دوره های علوم کامپیوتر تدریس می شود. ویژگی های زبان C : زبان C به عنوان یک زبان "سطح متوسط" در نظر گرفته می شود.سطح آن به اندازه زبان ماشین (اسمبلی) پایین نیست اما سطح آن پایین تر از بسیاری از زبان های سطح بالا محبوب مانند پایتون یا جاوا اسکریپت است. که به دلیل انعطاف پذیری، کارایی و پشتیبانی گسترده توسط سازندگان سخت افزار می تواند هم برای توسعه سیستم ها و هم برای توسعه برنامه ها استفاده شود.

4. جاوا (Java) : جاوا یک فریم ورک و زبان برنامه نویسی بسیار کاربردی پیشرو و همه منظوره است. یکی از قابلیت های زبان جاوا که این زبان را بسیار محبوب و پر طرفدار ساخت ویژگی مدیریت کردن به صورت خودکار بر روی حافظه بود. تا قبل از پیدایش زبان برنامه نویسی جاوا، از زبان های برنامه نویسی که نیاز به مدیریت حافظه دستی داشتند استفاده می شد. جاوا برای توسعه برنامه های کاربردی برای دسکتاپ، سرورهای وب و دستگاه های تلفن همراه استفاده می شود. همچنین به طور گسترده ای در ساخت بازی استفاده می شود.

C++ : C++ .5 از زبانی به نام C مشتق شده است که هنوز یکی از پرکاربردترین زبان های برنامه نویسی امروزی است. به طور کلی، ++C را می توان به عنوان پسوند زبان برنامه نویسی محبوب C در نظر گرفت. ++C یک زبان برنامه نویسی قدرتمند است که می توان از آن برای انجام کارهای سنگین در پشت صحنه استفاده کرد. به عنوان مثال، موتورهای بازی های محبوب با ++C ساخته می شوند.

6.سی شارپ (C sharp): سی شارپ یک زبان برنامه نویسی است که برای رقابت با جاوا طراحی شده است. سی شارپ برای ایجاد برنامه های دسکتاپ، برنامه های وب و سرویس های وب استفاده می شود. همچنین در توسعه بازی با یونیتی استفاده می شود.

7. ویژوال بیسیک (visual basic) : ویژوال بیسیک یک خانواده زبان برنامه نویسی است که توسط مایکروسافت نوشته شده است. ویژوال بیسیک یک زبان برنامه نویسی داخلی است که در ابزارهای MS Office مانند Excel و Word استفاده می شود. این بدان معناست که شما واقعاً با نرم افزاری که در ویژوال بیسیک نوشته شده است مواجه نمی شوید.. PH:  یک زبان برنامه نویسی سمت سرور است که برای ساخت صفحات وب پویا استفاده می شود.

 8. PHP :  زبان برنامه نویسی PHP یک زبان برنامه نویسی سمت سرور است که روی وب اجرا می شود. این زبان به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا صفحات HTML تولید شده به صورت پویا را به سرعت بنویسند و نیاز به به روز رسانی فایل های ثابت را در هر بار محتوای جدید از بین میبرد.

9. زبان اسمبلی یا زبان ماشین: زبان اسمبلی یک زبان برنامه نویسی سطح پایین برای کامپیوتر است. این روزها زبان اسمبلی عمدتاً برای دستکاری سخت افزار استفاده می شود. تقریباً تمام نرم افزارهای مدرن با زبان برنامه نویسی سطح بالا مانند C، Python، JavaScript و غیره نوشته می شوند. بنابراین  دیگر برنامه ای نخواهید دید که به این زبان نوشته باشد.

SQl.10: اینترنت پر از داده است. این داده ها در پایگاه های داده که جداول سطر و ستون هستند ذخیره می شوند. نیازی به گفتن نیست که دسترسی و اصلاح این داده ها نقش مهمی در کارکرد اینترنت به روشی است که ما به آن عادت کرده ایم. برنامه نویسان برای دسترسی موثر و اصلاح داده ها در پایگاه داده از زبان پرس و جو ساختاریافته SQL استفاده می کنند. این زبان به شما اجازه می دهد تا به راحتی داده ها را از پایگاه داده ذخیره و بازیابی کنید.

 

برنامه نویسی چیست؟

 

تقریباً هر تجارتی به فناوری مدرن وابسته است که به نوبه خود به شدت به توسعه دهندگان نرم افزار وابسته است. برای تبدیل شدن به یک توسعه دهنده نرم افزار و یا برنامه نویس خوب، باید یاد بگیرید که چگونه کد بنویسید. یک زبان برنامه نویسی برای شروع انتخاب کنید و به یادگیری آن بپردازید. توجه داشته باشید که صدها ساعت طول می کشد تا در برنامه نویسی خوب شوید و پیشرفت کنید. شما می توانید روش های مختلفی را برای یادگیری برنامه نویسی که در مطالب دیگر برای شما به طور کلی توضیح داده ایم  انتخاب کنید و همچنین می توانید برای یادگیری به دانشگاه ها بروید و مدرک بگیرید، اما این کار اجباری نیست، اکثر استخدام کنندگان تجربه را به مدرک ترجیح می دهند. در این مطلب کارشناسان گروه آموزشی صعود سعی کردند تا تعریف مناسبی برای برنامه نویسی برای شما ارائه دهند. در صورت تمایل می توانید صعود را در شبکه های اجتماعی تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید.

 

امتیاز دهی به مقاله

  • خیلی بد
  • بد
  • متوسط
  • خوب
  • خیلی خوب

4.8 امتیاز از 6 رای

امتیاز ثبت شد ممنون از همکاریتون برای بهبود سایت :)

نوشتن یک نظر

برای ثبت نظر ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

نظرات کاربران

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید