در مقالات گذشته وب سایت آموزش برنامه نویسی صعود به معرفی و بررسی زبان های برنامه نویسی مختلف پرداختیم و مزایا و معایب و ویژگی های هر کدام را توضیح دادیم در این مقاله گروه آموزش برنامه نویسی صعود قصد دارند تا به معرفی و بررسی Ruby on Rails چیست؟ بررسی ویژگی های Ruby on Rails بپردازند و تمام نکات مهم در رابطه با این فریم ورک و زبان برنامه نویسی Ruby را به شما ارائه دهند. پس اگر مایل هستید در رابطه با موضوع امروز یعنی Ruby on Rails چیست؟ بررسی ویژگی های Ruby on Rails اطلاعات جامعی کسب کنید در این مقاله با ما همراه شوید.

Ruby on Rails که اغلب به عنوان Rails یا RoR شناخته می شود، یک فریم ورک منبع باز محبوب است. در حالی که Ruby جوان ترین زبان در زبان های برنامه نویسی نیست(در سال 2020 16 ساله شد)، هنوز در میان انتخاب های برتر برای توسعه دهندگان برنامه های وب است.

Ruby on Rails چیست؟ بررسی ویژگی های Ruby on Rails

"بیشتر از Rails در استارت‌آپ‌ها استفاده شده است و تأثیر باورنکردنی بر اکوسیستم استارتاپی داشته است."

 اریک ریس، بنیانگذار Lean Startup Movement

Ruby on Rails چیست؟ بررسی ویژگی های Ruby on Rails

Ruby on Rails اغلب به عنوان یکی از فریم ورک های پشتیبان(بک-اند) برتر برای وب رتبه بندی می شود. RoR توسط برخی از بزرگترین برندهای جهان مانند Airbnb و Spotify استفاده می شود. با دلایل خوب، RoR نیز سال‌هاست که در macOS تعبیه شده است. و یک جامعه پر جنب و جوش و همیشه در حال رشد در اطراف Rails وجود دارد. هزاران جواهر ساخته شده توسط کاربر، توسعه را بسیار سریع می کنند.

دوست داشته باشید یا نداشته باشید، Ruby on Rails اینجاست تا بماند. اما واقعا در رابطه با چیست؟ آیا می‌خواهید به سرعت یک MVP ارسال کنید، یک سایت کامل بسازید یا مهاجرت کنید، انتخاب درستی در سال 2022 است؟ آیا زمان خوبی برای تبدیل شدن به یک توسعه دهنده RoR است؟ این چیزی است که گروه آموزش برنامه نویسی صعود اینجاست تا در مورد آن بحث کنیم.

Ruby on Rails چیست؟

Ruby on Rails فریم ورکی است که بر روی Ruby ساخته شده است.  یک زبان برنامه نویسی که در دهه 90 ایجاد شد. درک و فهم ایده پشت RoR سخت نیست. ارائه یک فریم ورک بصری به توسعه دهندگان برای توسعه سریع صفحات وب قوی و با کارایی بالا.

دیوید هاینمیر هانسون

"هدف اصلی Ruby این است که برنامه نویسان را خوشحال کند"

دیوید هاینمیر هانسون، خالق RoR

Rails قول داده است که این ساختار تقریباً هر برنامه وب را به شما بدهد، فرآیند ایجاد را ساده می کند و ابزارهای فراوانی را برای انجام وظایف برای شما در اختیار شما قرار می دهد. و همه اینها به چیزی کمک می کند که خالق RoR، دیوید هاین مایر هانسون، مکرراً بر آن تاکید می کرد شادی مهندسان. مسیر اصلی روبی در واقع این بود که باعث شادی و راحتی کار آنها شود. فراتر از از نگرانی های رقیبان و اعتباری که پیش از آن زبان های برنامه نویسی و اکوسیستم ها را هدایت کرده بودند. و این فقط یک شعار بازاریابی نبود. Ruby on Rails از ابتدا به شدت بر روی ارائه یک فریم ورک تمیز و سرگرم‌کننده به توسعه‌دهندگان متمرکز بوده است که قدرتمند و واقعاً متفاوت از هر چیز دیگری است. جامعه ای که در اطراف آن رشد کرد و منابع فراوانی که ایجاد کردند به تقویت رشد RoR کمک کرد.

