اگر شما هم علاقه مند به یادگیری یک زبان برنامه نویسی هستید حتما به دنبال این که چه زبانی را انتخاب کنید بوده اید و حتما آوازه ی زبان برنامه نویسی پایتون به گوشتان خورده است. در این مطلب کارشناسان واحد آموزش وب سایت صعود قصد دارند تا پایتون را به شما معرفی کنند و به مزایا، معایب و ویژگی هایی که این زبان انقد محبوب و پرآوازه کرده است بپردازند. همچنین به شما پیشنهاد می دهیم که اگر قصد شروع به یادگیری حرفه ی برنامه نویسی دارید حتما قبل از خواندن این مقاله، مقالات برای یادگیری برنامه نویسی از چه زبانی شروع کنیم؟ و چگونه یک برنامه نویس شویم؟ را مطالعه کنید. پس اگر دنبال پاسخ سوال پایتون چیست؟ هستید و میخواهید همه چیز را درباره ی زبان برنامه نویسی پایتون بدانید در این مطلب مارا دنبال کنید.

پایتون چیست؟ همه چیز درباره ی پایتون

 زبان برنامه نویسی پایتون در سال های اخیر به یکی از پرطرفدارترین و محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در سراسر جهان تبدیل شده است. از زبان برنامه نویسی پایتون در همه چیز از یادگیری ماشین گرفته تا ساخت وب سایت و تست نرم افزار استفاده می شود. زبان برنامه نویسی پایتون می تواند توسط توسعه دهندگان و غیر توسعه دهندگان به طور یکسان استفاده شود. پایتون، یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در جهان، همه چیز را از جمله الگوریتم توصیه نتفلیکس گرفته تا نرم افزار کنترل ماشین های بدون سرنشین را ایجاد کرده است.  زبان برنامه نویسی پایتون یک زبان همه جانبه است، به این معنی که برای استفاده در طیف گسترده ای از برنامه‌ها، از جمله دانش داده ها، نرم‌افزارها و برنامه نویسی و توسعه وب، اتوماسیون و به طور کلی انجام تمامی کارها طراحی شده است.

پایتون چیست؟ همه چیز درباره ی پایتون

بیایید نگاهی دقیق‌تر بیندازیم به اینکه پایتون چیست؟، چه کاری می‌تواند انجام دهد؟ و چگونه می‌توانید شروع به یادگیری آن کنید.

پایتون چیست؟

پایتون(python) یک زبان برنامه نویسی رایانه ای است که بیشتر برای ایجاد وب سایت ها و نرم افزارها، خودکار کردن و اتوماتیک سازی وظایف و انجام تجزیه و تحلیل اطلاعات استفاده می شود. پایتون یک زبان برنامه نویسی همه جانبه است، به این معناست که می توان از زبان برنامه نویسی پایتون برای ساخت انواع برنامه های مختلف استفاده کرد. تطبیق پذیری پایتون در کنار آسان بودن این زبان ، پایتون را به یکی از پرکاربردترین زبان های برنامه نویسی در حال حاضر تبدیل کرده است. نظرسنجی انجام شده توسط شرکت تحلیلگر صنعت RedMonk نشان داد که این زبان دومین زبان برنامه نویسی محبوب در میان توسعه دهندگان در سال 2021 بود.

پایتون برای چه مواردی استفاده می شود؟

پایتون بیشتر برای برنامه نویسی و توسعه وب سایت ها و نرم افزارها، اتوماسیون ها، تسک ها یا وظایف، تجزیه و تحلیل اطلاعات و تجسم داده ها به کار می رود. از آن جهت که یادگیری زبان برنامه نویسی پایتون(python) تقریبا نسبت به دیگر زبان های برنامه نویسی آسان تراست، زبان پایتون توسط بسیاری از افرادی که برنامه نویس نیستند مانند: حسابدارها و محققان برای انواع وظایف روزمره مانند سازماندهی امور مالی مورد استفاده قرار گرفته است.

چارلز آر سورنس، استاد دانشگاه میشیگان و کورسرا در کتاب پایتون برای همه گفته است که نوشتن برنامه‌ها یک فعالیت بسیار خلاقانه و مفید است. "ما قادریم تا برنامه ها را به دلایل خاصی طراحی کنیم، برای مثال از جهت انجام کارهای روزمره گرفته تا برطرف کردن یک مشکل مثل تجزیه و تحلیل داده های سخت و حتی بازی و کمک به افراد دیگر."

