در مقالات گذشته وب سایت آموزش برنامه نویسی صعود به معرفی و بررسی زبان های برنامه نویسی مختلفی پرداختیم و فهمیدیم که هر کدام کاربرد و کارایی خاص خود را دارند و توسعه دهندگان و برنامه نویسان بسته به نیاز خود این زبان ها را انتخاب میکنند بگذریم، در این مقاله گروه آموزش برنامه نویسی صعود قصد دارند تا یکی از زبان های برنامه نویسی که برای توسعه نرم افزار ها و برنامه های کاربردی سیستم عامل های ios و MacOS به کار میرود را به شما معرفی کنند و نکات مهم و جزئیات آن را برای شما بررسی و ارائه دهند. پس اگر برنامه نویسی و توسعه برای محصولات apple برای شما جذاب است در موضوع امروز یعنی Swift چیست؟ معرفی و بررسی زبان سوئیفت همراه گروه آموزشی صعود باشید.

Swift چیست؟ معرفی و بررسی زبان سوئیفت

زبان برنامه نویسی Swift یک زبان برنامه نویسی همه منظوره و متن باز(open source) است که توسط apple طراحی شده است. این زبان تحت تأثیر پایتون (python) قرار گرفته و آن را سریع و شهودی می کند. Swift بیشتر برای برنامه نویسی و توسعه iOS و macOS استفاده و بکارگیری می شود. بسیاری از برنامه های کاربردی و محبوب مانند: LinkedIn، Lyft و WordPress با Swift نوشته و توسعه داده شده اند. اگر به توسعه iOS علاقه مند هستید، Swift یک زبان عالی برای یادگیری است. بیایید در مورد این زبان محبوب بیشتر بدانیم!

  1. سوئیفت چیست؟
  2. چرا باید سوئیفت را یاد بگیرم؟
  3. سویفت در مقابل Objective-C
  4. مقدمه ای بر نحو سوئیفت
  5. جمع بندی و مراحل بعدی

Swift چیست؟ معرفی و بررسی زبان سوئیفت

سوئیفت چیست؟

Swift یک زبان برنامه نویسی چند پارادایم، همه کاره و همه منظوره و منبع باز(open source) برای توسعه iPadOS، macOS، tvOS، watchOS و iOS است. زبان برنامه نویسی سوئیفت توسط اپل در سال 2014 ایجاد شد تا به توسعه دهندگان زبان قدرتمندی برای توسعه برنامه های iOS بدهد. طبق گفته های swift.org، زبان برنامه نویسی Swift طوری طراحی شده است که امن، سریع و رسا باشد. همچنین در نظر گرفته شده است که   swift جایگزینی برای زبان های مبتنی بر زبان C باشد. زبان سوئیفت مدام در حال رشد و تکامل است و جامعه آن همچنان در حال گسترش و رشد است. کد منبع(source) سوئیفت را می توان در GitHub یافت و  جالب است که بدانید گیت هاب دسترسی به کد را برای همه آسان تر می کند. پیشنها میکنیم جهت آشنای کامل با گیت هاب یا همان GitHub حتما مقاله ی، Github چیست؟ چرا برنامه نویسان از گیت هاب استفاده می کنند؟ را مطالعه کنید.

ویژگی های زبان برنامه نویسی Swift

1.Powerful generics(ژنریک های قدرتمند): Powerful generics  ژنریک ها به شما امکان می دهند توابع و انواع انعطاف پذیر و قابل استفاده مجدد بنویسید که می توانند با هر نوع کار کنند.

2.Package Manager: مدیریت بسته Swift ابزاری بین پلتفرمی است که می‌توانیم از آن برای ساخت، اجرا، آزمایش و بسته‌بندی کتابخانه‌ها و فایل‌های اجرایی سوئیفت استفاده کنیم.

3.مدیریت خطای بومی(Native error handling): سوئیفت از پرتاب، گرفتن، انتشار و دستکاری خطاها در زمان اجرا پشتیبانی می کند.

4.ساختارها و کلاس‌ها: سوئیفت به شما امکان می‌دهد یک ساختار یا کلاس را در یک فایل مشخص کنید و رابط خارجی برای استفاده از کدهای دیگر در دسترس است.

5.پسوندهای پروتکل(Protocol extensions): سوئیفت به شما اجازه می دهد تا رفتار خود را در پروتکل ها به جای توابع کلی یا انطباق های فردی تعریف کنید.

6.سازگاری منبع و باینری: آخرین نسخه Swift سازگاری باینری برای برنامه ها دارد. کتابخانه های زبان swift در هر نسخه سیستم عامل قرار داده شده است، بنابراین برنامه های شما از آخرین نسخه کتابخانه در سیستم عامل بکارگیری و استفاده می کنند و کد شما می تواند بدون نیاز کامپایل دوباره اجرا شود.