همانطور که هانسون در رابطه با ریل بیان کرد:

«جایی که پایتون ممکن است به خود ببالد که «یک و ترجیحاً تنها یک راه برای انجام کاری وجود دارد» ، روبی از بیان و ظرافت لذت می برد. جایی که جاوا از برنامه نویسان در برابر خود محافظت می کرد، روبی مجموعه ای از چاقوهای تیز را در کیت خوش آمدگویی گنجاند. جایی که اسمال تاک خلوصی از ارسال پیام را ایجاد کرد، روبی کلمات کلیدی و ساختارهایی را با اشتهای تقریباً پرخوری جمع آوری کرد.

 

اصول RoR

Ruby on Rails به عنوان یک فریم ورک تمام پشته MVC (model-view-controller) شناخته می شود. کد به سه لایه به هم پیوسته جدا می شود:

1-مدل شامل منطق یک برنامه کاربردی، تمام داده های ضروری و کلاس های سطح بالا است.

View-2 نمایش رابط کاربری داده های موجود در Modal است. این چیزی است که کاربران با آن تعامل دارند و روی صفحه نمایش خود می بینند.

3-کنترلر Model و View را متصل میکند، ورودی کاربر را دریافت می کند و تصمیم می گیرد که چگونه ورودی را مدیریت کند. مثالی برای شما، فرض کنید در حال ساخت یک اپلیکیشن هستیم. اطلسی از پرندگان کمیاب. این مدل مسئول تعریف، برای مثال، نحوه تعریف دسته‌های پرندگان و داده‌های هر فهرست است. نما مشخص می کند که هر صفحه از برنامه چگونه به کاربران ارائه می شود و بعد از هر تعامل رابط کاربری چه اتفاقی می افتد. در نهایت، کنترلر ورودی هر کاربر را دریافت می کند (به عنوان مثال، یک عبارت جستجو)، داده های مورد نیاز را از مدل درخواست می کند و نحوه نمایش آن را به view می گوید.

Ruby on Rails بر دو اصل متمرکز است که از دیگر فریم ورک های برنامه‌نویسی نیز شناخته شده‌اند.

1-خودتان را تکرار نکنید

این اصل اول بیان می کند: «هر دانش یا منطق باید یک بازنمایی واحد و بدون ابهام در یک سیستم داشته باشد.» منطق پشت آن سر راست است. کدنویسی مکرر موارد مشابه، در بخش‌های مختلف برنامه، پایگاه کد را به هم می‌ریزد، سرعت توسعه را کاهش می‌دهد و نگهداری را بسیار سخت‌تر می‌کند. هنگام توسعه در RoR، منطق برنامه را به واحدهای کوچکتر و قابل استفاده مجدد تقسیم می کنید. سپس با فراخوانی ساده از آنها در سراسر کد استفاده مجدد می کنید. هنگامی که نیاز به بروزرسانی هر یک از قطعات دارید، یک بار به روز رسانی می کنید و این تغییر در کل پایگاه کد اعمال می شود.

2-کنوانسیون روی پیکربندی (CoC)

این اصل دوم نیز در مورد ساده سازی توسعه و کاهش زمان مورد نیاز برای ارسال کد است. Convention over Configuration به این معنی است که RoR با استفاده از توابع، کلاس‌ها، متغیرها و رویه‌ها، موقعیت‌های منطقی مختلفی را برای شما در نظر می‌گیرد. به این ترتیب، تعداد تصمیم‌هایی که می‌گیرید را کاهش می‌دهد و پیچیدگی‌هایی را که معمولاً با پیکربندی هر ناحیه برنامه مرتبط است، کاهش می‌دهد. و اگر از تنظیمات پیش‌فرض ناراضی هستید، می‌توانید آن‌ها را با کد خود بازنویسی کنید و محیط را مطابق با نیاز خود تنظیم کنید. یکی از نمونه های بدیهی از قراردادهای مورد استفاده در Rails نامگذاری است. مدل هایی که قبلا ذکر کردیم همیشه با یک اسم خاص مفرد نامگذاری می شوند که شیئی را که نشان می دهند توصیف می کند: "user"، "portfolio"، "project". به‌طور پیش‌فرض، Rails جداول مربوطه را با نسخه‌های جمعی مودال نام‌گذاری می‌کند و برای ادامه مثال، جدول «کاربران» ایجاد می‌شود. ممکن است ساده سازی قابل توجهی به نظر نرسد، اما اگر بخواهید صدها جدول را با کلمات معنادار به صورت دستی نام ببرید، فوراً از راحتی آن قدردانی خواهید کرد.

