طراحی UI و طراحی UX دو مورد از رایج ترین اصطلاحات درهم و برهم در طراحی وب و اپلیکیشن هستند. آنها معمولاً در یک اصطلاح واحد، طراحی UI/UX قرار می گیرند و از سطحی که به نظر می رسد همان چیزی را توصیف می کنند، مشاهده می شوند. اغلب دشوار است که توصیفات محکمی از این دو پیدا کنید که به اصطلاح زیاد نزول نداشته باشند. اما نگران نباشید! کارشناسان واحد آموزش وب سایت صعود در مقاله ی، طراحی رابط کاربری چیست؟ به طور کلی در رابطه با UI یا رابط کاربری برای شما توضیحاتی را ارائه داده اند. همچنین پیشنهاد میکنیم در رابطه با موضوع UI/UX مقالات دسته بندی UI/UX را مطالعه کنید. در پایان این مقاله، درک خوبی از آنچه که UI و UX را از یک دیگر متمایز می کند و نحوه ارتباط آنها با یکدیگر خواهید داشت. پس در مقاله UI/UX چیست؟ آشنایی UI/UX با ما همراه شوید.

طراحی UI چیست؟

عبارت "UI" در طراحی UI مخفف "واسط کاربری" است. رابط کاربری طرح گرافیکی یک برنامه است. UI شامل دکمه‌هایی است که کاربران روی آن کلیک می‌کنند، متنی که می‌خوانند، تصاویر، لغزنده‌ها، فیلدهای ورودی متن و بقیه مواردی که کاربر با آنها تعامل دارد. UI شامل چیدمان صفحه، انتقال، انیمیشن های رابط و هر ریز تعامل است. هر نوع عنصر قابل مشاهده و بصری، تعاملی، یا انیمیشن ها همه و همه باید طراحی شوند.

این کار بر عهده طراحان رابط کاربری است. آنها تصمیم می گیرند که برنامه چگونه باشد. آنها باید طرح های رنگی و شکل دکمه ها را انتخاب کنند عرض خطوط و فونت های مورد استفاده برای متن. طراحان رابط کاربری ظاهر و احساس رابط کاربری یک برنامه را ایجاد می کنند.

طراحان UI طراحان گرافیک هستند. آنها به زیبایی شناسی اهمیت می دهند. این به آنها بستگی دارد که مطمئن شوند رابط  کاربری برنامه جذاب، محرک بصری و تم مناسب برای مطابقت با هدف و یا شخصیت برنامه باشد. و آنها باید مطمئن شوند که تک تک عناصر بصری، هم از نظر زیبایی شناختی و هم از نظر هدف، متحد هستند.

طراحی UX چیست؟

"UX" مخفف "تجربه کاربر" است. تجربه کاربر از برنامه با نحوه تعامل آنها  تعیین می شود. آیا این تجربه روان و شهودی است یا درهم و برهم و گیج کننده؟ آیا پیمایش در برنامه منطقی است یا دلخواه است؟ آیا تعامل با برنامه به افراد این حس را می دهد که به طور موثر وظایفی را که برای دستیابی به آن تعیین کرده اند انجام می دهند یا به نظر می رسد یک مبارزه است؟ تجربه کاربر بر اساس آسان یا دشوار بودن تعامل با عناصر رابط کاربری که طراحان UI ایجاد کرده اند تعیین می شود.

بنابراین، طراحان UX نیز نگران رابط کاربری یک برنامه هستند و به همین دلیل است که مردم در مورد تفاوت بین این دو گیج می شوند. اما در حالی که طراحان UI وظیفه دارند تصمیم بگیرند که رابط کاربری چگونه به نظر برسد، طراحان UX مسئول تعیین نحوه عملکرد رابط کاربری هستند.

آنها ساختار رابط و عملکرد را تعیین می کنند. چگونه سازماندهی شده است و چگونه همه بخش ها به یکدیگر مرتبط هستند. به طور خلاصه، آنها نحوه عملکرد رابط را طراحی می کنند. اگر به خوبی کار کند و بدون درز احساس شود، کاربر تجربه خوبی خواهد داشت. اما اگر ناوبری پیچیده یا غیر شهودی باشد، آنگاه یک تجربه کاربری بد محتمل است. طراحان و آژانس های UX برای اجتناب از سناریوی دوم تلاش می کنند.