7.اشکال زدایی: سوئیفت از دیباگر LLDB استفاده می کند که یک REPL و دیباگر را برای فعال کردن اشکال زدایی یکپارچه، قالب بندی سازگار، بازیابی شکست و ارزیابی بیان در اختیار شما قرار می دهد.

8.Tuples: تاپل ها یا Tuples به ما امکان می دهند گروه های ارزشی ایجاد و به اشتراک بگذاریم. می توانیم Tuples برای برگرداندن چندین مقدار به عنوان یک مقدار استفاده کنیم.

9.مدیریت حافظه: با شمارش خودکار مرجع (ARC)، سوئیفت میزان مصرف حافظه برنامه ما را ردیابی و مدیریت می کند. این بدان معنی است که ما خودمان نیازی به نگرانی در مورد مدیریت حافظه نداریم.

10.نحو(سینتکس) بسته شدن: سوئیفت دارای یک دستور بسته سبک وزن است که دارای بهینه‌سازی‌هایی برای فعال کردن یک نحو(املا،نگارش،سینتکس) بدون درهم و برهم و سبک واضح است.

11.شمارش‌های انعطاف‌پذیر(Flexible enumerations): فهرست‌های سوئیفت از تطابق الگو پشتیبانی می‌کنند و می‌توانند بارهای مفیدی داشته باشند.

چرا باید سوئیفت را یاد بگیرم؟

زبان swift طوری طراحی شده است که یادگیری آن بسیار آسان و توسعه دهندگان و برنامه نویسان میتوانند به راحتی از آن استفاده کنند. Apple زبان سوئیفت را با برنامه‌نویس‌ها و توسعه دهنده های جدید در ذهن به وجود آورد. تفاوتی ندارد هنوز در مدرسه و دبیرستان هستید، فرصت شغلی جدیدی را بررسی می‌کنید یا می‌خواهید نحوه و روش کدنویسی را یاد بگیرید، زبان Swift برای یادگیری ساده و شهودی ساخته شده است. اگر در زمینه برنامه نویسی تازه کار هستید، Swift Playgrounds یک برنامه iPad است که شروع به کار با Swift را  برای شما آسان تر می کند.

باید به این نکته مهم توجه داشته باشید که هنگامی که شما swift یاد گرفته باشید و در زبان سوئیفت مهارت کسب کرده باشید پروژه های زیادی برای انجام به شما سپرده می شود و با کارفرمایان زیادی سروکار دارید. توسعه دهندگان swift تقاضای زیادی دارند. طبق گفته های Apple، این شرکت حدود دو میلیون فرصت شغلی در ایالات متحده به وجود آورده است. طبق گزارش Indeed، متوسط ​​حقوق یک توسعه دهنده iOS در ایالات متحده 116,804 دلار است. همچنین شما میتوانید برای اطلاع از حقوق برنامه نویسی در کشورمان ایران مطلع شوید پیشنهاد میکنیم تا حتما مقاله ی ، را مطالعه کنید. اگر می خواهید وارد بازار برنامه نویسی و توسعه اپلیکیشن برای محصولات Apple شوید، Swift یک زبان هوشمند برای یادگیری است.

Swift چیست؟ معرفی و بررسی زبان سوئیفت

بیایید نگاهی به برخی از مزایا و معایب زبان برنامه نویسی سویفت بیندازیم:

مزایا و معایب swift

مزایا Swift

در ادامه به برخی از مهم ترین مزایای swift میپردازیم:

1-سریع و قدرتمند: سوئیفت از فناوری کامپایلر LLVM استفاده می کند و کتابخانه استاندارد آن نوشتن کد را بصری و کارآمد می کند.

2- مدرن: APIهای Swift به راحتی قابل خواندن و نگهداری می باشند. باعث میشوند تا انواع کد های ما تمیز و مرتب باشند و کمتر دچار خطا شوند. همچنین ماژول ها هدرها را حذف کرده و فضاهای نام را برای ما ارائه می دهند.

3-یادگیری آسان: سوئیفت با در نظر گرفتن برنامه نویسان مبتدی طراحی شده است. می‌توانید از Swift Playgrounds برای iPad برای شروع با کد Swift استفاده کنید، و می‌توانید به دوره‌هایی برای یادگیری نحوه ساخت برنامه‌های Xcode دسترسی داشته باشید.

4-ایمن: سوئیفت دارای انواع ویژگی های ایمنی مانند مدیریت خودکار حافظه، انواع مقادیر و مقداردهی اولیه متغیر است. در سوئیفت، اشیا(object) ها هرگز نمی توانند صفر باشند و اگر بخواهید از شی nil استفاده کنید، کامپایلر سوئیفت شما را متوقف می کند. این  قابلیت ها و ویژگی ها به جلوگیری از خرابی زمان اجرا کمک شایانی می کند.