تاریخچه Ruby on Rails

دیوید هاینمیر هانسون RoR را در ژوئیه 2004 منتشر کرد. او آن را از کار خود در برنامه مدیریت پروژه، 37Signals (امروزه به عنوان Basecamp شناخته می شود) استخراج کرد و از آن زمان تاکنون آن را توسعه داده است. ابتدا توسط خودش و اکنون با یک تیم اصلی اختصاصی.

Rails فقط یک نسخه پیشرفته از روبی نبود. این چیزی جز یک انقلاب در دنیای برنامه نویسی نبود. همانطور که Tim O’Reilly از انتشارات O’Reilly Media در آن زمان بیان کرد:

Ruby on Rails پیشرفتی در کاهش موانع ورود به برنامه‌نویسی است. برنامه‌های وب قدرتمندی که قبلاً ممکن بود هفته‌ها یا ماه‌ها طول بکشد، می‌توانند در عرض چند روز تولید شوند. RoR تقریباً یک شبه به موفقیت چشمگیری تبدیل شد. در سال 2007، Mac OS X نسخه 10.5 (معروف به Leopard) که به تازگی منتشر شده بود، با RoR داخلی عرضه شد. این منجر به افزایش محبوبیت در جوامع توسعه دهندگان در سراسر جهان شد و تعداد زیادی برنامه با Rails در زیر آن ارسال شد.

هر سال یک نسخه جدید به ارمغان می آورد که امکانات را افزایش می دهد و زبان را برای تازه واردان قابل دسترس تر می کند. در زمان نگارش، Ruby on Rails 6.0 و همانطور که گزارش انتشار گواهی می‌دهد، تیم هیچ نشانه‌ای از کاهش سرعت نشان نمی‌دهد.

اما اول، روبی بود…

قبل از اینکه Rails بازار را طوفان کند، یک مرد ژاپنی به نام یوکیهیرو ماتسوموتو (یا "ماتز") وجود داشت. او Ruby را در سال 1993 ساخت و دو سال بعد آن را در جهان منتشر کرد. او شیفته زبان های شی گرا بود، اما هیچ کدام از زبان های موجود در آن زمان برای او جذابیت نداشت. بنابراین تصمیم گرفت برای آن کاری انجام دهد. در اینجا نقل قول او از پستی است که در سال 1999 انجام داد:

به‌عنوان یک دیوانه زبان و طرفدار OO به مدت 15 سال، من واقعاً یک زبان برنامه‌نویسی شی گرا واقعی و آسان برای استفاده می‌خواستم. دنبالش گشتم ولی پیدا نکردم بنابراین تصمیم گرفتم آن را بسازم.»

25 سال بعد، ماتز و تیمش همچنان فعالانه روبی را توسعه می دهند. روبی جدا از اینکه کد RoR است، یک زبان مستقل است که برای ساخت برنامه های وب استفاده می شود. نسخه اصلی بعدی آن، نسخه 3.0، برای فصل کریسمس 2020 تنظیم شده است.

Yukihiro Matsumoto

 

Yukihiro Matsumoto، خالق زبان Ruby در مورد فریم ورک Ruby on Rails:

Rails برنامه ی قتل Ruby است.

یوکیهیرو ماتسوموتو، خالق Ruby

 

برنامه های محبوب ساخته شده با Rails

Ruby on Rails سالهاست که یک زبان رایج بوده است. در نتیجه، سایت‌های زیادی با Rails توسعه یافته‌اند و توسعه‌دهندگان با این زبان مسیرهای مختلفی را طی کرده‌اند. البته همه چیز با 37Signals / Basecamp شروع شد و جای تعجب نیست که سایت آنها از همان زمان توسط Rails پشتیبانی می شود. با پیشرفت تبلیغات، بسیاری از برندهای معروف به این حزب پیوستند: GitHub، Airbnb، Zendesk، Groupon، Shopify، Hulu، Kickstarter و دیگران. توییتر نیز در روزهای اولیه روی RoR کار می کرد اما از آن زمان پلتفرم خود را بازسازی کرده است.

برای ما در Railsware، RoR برای سال‌ها راه‌حل مورد استفاده بوده است. ما ده ها پروژه موفق ریل را توسعه داده ایم. در اینجا چند نمونه آورده شده است:

Calendly-1

Calendly

Calendly یک برنامه محبوب برنامه ریزی جلسات است. این پلتفرم یک پیوند فردی برای دعوت کنندگان شما ایجاد می کند تا از آن برای برنامه ریزی سریع یک جلسه استفاده کنند. این برنامه با تقویم و برنامه های محبوب شما مانند Salesforce، PayPal یا Google Analytics یکپارچه می شود.