پایتون چیست؟ همه چیز درباره ی پایتون

با پایتون چه کاری می توانید انجام دهید؟ برخی از این موارد عبارتند از:

 •     تجزیه و تحلیل اطلاعات و یادگیری ماشین
 •     توسعه وب
 •     اتوماسیون یا اسکریپت نویسی
 •     تست نرم افزار و نمونه سازی
 •     کارهای روزمره
 • در اینجا نگاهی دقیق‌تر به برخی از این روش‌های رایج استفاده از پایتون داریم.

 

تجزیه و تحلیل اطلاعات و یادگیری ماشین

زبان برنامه نویسی پایتون به یک هسته ی  اصلی در دانش علم داده تبدیل شده است و به تحلیلگران داده و دیگر متخصصان این قابلیت را می دهد تا از پایتون برای انجام محاسبات آماری پیچیده، ایجاد تجسم داده ها، ساخت الگوریتم های یادگیری ماشین، دستکاری و تجزیه و تحلیل داده ها و تکمیل سایر وظایف مرتبط با داده استفاده کنند.

پایتون قادر است طیف گسترده ای از تجسم‌های داده‌های مختلف، مثل نمودارهای خطی و میله‌ای، نمودار های دایره‌ای، هیستوگرام‌ها و نمودارهای سه‌بعدی ایجد کند. پایتون همچنین تعدادی کتابخانه دارد که به کدنویس ها امکان می دهد برنامه هایی را برای تجزیه و تحلیل داده ها و یادگیری ماشینی سریعتر و کارآمدتر بنویسند، مانند TensorFlow و Keras.

 

توسعه وب

Python اغلب برای توسعه قسمت پشتی یک وب سایت یا برنامه استفاده می شود، قسمت هایی که کاربر نمی بیند. وظیفه ی زبان برنامه نویسی پایتون در توسعه وب می‌توان ارسال داده‌ها به سرورها، پردازش داده‌ها و برقراری ارتباط با بانک های اطلاعاتی، پیدا کردن مسیر URL و کنترل امنیت باشد. پایتون چندین فریم ورک برای توسعه وب ارائه می دهد. فریم ورک هایی که بیشتر برای زبان برنامه نویسی پایتون مورد استفاده قرار می گیرند جنگو(Django) و فلاسک(Flask) می باشند.

برخی از مشاغل توسعه وب که از Python استفاده می کنند عبارتند از مهندسان و برنامه نویسیان back end، مهندسان full stack، توسعه دهندگان Python، مهندسان نرم افزار و مهندسین DevOps.

اتوماسیون یا اسکریپت نویسی

زمانی که به این نتیجه رسیدید یک کار را بارها انجام می دهید و تکرار آن زمان بر و برای شما آزار دهنده است، شما می توانید برنامه ای برای خودکار کردن آن با زبان برنامه نویسی پایتون ایجاد کنید. به کدنویسی که برای ایجاد این برنامه های خودکار استفاده می شود، اسکریپت نویسی می گویند. در دنیای کدنویسی، اتوماسیون ها می‌توانند برای خطایابی در چندین فایل، تبدیل فایل‌ها، اجرای ریاضی ساده و حذف موارد تکراری در داده‌ها استفاده شود.

زبان پایتون(Python) می تواند حتی توسط تازه کاران ومبتدیان برای خودکارسازی و اتوماتیک کردن وظایف ساده در رایانه استفاده شود مثل: تغییر نام فایل ها، یپیداکردن و دانلود محتوای آنلاین یا فرستادن ایمیل یا متن در فاصله های زمانی دلخواه.

تست نرم افزار و نمونه سازی

در بحث توسعه نرم‌افزارها، زبان برنامه نویسی پایتون می‌تواند در کارهایی مثل: کنترل ساخت، خطایابی یا دیباگ و آزمایش یا تست کمک کند. با پایتون، توسعه دهندگان نرم افزار می توانند تست محصولات یا ویژگی های جدید را به صورت خودکار انجام دهند. بعضی از ابزارهای پایتون که برای آزمایش و تست نرم افزار به کار می رود عبارتند از Green و Requestium.

پایتون چیست؟ همه چیز درباره ی پایتون

کارهای روزمره

زبان برنامه نویسی پایتون اصولا فقط برای توسعه دهنده ها و برنامه نویسان طراحی شده است. یادگیری پایتون می‌تواند فرصت‌های جدیدی را برای کسانی که در حرفه‌های کم‌تر اطلاعات سنگینی دارند، مانند روزنامه‌نگاران، صاحبان مشاغل کوچک یا بازاریابان رسانه‌های اجتماعی باز کند. زبان پایتون همینطور می تواند کسانی که برنامه نویس نیستند را برای کارای روزمره خود برنامه ای طراحی کنند تا در زمان آنها صرفه جویی شود.