UIUX چیست؟ آشنایی با UIUX

همچنین مقدار مشخصی از تجزیه و تحلیل تکراری در طراحی UX وجود دارد. طراحان UX رندر وایرفریم تعاملات رابط خود را ایجاد می کنند و بازخورد کاربران را دریافت می کنند. آنها این را در طرح های خود ادغام خواهند کرد. برای طراحان UX مهم است که درک جامعی از نحوه تعامل کاربران با برنامه های خود داشته باشند.

چگونه UI و UX با یکدیگر کار می کنند

بنابراین یک طراح UX تصمیم می گیرد که رابط کاربری چگونه کار کند در حالی که طراح UI تصمیم می گیرد که رابط کاربری چگونه به نظر برسد. این یک فرآیند بسیار مشارکتی است و دو تیم طراحی تمایل دارند که از نزدیک با هم کار کنند. از آنجایی که تیم UX در حال بررسی جریان برنامه، نحوه هدایت همه دکمه‌ها از طریق وظایف شما و اینکه چگونه رابط به طور موثر نیازهای اطلاعاتی کاربر را برآورده می‌کند، تیم UI در حال کار بر روی نحوه ظاهر شدن همه این عناصر رابط است. روی صفحه نمایش بیایید بگوییم در مرحله‌ای از فرآیند طراحی، تصمیم گرفته شد که دکمه‌های اضافی به یک صفحه نمایش داده شده اضافه شوند. این کار نحوه سازماندهی دکمه ها را تغییر می دهد و ممکن است نیاز به تغییر شکل یا اندازه آنها داشته باشد. تیم UX بهترین راه را برای چیدمان دکمه‌ها تعیین می‌کند در حالی که تیم‌های UI طرح‌های خود را متناسب با چیدمان جدید تطبیق می‌دهند. ارتباط و همکاری مداوم بین طراحان UI و UX کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که رابط کاربری نهایی تا آنجا که می تواند خوب به نظر می رسد، در حالی که به طور موثر و شهودی عمل می کند.

راه حل اصلی جستجو کردن است

تحقیق برای طراحان UI و UX حیاتی است. برای هر دو رشته مهم است که تا حد امکان اطلاعات خوب را جمع آوری کنند تا به آنها در ایجاد طرح های مناسب کمک کند، و هر دو از یک رویکرد مشابه پیروی می کنند.

هر دو در مورد آنچه کاربران می خواهند تحقیق خواهند کرد. آنچه آنها از برنامه های کاربردی در حال توسعه انتظار دارند. این تحقیق اغلب تکراری است و شامل جلسات قابلیت استفاده است، که در آن کاربران واقعی با نسخه های مقیاس شده عملکردهای خاص یا طرح های بصری در حال آزمایش برای تعیین اینکه آیا طراحان در مسیر مناسب حرکت می کنند یا خیر، تعامل خواهند داشت. بازخورد با هر تکرار یکپارچه شده است.

این فرآیند شامل تولید نمونه‌های اولیه با وفاداری پایین، مانند رندرهای فریم سیمی از عناصر رابط است تا پاسخ کاربر را دقیقاً به عملکردی که در حال آزمایش است، بسنجد. این همچنین می‌تواند شامل نمونه‌های اولیه بصری سریع و تست‌های A/B نسخه‌های ممکن مختلف از ظاهر و احساس رابط باشد تا مشخص شود کاربران کدام یک را ترجیح می‌دهند.

در همه موارد، تحقیقات به راهنمایی گام‌هایی که طراحان هنگام ایجاد مشارکت‌های خود برمی‌دارند، کمک می‌کند. با این حال،   اطلاعاتی که طراحان UI و UX به دنبال آن هستند، بسیار متفاوت است.