BrightBytes-2

BrightBytes

BrightBytes یک پلت فرم تجزیه و تحلیل داده برای بخش آموزش است. این بینش را از بهترین کارشناسان جهان جمع آوری می کند و آن را به فریم ورک های مبتنی بر شواهد و عملی برای بهبود آموزش و افزایش رفاه دانش آموزان تبدیل می کند.

3-Mailtrap

Mailtrap

Mailtrap محصول خود ما است. ما آن را از یک نمونه اولیه کوچک به یکی از محبوب ترین ابزارهای تست ایمیل در جهان با بیش از 600000 کاربر ثبت شده تبدیل کردیم. Mailtrap به کاربران خود اجازه می دهد تا یک محیط تست امن را راه اندازی کنند و تمام ایمیل های ارسالی را ضبط کنند. سپس، کاربران می توانند بدون هیچ گونه خطری برای ارسال هرزنامه به کاربران واقعی، آنها را بررسی و بهبود بخشند.

 

آیا Ruby on Rails انتخاب مناسبی برای مشاغل در سال 2022 است؟

شنیدن اینکه روبی مرده یا در حال انقراض است، غیرمعمول نیست. مطمئناً دیگر محبوب ترین فریم ورک نیست. همچنین به اندازه آن روز سکسی نیست. و با این حال، میلیون‌ها توسعه‌دهنده هنوز از آن استفاده می‌کنند و احتمالاً بیشتر آنها به جای دیگری نمی‌روند. رایج ترین زبان های برنامه نویسی مورد استفاده، به عنوان درصدی از زبان هایی که در نظرسنجی Stack Overflow شرکت کردند. چرا اینطور است؟ Ruby on Rails دارای مزایای متمایز بسیاری است که در سال 2021 همچنان آن را به گزینه ای مناسب برای مشاغل تبدیل می کند - اما برای همه آنها عالی نخواهد بود. اما با گذشت 16 سال از شروع، ما هنوز از آن برای تقریباً هر پروژه استفاده می کنیم و بیش از 1.5 میلیون سایت زنده با RoR زیر سرپوش اجرا می شوند.

دلایل متعددی برای این امر وجود دارد. مثلا:

بالغ است و به طور مداوم در حال تکامل است. Rails هیچ نشانی از پیری ندارد. رقبا ممکن است بهترین قسمت ها را گرفته و آنها را تقویت کرده باشند. اما RoR خیلی عقب نماند. در طول سال ها بهتر شد، بسیاری از ویژگی های جدید را معرفی کرد و مطمئن شد که کل اکوسیستم بی عیب و نقص کار می کند. پایدار، قابل پیش بینی است و جامعه عظیمی از توسعه دهندگان با تجربه در اطراف خود دارد. اکوسیستم وسیعی دارد. در طول سال‌ها، جامعه به‌اصطلاح جواهرات روبی فراوانی ایجاد کرده است که توسعه را ساده و سرعت می‌بخشد. اینها بسته‌های رایگانی هستند (به استثنای چند مورد) که وظایف رایج در برنامه‌های Rails را انجام می‌دهند، مانند ادغام، تجزیه، نظارت، رمزگذاری و تقریباً هر چیز دیگری که یک برنامه باید انجام دهد. تعداد جواهرات به ده ها هزار رسید و هر روز ده ها مورد جدید به آن اضافه می شود.

زمان و مقرون به صرفه است. Rails کدهای آماده برای استفاده گسترده ای را ارائه می دهد و قراردادهای رایج را در نظر می گیرد. از آنجایی که بسیاری از بخش‌های کد قابل استفاده مجدد هستند، می‌توانید کد را چندین برابر سریع‌تر از بسیاری از فریم ورک های دیگر ارسال کنید. و به عنوان یک امتیاز اضافی، کد تمیزتر و با زمان نگهداری بسیار کوتاه تر است.

برای ارائه راهنمایی بهتر در مورد اینکه آیا RoR انتخاب درستی است، بیایید دو سناریو را در نظر بگیریم:

شما در شرف شروع ساختن یک سایت هستید و Ruby on Rails را در نظر میگیرید، یاشما سایتی دارید که روی RoR اجرا می شود و در فکر تغییر هستید.

Ruby on Rails چیست؟ بررسی ویژگی های Ruby on Rails

"Rails علمی و فکری ترین فریم ورک توسعه وب است که من تا به حال استفاده کرده ام."