در اینجا فقط چند مورد از وظایفی که می توانید با پایتون به طور خودکار انجام دهید آورده شده است:

 • اخبار و قیمت های بازار سهام و یا ارز دیجیتال به شما اطلاع رسانی شود.
 • به شما در رابطه با اوضاع هوا اطلاع رسانی کند.
 • لیست خرید خود را هر همیشه به روز رسانی کنید.
 • نام فایل های بزرگ را تغییر دهید.
 • تبدیل فایل های متنی به صفحات گسترده
 • به صورت تصادفی کارهای خانه را به اعضای خانواده اختصاص دهید
 • فرم های صفحات وب آنلاین را به طور خودکار پر کنید

 

مزایا و معایب پایتون

پایتون چیست؟ همه چیز درباره ی پایتون

در جدول زیر به مهم ترین مزیت ها (مزایا) و معایب زبان برنامه نویسی پایتون می پردازیم:

 

مزایا پایتون

 

معایب پایتون

 

مناسب برای افراد مبتدی

 

 

کندتر از زبان های کامپایل شده است

 

 

دارای جامعه (Community) بزرگ

 

بالا بردن امنیت در آن سخت است

 

 

انعطاف پذیر و توسعه پذیر

 

 

محیط کار پیچیده

 

 

کتابخانه های گسترده دارد

 

 

مصرف حافظه بالا

 

 

قابل جاسازی

 

 

زبان از نوع پویا

 

 

مقیاس پذیری بالا

 

 

چند رشته ای پیچیده

 

 

فرصت های اینترنت اشیا

 

 

جمع آوری زباله منجر به از دست دادن حافظه بالقوه می شود

 

 

قابل حمل

 

 

مسائل مربوط به طراحی

 

 

چرا پایتون محبوب است؟

پایتون به دلایلی محبوب است. در این قسمت نگاهی عمیق تر به آنچه که پایتون را بسیار همه کاره و آسان برای استفاده برای کدنویس ها می کند آورده شده است:

 1. زبان برنامه نویسی پایتون یک syntax ساده دارد که زبان طبیعی (نزدیک به زبان انسان) را تقلید می کند، بنابراین خواندن و درک آن آسان تر است. این باعث می‌شود پروژه‌ها را سریع‌تر انجام دهید و سریع‌تر پیشرفت کنید.
 2. همه کاره است زبان برنامه نویسی پایتون را می توان برای بسیاری از وظایف مختلف، از توسعه وب گرفته تا یادگیری ماشین استفاده کرد.
 3. زبان برنامه نویسی پایتون برای مبتدیان مناسب است، و آن را برای کدنویسان سطح ابتدایی محبوب می کند.
 4. زبان برنامه نویسی پایتون منبع باز (Open source) است، به این معنی که استفاده و توزیع آن حتی برای مقاصد تجاری رایگان است. آرشیو ماژول‌ها و کتابخانه‌های زبان برنامه نویسی پایتون و همچنین پکیج های آن باعث گسترش قابلیت‌های پایتون و رشد آن شده است.
 5. پایتون دارای یک جامعه (Community) بزرگ و فعال است که به مجموعه ماژول ها و کتابخانه های پایتون کمک می کند و به عنوان یک منبع مفید برای برنامه نویسان دیگر عمل می کند. پشتیبانی گسترده Community به این معنا است که اگر توسعه دهنده ها و کد نویسی ها با یک خطا یا مانع رو به رو شوند، پیدا کردن راه حل آنچنان سخت نیست. حتما افرادی قبلاً با همین مشکل روبرو شده است و آن را با دیگران در Community به اشتراک می گذارد.

در این مطلب کارشناسان وب سایت آموزشی صعود به طور کلی در رابطه زبان برنامه نویسی پایتون برای شما صحبت کردند همچنین مهم ترین نکات این زبان برنامه نویسی یعنی python را برای شما بیان کردند و به سوال پایتون چیست؟همه چیز درباره ی پایتون پاسخ دادند. همچنین شما می توانید از قسمت نظرات سوالات خود را در رابطه با زبان برنامه نویسی پایتون از قسمت نظرات با کارشناسان ما به اشتراک بگذارید.