5-کراس پلتفرم: سوئیفت از تمامی پلتفرم های اپل، لینوکس، ویندوز و اوبونتو پشتیبانی می کند.

6-کتابخانه های پویا: کتابخانه های پویا خارج از کد شما وجود دارند و در صورت نیاز آپلود می شوند. کتابخانه های سوئیفت در هر نسخه دستگاه یکپارچه سازی شده اند.

7-جامعه بزرگ(Large community): سوئیفت یکی از فعال ترین و غنی ترین جوامع منبع باز(open source) را دارد. همچنین، منابع زیادی برای کمک به یادگیری زبان وجود دارد.

معایب swift

در ادامه به معرفی و بررسی برخی از مهم ترین معایب زبان برنامه نویسی swift میپردازیم:

1- زبان نسبتاً جدید: سوئیفت هنوز یک زبان جوان است. این بدان معنی است که برخی از قابلیت ها و منابع آن به اندازه سایر زبان های برنامه نویسی قوی نیستند.

2- پشتیبانی ضعیف بین پلتفرمی: در حالی که Swift از تمام پلتفرم‌های اپل، لینوکس و ویندوز پشتیبانی می‌کند، اما برای توسعه‌ی اصلی iOS بهترین عملکرد را دارد.

3- به روز رسانی های مکرر: سوئیفت یک زبان جدیدتر است و به روز رسانی های مکرری دارد. این امر باعث می شود پیدا کردن ابزار مناسب برای کمک به کارهای خاص را  سخت و دشوار کند.

4- پشتیبانی از IDE :Xcode ،IDE رسمی اپل، در بخش‌های پشتیبانی از جمله برجسته‌سازی نحو، تکمیل خودکار، refactoring و کامپایل کوتاهی می‌کند.

 Swift چیست؟ معرفی و بررسی زبان سوئیفت

سویفت در مقابل Objective-C

در این قسمت به مقایسه تفاوت های swift و objective-c  می پردازیم:

Objective-C یک زبان برنامه نویسی همه کاره و همه منظوره و شی گرا می باشد. این زبان برنامه نویسی یعنی Objective-C اصلی بود که برای توسعه OS X و iOS استفاده می شد قبل از اینکه Swift در سال 2014 معرفی شود. این زبان ویژگی ها و قابلیت های C و Smalltalk را ترکیب می کند. پس از ایجاد Swift، Objective-C شروع به کاهش استفاده و محبوبیت کرد، اگرچه برنامه های موجود در Objective-C هنوز باید حفظ شوند.

بنابراین، چه چیزی سوئیفت را انتخاب بهتری می کند؟

در ابتدا، باید بدانید که زبان swift جانشین مستقیم Objective-C نمی باشد بلکه هر دو زبان قابلیت های متفاوتی دارند و می توانند با هم برای توسعه اپلیکیشن موبایل استفاده شوند.

در جدول زیر این دو زبان برنامه نویسی swift و objective-c  را با یکدیگر مقایسه می کنیم:

Objective-C

Swift

با زبان Objective-C، شما بیشتر در Xcode توسعه و برنامه نویسی انجام میدهید

 

با استفاده از زبان Swift، این امکان را دارید در Xcode، Swift Playgrounds، Cocoa Touch و غیره را توسعه دهید.

 

برنامه های شما بر روی هر نسخه موجود iOS اجرا می شوند.

 

در حال حاضر، swift حداقل به نسخه iOS 7 نیاز دارد. به این معنی است که که آیفون‌ها و آیپدهای توسعه‌یافته قبل از سال 2014 با برنامه‌های شما سازگار نخواهند بود.

 

بکارگیری از زبان Objective-C به طور معمول باعث کند شدن سرعت در کدنویسی می شود، چون زبان Objective-C   آنقدرها شهودی و نزدیک به زبان انسان نیست.

 

Swift یک زبان مدرن و انسان پسند(نزدیک به زبان انسان) با نحو ساده است که به این معنی است که سرعت کدنویسی آن سریعتر است.

 

زبان Objective-C  2.6 برابر کندتر از Swift است و به دلیل نگارش و نحو پیچیده تر نوشتن آن زمان بیشتری می خواهد.

 

طبق گفته اپل، سوئیفت 2.6 برابر سریعتر از Objective-C است.

 

Objective-C دارای Document های غنی است که مدام به روز رسانی نمی شود.

 

Swift دارای Document های غنی است که مدام به روز رسانی می شود.