جیمز دانکن دیویدسون در مورد فریم ورک وب RoR

جیمز دانکن دیویدسون، خالق Tomcat and Ant

Ruby on Rails با در نظر گرفتن تمام این نیازها ساخته شده است و مسلماً بهترین انتخاب برای استارتاپ هایی است که محصولات خود را عرضه می کنند. توسعه یک نمونه اولیه با Rails سریع است.  بسیاری از آنها آماده هستند تا اولین کاربران خود را در عرض چند هفته بپذیرند.

هنگامی که مفروضات خود را تایید کردید یا یک مدل تجاری متفاوت و قابل دوام پیدا کردید، دیگر نیازی به تغییر به فریم ورک دیگری نیست. Ruby on Rails برای پروژه‌های بزرگ با پشتوانه‌های پیچیده، هزاران کاربر و طیف وسیعی از قابلیت‌ها کاملاً مناسب است.

به این ترتیب، Ruby یکی از بهترین گزینه ها است اگر:

1- می خواهید به سرعت یک MVP ارائه دهید یا نیاز به توسعه یک برنامه وب با یک ضرب الاجل محدود دارید

2- بودجه محدودی داشته باشید (به عنوان یک جایزه اضافی، RoR منبع باز است و بنابراین استفاده رایگان است)

3- باید به سرعت یک تیم توسعه پیدا کنید یا توسعه دهندگان با تجربه را استخدام کنید (چون تعداد زیادی وجود دارد)

4- نیاز به مدیریت منطق پیچیده دارید. به دلیل ساختار MVC یک فریم ورک، Ruby on Rails نوشتن منطق پیچیده تجاری را به طور خلاصه، بدون پیچیدگی معمولی بسیاری از فریم ورک ها، بسیار آسان (و سریع) می کند.

 

آیا باید از RoR مهاجرت کنید؟

اگر قبلاً محصولی بر روی Ruby ساخته‌اید، ممکن است وسوسه شوید که فریم ورک خود را به یک فریم ورک دیگر یا جدیدتر تغییر دهید. روبی چندین محدودیت دارد که ممکن است دلایل معتبری برای جلوگیری از این حرکت ارائه دهد:

برای برنامه هایی که به شدت از روندهای مدرن استفاده می کنند، مانند یادگیری ماشین یا بلاک چین، مناسب نیست. کتابخانه های Ruby بسیار بزرگ است، اما بر قابلیت‌های سنتی‌تر تمرکز دارد و ممکن است در رسیدگی به عملکردهای بسیار سفارشی یا غیرعادی مشکل داشته باشد. به عنوان مثال، پایتون دارای اکوسیستم بسیار غنی تری از کتابخانه ها و منابع متمرکز بر ML است و یک فریم ورک پیشرو برای دانشمندان داده است. Rails نیز بهترین در عملکرد نیست، اما در مقایسه با Ruby هم کند نیست. برای اکثریت قریب به اتفاق سایت های موجود در وب کاملاً کافی و جوابگو است. با این حال، کسانی که به دنبال فریم ورک های فوق سریع و سبک وزن با قابلیت های محاسباتی غیرعادی هستند، احتمالاً باید به جای دیگری نگاه کنند.

RoR فاقد برخی از انعطاف‌پذیری‌ها در مقیاس‌بندی برنامه‌ها است که فریم ورک های جاوا اسکریپت یا PHP به آن معروف هستند. می توان آن را با بهینه سازی های مختلف، مانند بازنویسی قطعات سنگین محاسباتی یا افزودن CPU و RAM بیشتر، تقویت کرد. CRM های غول پیکر، CMS ها و بسیاری از پلتفرم های دیگر با موفقیت مقیاس می شوند و میلیون ها کاربر را به راحتی مدیریت می کنند. با این حال، اگر پیش‌بینی می‌کنید که نیاز به مدیریت میلیاردها تعامل نزدیک به زمان واقعی در یک زمان دارید (فکر کنید، توییتر)، RoR ممکن است راه حلی نباشد. با در نظر گرفتن این موضوع، بیایید برخی از تصورات غلط رایج در مورد RoR را اصلاح کنیم.

آیا Rails کند است؟

ریل با هیچ تعریفی کند نیست. نمی تواند با برخی از فریم ورک های JS یا Golang مطابقت داشته باشد، اما کاملاً مطابق با عملکرد بسیاری از فریم ورک های محبوب دیگر است. سرعت فقط می تواند با پیاده سازی های عظیمی که ترافیک انبوه را هدایت می کنند مشکل ساز باشد. حتی در این صورت، اغلب می توان با معماری و ساختار پایگاه داده مناسب به این موضوع پرداخت.