UIUX چیست؟ آشنایی با UIUX

جستجو در طراحی UI

طراحان رابط کاربری یا UI باید مطمئن شوند که زبان بصری که انتخاب می کنند با کلاس برنامه ای که می نویسند مطابقت داشته باشد. آنها سعی می کنند انتظارات کاربران را پیش بینی کنند. اگر تیم شما در حال طراحی یک برنامه سفر است، مهم است که در مورد چگونگی توسعه سایر برنامه های سفر در گذشته تحقیق کنید. کدام یک کار کردند؟ کدامشان این کار را نکردند؟ از کارهایی که دیگران قبلاً انجام داده‌اند، می‌توان از طراحی درس‌هایی آموخت. تحقیقات ممکن است نشان دهد که مردم آیکون های برجسته را به جای اشکال برجسته ترجیح می دهند. این یک کوتاه نویسی تصویری است که مردم با آن راحت هستند و از آن لذت می برند. پس از آن، طراحان رابط کاربری بهتر است آن درس را لحاظ کنند.

زیبایی شناسی دقیقی که آنها انتخاب می کنند به آنها بستگی دارد، اما "قوانین" اساسی، یا نیاز به انطباق با انتظارات کاربر، چیزی است که طراحان با مسئولیت خود نادیده می گیرند.

نگوییم نباید ریسک کرد. طراحان رابط کاربری می‌خواهند طراحی رابط‌شان برجسته و به یاد ماندنی باشد. اما این باید با اطمینان از اینکه مردم هدف عناصری را که روی صفحه قرار می‌دهید تشخیص می‌دهند متعادل شود.

جستجو در طراحی UX

طراحی UX به خصوص به انتظارات کاربر علاقه مند است. تمام تجربیات و تعاملاتی که کاربران با هر برنامه‌ای که در زندگی خود استفاده کرده‌اند، به تعیین انتظارات آن‌ها برای نحوه عملکرد رابط‌ها کمک کرده است. اگر یک طراح UX از نزدیک با این انتظارات آشنا نباشد، می تواند ناخواسته یک تعامل رابط طراحی کند که به نظر آنها منطقی است اما قراردادهای پذیرفته شده را زیر پا می گذارد. کاربران دوست ندارند رابط کاربری بسیار متفاوت از آنچه انتظار داشتند رفتار کند و این می تواند بر تجربه آنها تأثیر منفی بگذارد.

UI در مقابل UX: دو رشته بسیار متفاوت که هماهنگ کار می کنند

طراحی UI و طراحی UX شامل مجموعه مهارت های بسیار متفاوتی است، اما آنها برای موفقیت یکدیگر ضروری هستند. یک طراحی زیبا نمی تواند رابطی را که برای پیمایش گیج کننده  است را نجات دهد، و یک تجربه کاربری عالی و کاملا مناسب می تواند با طراحی بد رابط بصری که استفاده از برنامه را ناخوشایند می کند، از بین برود. هر دو طراحی UI و UX باید به صورت بی عیب و نقص اجرا شوند و کاملاً با انتظارات کاربر از قبل موجود مطابقت داشته باشند تا یک رابط کاربری و تجربه عالی ایجاد کنند. و هنگامی که آن ستاره ها در یک راستا قرار گیرند، نتایج می تواند شگفت انگیز باشد. پیشنهاد میکنیم تا در رابطه با این موضوع حتما مقالات، adobe xd چیست؟ همه چیز درباره adobe xd و فیگما چیست؟ Figma چه کاربردی در طراحی دارد؟ را مطالعه کنید.

در این مطلب کارشناسان واحد آموزش وب سایت صعود به طور کلی درباره ی موضوع UI/UX چیست؟ آشنایی طراحی UI/UX برای شما توضیحاتی را ارائه دادند همچنین شما میتوانید از قسمت نظرات سوالات انتقادات و پیشنهادات خود را در رابطه با موضوع UI/UX چیست؟ آشنایی طراحی UI/UX  با کارشناسان واحد آموزش وب سایت صعود در میان بگذارید. همینطور میتوانید صعود را در شبکه های اجتماعی اینستاگرام و تلگرام دنبال کنید.