 

تقاضا و پروژه برای توسعه دهندگان و برنامه نویسان Objective-C در حال کاهش است.

 

تقاضا و پروژه برای توسعه دهندگان و برنامه نویسان Swift در حال افزایش است.

 

 

به طور کلی، Swift زبان مطلوب تری برای انتخاب است زیرا ایمن تر، سریع تر، شهودی تر و تعاملی تر است. سوئیفت قابلیت همکاری Objective-C را دارد، به این معنی که کد سوئیفت می تواند در کنار فایل های Objective-C موجود زندگی کند. با Swift، به APIهای Objective-C دسترسی کامل دارید.

مقدمه ای بر نحو سوئیفت

سوئیفت به دلیل نحو ساده و شهودی خود شناخته شده است. بیایید نگاهی به برخی از اصول نحو سوئیفت بیندازیم:

Hello World

در سوئیفت، یک Hello World برنامه ساده است این را می توان در یک خط انجام داد و نیازی به وارد کردن کتابخانه یا عملکرد اضافی ندارید. swift همچنین در انتهای دستورات به نقطه ویرگول نیاز ندارد.

print("HELLO WORLD")

متغیرها و ثابت ها

در سوئیفت، از var برای ایجاد یک متغیر استفاده می‌کنید و اجازه می‌دهید که یک ثابت بسازید. متغیرها و ثابت ها باید دارای همان نوع مقداری باشند که می خواهید به آنها اختصاص دهید.

var myVariable = 10

 

let myConstant = 10

 

لازم نیست به صراحت نوع آن را بنویسید. اگر مقداری را هنگام ایجاد یک متغیر یا یک ثابت ارائه کنید، کامپایلر می تواند نوع آن را استنباط کند. به عنوان مثال، کامپایلر استنباط می کند که ourVariable یک عدد صحیح است زیرا مقدار آن بر روی یک عدد صحیح تنظیم شده است.

ourVariable = 25

 

اگر می خواهید یک مقدار را به نوع دیگری تبدیل کنید، یک نمونه صریح از نوع دلخواه ایجاد کنید.

let age = 3

 

let myCatIs = "My cat is " + String(age)

 

print(myCatIs)

 

یک راه ساده تر برای گنجاندن یک عدد صحیح در یک رشته وجود دارد. مقدار را در پرانتز قرار می دهید و سپس قبل از پرانتز یک بک اسلش قرار می دهید.

let cats = 5

 

let dogs = 10

 

let catsAmount = "I have \(cats) cats."

 

let dogsAmount = "I have \(dogs) dogs."

 

let petsAmount = "I have \(cats + dogs) pets."

 

print(petsAmount)

 

آرایه ها و فرهنگ لغت

با استفاده از براکت ها می توانید آرایه ها و فرهنگ لغت ایجاد کنید. با قرار دادن شاخص یا کلید در پرانتز به عناصر دسترسی پیدا می کنید. با اضافه کردن عناصر جدید، آرایه شما به طور خودکار رشد می کند.

var groceryList = ["eggs", "yogurt", "cheese"]

 

groceryList[1] = "bread"

 

groceryList.append("coffee")

 

print(groceryList)

 

جمع بندی و مراحل بعدی

به خاطر برداشتن اولین قدم خود با سوئیفت تبریک می گویم! Swift یک زبان برنامه نویسی همه منظوره و منبع باز است که عمدتاً برای توسعه iOS و macOS بومی استفاده می شود. بسیاری از برنامه های موجود در فروشگاه برنامه با سوئیفت نوشته شده اند. محبوبیت سوئیفت در حال افزایش است، بنابراین زمان خوبی برای یادگیری زبان است. ما امروز به برخی از اصول اولیه پرداختیم، اما هنوز چیزهای بیشتری برای یادگیری در مورد برنامه نویسی Swift وجود دارد، مانند:

  • Property wrappers (لفاف اموال)
  • Constants (ثابت ها)
  • SwiftUI  (رابط کاربری سوئیفت)

 

در این مقاله گروه آموزش برنامه نویسی صعود به معرفی و بررسی زبان برنامه نویسی swift و کاربرد آن پرداخت و همچنین به مزایا و معایب Swift، دلیل استفاده از زبان سوئیفت، نحو نگارش آن و غیره اشاره کرد. شما میتوانید سوالات انتقادات و پیشنهادات خود را از قسمت نظرات در رابطه با موضوع Swift چیست؟ معرفی و بررسی زبان سوئیفت با کارشناسان گروه آموزش برنامه نویسی صعود در میان بگذارید. در صورت تمایل میتوانید صعود را در شبکه های اجتماعی اینستاگرام و تلگرام دنبال کنید. با تشکر-گروه آموزشی صعود