آیا سن RoR آن را خسته کننده می کند؟

Rails به دلیل قدیمی بودن و کاهش تبلیغات (زمانی که علامت تجاری RoR بود) به عنوان یک فریم ورک خسته کننده نیز شناخته می شود. اما آیا این لزوماً چیز بدی است؟ بلوغ RoR را پایدار و قابل پیش بینی می کند. RoR اینجاست تا بماند. اگر هیچ یک از موارد فوق مانع از معامله نمی شود، قطعاً Rails برای سال های آینده به خوبی به شما خدمت خواهد کرد. تعداد منابع همچنان در حال رشد است و جامعه Rails یکی از بهترین و فعال ترین در این صنعت است. فریم ورک به طور فعال توسعه یافته است و بهتر می شود. و پیدا کردن توسعه‌دهندگان با تجربه یا آژانس‌های معتبر به آسانی همیشه است.

اجرای معمولی Ruby on Rails چیست؟

همانطور که قبلاً گفتیم، RoR برای همه پروژه‌ها عالی نیست، اما بسیاری از آنها را به خوبی مدیریت می‌کند. در اینجا پیاده سازی های معمول وجود دارد:

  • برنامه های کاربردی وب تقریباً از هر نوع، با عملکردهای معمولی
  • سیستم های مدیریت محتوا
  • نمونه های اولیه یا MVP
  • فروشگاه های تجارت الکترونیک، بزرگ و کوچک
  • پلتفرم های حسابداری و بسیاری دیگر

 

MVP ها و محصولات در مراحل اولیه، به دلایل بسیاری که ذکر شد، پیاده سازی های معمولی هستند. اما چیزهای بیشتری وجود دارد که می توانید با Ruby on Rails بسازید.

آیا باید Ruby on Rails را در سال 2022 یاد بگیرید؟

تصمیم گیری در مورد فریم ورک بعدی برای یادگیری با بسیاری از گزینه های موجود میتواند دشوار باشد.

Tim O’Reilly

"Ruby on Rails پیشرفتی در کاهش موانع ورود به برنامه نویسی است."

Tim O’Reilly، بنیانگذار O’Reilly Media

بسته به علایق شما، RoR ممکن است یکی از بهترین ها در لیست باشد. چرا؟ اجازه بدهید تا ببینم.

یک جامعه پر جنب و جوش در اطراف آن وجود دارد و بیش از 4.2 هزار مشارکت کننده در صفحه RoR GitHub (جانگو، لاراول یا ReactJS بسیار محبوب حتی نیمی از آن را ندارند). انجمن RoR فعال است و به خاطر باز بودن و کمک به تازه واردان شناخته شده است. یادگیری آن نسبتاً آسان است، به خصوص اگر قبلاً جاوا اسکریپت یا یک فریم ورک مشابه را می‌دانید. زبان رسا است و نحو تمیز و قابل درک است. کار کردن با آن سریع است و با وجود منابع فراوان، می‌توانید چیزها را در کمترین زمان تحویل دهید. اگر قصد دارید روی نمونه های اولیه یا پروژه های حیوان خانگی خود کار کنید، فوق العاده مفید است.

کار با RoR ناگزیر به معنای همکاری نزدیک با محصولات است. تیم‌های RoR اغلب در استارت‌آپ‌ها یافت می‌شوند و کوچک و متمرکز هستند. مهندسان اغلب در معرض بینش مشتری قرار می گیرند و درک عمیق تری از محصول به دست می آورند. اگر مدیریت محصول حوزه مورد علاقه شما باشد، این می تواند یک تجربه ارزشمند باشد. کدنویسی در Ruby نیز هزینه خوبی دارد. طبق نظرسنجی توسعه دهندگان Stack Overflow در سال 2020، Ruby یکی از فریم ورک هایی بود که بالاترین چک حقوق را تضمین می کرد. Rails بسیاری از کارها را با قراردادهای منطقی انجام می دهد، بنابراین می توانید روی هسته برنامه خود تمرکز کنید. کد تمیز است و به راحتی قابل درک و نگهداری است. زمانی که از برنامه‌نویسان خود پرسیدیم که چرا آنها عاشق کدنویسی در Rails هستند، "استفاده از آن لذت بخش است" پاسخی گسترده بود.

مزایا و معایب Ruby on Rails

مزایای Ruby on Rails

در این قسمت به معرفی و بررسی برخی از مهم ترین مزایای Ruby on Rails میپردازیم:

 1- بهره وری زمان

اگرچه یادگیری اصول اولیه این فریم ورک نسبتاً آسان است، مدتی طول می کشد تا بتوانید پتانسیل واقعی آن را باز کنید. با این حال، اگر آماده هستید برای این کار وقت بگذارید، مطمئناً از اینکه چقدر سریع و موثر شده اید شگفت زده خواهید شد. علاوه بر این، صدها ابزار وجود دارد که هم می‌توانند تجربه کلی کدنویسی شما را تسریع و ساده کنند و هم زمان شما را از کارهای ساده و در عین حال وقت‌گیر صرف کنند. اساساً این بدان معنی است که شما می توانید در همان مدت زمان پول بیشتری به دست آورید. احتمالاً به همین دلیل است که مدارس، دوره های آنلاین و آفلاین زیادی وجود دارد که به Ruby on Rails اختصاص داده شده است. این همچنین به این معنی است که جامعه حتی بزرگتر می شود - به این معنی که ابزارهای کارآمدتر و مفیدتری نیز وجود خواهند داشت! آری

2- تعداد زیادی ابزار و کتابخانه مفید

صدها «جواهرات» و کتابخانه‌های مفید ایجاد شده توسط جامعه وجود دارد که می‌توانید از آنها به عنوان بخشی از نرم‌افزار خود استفاده کنید. با این حال، می توانید ابزارهای مفید تری را در میان آنها پیدا کنید. آنها بر محتوای کد شما تأثیر نمی گذارند، بلکه بر تجربه طراحی نرم افزار شما به عنوان یک کل تاثیر می گذارند. برخی از آنها می توانند در رفع اشکال به شما کمک کنند، برخی کمک بزرگی در بهینه سازی هستند و برخی نیز مربوط به مرحله تست کار شما هستند.

3- جامعه بزرگ و فعال

یک جامعه بزرگ از توسعه دهندگان RoR در GitHub وجود دارد. و، واقعاً فعال است - قطعات بسیاری از نرم افزار با عملکردهای خاص وجود دارد. می‌توانید به راحتی از این قطعه‌ها، که بیشتر به عنوان «جواهرات» شناخته می‌شوند، به‌عنوان پایه‌ای برای پروژه خود استفاده کنید. بنابراین می‌توانید روی کارهای دشوارتر تمرکز کنید. به علاوه، این بدان معناست که اگر تازه شروع کرده اید، همیشه می توانید درخواست کمک کنید.

4- پایبندی قوی به استانداردها

یکی از مزایای RoR پشتیبانی قوی از استانداردهای وب برای هر بخش از یک برنامه، از رابط کاربری گرفته تا انتقال داده است.برنامه‌هایی که با Ruby on Rails ساخته می‌شوند، انتظار می‌رود از پارادایم‌های طراحی نرم‌افزار ثابت پیروی کنند، مانند «کد نویسی بر اساس قرارداد» (توسعه‌دهنده باید ویژگی‌های برنامه را که غیرمتعارف هستند مشخص کند)، «خودت را تکرار نکن» (تشویق برای جلوگیری از تکرار کد و برای ایجاد انتزاعات به جای آن) و "الگوی رکورد فعال" (روش خاص دسترسی به داده ها در پایگاه داده).

معایب Ruby on Rails

البته، درست مانند هر زبان برنامه نویسی یا فریم ورک دیگری، جنبه های منفی RoR و دام هایی وجود دارد که می توانید در طول فرآیند توسعه به آنها بیفتید.

اما حدس بزنید آنها چیستند؟

به روز رسانی جدید Ruby 3.0 در سال 2020 ارائه می شود و قول داده شده است که برخی از نقاط ضعف Ruby و Ruby on Rails را نیز برطرف کند.

به هر حال، در اینجا برخی از معایب استفاده از Ruby on Rails وجود دارد که به معرفی و بررسی برخی از آنها میپردازیم:

1- کمبود انعطاف پذیری

وقتی صحبت از وظایف و ویژگی های اساسی می شود، RoR تقریباً بدون چالش است. با این حال، از آنجایی که تعداد زیادی اشیاء پیش فرض وجود دارد، فضای زیادی برای خلاقیت وجود ندارد. بنابراین، قبل از اینکه تصمیم خود را در مورد چارچوبی که می‌خواهید برای یک پروژه خاص استفاده کنید، بگیرید، باید به عناصر اساسی آن و استاندارد یا منحصربفرد بودن آنها فکر کنید.

2- تکامل مستمر

به سختی می توان گفت که این نکته را کجا باید در لیست مزایا و معایب Ruby on Rails و زبان روبی قرار دهید. بدیهی است که وقتی چیزی به سمت بهتر شدن تغییر می کند، عالی است، و این یک فرآیند طبیعی است، به ویژه برای زبانی با چنین جامعه بزرگ و پر سر و صدایی. با این حال، این چیزی است که می تواند بسیار دشوار باشد به خصوص برای تازه واردان و مبتدیان.

علاوه بر این، تغییرات عظیم نه تنها در خود چارچوب، بلکه برای ابزارها و کتابخانه های توسعه یافته توسط جامعه اتفاق می افتد. آنها نه تنها بهبود می یابند و ویژگی های جدیدی را اضافه می کنند، بلکه دائماً موارد جدید ایجاد می شوند. شما قطعا باید بخشی از جامعه باشید تا همیشه در مورد همه چیز به روز باشید.

3- زمان عملکرد

این مخالف RoR همیشه مورد بحث است و موضوعی برای بحث و مقایسه با سایر فریم ورک‌های کاربردی وب است. زمان بوت فریم ورک بسیار طولانی است، به خصوص زمانی که با یک پروژه عظیم کار می کنید، اما آیا به سرعت اجرا نیز مربوط می شود؟ خب، بسیاری از توسعه دهندگان استدلال می کنند که این مورد برای برنامه هایی با بهینه سازی مناسب نیست.

با این حال، اگر زمان انتظار را با فریمورک های دیگری مانند Node.js مقایسه کنید، قطعا تفاوت را خواهید دید. با این حال، این تفاوت چندان قابل توجه نیست - به دلیل همه چیزهای عالی که Rails ارائه می دهد، قطعاً می توان آن را نادیده گرفت.

4- قیمت یک اشتباه

قیمت یک اشتباه در توسعه با Ruby on Rails به شدت به زمان عملکرد مرتبط است. اگر بتوانید دقیق باشید و به تمام جزئیات کوچک در طول توسعه توجه کنید، Ruby on Rails قطعا دوست مفید شما خواهد بود.

با این حال، اگر در ابتدای توسعه قضاوت اشتباهی داشته باشید، به راحتی می تواند کل برنامه شما را به میزان قابل توجهی کند کند، باعث ایجاد مشکل در اتصال بین بخش های مختلف نرم افزار شما شود و منجر به عواقب ناخواسته شود.

 

چه زمانی RoR را انتخاب نکنیم؟

چه زمانی باید به جای انتخاب RoR یکی از گزینه های روبی را انتخاب کنید؟ به هر سمتی که بروید، برای تبدیل شدن به یک توسعه دهنده وب موفق، باید درک کلی از جاوا اسکریپت همراه با HTML/CSS داشته باشید. به همین دلیل، اگر تازه شروع کرده اید، انتخاب JS ممکن است رویکرد مناسبی باشد.

اگر Rails با معماری MVC خود برای شما جذاب بود اما موارد دیگری آن با خواسته های شما مطابقت نداشت، ReactJS می تواند جایگزین مناسبی باشد. این مد روز دنیای برنامه نویسی و توسعه است، به سرعت در حال رشد است و بدون شک تقاضا های زیادی  دارد. همین امر را می توان در مورد لاراول گفت، که یک جامعه فوق العاده در اطراف خود ایجاد کرده است و منابع زیادی را برای کسانی که تازه شروع کرده اند فراهم می کند.

اگر می‌خواهید همیشه در صدر آخرین روندهای فناوری باشید، نمی‌توانید پایتون و محبوب‌ترین فریم ورک آن، جنگو را نادیده بگیرید. این یک اکوسیستم غنی و ویژگی های فراوانی را ارائه می دهد که توسعه را ساده می کند. بسیاری از آنها از Rails آمدند و آن را بهبود بخشیدند و به سرعت تبدیل به برخی از محبوب‌ترین‌ها شدند. در میان گزینه های محبوب دیگر، Spring-based Java و خانواده JS Angular، Vue.js و Express را نباید نادیده گرفت.

در این مقاله گروه آموزش برنامه نویسی صعود به معرفی و بررسی کامل فریم ورک Ruby on Rails و زبان Ruby پرداختند و جزئیات و کلیات این زبان را بیان کردند. همچنین شما میتوانید سوالات، انتقادات و پیشنهادات خود را در رابطه با موضوع مقاله ی امروز یعنی Ruby on Rails چیست؟ بررسی ویژگی های Ruby on Rails از قسمت نظرات با کارشناسان ما در میان بگذارید. در صورت تمایل میتوانید صعود را در شبکه های اجتماعی، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید.